Co jsou omega 3?
Omega 3 mastné kyseliny představují skupinu zdraví prospěšných tuků, které mají příznivý vliv na fungování našeho organismu. Řadí se mezi esenciální živiny, které si naše tělo neumí vyrobit samo, a jejich příjem je tak podmíněn stravou. Mezi nejvýznamnější omega 3 se řadí kys. eikosapentaenová (EPA) a kys. dokosahexaenová (DHA).
Účinky omega 3
Hlavním účinkem omega 3 mastných kyselin je jeho přímé (protizánětlivé) působení proti omega 6 mastným kyselinám, které se v lidské stravě vyskytují mnohem častěji a působí prozánětlivě (forma obranného mechanismu lidského těla). Mimo to může příjem omega 3 mastných kyselin:
- snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění,
- podpořit zdraví očí a mozku,
- bojovat s depresemi a úzkostmi,
- podpořit správný vývoj dítěte počas těhotenství,
- urychlit regeneraci po sportovní aktivitě.
Užívání omega 3
Ideální příjem omega 3 se odvíjí od příjmu omega 6 mastných kyselin, které jsou obsažené ve většině rostlinných olejů. Poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin zastoupených ve stravě by měl dosahovat maximálně 3:1. V současnosti však není výjimkou ani poměr 20:1.
Zdroje omega 3
Mořské řasy a fytoplankton platí za jedny z nejkvalitnějších zdrojů omega 3 mastných kyselin. Právě nimi se živí drobní korýši či tučné mořské ryby (losos, sardinky či makrely), které do svého jídelníčku zařazují lidé - ať už v podobě jídla či doplňku stravy.
Objevem poslední doby je tzv. krilový olej, který se vyrábí z drobných korýšů, kteří žijí v čistých vodách antarktidy a nejsou zatíženy toxickými kovy. Krilový olej je navíc mnohonásobně bohatší na antioxidanty. Za kvalitní zdroj omega 3 mastných kyselin (s výjimkou mořských řas) se zpravidla nepovažují potraviny rostlinného původu.