Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
2
Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Ashwagandha, známá také pod svým botanickým názvem Withania somnifera, je malá rostlina se žlutými květy původem z Indie a severní Afriky.
  • Její kořen se používá již více než 3000 let jako přírodní ájurvédský prostředek.
  • Moderní věda ji spojuje se zdravotními přínosy, jako je snížení stresu a úzkosti a zlepšení hladiny cukru v krvi, nálady a paměti.

Znáte ashwagandhu? Jedná se o rostlinu využívanou v tradičním lékařství východních kultur a v učení ájurvédy. Důvodem jsou její přisuzované pozitivní účinky, pohybující se od podpory duševního zdraví po energický a vitalitní boost. Tento článek se právě ashwagandhě podívá trochu pod kůži, prozkoumá její benefity, stejně jako rizika a možné dávkování.

O co se vlastně jedná?

Ashwagandha je součástí třídy rostlin zvaných adaptogeny, které jsou známé svými zdravotními přínosy při požití v podobě čaje, prášků a doplňků nebo v jejich syrové formě. Naleznete jí také pod jmény indický ženšen, zimní třešeň nebo Withania somnifera. Populární je především pro své schopnosti modulovat stres a úzkost. Ashwagandha byla a stále je důležitou součástí staleté ájurvédy, tradičního systému medicíny v Indii, kde se používala také k léčbě řady onemocnění, jako je revmatismus či nespavost.

10 potenciálních účinků ashwagandhy

  • Pomoc při stresu a úzkostech: ashwagandha je možná nejlépe známá pro svou schopnost snižovat stres. Je klasifikována jako adaptogen, látka, která pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Studie z roku 2019 zjistila, že denní dávka 240 mg extraktu z kořene ashwagandhy významně snížila hladinu stresu u lidí ve srovnání s placebem. To zahrnovalo sníženou hladinu kortizolu (stresového hormonu). V další malé studii užívali 250 nebo 600 mg extraktu z ashwagandhy po dobu 8 týdnů, což též výrazně snížilo vnímaný stres a hladiny kortizolu ve srovnání s kontrolní skupinou. A co víc, účastníci, kteří užívali doplňky z ashwagandhy, zaznamenali výrazné zlepšení kvality spánku.
  • Prospěch při sportovních výkonech: analýza výzkumu zahrnující 12 studií u mužů a žen, kteří užívali dávky ashwagandhy mezi 120 mg a 1 250 mg denně, naznačila, že bylina může zvýšit fyzický výkon a využití kyslíku během cvičení. Kromě toho pomáhá ashwagandha zvyšovat svalovou sílu. V jedné studii měli muži užívající 600 mg ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů, výrazně větší nárůst svalové síly a velikosti ve srovnání se skupinou s placebem.
  • Podpora kardiovaskulárního systému: někteří lidé používají ashwagandhu ke zlepšení zdraví srdce, včetně snížení vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu. Jedna studie z roku 2015 naznačila, že by extrakt z kořene opravdu mohl zlepšit kardiorespirační vytrvalost člověka. Pro potvrzení této hypotézy je ale zapotřebí dalšího výzkumu.
  • Pomoc s příznaky duševních chorob: v jedné studii vědci zkoumali účinky ashwagandhy u lidí se schizofrenií, kteří trpěli depresí a úzkostí. Ti užívající 1000 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu 12 týdnů zažívali menší pocity deprese a úzkosti než skupina s placebem. Navíc zjištění z jiné studie naznačují, že užívání ashwagandhy může pomoci zlepšit celkové symptomy a vnímaný stres u lidí se schizofrenií. I přes tyto výsledky byste ji ale v žádném případě neměli zkoušet používat jako náhradu za antidepresiva, maximálně si o zařazení do jídelníčku promluvit se svým lékařem či jiným odborníkem.
  • Pomoc při zvýšení testosteronu a plodnosti u mužů: v jedné studii užívalo 43 mužů s nadváhou ve věku 40–70 let tablety s extraktem z ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů. Léčba byla spojena s 18% větším zvýšením DHEA‑S, pohlavního hormonu zapojeného do produkce testosteronu.  Kromě toho přehled čtyř studií zjistil, že léčba ashwagandhou významně zvýšila koncentraci, objem a pohyblivost spermií u mužů s jejich nízkým počtem. Vědci však dospěli k závěru, že v současné době není dostatek údajů k potvrzení potenciálních přínosů ashwagandhy pro mužskou plodnost a jsou zapotřebí další vysoce kvalitní studie.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: omezené důkazy naznačují, že ashwagandha může mít určité výhody pro lidi s cukrovkou nebo vysokou hladinou cukru v krvi. Přehled 24 studií, včetně 5 klinických studií u lidí s diabetem, zjistil, že terapie ashwagandhou významně snížila hladinu krevního cukru, hemoglobinu A1c (HbA1c), inzulínu, krevních lipidů a markerů oxidačního stresu. I v této oblasti je ale zapotřebí dalšího výzkumu.
  • Zlepšení spánku: mnoho lidí užívá ashwagandhu na podporu klidného spánku a některé důkazy naznačují, že může pomoci právě při problémech se spánkem. Například studie na dospělých ve věku 65–80 let zjistila, že užívání 600 mg extraktu kořene z ashwagandhy denně po dobu 12 týdnů významně zlepšilo kvalitu spánku a duševní bdělost po probuzení ve srovnání s léčbou placebem.
  • Zlepšení funkce mozku, včetně paměti: užívání ashwagandhy může prospět kognitivním funkcím. Jeden přehled zahrnující pět klinických studií, poznamenal, že existují důkazy zlepšení kognitivních funkcí při užívání ashwagandhy u určitých populací, včetně starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou a lidí se schizofrenií. Další studie na 50 dospělých ukázala, že užívání 600 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu 8 týdnů vedlo k významnému zlepšení bezprostřední a obecné paměti, pozornosti a rychlosti zpracování informací.
Ashwagandha: účinky, dávkování a potenciální benefity

Co vzít na vědomí

Ashwagandha je bezpečná a netoxická rostlina, ale před jejím zavedením jako každodenního suplementu je třeba zvážit několik faktorů. V případě, že užíváte jiné léky, byste se před zařazením něčeho nového do své zdravotní rutiny, včetně ashwagandhy, měli poradit se svým lékařem či jiným odborníkem. Tato, ale i jakákoli jiná bylina totiž může zvyšovat nebo zeslabovat jejich účinky.

Těhotné nebo kojící ženy, stejně jako lidé s autoimunitními onemocněními (lupus, revmatoidní artritida, diabetes 1. typu a Hashimotova tyreoiditida), by se o jejím zařazením měli též poradit se svým lékařem.

Jak tuto bylinku užívat?

Existuje poměrně velký rozdíl mezi užíváním sušeného prášku z kořeně oproti standardizovanému extraktu. U práškové formy je množství účinných látek zpravidla malé. Oproti tomu extrakty se nejčatěji prodávají standardizované na celkový obsah withanolidů, většinou >5 %, u dražších pak >7 %. Zde už se dávkování pohybuje okolo 500–600 mg extraktu denně, alespoň pro výše zmíněné účinky na zmírnění stresu, případně na podporu libida a vitality.

V poslední době se také často mluví o brandovém extraktu KSM‑66. Jedná se o plnospektrální ashwagandhu extrahovanou pouze z kořene zachovávající všechny přírodní složky byliny v původní rovnováze. Proces extrakce KSM‑66 zahrnuje předběžné ošetření kořenů mlékem (vede k retenci hydrofilních a lipofilních složek zajišťující vysokou účinnost extraktu), což je v souladu s procesem popsaným tradičními ajurvédskými léčiteli a texty. V tom spočívá patentovaný proces, jehož vývoj a implementace trvaly 14 let. Jedním z mála, kteří mu konkurují, je Sensoril, též standardizovaný na obsah withanolidů, extrahovaný z kořene a z listu, vysoce účinný, plnospektrální, s dlouhým seznamem ověřených zdravotních přínosů podložených klinickými studiemi.

Není doporučeno překračovat doporučenou denní dávku uvedenou na obalu produktu. V některých případech vám může užívání vysokých dávek způsobit nepříjemné vedlejší účinky, včetně zažívacích potíží, průjmu, nevolnosti a zvracení.

Vilgain Ashwagandha KSM‑66

Ashwagandha extrak KSM-66

Co si z toho vzít?

Ashwagandha je bylina známá také jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Lidé využívají její kořeny a oranžově červené plody po stovky let k léčebným účelům, mezi něž patří zvýšení energie, regulace stresu a úzkosti nebo zlepšení funkce mozku. I když jsou tato a další zjištění slibná, je zapotřebí dalšího výzkumu na lidech pro jejich kompletní potvrzení.

Na co si naopak dávat pozor je kombinace ashwagandhy s jinými léky nebo její zařazení do stravy během těhotenství, kojení a u osob s autoimunitními onemocněními. V neposlední řadě je na místě hlídat kvalitu produktu a spíše než prášek, který má množství účinných látek malé a nedostatečné, volit spíše standardizované extrakty.

Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Špatná nálada čas od času postihne každého. Jak ale poznat, že pouhý splín už možná přerůstá do deprese a kde hledat pomoc?
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Je nebezpečné užívat protein a další doplňky stravy v těhotenství a při kojení?
Je nebezpečné užívat protein a další doplňky stravy v těhotenství a při kojení?
Můžou nastávající nebo kojící maminky používat doplňky stravy a kdy to pro ně může mít opravdu velký význame?
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Potřebujeme doplňky stravy? Velký přehled ověřené účinnosti oblíbených suplementů
Zajímalo vás někdy, jaké doplňky stravy jsou osvědčenou klasikou, která nikdy nezklame? Jaké doplňky stravy nejčastěji sportovci používají? To vše se dozvíte v dnešním článku s několika praktickými tipy navíc!
Doplňky stravy na posílení imunity
Doplňky stravy na posílení imunity
Podzim je obdobím kašílků a rýmiček a více než kdy jindy je proto potřeba zaměřit se na podporu imunitního systému. Pokud ale máte pocit, že už vám běžná strava nestačí, přichází na řadu doplňky stravy. Jaké látky se vyplatí pro podporu imunity suplementovat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?