Chelátová forma minerálů - ano či ne?

Jan Caha
Jan Caha před 8 lety
2
Chelátová forma minerálů - ano či ne?

Chelátová forma minerálů není v našich končinách dosud příliš známou veličinou. Důvod je jednoduchý - pro výrobce doplňků stravy je snadnějším způsobem připravit pro zákazníky doplněk stravy, kde je minerál vázán v organické či anorganické formě. Nepředbíhejme však a podívejme se tomu společně na zub.

Minerální látky obecně

Minerální látky jsou anorganické (neživé) substance nacházející se v našem těle. Minerální látky plní v lidském organismu mnoho důležitých funkcí. Zúčastňují se výstavby tkání, a to hlavně kostí. Zastávají také funkci biokatalyzátorů (stopové prvky), jsou součástí hormonů a enzymů. Asi 80 % ze všech minerálních látek v našem organismu tvoří tzv. makroelementy. Hlavními zástupci této skupiny jsou vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor a síra. Od ostatních látek se liší tím, že jejich příjem je vyšší než 100 mg.

Skupinou s menším výskytem jsou mikroelementy, těmi nejznámějšími zástupci jsou železo a zinek. Pro lidský organismus jsou potřebné v množstvích nižších než 100 mg. Těmi nejméně zastoupenými látkami v našem těle jsou prvky stopové, tudíž i potřebné v nejmenší dávce. Jejich nutná dodávka se pohybuje v řádech μg.

Cheláty minerálů

Na našem trhu není mnoho suplementů dostupných v chelátové formě. Většina doplňků stravy, které naleznete v portfoliu produktů výrobců potravních doplňků, jsou anorganické či organické minerály.

 • Anorganické minerály: jedná se o soli minerálů, označované jako komplexní anorganické formy minerálů:  oxid, chlorid, síran…
 • Organické minerály: jedná se o vazbu minerálu na jednu organickou kyselinu, nejčastěji: citronan, fumaran, glukonan, mléčnan…
obrázek z pixabay.com

Minerální cheláty jsou pro lidské tělo přirozenou formou minerální látky. Chelát vychází z latinského názvu "drábek". Chelátující činidlo je látka, která může pohltit molekuly kovu (minerální látky). Tento proces zvaný chelace ovlivňuje aminoykselinový atom při vazbě na iont. Formuje se nová kruhová molekula. Tento minerálový komplex je definován jako minerálový chelát. Můžeme si jej představit jako minerální látku, která je sevřena mezi dvěma aminokyselinami v tzv. chelátových kleštích. (aminokyselina-minerál-aminokyselina)

Minerální ionty tělo neobsahuje přímo. Než projdou přes střevní stěnu do krevního oběhu, musí být v chelátové formě, tj. buď tak přijít trávící soustavou, nebo se přetvořit. Během procesu trávení může chelátová forma vzniknout, pokud ovšem přijímáte minerál přímo jako chelát. Můžeme totiž přeskočit tvorbu samotného chelátu.

Minerální cheláty jsou pro organismus mnohem lépe vstřebatelné než organické a anorganické formy minerálů. Ty prochází trávící soustavou bez výraznějšího využití a opouštějí tělo při ranní defekaci. Minerální cheláty jsou vstřebávány velmi snadno, mohou tak významně ovlivnit celkovou funkčnost prodávaného suplementu a jeho výtěžnost. Pokud chcete vybrat opravdu doplněk stravy, který obsahuje chelátovou formu, čtěte pozorně etiketu produktu. Zde musí být použitá forma minerální látky uvedena. Výroba chelátových forem minerálních látek je v ČR povolena, ač se velmi často tvrdí, že ne. 

Poděkuj autorovi
26 lidí již poděkovalo
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________

Diskuze k článku