Jsou lipozomální vitaminy, minerální látky a stopové prvky účinnější než jejich klasické formy?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jsou lipozomální vitaminy, minerální látky a stopové prvky účinnější než jejich klasické formy?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Lipozomální vitaminy, minerální látky a stopové prvky jsou formami doplňku stravy, který využívá sférických struktur lipozomů pro zvýšení biologické dostupnosti a vstřebávání.
  • Takové suplementy proto mohou být dražší než běžné.
  • Je též na místě si uvědomit, že ne všechny lipozomální doplňky musí být nutně kvalitnější (v této oblasti chybí přísnější regulace).

Lipozomy… ale co to vlastně znamená?

Abyste pochopili boom za lipozomálními doplňky, je důležité si vysvětlit první slovo jejich názvu. Lipozomy jsou mikroskopické sférické struktury, které se skládají z jedné či více vrstev fosfolipidů. Tyto fosfolipidy mají hydrofilní (schopný vázat vodu nebo se v ní rozpouštět) hlavu a hydrofobní (odpuzující vodu) ocas, což jim umožňuje vytvářet tzv. membránové struktury. V kontextu lipozomálních suplementů jsou tyto struktury používány jako přenašeče a dodavatelé vitaminů, minerálních látek či stopových prvků do těla. Díky svému membránovému charakteru jsou schopny překonat některé překážky trávicího systému, které by jinak mohly vést k rozkladu nebo ztrátě účinnosti při perorálním podání. Lipozomy mohou být také modifikovány tak, aby měly určité vlastnosti, jako je zvýšená stabilita nebo cílené uvolňování látek v konkrétních částech těla.

Další klíčovou vlastností lipozomů je jejich schopnost transportovat hydrofilní i hydrofobní látky, což znamená, že mohou být využity pro přenos různých druhů látek (u vitaminů například rozpustných ve vodě – C, B – tak těch rozpustných v tucích – A, D, E, K). Tato univerzálnost dělá lipozomy atraktivním nástrojem pro dodávání vitaminů, minerálních látek a stopových prvků do organismu. 

Rozdíly mezi běžnými formami suplementů a těmi lipozomálními 

Jak je naznačeno výše, hlavní rozdíly mezi klasickými a lipozomálními doplňky jsou zejména v kontextu jejich biodostupnosti, absorpce a stability v trávicím systému. Ty lipozomální jsou v podstatě klasické, akorát obalené v lipozomech, díky čemuž mají schopnost proniknout přes stěny střevní sliznice efektivněji než klasické formy. O to větší podíl je absorbován do krevního oběhu, kde je pak k dispozici pro následné využití. Dalším faktorem může být forma, s níž jsou klasické doplňky stravy užívány – anorganické jsou zpravidla špatně využitelné, ale některé organické (například bisglycinát) má biodostupnost daleko vyšší. 

Posledním rozdílem je činitel stability v trávicím traktu. Kvůli hydrofilním a hydrofobním vlastnostem lipozomů poskytují vitaminům, minerálním látkám a stopovým prvkům ochranu před poškozením účinky trávicích enzymů a kyselého prostředí žaludku, což může vést k většímu zachování jejich účinnosti a potenciálně i delší trvanlivosti v porovnání s klasickými formami.

Jsou lipozomální vitaminy, minerální látky a stopové prvky účinnější než jejich klasické formy?

Pozor na možné nekvalitní produkty

V oblasti doplňků stravy funguje na trhu poměrně nedostatečná regulace, může se tedy snáze stát, že narazíte na nekvalitní produkt. Abyste se tomu vyvarovali, poohlédněte se po výrobci, s nimiž máte pozitivní zkušenosti. Zároveň můžete svou volbu prodiskutovat s lékařem či nutričním terapeutem – ten vám výrobek buď schválí nebo nabídne možnou alternativu, jež má sám prověřenou či vyzkoušenou.  

Stojí to tedy za to?

“Mám investovat do lipozomálních doplňků?” K odpovědi na tuto otázku je na místě zmínit i jednu výraznou nevýhodu – fakt, že si firmy za dodatečné benefity lipozomů nechávají v některých případech dost připlatit. Často jsou tak 1,5–2x dražší než klasické formy. 

U suplementů je ovšem klíčová především pravidelnost jejich užívání. Pokud pro vás tedy není problém připlatit si právě za lipozomální suplementy a víte, že jste schopni do těchto látek investovat v dlouhodobějším měřítku, může se pro vás jednat o vhodnou alternativu. Například dle stránky Natural Poland  má lipozomální vitamin C o 77 % vyšší absorpci než běžné formy tohoto vitaminu. Je však třeba zmínit, že biodostupnost běžným suplementů se může dramaticky lišit v závislosti na jeho formě (např. organické formy budou mít mnohem lepší využitelnost než např. oxidy). V případě, že si tím nejste úplně jistí, jsou adekvátní cestou i klasické suplementy – důležitá je opravdu pravidelnost užívání.

Navíc, jak jsme nastínili výše, záleží též na formě – u organických forem běžných suplementů (bisglycinát apod.) se nemusí biodostupnost v porovnání s lipozomální formou tolik lišit. A pro jistotu připomínáme také pravidelnou konzumaci ovoce, zeleniny, komplexních sacharidů, zdravých tuků, bílkovin i vlákniny, protože primární příjem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků by měl pocházet předně z vaší stravy.  

Co si z toho vzít?

Lipozomální doplňky nabízejí zvýšenou biodostupnost a lepší absorpci díky svým mikroskopickým strukturám. Jsou schopny přenášet různé typy vitaminů, minerálních látek a stopových prvků a poskytují ochranu před rozkladem v trávicím traktu. Přesto je na místě uvést jejich cenu, která může být až 2x větší oproti běžným formám. Před rozhodnutím o jejich koupi je tedy třeba zvážit, zda jste ochotni do těchto suplementů dlouhodobě investovat.

Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová forma minerálů není v našich končinách příliš známou veličinou. Důvod je jednoduchý, pro výrobce doplňků stravy je snadnějším způsobem připravit pro zákazníky doplněk stravy, kde je minerál vázán v organické či anorganické formě.
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Má smysl suplementovat vitamin B12?
Má smysl suplementovat vitamin B12?
Zvýšené potřeby příjmu vitaminu B12 mají ženy v období mateřství nebo osoby, které se vyhýbají živočišné stravě. Jak vitamin B12 doplňovat a jak by mělo vypadat vhodné dávkování?
3 důležité funkce vitamínu D – znáte je všechny?
3 důležité funkce vitamínu D – znáte je všechny?
Vitamín D je nepostradatelný prvek organismu, který v těle hraje mnoho důležitých funkcí. Znáte je všechny a víte, odkud můžete vitamín D čerpat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.