Oleje ve spreji

Řazení

Proč používat oleje ve spreji?

Stejně jako ty klasické, kuchyňské oleje ve spreji se perfektně hodí na pečení, vaření a využití najdou také ve studené kuchyni, pokud chceme něco jenom “zakápnout”. Sprej umožňuje rovnoměrné nanesení oleje, což se hodí zejména u nerovných povrchů, např. vymazání formy na muffiny. 

Největší výhodu však představuje snazší a přesnější dávkování, které ocení zejména ti, kteří počítají každou kalorii. Čajová lžička, která platí za běžně používanou měrnou jednotku, pojme přibližně 5 g oleje, kdežto jedním stisknutím oleje ve spreji naneseme méně než 2 g, navíc rovnoměrně.

Jaký olej si vybrat?

Při výběru oleje ve spreji by měla pozornost směřovat zejména na jeho kvalitu, kterou snadno zhodnotíme podle složení daného výrobku - ideálně by neměl obsahovat žádné příměsi. Stejně důležitým kritériem je použití oleje. Každý olej se liší tzv. bodem zakouření, tedy momentem, kdy se olej začne přepalovat a není vhodný ke konzumaci:

avokádový olej270 °C
řepkový olej240 °C
olivový olej210 °C
kokosový olej200 °C
slunečnicový olej110 °C

Z tabulky je jasné, že pro teplou kuchyni jsou nejlepšími společníky avokádový nebo řepkový olej. Ač je to možná pro některé překvapením, nevhodným absolutně nepoužitelným olejem je v tomto ohledu olej slunečnicový. I když je olivový olej vhodný pro tepelnou úpravu, extra panenský olej, který se lisuje za studena pro uchování zdraví prospěšných látek, se při tepelné úpravě znehodnocuje a podíl prospěšných látek se snižuje. Komplexně jsme se tomuto věnovali v článku o rostlinných olejích.

Pokud nevíš, po kterém kuchyňském oleji ve spreji sáhnout, vyzkoušej naši značku Vilgain, které tě ohromí svým unikátním dávkovacím systémem.

Mohlo by tě také zajímat