Melatonin

Produktů: 3
Řazení
:
Výchozí
Czech Virus Melatonin
Czech Virus Melatonin
200 tablet
249 Kč
(1 Kč / 1 tableta)
GreenFood Melatonin
Výhodná cena
GreenFood Melatonin
120 kapslí
48
299 Kč
(2 Kč / 1 kapsle)
BrainMax Natural Melatonin
BrainMax Natural Melatonin
120 kapslí
389 Kč
(3 Kč / 1 kapsle)

Melatonin na spaní

Melatonin, známý jako hormon spánku, se v lidském těle přirozeně tvoří v závislosti na světle - mění se na základě denní doby i ročním období. Melatonin je stěžejní pro správné fungování vnitřních biorytmů spánku a bdělosti. Jeho nedostatek v těle způsobuje problémy se spánkem. 

Přestože hlavní roli v řešení těchto problémů hrají faktory životního stylu, jako zvládání stresu, pravidelná spánková rutina atd., v krajních případech je možné sáhnout po vhodných doplňcích stravy na spaní.

Účinky melatoninu

Hlavním účinkem melatonin je zkrácení doby nutné pro usnutízkvalitnění spánku. Melatonin působí také antioxidačněprotizánětlivě. Může také snížit projevy sezónní afektivní poruchy (SAD).

Doplňky stravy s melatoninem jsou vhodné ke zmírnění projevů spojených s časovým posunem, tzv. jet lagem a pro osoby pracující na směny. Poslouží také lidem s problémy s usínáním.

Přestože se dlouhodobé užívání melatoninu považuje za bezpečné, jeho suplementace by neměla vyvažovat dlouhodobě špatnou spánkovou hygienu. Jak zkvalitnit spánek si můžeš přečíst v našem článku 9 tipů, jak zlepšit spánek.

Dávkování melatoninu

Dle SÚKLu spadají od března 2023 přípravky s melatoninem v denní dávce vyšší než 0,5 mg mezi léčiva. Doporučenou denní dávku pro doplněk stravy tak představuje maximálně 0,5 mg melatoninu. K zakoupení přípravků s vyšším obsahem melatoninu je třeba konzultace s lékařem. Vhodnou dobou pro užívání melatoninu je asi 30 minut před ulehnutím.

Alternativu melatoninu představuje suplementace tryptofanu nebo 5‑HTP, které se na tvorbě melatoninu podílí. Za jeden z nejlepších zdrojů melatoninu z běžné stravy se považuje šťáva z višní, která se využívá také v přírodních doplňcích stravy.

Zobrazit více Zobrazit méně