Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 17. 8. 2023 Poprvé publikováno 18. 8. 2022
Aktualizováno 17. 8. 2023
5 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit
  • Jet lag je označení pro potíže související s cestováním přes časová pásma. 
  • Cestování směrem na východ je v tomto ohledu více rizikové. 
  • Jednoduchými triky lze projevy jet lagu zmírnit. 

Jet lag neboli pásmová nemoc je souhrnné označení pro potíže související s cestováním přes časová pásma. Nejčastěji zahrnují únavu, ospalost či naopak nespavost, v některých případech také žaludeční potíže. 

Projevy jet lagu nejsou nebezpečné, ale dokáží značně narušit zážitek z cestování. Čím je jet lag způsobený a jakým způsobem lze zmírnit projevy? 

Jet lag aneb zemětřesení pro cirkadiánní biorytmus

Lidské tělo má v hlavě vlastní seřízené hodiny, které sice nemají ručičky, ale podobně jako hodiny na nočním stolku počítají s periodou 24 hodin. Právě tyhle neviditelné hodiny jsou poté základem cirkadiánních rytmů. 

Pomáhají zajistit vysokou produktivitu během dopoledne, naopak vás ukládají ke spánku večer, když na vás přijde únava. Pokud stále marně hledáte vysvětlení, jak je možné, že se vzbudíte vždy pár minut před budíkem, vysvětlení nabízí opět cirkadiánní biorytmy. 

Pokud ale přejedete několik časových pásem, znamená to pro vaše biorytmy hotové zemětřesení. Zatímco se ve vaší nové destinaci stmívá, vy se pocitově cítíte spíš na obědě. Tento nesoulad mezi skutečným a vnitřním časem je příčinou jet lagu.

Kdy hrozí největší jet lag aneb raději východ nebo na západ? 

Jet lag je tím závažnější, čím více časových pásem překročíte. Takže zatímco přechod 1‑3 časových pásem nemusíte nijak zaznamenat, cesta do New Yorku či Pekingu (minus, resp. plus 6 časových pásem) už jet lagem pravděpodobně skončí. 

Vliv má také geografický směr, kterým se vydáte. 

Cestování východním směrem je ve vztahu k jet lagu rizikovější, než pokud se vydáte na západ. Vysvětlení je vlastně docela jednoduché. 

  • Pokud cestujete východním směrem, dostanete se do situace, kdy byste měli jít spát v dobu, kdy jste vnitřně nastavení na den. To může způsobit problémy s usínáním a následný spánkový deficit. 
  • Naopak pokud cestujete západním směrem, den si trochu prodloužíte. Možná budete ke konci dne unavení, ale usínání bude snazší než v prvním případě. 
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit

5 praktických tipů, jak zmírnit jet lag

1. Nová destinace, nový čas

Ať už přiletíte v jakoukoliv denní dobu, pokud to jen trochu lze, adaptujte se na místní režim. Pokud přiletíte během dopoledne, nechoďte spát a pokuste se vydržet do večera. 

Pokud naopak přiletíte večer, pokuste se usnout a začít objevovat novou krajinu až ráno. Díky tomu rychleji zvládnete adaptaci a synchronizaci vlastních hodin na nový čas.

2. Sáhněte po melatoninu 

Melatonin je spánkový hormon, který se přirozeně tvoří a uvolňuje ve chvíli, kdy jste vystaveni tmě. Lze jej koupit také v lékárně, jeho účinky napomáhají usínání. 

Jet lag je jedním z případů, kdy melatonin může pomoci s adaptací na nový čas. Užívejte jednu dávku asi 60 minut před plánovaným ulehnutím. 

3. Přizpůsobte se novému stravovacímu režimu

Se seřízením cirkadiánních rytmů pomůže také stravování. Dodržujte pravidelný stravovací režim dle nového času, pomůžete svému spánkovému rytmu. 

4. Nechte si pomoci od denního světla

Základem vašich cirkadiánních rytmů je vylučování spánkového hormonu melatoninu. To je závislé na vnímání světla či tmy, přičemž k tvorbě a k vylučování dochází právě ve tmě v průběhu večera a noci. 

Pokud dorazíte do nové destinace večer, ale “pocitově” máte ještě den, omezte všechny elektronické přístroje a nechte si pomoci vlastní tvorbou melatoninu. Pokud naopak přilétnete dopoledne, ale myšlenkami byste nejraději šli spát, udržujte se venku na slunci, které vás bude udržovat v bdělejším stavu. 

5. Při cestování počítejte s jet lagem dopředu

Jet lag vám může narušit první 1‑2 dny po příletu. Počítejte s tím a neplánujte náročné výlety hned první nebo druhý den po příletu. Stejně tak výlety s největšími očekáváními nechte raději na později, abyste si je mohli pořádně vychutnat. 

Podobně postupují také profesionální sportovci, kteří na velké soutěže přilétají s několikadenním předstihem. Je totiž ukázáno, že jet lag prokazatelně snižuje fyzickou výkonnost až několik dní po příletu do nové destinace. 

Co si z toho vzít?

Jet lag neboli pásmová nemoc je souhrnné označení pro potíže související s cestováním přes více časových pásem. Nejčastěji jde o únavu, ospalost či naopak nespavost, v některých případech se mohou objevit také žaludeční potíže. 

Příčinou je časové odchýlení od přirozených biorytmů, které ovládá náš cirkadiánní rytmus. Ten můžeme rozhodit tím více, čím více časových pásem překročíme. Ukazuje se také, že cestování na východ vede k výraznějším potížím než cestování na západ. 

Jet lag obvykle do několika dnů vymizí s adaptací cirkadiánního rytmu na nový čas. Napomoci tomu můžeme tím, že od první chvíle tento nový čas přijmeme a budeme se jím řídit. Pomoci může také užívání melatoninu v tabletách, který podpoří proces usínání.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek