Korejský ženšen: vliv na zdraví, funkce mozku a vhodné dávkování

Tomáš
Tomáš Novotný 3. 4. 2023
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Korejský ženšen: vliv na zdraví, funkce mozku a vhodné dávkování
  • Korejský ženšen se používá jako léčivá rostlina již více než 2000 let.
  • Účinné látky jsou ginsenosidy, které příznivě ovlivňují mozek a imunitní funkce.
  • Vhodnou formou podání je extrakt z listů nebo kořene.

Korejský ženšen patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny tradiční východní medicíny, kde se používá již více než 2000 let. Účinnými látkami převyšuje jiné druhy ženšenů, které jich obsahují nižší spektrum a v podstatně menším zastoupení. Jaké má korejský ženšen účinky na lidský organismus a jak jej správně užívat?

Korejský ženšen jako král mezi všemi druhy ženšenů

První zmínka o korejském ženšenu pochází z čínského textu Shennong Ben Cao Jing, což je sbírka léčivých rostlin pocházející z 3. století př. n. l. Právě korejský ženšen je zde popisován jako “král rostlin” a jeho užívání je doporučeno při nejrůznějších zdravotních obtížích.

Korejskému ženšenu se někdy říká také “pravý ženšen”, latinským názvem Panax Ginseng C.A. Meyer. Není to však jediný druh ženšenu, který se v přírodě vyskytuje, z těch známějších můžeme zmínit například:

  • Panax japonicus – Japonský ženšen
  • Panax quinquefolius – Americký ženšen
  • Panax notoginseng – Čínský ženšen

Všechny tyto rostliny spadají taktéž do rodu Panax, ale oproti korejskému ženšenu mají nižší zastoupení účinných látek (ginsenosidů). Speciálním případem je sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus), který do rodu Panax nespadá a zastoupením účinných látek se jedná o zcela odlišnou rostlinu.

Účinné látky korejského ženšenu: 40 druhů ginsenosidů

Korejský ženšen je charakteristický obsahem ginsenosidů, což jsou saponiny specifické výhradně pro rostliny rodu Panax. Vedle kořenu se vyskytují také v listech a v případě Korejského ženšenu jich bylo popsáno přibližně 40, což je nejvíce ze všech druhů ženšenů.

Ginsenosidy dělíme do dvou základních skupin v závislosti na chemické struktuře:

  • Protopanaxadioly: například Ra1‑3, Rb1‑3, Rc, Rd nebo Rs1‑3
  • Protopanaxatrioly: například Re, Rf, Rg1‑2

Různé druhy ženšenu se navzájem liší zastoupením konkrétních ginsenosidů, proto různé druhy mají různé účinky. Studie ukazují, že ginsenosidy jsou částečně metabolizovány mikroorganismy v prostředí střevní mikrobioty, přičemž dochází ke vzniku dalších metabolitů, které se vstřebávají. Například takto vzniklý metabolit IH‑901, který se sám o sobě v ženšenu nevyskytuje, vzniká fermentací v trávicím traktu a zdá se být jednou z účinných látek, která je zodpovědná za účinky ženšenu.

Korejský ženšen: vliv na zdraví, funkce mozku a vhodné dávkování

Korejský ženšen a pozitivní účinky na imunitu, mozek a libido

Pravidelné užívání korejského ženšenu je bezpečné a bez vedlejších účinků. Studie se nejčastěji zabývají následujícími zdravotními benefity:

1. Pozitivní vliv na imunitní systém

Užívání Korejského ženšenu má příznivý vliv na imunitní systém člověka, pravděpodobně díky stimulaci tvorby makrofágů a T‑lymfocytů. Vedle toho má ženšen antioxidační vlastnosti a může snižovat množství volných kyslíkových radikálů.

Studie z roku 1997 na 223 účastnících zjistila, že užívání extraktu standardizovaného na 4% obsah ginsenosidů (G115) při současné vakcinaci proti chřipce snížila četnost nachlazení o více než 60 % v porovnání s placebo skupinou. Odborníci se proto domnívají, že užívání ženšenu může působit synergicky s vakcinací.

2. Podpora kognitivních funkcí a paměti

Korejský ženšen se doporučuje pro podporu funkcí mozku a snížení únavy. Studie z roku 2010, která taktéž testovala extrakt z Korejského ženšenu se 4% obsahem ginsenosidů pozorovala snížení psychické únavy, což pravděpodobně souviselo se snížením hladiny cukru v krvi.

Další studie ze stejného roku pracující s extraktem z Amerického ženšenu standardizovaným na 10% obsah ginsenosidů pozorovala podporu pracovní paměti a zvýšení přesnosti již při užívání 100 mg extraktu denně.

3. Podpora libida a sexuálních funkcí

Ačkoliv užívání Korejského ženšenu může zvýšit hladinu testosteronu, zdá se, že u zdravých jedinců s normální hladinou testosteronu nedochází k dalšímu zvýšení. Naproti tomu u osob se sníženou hladinou testosteronu, sníženým libidem nebo s erektilní dysfunkcí může dojít ke zlepšení stavu. Studie z roku 2002 testovala užívání 2700 mg korejského ženšenu u osob s erektilní dysfunkcí a zjistila významné zlepšení stavu po 8 týdnech užívání. Ve studii z roku 1996 na mužích trpících nízkou tvorbou spermií došlo ke zlepšení stavu a ke zvýšení v hladině testosteronu po užívání extraktu z Korejského ženšenu.

Vedle těchto funkcí se Korejský ženšen doporučuje také pro podporu srdečně-cévního zdraví a také při inzulinové rezistenci, kdy se ukazuje, že užívání ženšenu může vést ke snížení hladiny cukru v krvi. U diabetických pacientů, kteří užívají antidiabetika, je proto vhodné užívání ženšenu konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Jak Korejský ženšen užívat?

Užívání Korejského ženšenu je v naší kultuře nejčastěji spojeno s doplňky stravy, kde se ženšen vyskytuje nejčastěji samostatně nebo jako součást multivitaminových doplňků. Z hlediska pravidelného užívání se nejčastěji doporučuje denní dávka v rozmezí 200–400 mg extraktu z Korejského ženšenu, což je také rozmezí dávek, které se v rámci vědeckých studií nejčastěji studují.

Kvalitní extrakty bývají standardizovány na obsah ginsenosidů, přičemž nejčastější zastoupení je v rozmezí 4–10 % ginsenosidů, u silnějších extraktů 20 % ginsenosidů. Jelikož sušený Korejský ženšen (kořen i listy) obsahují přibližně 2–3 % ginsenosidů, bývá extrakt s 10% podílem ginsenosidů v extrakčním poměru přibližně 5:1, u 20% extraktu 10:1, vždy však závisí na koncentraci ginsenosidů ve výchozím materiálu.

V České republice je maximální denní dávka stanovena na 2000 mg sušené rostliny, tedy přibližně 400 mg extraktu 5:1 nebo 200 mg extraktu 10:1 v denní dávce.

Co si z toho vzít?

Korejský ženšen je léčivá rostlina, která se v tradiční východní medicíně používá již více než 2000 let. Nejčastěji se využívá pro podporu imunitních funkcí, příznivě však ovlivňuje také kognitivní funkce nebo hladinu cukru v krvi. Účinnými látkami jsou ginsenosidy, v listech a kořenech korejského ženšenu se jich vyskytuje přibližně 40, což je nejvíce ze všech druhů ženšenů.

Korejský ženšen se nejčastěji užívá ve formě doplňků stravy, jako účinná dávka se doporučuje 200–400 mg extraktu v denní dávce, přičemž extrakty bývají zpravidla 5–10x koncentrovanějším zdrojem účinných látek v porovnání se sušenou rostlinou.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek