Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 12. 1. 2023
1 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity
 • Ashwagandha, známá také pod svým botanickým názvem Withania somnifera, je malá rostlina se žlutými květy původem z Indie a severní Afriky.
 • Její kořen se používá již více než 3000 let jako přírodní ájurvédský prostředek.
 • Moderní věda ji spojuje se zdravotními přínosy, jako je snížení stresu a úzkosti a zlepšení hladiny cukru v krvi, nálady a paměti.

Znáte ashwagandhu? Jedná se o rostlinu využívanou v tradičním lékařství východních kultur a v učení ájurvédy. Důvodem jsou její přisuzované pozitivní účinky, pohybující se od podpory duševního zdraví po energický a vitalitní boost. Tento článek se právě ashwagandhě podívá trochu pod kůži, prozkoumá její benefity, stejně jako rizika a možné dávkování.

O co se vlastně jedná?

Ashwagandha je součástí třídy rostlin zvaných adaptogeny, které jsou známé svými zdravotními přínosy při požití v podobě čaje, prášků a doplňků nebo v jejich syrové formě. Naleznete jí také pod jmény indický ženšen, zimní třešeň nebo Withania somnifera. Populární je především pro své schopnosti modulovat stres a úzkost. Ashwagandha byla a stále je důležitou součástí staleté ájurvédy, tradičního systému medicíny v Indii, kde se používala také k léčbě řady onemocnění, jako je revmatismus či nespavost.

10 potenciálních benefitů ashwagandhy

 • Pomoc při stresu a úzkostech: ashwagandha je možná nejlépe známá pro svou schopnost snižovat stres. Je klasifikována jako adaptogen, látka, která pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Studie z roku 2019 zjistila, že denní dávka 240 mg extraktu z kořene ashwagandhy významně snížila hladinu stresu u lidí ve srovnání s placebem. To zahrnovalo sníženou hladinu kortizolu (stresového hormonu). V další malé studii užívali 250 nebo 600 mg extraktu z ashwagandhy po dobu 8 týdnů, což též výrazně snížilo vnímaný stres a hladiny kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou. A co víc, účastníci, kteří užívali doplňky z ashwagandhy, zaznamenali výrazné zlepšení kvality spánku.
 • Prospěch při sportovních výkonech: analýza výzkumu zahrnující 12 studií u mužů a žen, kteří užívali dávky ashwagandhy mezi 120 mg a 1 250 mg denně, naznačila, že bylina může zvýšit fyzický výkon a využití kyslíku během cvičení. Kromě toho pomáhá ashwagandha zvyšovat svalovou sílu. V jedné studii měli muži užívající 600 mg ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů, výrazně větší nárůst svalové síly a velikosti ve srovnání se skupinou s placebem.
 • Podpora kardiovaskulárního systému: někteří lidé používají ashwagandhu ke zlepšení zdraví srdce, včetně snížení vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu. Jedna studie z roku 2015 naznačila, že by extrakt z kořene opravdu mohl zlepšit kardiorespirační vytrvalost člověka. Pro potvrzení této hypotézy je ale zapotřebí dalšího výzkumu.
 • Pomoc s příznaky duševních chorob: v jedné studii vědci zkoumali účinky ashwagandhy u lidí se schizofrenií, kteří trpěli depresí a úzkostí. Ti užívající 1000 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu 12 týdnů zažívali menší pocity deprese a úzkosti než skupina s placebem. Navíc zjištění z jiné studie naznačují, že užívání ashwagandhy může pomoci zlepšit celkové symptomy a vnímaný stres u lidí se schizofrenií. I přes tyto výsledky byste ji ale v žádném případě neměli zkoušet používat jako náhradu za antidepresiva, maximálně si o zařazení do jídelníčku promluvit se svým lékařem či jiným odborníkem.
 • Pomoc při zvýšení testosteronu a plodnosti u mužů: v jedné studii užívalo 43 mužů s nadváhou ve věku 40–70 let tablety s extraktem z ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů. Léčba byla spojena s 18% větším zvýšením DHEA-S, pohlavního hormonu zapojeného do produkce testosteronu.  Kromě toho přehled čtyř studií zjistil, že léčba ashwagandhou významně zvýšila koncentraci, objem a pohyblivost spermií u mužů s jejich nízkým počtem. Vědci však dospěli k závěru, že v současné době není dostatek údajů k potvrzení potenciálních přínosů ashwagandhy pro mužskou plodnost a jsou zapotřebí další vysoce kvalitní studie.
 • Regulace hladiny cukru v krvi: omezené důkazy naznačují, že ashwagandha může mít určité výhody pro lidi s cukrovkou nebo vysokou hladinou cukru v krvi. Přehled 24 studií, včetně 5 klinických studií u lidí s diabetem, zjistil, že terapie ashwagandhou významně snížila hladinu krevního cukru, hemoglobinu A1c (HbA1c), inzulínu, krevních lipidů a markerů oxidačního stresu. I v této oblasti je ale zapotřebí dalšího výzkumu.
 • Zlepšení spánku: mnoho lidí užívá ashwagandhu na podporu klidného spánku a některé důkazy naznačují, že může pomoci právě při problémech se spánkem. Například studie na dospělých ve věku 65–80 let zjistila, že užívání 600 mg extraktu kořene z ashwagandhy denně po dobu 12 týdnů významně zlepšilo kvalitu spánku a duševní bdělost po probuzení ve srovnání s léčbou placebem.
 • Zlepšení funkce mozku, včetně paměti: užívání ashwagandhy může prospět kognitivním funkcím. Jeden přehled zahrnující pět klinických studií, poznamenal, že existují důkazy zlepšení kognitivních funkcí při užívání ashwagandhy u určitých populací, včetně starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou a lidí se schizofrenií. Další studie na 50 dospělých ukázala, že užívání 600 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů vedlo k významnému zlepšení bezprostřední a obecné paměti, pozornosti a rychlosti zpracování informací.
Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity

Co vzít na vědomí

Ashwagandha je bezpečná a netoxická rostlina, ale před jejím zavedením jako každodenního suplementu je třeba zvážit několik faktorů. V případě, že užíváte jiné léky, byste se před zařazením něčeho nového do své zdravotní rutiny, včetně ashwagandhy, měli poradit se svým lékařem či jiným odborníkem. Tato, ale i jakákoli jiná bylina totiž může zvyšovat nebo zeslabovat jejich účinky.

Těhotné nebo kojící ženy, stejně jako lidé s autoimunitními onemocněními (lupus, revmatoidní artritida, diabetes 1. typu a Hashimotova tyreoiditida), by se o jejím zařazením měli též poradit se svým lékařem.

Jak tuto bylinku užívat?

Existuje poměrně velký rozdíl mezi užíváním sušeného prášku z kořeně oproti standardizovanému extraktu. U práškové formy je množství účinných látek zpravidla malé. Oproti tomu extrakty se nejčatěji prodávají standardizované na celkový obsah withanolidů, většinou >5 %, u dražších pak >7 %. Zde už se dávkování pohybuje okolo 500–600 mg extraktu denně, alespoň pro výše zmíněné účinky na zmírnění stresu, případně na podporu libida a vitality.

V poslední době se také často mluví o brandovém extraktu KSM-66. Jedná se o plnospektrální ashwagandhu extrahovanou pouze z kořene zachovávající všechny přírodní složky byliny v původní rovnováze. Proces extrakce KSM-66 zahrnuje předběžné ošetření kořenů mlékem (vede k retenci hydrofilních a lipofilních složek zajišťující vysokou účinnost extraktu), což je v souladu s procesem popsaným tradičními ajurvédskými léčiteli a texty. V tom spočívá patentovaný proces, jehož vývoj a implementace trvaly 14 let. Jedním z mála, kteří mu konkurují, je Sensoril, též standardizovaný na obsah withanolidů, extrahovaný z kořene a z listu, vysoce účinný, plnospektrální, s dlouhým seznamem ověřených zdravotních přínosů podložených klinickými studiemi.

Není doporučeno překračovat doporučenou denní dávku uvedenou na obalu produktu. V některých případech vám může užívání vysokých dávek způsobit nepříjemné vedlejší účinky, včetně zažívacích potíží, průjmu, nevolnosti a zvracení.

Co si z toho vzít?

Ashwagandha je bylina známá také jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Lidé využívají její kořeny a oranžově červené plody po stovky let k léčebným účelům, mezi něž patří zvýšení energie, regulace stresu a úzkosti nebo zlepšení funkce mozku. I když jsou tato a další zjištění slibná, je zapotřebí dalšího výzkumu na lidech pro jejich kompletní potvrzení.

Na co si naopak dávat pozor je kombinace ashwagandhy s jinými léky nebo její zařazení do stravy během těhotenství, kojení a u osob s autoimunitními onemocněními. V neposlední řadě je na místě hlídat kvalitu produktu a spíše než prášek, který má množství účinných látek malé a nedostatečné, volit spíše standardizované extrakty.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek