IIFYM dieta: jak na tom skutečně je?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
IIFYM dieta: jak na tom skutečně je?
Image by lookstudio on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • IIFYM (If It Fits Your Macros) dieta je formou stravování soustředící se kromě počítání kalorií na na splnění denních cílů 3 hlavních makroživin. 
  • Díky důrazu na konkrétní množství bílkovin, sacharidů a tuků mohou jednotlivci snáz přizpůsobit jídelníček svému životnímu stylu, chutím i cílům.

Úvod do konceptu IIFYM

IIFYM dieta se tedy zaměřuje na sledování a manipulaci s makronutrienty, bílkovinami, sacharidy a tuky, jako hlavními stavebními kameny výživy. Základní myšlenkou je, že při dodržování určitého rozložení makronutrientů můžete dosáhnout svých cílů týkajících se tělesného složení a výkonu, aniž byste se museli omezovat na konkrétní potraviny nebo dietní styly. Namísto striktních seznamů „povolených“ a „zakázaných“ potravin se orientujete pouze na to, aby vaše celková strava splňovala určené makronutriční cíle, což vám umožňuje začlenit do svého jídelníčku i ta jídla, jež nejsou nutričně považována za uspokojivá. 

Tento přístup se stal populárním v posledních několika letech, neboť svou filozofií nepodporuje přehnané restrikce či nevyvíjí nátlak na psychiku jedince. Lze s ním tedy poměrně snadno sledovat svou stravu a zároveň si užívat různorodá jídla. Zároveň je využitelný pro rozdílné cíle: budování svalů, redukci tělesného tuku nebo udržení hmotnosti, a může být přizpůsoben individuálním potřebám a preferencím každého jednotlivce.

Proč jsou všechny makronutrienty důležité? 

Jak je nastíněno výše, rozložení makronutrientů hraje v rámci konceptu IIFYM klíčovou roli. Na čem se ale samostatně podílí a v čem tkví jejich důležitost?

  1. Proteiny: základní stavební bloky svalů. Zároveň se jedná o stěžejní jednotku v rámci regenerace, růstu a oprav tkání. Zajišťují udržení svalové hmoty, adekvátní výkon během pohybu i podporuje správné funkce metabolismu. 
  2. Sacharidy: hlavní zdroj energie, zejména při fyzicky náročnějších dnech (či trénincích). Jsou důležité pro optimální funkčnost těla a vyživují svaly při fyzické aktivitě.
  3. Tuky: nezbytní pomocníci při udržování hormonální rovnováhy a zdraví mozku. Poskytují esenciální mastné kyseliny a jsou zdrojem koncentrované energie.

Je ovšem nutné podotknout, že adekvátní rozložení těchto makronutrientů je individuální a závisí na cílech jednotlivců, jejich tělesném složení, metabolismu, životním stylu apod. Je proto vždy na místě obrátit se při jejich určování na kvalitního nutričního terapeuta než na internetové aplikace.

5 výhod IIFYM jídelníčku

1. Povědomí o makronutrientech

Jelikož se IIFYM zaměřuje především na makroživiny, může být skvělým vzdělávacím nástrojem pro lidi, kteří neznají složení makroživin v potravinách. Zároveň se jedná o unikátní příklad toho, že pokud budete dodržovat určitá opatření, můžete si užívat svá oblíbená a jídla, a přesto dosahovat fitness cílů efektivně.

2. Flexibilita ve výběru potravin

Největší předností IIFYM je možnost začlenit do svého jídelníčku všechny potraviny. Nejde pouze o konzumaci něčehonízkokalorického, ale o to, zda se dané potraviny vejdou do stanovených makro‑nutrientních cílů. To umožňuje lidem užívat si jejich oblíbená jídla bez pocitu viny.

3. Udržení dlouhodobého stravovacího režimu

Díky flexibilitě výběru potravin je pravděpodobnější, že budou lidé praktikující IIFYM schopni dodržovat svůj stravovací plán dlouhodobě. Tento faktor je klíčový pro úspěšné dosažení stálých cílů týkajících se fitness a zdraví.

4. Psychická pohoda

Tradiční diety často přinášejí pocit omezení a zákazů, což může vést k emocionálnímu stresu a nepříjemným pocitům ohledně specifických skupin potravin či nápojů. IIFYM snižuje tento tlak benevolencí ohledně jakékoli jídla bez pocitu viny nebo obav.

5. Prevence nedostatku některých živin

Některé přísnější stravovací formy mohou vést kvůli omezenému příjmu potravin k nedostatkům určitých živin. IIFYM naopak podporuje konzumaci různých jídel, díky čemuž se tento problém může v některých případech eliminovat. 

IIFYM dieta: jak na tom skutečně je?

4 potenciální nevýhody

1. Ignorování kvality potravin

Přístup "pokud se to vejde do makro‑nutrientních cílů, je to v pořádku" může snadno vést k ignoraci kvality konzumovaných potravin. Tím pádem se dotyční jedinci mohou orientovat pouze na více zpracovaných potravin s nízkou nutriční hodnotou, což může negativně ovlivnit jejich dlouhodobé zdraví.

2. Riziko nerovnováhy ve výživě

U flexibility výběru potravin ovšem existují i rizika. Například to, že praktikující člověk začne prioritizovat kvantitu před kvalitou. Nedostatečný příjem klíčových živin, jako jsou vitaminy, minerální látky a vláknina, snadno vedou k nedostatkům a zdravotním problémům.

3. Negativní vztah k jídlu a tělesnému obrazu

Přiznejme si to, i IIFYM je stále určitý druh diety. A pro velké množství lidí může být sledování makro‑nutrientů a každodenního plánování jídelníčku stejně vyčerpávající jako jakýkoli další stravovací plán. Pokud ve vás tedy přílišné zaměření na čísla a striktní dodržování makro‑nutrientních cílů vyvolává úzkostlivé stavy či obsesivní chování, IIFYM nebude pro vás.

4. Možné extrémy

I když IIFYM umožňuje určitou míru flexibility, existují potraviny, které jsou stále samy o sobě obtížně začlenitelné do makro‑nutrientních cílů. Extrémně kalorické a výživově chudé potraviny jsou problematičtější a mohou vyžadovat přílišné úpravy v ostatních částech jídelníčku – proto by neměly být zařazovány na denní bázi. 

Co si z toho vzít? 

If It Fits Your Macros dieta je populárním trendem přinášejícím pozitivní aspekty, které ji činí atraktivní pro lidi hledající flexibilitu stravovacího režimu. Mezi hlavní výhody patří možnost začlenit do jídelníčku různé potraviny (což umožňuje užívat si oblíbená jídla a pokrýt individuální preference) i snazší udržení dlouhodobého stravovacího režimu. Nicméně je důležité si uvědomit, že IIFYM není bez rizik a je nutné si dávat pozor na ignoraci kvality potravin, prioritizace kvantity nad kvalitou či fixaci na čísla a vytvoření nezdravého vztahu k jídlu. Proto tuto (i jakoukoli jinou dietu či stravovací plán) napřed proberte se svým lékařem či nutričním terapeutem. 

Bílkoviny: základní makroživina potřebná nejen pro růst svalů
Bílkoviny: základní makroživina potřebná nejen pro růst svalů
Bílkoviny jsou jednou ze základních makroživin – věděli jste ale, jaké funkce v těle zastávají? A kolik byste jich měli denně přijmout?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy jsou ve výživě člověka základním zdrojem energie. Zejména při redukčních dietách jsou však často v jídelníčku omezovány – je to však skutečně potřeba? A co se v těle děje, když je přestanete jíst úplně?
Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?
Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?
Tuky mají oproti bílkovinám a sacharidům více než dvojnásobnou energetickou hodnotu – přesto by ale v žádném případě neměly být z jídelníčku vyřazovány. Kolik jich tedy jíst, a jaké zdroje vybírat, se dozvíte v novém článku.
Chcete hubnout, nabírat svaly nebo jen zdravěji jíst? Spočítejte si makra vzhledem k vašemu cíli
Chcete hubnout, nabírat svaly nebo jen zdravěji jíst? Spočítejte si makra vzhledem k vašemu cíli
Spočítejte si energetický příjem a makroživiny vzhledem k vašim cílům. Hubněte, nabírejte svaly nebo zlepšete výkonnost. Záleží na vás.
Jak zhubnout bez diety? 10 tipů pro přirozené hubnutí
Jak zhubnout bez diety? 10 tipů pro přirozené hubnutí
Rozhodli jste se, že letos už konečně zhubnete? Zapomeňte na krátkodobé drastické diety a zkuste raději takové změny, které vás postupně dovedou k vašemu cíli.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!