Jak nás víno a káva chrání před depresemi?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 27. 9. 2020 Poprvé publikováno 12. 12. 2019
Aktualizováno 27. 9. 2020
2 Uložit článek
Jak nás víno a káva chrání před depresemi?

Psychické problémy v čele s depresemi číhají na obyvatele vyspělých kultur na každém rohu. Někdy jsou podceňovány a přehlíženy, jindy diagnostikovány, ale stále nás pronásledují a znepříjemňují život. Můžeme si něco vzít ze Středomořské stravy, která je známá pro svůj blahodárný vliv na zdraví? 

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Z čeho se středomořská dieta skládá
 • Jaké dopady má na naše zdraví
 • Na příjem jakých látek bychom se měli zaměřit
 • Které potraviny jsou pro nás nejvíce prospěšné

Středomořská strava má pozitivní vliv na zdraví. Jak taková strava vypadá?

První zmínky o Středomořské dietě se objevily ve druhé půlce dvacátého století, kdy se v daných oblastech začalo poukazovat na nižší výskyt civilizačních onemocnění v porovnání s jinými oblastmi. 

Na jaké potraviny si potrpí obyvatelé Středomoří?

 • Olivový olej
 • Červené víno
 • Ovoce a zelenina
 • Celozrnné cereálie a luštěniny
 • Ořechy a sušené plody

…aneb antioxidanty (polyfenoly) všude, kam se podíváš! Jsou to právě tyto látky, které nám mohou pomoci?

Jak nás víno a káva chrání před depresemi?

Polyfenoly z potravin pomáhají bojovat proti depresím. Pijte více čaje, kávy a dejte šanci i ořechům

Na konci roku 2019 máme k dispozici srovnání 37 observačních a experimentálních studií, které se zabývaly vlivem přijatých polyfenolů z potravin na výskyt a léčbu depresí. 

Co si z těchto výzkumů můžeme odnést?

 1. 29 ze 37 studií potvrdilo značnou (statisticky významnou) souvislost mezi konzumací polyfenolů a preventivním působením před projevy depresí. Pouze dvě studie nenalezly žádnou souvislost. 
 2. U osob léčících se s depresemi pomocí léků bylo zjištěno, že zvýšený příjem polyfenolů vedl k zesílení celkového antidepresivního účinku.
 3. Zdá se, že polyfenoly nám opravdu s depresemi mohou pomoci, pokud jich konzumujeme dostatečné množství. Vyplatí se proto zařadit kvalitní čaj a kávu, citrusové plody, ořechy či konzumaci hroznového vína
 4. Antioxidanty (polyfenoly) mají na organismus i další pozitivní účinky, pomáhají nám s bojem proti volným radikálům a mají protizánětlivý účinek. Existuje nespočet dalších studií, které dávají do souvislosti zvýšený příjem polyfenolů a prevenci před kardiovaskulárními a nádorovými chorobami.
 5. Mezi nejoblíbenější zdroje polyfenolů mezi lidmi patří antioxidanty z pravého čaje (flavanoly), kávy (kyselina p-kumarová) a z červeného vína (resveratrol – ten je samozřejmě přítomný i v hroznovém víně). Konzumace těchto nápojů (v rozumné míře) je proto ideální příležitostí pro spojení požitku z kvalitní suroviny se zdravotními benefity.
Jak nás víno a káva chrání před depresemi?

Na jaké látky bychom se měli nejvíce zaměřit?

Do skupiny polyfenolů řadíme hned několik látek, které se mezi sebou liší strukturou, vstřebatelností a antioxidační aktivitou. Pokud uvážíme výše zmíněné faktory, můžeme odhadnout, jaké látky patří mezi přírodní antioxidanty a bojovníky za zdravé tělo:

 1. Resveratrol je antioxidant přítomný ve vinné révě a v červeném víně. Bývá navíc ceněný pro svůj vliv na ochranu srdce a krevního oběhu. 
 2. Kurkumin je extrakt z kurkumy, která tvoří základ kari koření. Má silný protizánětlivý efekt, ale pro jeho efektivní vstřebání je výhodný současný příjem piperinu (extraktu z černého pepře). Nebojte se proto pořádně okořenit svá jídla, aby měl kurkumin dveře do organismu otevřené. 
 3. Flavanoly jsou antioxidanty bohatě zastoupeny ve vlašských ořeších, kakau či v pravém čaji. Obzvlášť účinnou látkou spadající do této kategorie je Epigalokatechin galát (EGCG) přítomný v čajových lístcích.
 4. Flavanony jsou látky přítomné v citrusových plodech (naringenin, hesperidin). Naringenin vykazuje antiestrogenní aktivitu, hesperidin navíc optimalizuje funkci krevního oběhu. 
 5. Kyselina p-kumarová je látka zodpovědná za antioxidační aktivitu kávových bobů. Mimo potenciální vliv na zlepšení depresí se uplatňuje při prevenci diabetu 2. typu. 

V současné době je těžké určit, jakým přesným mechanismem dané látky působí a jaký je jejich konkrétní vliv při daném procesu. Zdá se ale, že právě mezi těmito látky bychom měli hledat vhodné kandidáty pro budoucí využití v podpoře prevence psychologických a také kardiovaskulárních či nádorových onemocnění.

Jak nás víno a káva chrání před depresemi?

Co si z toho vzít?

 • Středomořská dieta je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, červené víno a olivový olej. To vše jsou výjimečně bohaté zdroje polyfenolů, látky s antioxidačním účinkem.
 • Polyfenoly chrání tělo před záněty, civilizačními chorobami a jejich vyšší konzumace je dávána do souvislosti s možným preventivním účinkem před symptomy deprese.
 • Polyfenoly najdeme nejčastěji v přirozených, průmyslově nezpracovaných potravinách. Bohatými zdroji je hroznové víno, kurkuma, pravý čaj a káva, vlašské ořechy, kakao či citrusové ovoce.
 • Snažte se každý den zkonzumovat alespoň tři bohaté zdroje antioxidantů po vzoru Středomořské diety. Připravte si k odpolední siestě kvalitní čaj nebo kávu, zeleninový salát zakápněte panenským olivovým olejem a ke svačině si přibalte nakrájený grapefruit či pomeranč. 
 • Nejlepší cestou, jak získat do organismu blahodárné antioxidanty, je zařazení nejrůznějších přirozených, průmyslově nezpracovaných potravin. Dbejte proto na pestrou a barevnou stravu.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
10 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________