MCT olej

Produktů: 2
Řazení
:
Výchozí
OstroVit MCT OIL LIQUID
OstroVit MCT OIL LIQUID
500 ml
299 Kč
(60 Kč / 100 ml)
Vilgain MCT kokosový olej C8
Očekáváme 2. 8.
Vilgain MCT kokosový olej C8 ⁠–⁠ přírodní zdroj kyseliny kaprylové, podpora výkonu, hubnutí i trávení
500 ml

Co je MCT olej?

MCT oleje jsou zdravé tuky se středně dlouhým řetězcem (z anglického Medium Chain Triglycerides), které se extrahují z dužiny kokosových ořechů. Nejedná se tak o běžný kokosový olej, který má jiné složení mastných kyselin. Za nejhodnotnější tuky se považují kys. kaprylová (označována jako C8) a kys. kaprinová (C10). Jedná se o lépe stravitelné tuky, které mají řadu využití ve zdravotnictví i sportovní výživě.

Účinky MCT olejů

Užívání MCT kokosových olejů se pojí s několika zdravotními benefity. MCT oleje můžou:

  • podporovat zdraví srdce (prevence kardiovaskulárních onemocnění),
  • zlepšovat kognitivní funkce mozku,
  • podporovat zažívání a obnovu střevního mikrobiomu,
  • zmírňovat příznaky alzheimerovy choroby či epilepsie.

Kromě toho jsou stále více oblíbené i jako doplněk sportovní výživy. MCT tuky (C6‑C10) fungují, díky rychlému a snadnému vstřebávání, jako okamžitý zdroj energie - jsou okamžitě zpracovány játry a neukládají se jako klasické tuky. Ovlivňují také tvorbu laktátu, což zajišťuje větší sportovní vytrvalost.

Využití najdou také při redukčních dietách, jelikož podporují termogenezi. Své místo mají také mezi zastánci keto diety, jelikož napomáhají navození stavu ketózy.

Užívání MCT olejů

Díky neutrální chuti a vůni mají v kuchyni nespočet možných využití v salátech, zálivkách či smoothies. V teplé kuchyni je třeba brát ohled na to, že bod zakouření je kolem 160 °C. Doporučenou dávku představuje 10‑15 ml (2‑3 polévkové lžíce) denně. Ze začátku je lepší užívat nižší dávky, jelikož MCT oleje můžou působit laxativně.

Zobrazit více Zobrazit méně