Ženšen

Produktů: 2
Řazení
:
Výchozí
Vilgain Korejský ženšen
Vilgain Korejský ženšen ⁠–⁠ maximální obsah účinné látky, podpora imunity, libida, koncentrace a paměti
90 kapslí
249 Kč
(3 Kč / 1 kapsle)
GreenFood Ženšen
GreenFood Ženšen
90 kapslí
2
380 Kč
(4 Kč / 1 kapsle)

Doplňky stravy s ženšenem

Ženšen pravý, známý také jako ženšen korejský, je vytrvalá bylina používaná v tradiční čínské medicíně. Účinnými látkami jsou ginsenosidy - saponiny charakteristické pouze pro rostliny druhu Panax. Kromě ženšenu pravého se lze setkat také s ženšenem americkým, vietnamským či japonským, které však obsahují méně účinných látek. 

Za jméno ženšen se schovávají i některé další byliny, které ale do rodu Panax nepatří a jejich účinnými látkami nejsou ginsenosidy. Jedná se např. o ženšen indický (ashwagandha), sibiřský (eleuterokok) nebo peruánský (maca).

Účinky ženšenu

Ženšen se řadí mezi tzv. adaptogeny - látky, které pomáhají adaptovat lidský organismus na fyzický i psychický stres. Kromě pozitivního vlivu na imunitní systém se mezi potvrzené účinky ženšenu řadí:

  • zlepšení kognitivních funkcí a paměti,
  • podpora libida a sexuálních funkcí,
  • pozitivní vliv na kardiovaskulární systém,
  • regulace cukru v krvi.

Mimo to může ženšen podpořit sportovní výkon, zmírnit projevy spojené s menopauzou a působí také jako antioxidant.

Dávkování ženšenu

Ženšen se zpravidla užívá jako samostatný doplněk stravy, čaj, či součást komplexních multivitamínů a jiných suplementů. Extrakt pravého ženšenu se doporučuje užívat v denních dávkách v rozmezí 200‑400 mg. V případě jiného druhu ženšenu se doporučená denní dávka může lišit v závislosti na množství obsažených ginsenosidů.

Zobrazit více Zobrazit méně

Články

Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Některé rostlinné výtažky jsou pro své pozitivní účinky na mozek užívané po staletí. Vybrali jsme 5 nejúčinnějších extraktů, jejichž působení na kognitivní funkce se studují i ve vědeckých experimentech. Jaké to jsou?
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Korejský ženšen: účinky a vhodné dávkování
Korejský ženšen: účinky a vhodné dávkování
Korejský ženšen patří mezi nejoblíbenější rostlinné extrakty východní medicíny. Jak ovlivňuje imunitní systém, mozek a sexuální funkce?