Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit

Komentáře
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Jet lag je označení pro potíže související s cestováním přes časová pásma. 
  • Cestování směrem na východ je v tomto ohledu více rizikové. 
  • Jednoduchými triky lze projevy jet lagu zmírnit. 

Jet lag neboli pásmová nemoc je souhrnné označení pro potíže související s cestováním přes časová pásma. Nejčastěji zahrnují únavu, ospalost či naopak nespavost, v některých případech také žaludeční potíže. 

Projevy jet lagu nejsou nebezpečné, ale dokáží značně narušit zážitek z cestování. Čím je jet lag způsobený a jakým způsobem lze zmírnit projevy? 

Jet lag aneb zemětřesení pro cirkadiánní biorytmus

Lidské tělo má v hlavě vlastní seřízené hodiny, které sice nemají ručičky, ale podobně jako hodiny na nočním stolku počítají s periodou 24 hodin. Právě tyhle neviditelné hodiny jsou poté základem cirkadiánních rytmů. 

Pomáhají zajistit vysokou produktivitu během dopoledne, naopak vás ukládají ke spánku večer, když na vás přijde únava. Pokud stále marně hledáte vysvětlení, jak je možné, že se vzbudíte vždy pár minut před budíkem, vysvětlení nabízí opět cirkadiánní biorytmy. 

Pokud ale přejedete několik časových pásem, znamená to pro vaše biorytmy hotové zemětřesení. Zatímco se ve vaší nové destinaci stmívá, vy se pocitově cítíte spíš na obědě. Tento nesoulad mezi skutečným a vnitřním časem je příčinou jet lagu.

Kdy hrozí největší jet lag aneb raději východ nebo na západ? 

Jet lag je tím závažnější, čím více časových pásem překročíte. Takže zatímco přechod 1‑3 časových pásem nemusíte nijak zaznamenat, cesta do New Yorku či Pekingu (minus, resp. plus 6 časových pásem) už jet lagem pravděpodobně skončí. 

Vliv má také geografický směr, kterým se vydáte. 

Cestování východním směrem je ve vztahu k jet lagu rizikovější, než pokud se vydáte na západ. Vysvětlení je vlastně docela jednoduché. 

  • Pokud cestujete východním směrem, dostanete se do situace, kdy byste měli jít spát v dobu, kdy jste vnitřně nastavení na den. To může způsobit problémy s usínáním a následný spánkový deficit. 
  • Naopak pokud cestujete západním směrem, den si trochu prodloužíte. Možná budete ke konci dne unavení, ale usínání bude snazší než v prvním případě. 
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit

5 praktických tipů, jak zmírnit jet lag

1. Nová destinace, nový čas

Ať už přiletíte v jakoukoliv denní dobu, pokud to jen trochu lze, adaptujte se na místní režim. Pokud přiletíte během dopoledne, nechoďte spát a pokuste se vydržet do večera. 

Pokud naopak přiletíte večer, pokuste se usnout a začít objevovat novou krajinu až ráno. Díky tomu rychleji zvládnete adaptaci a synchronizaci vlastních hodin na nový čas.

2. Sáhněte po melatoninu 

Melatonin je spánkový hormon, který se přirozeně tvoří a uvolňuje ve chvíli, kdy jste vystaveni tmě. Lze jej koupit také v lékárně, jeho účinky napomáhají usínání. 

Jet lag je jedním z případů, kdy melatonin může pomoci s adaptací na nový čas. Užívejte jednu dávku asi 60 minut před plánovaným ulehnutím. 

3. Přizpůsobte se novému stravovacímu režimu

Se seřízením cirkadiánních rytmů pomůže také stravování. Dodržujte pravidelný stravovací režim dle nového času, pomůžete svému spánkovému rytmu. 

4. Nechte si pomoci od denního světla

Základem vašich cirkadiánních rytmů je vylučování spánkového hormonu melatoninu. To je závislé na vnímání světla či tmy, přičemž k tvorbě a k vylučování dochází právě ve tmě v průběhu večera a noci. 

Pokud dorazíte do nové destinace večer, ale “pocitově” máte ještě den, omezte všechny elektronické přístroje a nechte si pomoci vlastní tvorbou melatoninu. Pokud naopak přilétnete dopoledne, ale myšlenkami byste nejraději šli spát, udržujte se venku na slunci, které vás bude udržovat v bdělejším stavu. 

5. Při cestování počítejte s jet lagem dopředu

Jet lag vám může narušit první 1‑2 dny po příletu. Počítejte s tím a neplánujte náročné výlety hned první nebo druhý den po příletu. Stejně tak výlety s největšími očekáváními nechte raději na později, abyste si je mohli pořádně vychutnat. 

Podobně postupují také profesionální sportovci, kteří na velké soutěže přilétají s několikadenním předstihem. Je totiž ukázáno, že jet lag prokazatelně snižuje fyzickou výkonnost až několik dní po příletu do nové destinace. 

Co si z toho vzít?

Jet lag neboli pásmová nemoc je souhrnné označení pro potíže související s cestováním přes více časových pásem. Nejčastěji jde o únavu, ospalost či naopak nespavost, v některých případech se mohou objevit také žaludeční potíže. 

Příčinou je časové odchýlení od přirozených biorytmů, které ovládá náš cirkadiánní rytmus. Ten můžeme rozhodit tím více, čím více časových pásem překročíme. Ukazuje se také, že cestování na východ vede k výraznějším potížím než cestování na západ. 

Jet lag obvykle do několika dnů vymizí s adaptací cirkadiánního rytmu na nový čas. Napomoci tomu můžeme tím, že od první chvíle tento nový čas přijmeme a budeme se jím řídit. Pomoci může také užívání melatoninu v tabletách, který podpoří proces usínání.

Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Máte problémy s usínáním i přesto, že se poctivě vyhýbáte kávě? Dejte pozor na těchto 6 skrytých zdrojů kofeinu.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?