Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese

Komentáře
Jak poznat, že moje "častá špatná nálada" už je deprese
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Špatná nálada a nepříjemné pocity čas od času postihnou každého z nás - ať už se jedná o práci, rodinu, milostný život, nebo současnou celosvětovou situaci, která nám přináší značnou míru frustrace a nejistoty.

Potlačování a zadržování emocí je cestou do pekel a je tak naprosto v pořádku dopřát si nějaký čas a s náročnou situací se vyrovnat po svém. Jak ale poznat, že na daný problém už možná nestačíme sami a naše špatná nálada mohla nepozorovaně přerůst v depresi?

Jak se liší špatná nálada a deprese?

Ještě než se ponoříme hlouběji do problematiky, diagnostiky a léčby deprese, je třeba si uvědomit, že tuto nemoc nemůžeme považovat za pouhou lítost, nespokojenost, nebo špatnou náladu. Jedná se o závažný stav, který nezaženeme slovy “seber se”, “nebuď smutný” nebo “to bude dobrý”. Jak tedy tyto stavy odlišit?

Špatná nálada

Náladu si můžeme představit jako emoční nastavení nervového systému, které trvá delší dobu a provází naši činnost a prožívání. Stav nálady reaguje na dění kolem nás i vnitřní podněty a ovlivnit jej mohou např. délka působení denního světla, kvalita spánku, probíhající onemocnění, hladiny hormonů v organismu, alkohol a další látky, stav sytosti, či teplota okolního prostředí (reakce na podněty se s příliš chladným nebo příliš horkým prostředím zhoršuje).

obrázek z freepik.com

Deprese

Deprese se oproti tomu projevuje patologickým a dlouhodobým poklesem nálady, která je neodklonitelná událostmi. To znamená, že i když se nám v životě stane něco radostného, nejsme schopni se z této situace těšit. Deprese však nemá vliv pouze na naše emoce – často se s ní pojí také další problémy, jako jsou poruchy spánku, změny chuti k jídlu (snížení nebo zvýšení), pokles hladiny energie, poruchy pozornosti, pomalejší zpracování informací, změny vnímání sama sebe (obviňování a výčitky) nebo dokonce suicidální (sebevražedné) myšlenky.

Depresí trpí celosvětově více než 264 milionů lidí a její diagnostika je založena na Mezinárodní klasifikaci nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN‑10). Stanovuje se na základě splnění daných kritérií, která vypadají následovně:

1. splnění alespoň 2 znaků trvajících minimálně 2 týdny

  • depresivní nálada, která není odklonitelná žádnými událostmi
  • ztráta zájmu o jinak oblíbené aktivity
  • snížení energie, zvýšená únavnost

2. splnění minimálně 4 dalších příznaků

  • ztráta sebedůvěry a sebeúcty
  • výčitky, pocit viny
  • suicidální (sebevražedné) myšlení nebo jednání
  • snížená koncentrace, váhavost
  • útlum nebo naopak neklid
  • poruchy spánku
  • změna chuti k jídlu - zvýšení/snížení příjmu

Podle počtu přítomných znaků se poté depresivní epizoda rozlišuje na mírnou, středně těžkou, těžkou a těžkou s psychotickými příznaky.

Kdy vyhledat pomoc?

Pokud na sobě pozorujeme dlouhodobou skleslost, která nemizí ani při pozitivních událostech a zdá se nám, že výše zmíněné příznaky na nás sedí jako ulité, bude vždy lepší poradit se s lékařem. Pamatujme však, že nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá a pouze zdravotnický profesionál dokáže odhalit skutečné jádro našeho problému, stanovit diagnózu a navrhnout vhodnou léčbu.

S žádostí o pomoc se můžeme obrátit nejen psychiatra, ale i na svého praktického lékaře. Včasná diagnostika je velmi důležitá, protože deprese je nemoc jako každá jiná a vzhledem k tomu, jak ovlivňuje naše myšlení a jednání, může být velmi nebezpečná. Proč se tedy zbytečně trápit?

obrázek z istockphoto.com

Jaké jsou možnosti léčby a vyhlídky do budoucna?

K léčbě deprese se využívá skupiny léčiv zvaných antidepresiva. Pro pochopení principu jejich účinku je třeba si říci, že depresi způsobuje nedostatek neurotransmiterů, které slouží jako látky k přenosu nervových vzruchů mezi nervovými buňkami (zejména v mozku) v tzv. synaptických štěrbinách. Antidepresiva zabraňují odbourávání těchto neurotransmiterů ze synaptické štěrbiny a tím brání jejich nedostatku. V současné době se nejčastěji volí:

  • SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu)
  • SNRI (inhibitory vychytávání serotoninu a noradrenalinu)
  • NDRI (inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu)

Další možností je léčba biologická, která využívá elektrické a magnetické síly. Velmi důležitá je také psychoterapie, která podporuje účinek farmakologické nebo biologické léčby a u některých lehkých epizod se může stát i hlavní léčebnou metodou.

Deprese se může objevit jako jediná epizoda, pokud se ale opakuje, mluvíme o periodické depresivní poruše. Po prodělání jedné epizody je šance na vznik další cca 50 %.  U většiny pacientů se daří dosáhnout období tzv. remise (bezpříznakové období), ve kterém pacienti žijí běžným stylem života a zcela normálně v něm fungují. U cca 12 % se však rozvíjí chronický a dlouhodobý obraz deprese.

Co si z toho vzít?

Se smutkem a špatnou náladou se občas potýkáme všichni. Pokud se však přehoupnou v depresi, není nač čekat a je potřeba začít problém řešit. Deprese totiž neovlivňuje naše emoce, ale je spojena i s mnoha dalšími problémy, mezi které patří např. i zkreslené vnímání vlastní osoby, které nás může pronásledovat v podobě výčitek, obviňování, nebo i sebevražedných myšlenek.

Je třeba si uvědomit, že deprese je nemoc jako každá jiná, pro její diagnózu je nutno splnit pevně stanovená kritéria a pokud ji zanedbáme, může být velmi nebezpečná. Pokud tedy máte dojem, že splňujete výše uvedené příznaky, je na čase přestat se zbytečně trápit a raději se poradit s profesionálem.

Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Trápí vás stavy úzkosti a nevíte, jak s nimi bojovat? Pomoc najdete tam, kde byste ji možná nečekali.
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat
S depresí se ve světě potýká 300 milionu lidí a v České republice je to každý třetí člověk. Užívání antidepresiv stoupá, ale nejsou řešením. A přitom stačí znát pár základních zlepšení životního stylu. Co nám pomůže v boji proti špatné náladě?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Středomořská dieta: zachrání nás před depresemi?
Deprese a psychické problémy dokážou pořádně znepříjemnit život. Může nás před nimi správná strava ochránit?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Pocity smutku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Překonávat je můžeme různými způsoby. Náladu si můžeme (snadno) zlepšit i pomocí některých potravin a doplňků. Které to jsou, proč a jak ovlivňují naše pocity?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?