Zdravé stravování
Sekce
- Výživa (116)
- Zdraví (104)
- Hubnutí (24)
- Trénink (8)
- Nabírání svalů (1)
Téma
- Zdravé stravování (134) Reset Zdravé stravování
- Běhání (31)
- Diety (71)
- Domácí cvičení (30)
- Doplňky stravy (83)
- Kalkulačky (1)
- Láska a sex (15)
- Mýty ve stravování (17)
- Zdravé stravování (134) Reset Zdravé stravování
- Běhání (31)
- Diety (71)
- Domácí cvičení (30)
- Doplňky stravy (83)
- Kalkulačky (1)
- Láska a sex (15)
- Mýty ve stravování (17)
- Posilování (36)
- Příprava jídla (30)
- Psychická pohoda (115)
- Regenerace (36)
- Spánek (43)
- Volnočasový pohyb (32)
- Zdraví a krása (59)
- Zdravý životní styl (197)
- Žena (42)
Káva a zdraví: Jaký má skutečně vliv na naše tělo?
Káva je celosvětově oblíbený nápoj, který lze připravit na bezpočet způsobů. Jak ale skutečně ovlivňuje vaše zdraví? A závisí její účinky na stylu přípravy, nebo denní době konzumace? Vše najdete v novém článku.
6
10 min.
Brokolice: nenáviděná zelenina s velkým zdravotním potenciálem
Brokolici buď nenávidíte a nebo milujete – její odpůrci ale možná nevědí, kolik benefitů může tato zelenina jejich zdraví nabídnout. A jak si brokolici připravit, abyste v ní zachovali co nejvíce cenných látek? Vše najdete v novém článku.
8 min.
Zpracované potraviny a suplementy ve sportovní výživě: pomáhají, nebo škodí?
Jistě už jste někde zaslechli, že nadměrná konzumace zpracovaných potravin vašemu zdraví zrovna nepomůže. Spousta produktů spadajících do sportovních doplňků stravy však do této kategorie potravin patří – znamená to tedy, že nejsou pro atlety vhodné?
12 min.
Funkční potraviny: Co to je, a proč je zařadit do jídelníčku?
Slyšeli jste už o funkčních potravinách? Pro vaše zdraví jsou výhodné v tom, že kromě nutrientů obsahují i další látky s pozitivním vlivem na nejrůznější tělesné systémy. Dokonce se vsadíme, že některé z nich jsou běžnou součástí vašeho jídeníčku.
7 min.
Bariatrie jako léčba obezity – snadné řešení?
Bariatrická operace bývá v léčbě obezity často vnímána jako snadné a univerzální řešení – málokdo ale ví, že její úspěch ve velkém závisí na změně stravovacích návyků a životního stylu. Pro koho je tato terapeutická vhodná, a co očekávat po samotné operaci, se dozvíte v novém článku.
9 min.
Whole foods: co to je a jak působí na vaše zdraví?
Možná jste už slyšeli, že základ vašeho jídelníčku by měly tvořit tzv. whole foods. O jaké potraviny se ale konkrétně jedná? A znamená to, že žádné potraviny vyráběné vyšším stupněm zpracování nemají ve zdravém stravování místo? Dozvíte se v novém článku.
11 min.
Co (ne)jíst při hubnutí, a jaké principy vám pomohu vydržet?
Možná jste na internetu či v časopisech narazili na sáhodlouhý seznam potravin, které je třeba při hubnutí striktně vyřadit. Pokud se chcete dozvědět, jak hubnutí skutečně funguje, a které potraviny opravdu (ne)jíst, přečtěte si nový článek.
12 min.
Svalový glykogen: nejcennější zásoba energie pro sportovní výkon
Svalový glykogen je nejzásadnějším zdrojem energie pro sportovní výkon. Jak jej tedy efektivně doplňovat a kteří sportovci potřebují nejvíce glykogenových zásob? Dozvíte se v novém článku.
9 min.
Veganuary: Co to je a vyplatí se zkoušet?
Veganuary je výzva nabádající k vyzkoušení rostlinné stravy, a to zejména za účelem ochrany života zvířat, podpoře zdraví a snížení vlivu člověka na životní prostředí. Jsou ale tyto slibované výhody vědecky ověřené? A existují i nějaká rizika?
7 min.
Aditiva v potravinách: co znamenají, a je třeba se jim vyhýbat?
Už jste někdy vrátili potravinu do regálu jen proto, že obsahovala nějaké to "éčko"? Jak je to s bezpečností potravinových aditiv, a jak je rozlišovat? Dozvíte se v novém článku.
9 min.

Nejlepší vyprošťováky na kocovinu! Zn.: science based
Přestože konzumaci alkoholu nelze nikdy považovat za bezpečnou, existují – pokud už k ní dojde – účinné postupy, které mohou pomoci zmírnit následnou kocovinu. A jak se proti bolehlavu "pojistit" už před samotnou akcí? Dozvíte se v novém článku.
6 min.
Dětská obezita: Jaké jsou její příčiny, jak ji léčit a předcházet jí?
Obezita je přezdívána pandemií 21. století, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Rozvoj obezity v mladém věku ale představuje ještě větší riziko než při rozvoji v dospělosti. Jaké jsou nejčastější příčiny, a co všechno se musí změnit, aby bylo dítě schopno trvale dosáhnout normální hmotnosti?
10 min.
Ústní mikrobiom: co o něm víme, a jak jej podpořit?
O střevním mikrobiomu jste už nezpochyby slyšeli – věděli jste ale, že přátelské bakterie vyskytující se na kůži nebo třeba v ústech jsou neméně důležité? Jak může ústní mikrobiom ovlivnit vaše zdraví, a jak jej můžete podpořit, se dozvíte v novém článku.
8 min.
Zahřívací potraviny: může nás některá z nich v podzimním období ohřát a “oživit”?
Podzim je tu a začínáte přemýšlíte, jaká potravina či jídlo by vám na talíři udělalo radost? A co víc, nepřineslo pouze potěšení a slast, ale i potenciální zdravotní benefity? Čtěte dále a dozvíte se, co je vhodné jíst zrovna v tuto roční dobu podle čínské medicíny!
10 min.
Kouřový bod olejů a tuků
Jak se kouřový bod odráží na vhodnosti tuků a olejů k tepelné úpravě, a na co si dát při výběru pozor? Poradí vám nový komplexní článek.
10 min.
Domácí vaření: jak vám pomůže zhubnout nebo zlepšit své zdraví?
Vyzkoušeli jste už ve snaze o hubnutí nebo zdravější životní styl všechno, ale stále bez výsledku? A co domácí vaření? Tento zdánlivě nedůležitý bod může být posledním kouskem skládačky do vašeho plánu, protože výhod vám může nabídnout víc než dost.
9 min.
Fenomén skinny fat, neboli štíhlá obezita
Máte dojem, že nadváha a obezita musí být na první pohled viditelná a spojená s nadměrnou hmotností? Fenomén skinny fat vás přesvědčí o opaku – co je to "štíhlá obezita", proč se může rozvinout a v čem může být nebezpečná?
2
7 min.
Co jsou betaglukany a jaké mají účinky?
Zabýváte se otázkou, jak si v tyto začínající podzimní dny co nejvíce posílit imunitu? A chcete vyzkoušet něco jiného než osvědčené vitamíny? Přečtěte si více o betaglukanech v tomto článku a třeba jim potom, doslova, přijdete na chuť!
7 min.
Glykemický index: co to je a má smysl jej řešit?
O glykemickém indexu jste už bezpochyby slyšeli – má ale skutečně smysl jej u potravin sledovat? Vše se dozvíte v novém článku.
8 min.
Jak začít hubnout: Ultimátní návod pro úplné začátečníky
Odhodláváte se k hubnutí, ale nevíte, ked začít? Nebo už máte jednu nebo dokonce více negativních zkušeností? Tento článek vyvrátí mýty o hubnutí a vysvětlí vám, co skutečně (ne)musíte dělat.
2
12 min.
Co je to anémie, jaké typy existují a kdo je nejvíce ohrožen?
Anémií, neboli chudokrevností, trpí globálně téměř 30 % populace. Nejrozšířenější je anémie sideropenická, existuje však mnoho dalších typů. Kdo může být tedy anémií ohrožen, a v jakých potravinách hledat rizikové nutrienty?
6 min.
15 letních receptů (téměř) bez vaření
V teplých letních dnech jsou hodiny strávené u horkého sporáku tím posledním, co chcete dělat – tento článek vám přináší 15 chutných a vyvážených receptů, které jsou téměř bez vaření, osvěží vás, a ušetří čas pro jiné prázdninové aktivity.
8 min.
Reverzní dieta bez restrikcí
Pořád dodržujete svůj již zaběhlý a velmi funkční redukční jídelníček, ale co se nestalo - kýžený pokles hmotnosti se zastavil a žádná další změna nepřichází! Co se to děje? A hlavně co dělat dál? Čtěte více!
6 min.
Beta karoten: co to je, jeho účinky i rizika
Beta karoten, oranžový pigment nacházející se například v mrkvi a sladkých bramborách, je důležitým prekurzorem pro tvorbu vitaminu A, který je nezbytný pro zdravý zrak, imunitní systém a správný růst buněk. Tento přírodní karotenoid má také silné antioxidační vlastnosti. Podrobnosti i další zajímavosti se dozvíte v tomto článku!
4 min.