Maca peruánská: účinky, dávkování a benefity

Tomáš
Tomáš Novotný 27. 1. 2023
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Maca peruánská: účinky, dávkování a benefity
Image by Freepik
  • Maca peruánská je rostlina pěstovaná ve vysokých nadmořských výškách jihoamerických And.
  • Konzumace kořene je tradičně doporučována pro podporu vitality, sexuálních funkcí a učení.
  • Správné dávkování závisí na formě zpracování Macy v doplňku stravy.

Maca peruánská patří mezi oblíbené rostliny, které jsou běžně dostupné jako superfoods či ve formě doplňků stravy. Tradičně se používá pro celou řadu funkcí a i nedávné vědecké studie její účinnost potvrzují.

Jaké účinky lze očekávat při pravidelném užívání Macy peruánské a jak si vybrat formu, která je pro vás nejvhodnější?

Pěstovaná více než 3000 let v podmínkách, kde nic jiného neroste

Jak už název napovídá, Maca peruánská má své kořeny v Peru. Pěstuje se v jihoamerických Andách ve vysokých nadmořských výškách v rozmezí 3500 až 4500 metrů nad mořem. Experimenty dokonce ukázaly, že v tomto nepříznivém prostředí se rostlině daří mnohem lépe než po přesazení do přímořské oblasti. Maca peruánská má místo kořene bulvu, která se sklízí a následně zpracovává. Rostlina má relativně vysokou výnosnost, v průměru se sklízí asi 7 tun čerstvé Macy peruánské na 1 hektar půdy, což je srovnatelné s tuzemskou sklizní brambor.

Archeologické nálezy z okolí peruánského jezera Junín v nadmořské výšce 4080 metrů nad mořem dokládají pěstování a kultivaci Macy peruánské již ve 2. tisíciletí př. n. l. Jedním z prvních novodobých dokladů pěstování Macy popsal již španělský mořeplavec Antonio Vasquez, který pěstování Macy peruánské viděl a zaznamenal při své výpravě z roku 1598.

Žlutá, červená a černá: čím se jednotlivé druhy Macy liší?

Existuje více než 13 kultivarů Macy peruánské. V praxi však plody nejčastěji dělíme do 3 následujících kategorií:

  • Maca žlutá (přibližně 60 % celosvětové produkce)
  • Maca červená (přibližně 25 % celosvětové produkce)
  • Maca černá (přibližně 15 % celosvětové produkce)

Maca žlutá je pro své největší rozšíření používána nejhojněji, je také použita ve většině studií, které se účinky Macy peruánské na lidský organismus zabývají. Nejčastěji je studována pro svůj pozitivní vliv na vitalitu, koncentraci a hormonální rovnováhu. Červená Maca je studována primárně pro svůj pozitivní vliv na hormony a kosti, černá Maca je zase studována ve spojitosti s podporou fyzického výkonu a libida.

5 pozitivních účinků Macy peruánské

1. Podpora energie a vitality

Jedním z nejčastěji zmiňovaných benefitů užívání Macy peruánské je podpora statusu energie či nálady.

Potvrzuje to také studie z roku 2016, kde na 175 dospělých lidech byly prokázány pozitivní účinky na náladu a pocit energie při užívání 3 g sušeného prášku z kořene černé i červené Macy.

2. Podpora libida a sexuálních funkcí

Maca peruánská patří mezi jeden z nejoblíbenějších rostlinných extraktů pro podporu zvýšení hladiny testosteronu v krvi. Ačkoliv tato tvrzení vědecké studie nepotvrzují, ukazuje se, že i přesto může mít užívání Macy na sexuální funkce pozitivní vliv.

Hned několik studií totiž ukázalo, že užívání Macy peruánské může vést ke zvýšení sexuálního zájmu a libida (především v případě černé varianty). Vedle toho některé studie také poukazují na pozitivní vliv užívání Macy na spermatogenezi.

Maca peruánská: účinky, dávkování a benefity

3. Zvýšení fyzického výkonu

Jedním z nejvíce zmiňovaných benefitů pravidelného užívání Macy peruánské je pozitivní vliv na status energie a vitalitu. Ten může být využitý také u sportovců pro podporu fyzického výkonu. Ve studii na fotbalistech trénujících ve vysokých nadmořských výškách bylo ukázáno, že užívání Macy peruánské (1500 mg denně po dobu 2 měsíců) vedlo ke zvýšení fyzické výkonnosti o 10 %. Podobně ve studii na trénovaných cyklistech bylo pozorováno mírné zlepšení aerobní výkonnosti při užívání 2000 mg extraktu 5:1.

4. Pozitivní vliv na kognitivní funkce

Vedle energizujících účinků užívání Macy peruánské jsou studovány také účinky na paměť, pozornost či zklidnění. Ve studii na myších bylo ukázáno, že užívání Macy (zejména černé varianty) vedlo ke zvýšení kognitivních funkcí, všechny varianty Macy dále prokázaly zklidňující účinky. Ve studii na ženách po menopauze byly prokázány účinky směřující ke snížení symptomů úzkosti a depresí (při dávkování 3,5 g Macy peruánské denně).

5. Bohatý zdroj antioxidantů

Sušený prášek z kořene Macy je také bohatým zdrojem antioxidantů na bázi fenolových sloučenin. Tím může podporovat antioxidační mechanismy organismu a tím zabraňovat oxidačnímu stresu.

Jakou formu vybrat mezi doplňky stravy?

Ačkoliv tradičně se z Macy peruánské konzumoval kořen v čerstvé podobě podobně jako jiné druhy kořenové zeleniny, na evropském trhu je Maca k dispozici především ve formě doplňků stravy. Nejčastěji se Maca peruánská prodává jako sušený prášek z kořene, který v případě kvalitnějších výrobků může být také v BIO kvalitě. Doporučený denní příjem Macy peruánské, který odpovídá většině studií využívajících prášek z kořene, je asi 1500–3000 mg sušeného prášku denně.

V podobě doplňků stravy se prodávají také rostlinné extrakty v extrakčním poměru od 4:1 po silnější extrakty nejčastěji v extrakčním poměru 10:1. U těchto produktů je podíl účinných látek násobně vyšší, je tedy možné užívat podstatně nižší dávky.

Vilgain Maca Tablets

Maca peruánská: účinky, dávkování a benefity

Co si z toho vzít?

Maca peruánská patří mezi nejoblíbenější rostlinné extrakty. Rostlina roste v jihoamerických Andách v nadmořských výškách 3500–4500 metrů nad mořem a sklízí se bulvy, které se následně suší a melou.

Existují 3 základní varianty Macy peruánské: žlutá, červená a černá. Žlutá varianta patří mezi nejlépe dostupné, studuje se pro svůj pozitivní vliv na vitalitu a kognitivní funkce, červená Maca je známá pro svůj pozitivní vliv na hormony a černá Maca podporuje fyzický výkon a libido. Macu peruánskou lze získat v podobě sušeného mletého prášku či rostlinného extraktu. Dávkování sušeného mletého prášku se pohybuje v rozmezí 1500–3000 mg denně, u silnější extraktů je násobně nižší.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek