Přírodní nootropika: 5 nejúčinnějších bylinek pro podporu funkce mozku

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 10. 6. 2023 Poprvé publikováno 29. 6. 2022
Aktualizováno 10. 6. 2023
6 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Přírodní nootropika: 5 nejúčinnějších bylinek pro podporu funkce mozku
obrázek z freepik.com/lookstudio
  • Přírodní nootropika jsou rostlinné výtažky, které mají pozitivní vliv na funkci mozku.
  • Používají se po staletí v tradiční lidové medicíně, jejich účinnost však podporují také vědecké studie.
  • Při výběru se zaměřte na dávkování a na kvalitu použitých extraktů.

Nootropika pozitivně ovlivňují funkce mozku: paměť, pozornost nebo schopnost zpracovávat informace. Ve většině případů jde o rostlinné výtažky, které mají přímý či nepřímý vliv na fungování mozku.

Vítejte ve světě bylinek!

Léčivé rostliny a jejich bylinné výtažky se pro podporu fungování mozku používají po staletí. Teprve až v posledních několik desítek let se však o jejich účinky začíná zajímat také západní medicína a stávají se předmětem vědeckých studií.

Ono totiž zkoumat účinky bylinných výtažků rozhodně není snadná disciplína. Často předem není známo, které látky jsou ty skutečně účinné, jaký je přesný mechanismus působení či dokonce jaké množství je optimální. Na bádání nijak nepřidává ani to, že rostliny různého původu mají různé složení stejně tak jako jejich extrakty.

Pojďme si nyní ukázat bylinky používané po staletí, které v dnešní době mají oporu ve vědeckých studiích.

1. Bacopa monnieri (Brahmi)

Brahmi pochází z Indie, užívání je běžné pro východní ajurvédskou medicínu. Hlavními účinnými látkami jsou bakosidy (bakosid A a bakosid B), jejichž přibližné množství v sušené rostlině je asi 10 %.

Mezi hlavní účinky Brahmi patří podpora paměti, které je dosaženo pravděpodobně díky růstu (větvení) dendritů a efektivnějšího přenosu signálu mezi jednotlivými neurony. Zajímavé je, že ke zvýšenému větvení neuronové sítě dochází také u mladých jedinců(zjištěno na zvířatech).

V současné době se zdá, že optimální dávka je přibližně 150 mg bakosidů denně. To odpovídá přibližně 1,5 g sušené rostliny, případně 300 mg rostlinného extraktu. Účinné látky jsou hydrofobního charakteru (nerozpouští se ve vodě), je proto vhodné užívání společně s jídlem.

2. Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný)

Užívání Ginkga pochází z tradiční čínské medicíny a do dnešní doby jde o jeden z nejprodávanějších rostlinných výtažků určený na podporu paměti. Japonské hlavní město Tokio dokonce používá Jinan dvoulaločný jako svůj symbol.

Ginkgo biloba se používá nejčastěji pro podporu paměti u starších lidí. Hlavním cílem je udržení zdravých kognitivních funkcí u osob pokročilého věku, u kterých jinak dochází k jejich snížení či k rozvoji neurodegenerativních chorob vlivem stárnutí. Vědecké studie jsou však v účinnosti nejednotné, některé dochází k pozitivním výsledkům, jiné nepozorují prakticky žádné pozitivní účinky.

Ginkgo biloba se nejčastěji užívá ve formě rostlinných extraktů. Česká vyhláška zakazuje vyšší denní dávku než 60 mg extraktu standardizovaného na 24 % flavonoglykosidů a 6 % terpenolaktonů (24/6 extrakt). Z důvodu možných kontraindikací je také vhodné užívání Ginkga konzultovat s lékařem, problematické je společné užívání např. s Warfarinem a dalšími antikoagulačními léky, protože Ginkgo biloba může snižovat srážlivost krve.

3. Centella asiatica (Gotu Cola)

Užívání Gotu Cola je podobně jako Brahmi spjaté s ajurvédskou medicínou, i v tomto případě se užívá tradičně v podobě nápoje nebo společně s ghee. Mezi hlavní účinné látky patří saponiny včetně tzv. asiatikosidů, na které bývají výtažky často standardizované.

Užívání Gotu Cola je do určité míry zaměnitelné s užíváním Brahmi, očekává se synergický účinek. Základní mechanismus spočívá opět v nárůstu (rozvětvení) dendritové sítěcož má za následek efektivnější propojení nervových buněk mezi sebou.

Jako optimální dávka se odhaduje užívání 500 mg extraktu jednou nebo dvakrát denně. Ve studiích se různí kvalita použitých extraktů, ale jako standard lze považovat výtažek standardizovaný na 10 % saponinů.

Přírodní nootropika: 5 nejúčinnějších bylinek pro podporu funkce mozku

4. Panax Ginseng C. A. Mey (Pravý korejský ženšen)

Kořen korejského ženšenu patří mezi nejcennější rostlinné materiály, které tradiční čínská medicína používá. Hlavní účinné látky jsou saponiny, v tomto případě souhrnně nazývané ginsenosidy, které se dělí do 3 kategorií: protopanaxadioly, protopanaxatrioly a oleanolová kyselina. Zdá se, že právě první dvě skupiny látek jsou pro podporu kognitivních funkcí stěžejní.

Pravému korejskému ženšenu se někdy přezdívá “král bylinek”, protože jeho účinky zasahují od podpory imunity přes kognitivní funkce až po zvýšení fyzického výkonu. Užívání pravého ženšenu podporuje kognitivní funkce jak u zdravých lidí, tak u osob s Alzheimerovou chorobou.

Pro podporu funkce mozku se nejčastěji zmiňuje dávka 400 mg extraktu s obsahem 4 nebo 10 % ginsenosidů denně. Na trhu se ovšem vyskytují i extrakty s obsahem >60 % ginsenosidů, v takovém případě je možné dávku několikanásobně snížit.

5. Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová)

Rozchodnice růžová je oblíbený adaptogen, který roste ve vysokých nadmořských výškách (až do 2300 m. n. m.) v severních částech Evropy, Asie a Ameriky. Pro všechny druhy Rozchodnice je typický obsah salidrosidů a rosavinu, na které bývají extrakty také standardizované.

Výtažek z rozchodnice růžové nachází primární využití jako protistresová bylinka, která má také pozitivní vliv na úzkosti a kognitivní funkce (především v případě, kdy je jedinec pod vlivem stresu). Existuje také studie na lidech, která zjistila podporu paměti u osob, které užívaly přípravek obsahující 200 mg extraktu z rozchodnice spolu s hořčíkem a vitamíny B6, B9, B12, D a E.

Dle české legislativy je maximální denní dávka 100 mg extraktu z rozchodnice růžové standardizované na 4 % rosavinů. Ve vědeckých studiích nejsou výjimečné dávky v řádu nižších stovek mg extraktů standardizovaných na 3 % rosavinu a 1 % salidrosidů.

Bacopa monnieri Ginkgo bilobaGotu ColaPanax GinsengRhodiola rosea
PůvodIndieČínaIndieKorea/ČínaSeverské oblasti
Účinné látkybakosidyflavonoidy, terpenoidysaponiny (asiatikosidy)saponiny (ginsenosidy)rosavin, salidrosidy
Účinekpodpora pamětiudržení kognitivních funkcípodpora pamětipodpora soustředění a pamětiadaptogen
Dávkování (na 1 den)150 mg bakosidů

60 mg*

(24/6 extrakt)

500 mg (10 % saponinů)400 mg (10 % ginsenosidů)

100 mg*

(4 % rosavinu)

*maximální denní dávkování povolené dle Vyhlášky č. 58/2018 Sb.

Co si z toho vzít?

Rostlinné výtažky z tradičně používaných rostlin jsou účinným způsobem jak bezpečně podpořit funkce mozku. Různými mechanismy přispívají k ochraně nervových buněk před poškozením a k účinnějšímu přenosu nervových signálů.

Z tradiční ajurvédské medicíny stojí za zmínku Brahmi a Gotu Cola, které podporují paměť díky širšímu rozvětvení dendritové sítě. Zapomenout bychom neměli ani na nejslavnější rostliny východní medicíny, Ginkgo bilobu a pravý korejský ženšen, z nichž především druhý jmenovaný má ve studiích zaměřených na kognitivní funkce velmi nadějné výsledky. Zajímavou rostlinou je také vzácnější rozchodnice růžová, která působí jako adaptogen a především pod stresovými situacemi dokáže podpořit myšlení a odolnost vůči vnějšímu tlaku.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek