Melatonin
Melatonin na spaní
Melatonin, známý jako hormon spánku, se v lidském těle přirozeně tvoří v závislosti na světle - mění se na základě denní doby i ročním období. Melatonin je stěžejní pro správné fungování vnitřních biorytmů spánku a bdělosti. Jeho nedostatek v těle způsobuje problémy se spánkem.
Přestože hlavní roli v řešení těchto problémů hrají faktory životního stylu, jako zvládání stresu, pravidelná spánková rutina atd., v krajních případech je možné sáhnout po vhodných doplňcích stravy na spaní.
Účinky melatoninu
Hlavním účinkem melatonin je zkrácení doby nutné pro usnutí a zkvalitnění spánku. Melatonin působí také antioxidačně a protizánětlivě. Může také snížit projevy sezónní afektivní poruchy (SAD).
Doplňky stravy s melatoninem jsou vhodné ke zmírnění projevů spojených s časovým posunem, tzv. jet lagem a pro osoby pracující na směny. Poslouží také lidem s problémy s usínáním.
Přestože se dlouhodobé užívání melatoninu považuje za bezpečné, jeho suplementace by neměla vyvažovat dlouhodobě špatnou spánkovou hygienu. Jak zkvalitnit spánek si můžeš přečíst v našem článku 9 tipů, jak zlepšit spánek.
Dávkování melatoninu
Dle SÚKLu spadají od března 2023 přípravky s melatoninem v denní dávce vyšší než 0,5 mg mezi léčiva. Doporučenou denní dávku pro doplněk stravy tak představuje maximálně 0,5 mg melatoninu. K zakoupení přípravků s vyšším obsahem melatoninu je třeba konzultace s lékařem. Vhodnou dobou pro užívání melatoninu je asi 30 minut před ulehnutím.
Alternativu melatoninu představuje suplementace tryptofanu nebo 5‑HTP, které se na tvorbě melatoninu podílí. Za jeden z nejlepších zdrojů melatoninu z běžné stravy se považuje šťáva z višní, která se využívá také v přírodních doplňcích stravy.