Účinky hořčíku
Hořčík neboli magnesium patří mezi nejdůležitější prvky, které se v lidském těle vyskytují. Je potřebný v každé buňce, kde zasahuje do enzymatickým reakcích produkujících energii. Má ale na starost i celou řadu dalších funkcí a podílí se na optimálním funkci organismu. Mezi hlavní účinky patří:
- snížení únavy a vyčerpání,
- správná činnost nervové a svalové soustavy,
- podpora psychické pohody a snížení podrážděnosti,
- podpora energetického metabolismu,
- lepší využití kyslíku v buňkách,
- snížení oxidačního stresu a oddálení stárnutí buněk, a
- prevence proti křečím.
Ženám může hořčík pomoci během obtíží s tzv. premenstruačním syndromem, který se vyznačuje bolestí v podbříšku, bolestí zad podrážděností nebo přecitlivělostí.
Všeho moc ale škodí, a s hořčíkem to není jinak, i když předávkování je v normálních situacích nepravděpodobné. Mezi nežádoucí účinky hořčíku můžeme řadit nechutenství, průjem, nadýmání, zvracení, nízký tlak a zpomalení srdečního tepu. V takových případech by mělo být nejjednodušším řešením hořčík dočasně vysadit.
Jak poznat nedostatek hořčíku?
S nedostatkem magnesia se potýká třetina populace. Zejména u mužské části je nedostatek způsoben odlišným složením jídelníčku, který je pak nutné obohatit o doplněk stravy. Mezi nejčastější projevy nedostatku hořčíku patří:
- svalové křeče a brnění končetin,
- únava, nespavost, bolest hlavy a zhoršené soustředění,
- náladovost, náchylnost ke stresu a depresím,
- nervozita, bušení srdce,
- nevolnost, průjem nebo
- zhoršená kvalita vlasů a nehtů.
Přestože byste tyto signály neměli opomíjet, nejsnadněji lze určit nedostatku magnesia v těle na základě krevního obrazu.
Kdy užívat hořčík
Primárním zdrojem hořčíku by měla být pestrá strava (celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, kakao, či listová zelenina), v případě nedostatku je však vhodné sáhnout po doplňku stravy. Doporučená denní dávka magnesia u dospělých mužů je 350 mg, u žen 300 mg. Během těhotenství a kojení se spotřeba magnesia zvyšuje, doporučená dávka pak činí 310, resp. 390 mg. Jeho potřeba se zvyšuje také u sportovců nebo u osob se zánětlivým onemocněním střevní sliznice.
Formy doplňků stravy s hořčíkem
U hořčíku se lze setkat, stejně jako u dalších látek, s rozdílnými formami, které se částečně liší ve využitelnosti a dalších vlastnostech. Mezi ty nejčastější se řadí:
- oxidy, chloridy, sírany, uhličitany nebo fosforečnany – anorganické formy, které se bohužel vyznačují nízkou vstřebatelností,
- malát, laktát – organické formy, které mají velmi dobrou vstřebatelnost a jsou šetrné k zažívání,
- citrát hořečnatý – disponuje dobrou vstřebatelností, při vyšších dávkách je zde zvýšené riziko projímavých účinků,
- cheláty hořčíku (doporučujeme) – tato forma vytvoří ze 2 aminokyselin, např. glycinu, "kleště", které sevřou daný minerál. Tím vzniká komplex, který je následně velmi dobře vstřebatelný. Právě ve formě bisglycinátu hořečnatého najdete tuto minerální látku v přípravku Vilgain Hořčík.
Jaký hořčík zvolit?
S hořčíkem se můžeš setkat ve formě klasických tablet, kapslí, prášku nebo i pohotového tekutého hořčíku – obvykle v shotech pro pohodlné užití. Méně vhodnou alternativou jsou pak šumivé tablety rozpustné ve vodě, kde se hořčík v drtivé většině případů nachází v anorganických formách a jeho vstřebatelnost je nízká. Pokud nevíš který, vyzkoušej hořčík značek Vilgain, Reflex Nutrition, Nutrend nebo Prom‑IN, se kterými nešlápneš vedle.