Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Tuky jsou nepostradatelnou součástí výživy, a to z hlediska stavební funkce i metabolismu.
  • Příjem tuků by neměl klesnout pod 20 % celkového denního příjmu energie.
  • Největší podíl by měly ve výživě tvořit mononenasycené mastné kyseliny.

Co jsou to tuky? 

 Tuky jsou sloučeniny nerozpustné ve vodě, které jsou tvořeny spojením glycerolu a mastných kyselin tzv. esterickou vazbou – typické pro ně je, že jejich součástí jsou dlouhé řetězce s uhlíko‑vodíkovými vazbami. Tuky jsou také lehčí než voda, takže při jejich sloučení se nemísí, ale tvoří tukovou vrstvu na povrchu. Existuje mnoho různých druhů tuků, přičemž jejich vlastnosti jim udává právě typ obsažených mastných kyselin. Podle toho, kolik mastných kyselin je na molekulu glycerolu navázáno, se rozlišují monoacylglyceroly (obsahují 1 mastnou kyselinu), diacylglyceroly (obsahují 2 mastné kyseliny) a triacylglyceroly (obsahují 3 mastné kyseliny). 

Samotné mastné kyseliny se pak dělí do 3 skupin, a jejich zařazení pak zpravidla určuje vlastnosti tuku. Jsou to:

  • nasycené mastné kyseliny (SAFA)
  • mononenasycené mastné kyseliny (MUFA)
  • polynenasycené mastné kyseliny (PUFA)

SAFA

Nasycené mastné kyseliny ve své struktuře neobsahují žádnou dvojnou vazbu a při pokojové teplotě tvoří pevnou strukturu (tj. nejsou tekuté). Co se týče např. vysokých teplot, jsou stabilnější než MUFA a PUFA.

Počet uhlíků (C)KyselinaZdrojeKomentář

4

6

8

10

máselná

kapronová

kaprylová

kaprinová

mléčný tuk

mléčný tuk

mléčný tuk

mléčný tuk

lehce stravitelné, absorbce do portální krve, zdroj energie pro buňky tlustého střeva a játra 

12

14

16

laurová

myristová

palmitová

kokosový tuk

kokosový tuk

živočišné tuky

aterogenní (podporují proces rozvoje ateroklerózy), při nadměrné konzumaci zvyšují riziko nárůstu hladiny cholesterol v krvi
18stearová

živočišné tuky

kakaový tuk

z hlediska aterogeneze působí neutrálně, uvažuje se i o mírně pozitivním vlivu

                                                                                                Zdroj: Biochemický ústav LF MU (J.D.), 2013 

MUFA

Mononenasycené mastné kyseliny ve své struktuře obsahují jednu dvojnou vazbu. Z hlediska stability jsou na tom stále velmi dobře. Při pokojové teplotě mají převážně tekutou formu. MUFA, hlavně kyselina olejová, slouží jako zdroj energie, a je prokázáno, že pokud ve stravě nahradí SAFA mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a krevní lipidy. 

Počet uhlíků (C)KyselinaZdrojeMísto dvojné vazby
16palmitoolejová

makadamiový olej

rakytníkový olej

9. uhlík
18olejová

olivový olej

řepkový olej

avokádový olej

9. uhlík

                                                                                               Zdroj: Biochemický ústav LF MU (J.D.), 2013 

PUFA

Polynenasycené mastné kyseliny obsahují ve svém struktuře dvě nebo více dvojných vazeb. Oproti SAFA a MUFA jsou méně stabilní, proto se může jejich extrémní příjem projevit negativně. Pod PUFA spadají dvě významné skupiny mastných kyselin, a to omega‑3 a omega‑6. Při pokojové teplotě mají převážně tekutou formu. PUFA jsou využívány převážně jako stavební jednotky buněčných membrán nebo pro syntézu eikosanoidů (látek účastnící se procesu buněčné signalizace). PUFA také snižují hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. 

Počet uhlíků KyselinaZdrojeMísto dvojné vazbyEsenciální mastná kyselina
18linolová (omega‑6)

slunečnicový olej

sójový olej

9. a 12. uhlíkano 
18alfa‑linolenová (omega‑3)

lněný olej

vlašské ořechy

9., 12. a 15. uhlíkano
20arachidonová (omega‑6)živočišné produkty (maso, vejce, ryby)5., 8., 11. a 14 uhlíkne
20eikosapentaenová (EPA, omega‑3)

chia semínka

tučné ryby

5., 8., 11., 14.,
a 17. uhlík
ne
22dokosahexaenová (DHA, omega‑3)tučné mořské ryby4., 7., 10., 13., 16. a 19. uhlík ne

                                                                                                  Zdroj: Biochemický ústav LF MU (J.D.), 2013 

Zajímají vás podrobnější informace o obsahu mastných kyselin v jednotlivých tucích, a také jejich zdrojích? Vše potřebné najdete v článku Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?

Proč ve stravě potřebujete tuky? 

Kvůli více než dvojnásobnému obsahu energie oproti bílkovinám a sacharidům (viz dále) je na tuky ve výživě často pohlíženo jako na nežádoucí makronutrient, jehož příjem je nutné omezit na minimum. Nic ale nemůže být vzdálenější pravdě. Tuky jsou nezbytnou součástí lidské výživy, jelikož tyto sloučeniny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu i strukturální funkce. 

Samotný příjem tuků je např. zásadní pro vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, což jsou např. vitamin A, D, E nebo K. Některé mastné kyseliny přijímané z potravy jsou rovněž esenciální, což znamená, že si je lidské tělo neumí samo vytvořit – při jejich vyloučení z jídelníčku by tak chyběly důležitých strukturách organismu a také některých reakcích. Tuky jsou základem pro syntézu některých hormonů, žlučových kyselin nebo eikosanoidů.

Kromě toho jsou také součástí membrán všech buněk lidského těla a ve formě tukové tkáně působí jako tepelná izolace, ochrana před mechanickým poškozením. Tuková tkáň funguje také jako velmi důležitá zásobárna energie a mimo jiné napomáhá udržení orgánů v břišní dutině na správném místě. Je tedy jasné, že tuky rozhodně není moudré z jídelníčku zcela vyřazovat – problém pak až nastává v případě, že je množství tuku příliš vysoké, jak se můžete dočíst v článku Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?

Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?

Kolik tuků jíst, a jaké? 

V obecných doporučeních se příjem tuku pohybuje okolo 30–35 % celkového denního energetického příjmu. S ohledem na ostatní živiny lze jejich příjem ještě případně ještě snížit, jejich množství by však nikdy nemělo klesnout pod 20 % celkového denního energetického příjmu. Pak by totiž mohlo dojít k narušení výše zmiňovaných funkcí tuků. 

Tuky jsou oproti bílkovinám a sacharidům více než 2x energeticky bohatší, na 1 g obsahují 9 kcal (38 kJ). Je proto třeba myslet na to, že potraviny s vysokým obsahem tuků jsou energeticky bohaté, a zejména pravidelná konzumace smažených produktů či vysoce zpracovaných potravin může vést k nárůstu hmotnosti. 

Doporučení pro SAFA:MUFA:PUFA

Co se týče jednotlivých mastných kyselin, tady se vyplatí hlídat zejména ty nasycené, které by podle doporučení neměly přesahovat 10 % celkové denní přijaté energie. Největší zastoupení by pak v jídelníčku měly mít kyseliny mononenasycené, konkrétně je vhodný poměr SAFA:MUFA:PUFA 1:1,4:0,6. 

Doporučení pro omega‑3 a omega‑6

Optimální poměr omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin je ideálně 1:1, jako doporučený se však považuje i poměr do 1:5 (ve prospěch omega‑6). Ve stravě přirozeně převažují spíše omega‑6 mastné kyseliny, které jsou známy pro své prozánětlivé účinky, omega‑3 naopak pro podporu protizánětlivých procesů. Pokud by tak byl poměr omega‑6 vůči omega‑3 znatelně vyšší, mohlo by to vést k narušení rovnováhy mezi prozánětlivými a protizánětlivými reakcemi ve prospěch těch podporujících zánět.

Nenechte se ale zmást – i zánětlivé procesy jsou pro tělo extrémně důležité, protože na jejich základě funguje imunitní systém, hojení ran atd. Rozhodně se tedy nemusíte zdrojům omega‑6 mastných kyselin vyhýbat, spíše si uvědomujte, jaké zdroje tuku konzumujete a nezapomínejte i na omega‑3, kterých je ve stravě obecně nedostatek. Pomoci si můžete i doplňkem stravy.  

Vilgain Omega‑3

Tuky: Proč je potřebujeme, kolik jich jíst, a jaké druhy vybírat?

Doporučení pro trans mastné kyseliny

Trans mastné kyseliny spadají pod nenasycené mastné kyseliny, v jejichž struktuře došlo ke změně prostorového uspořádání. Tato reakce se může odehrávat přirozeně v bachoru dobytka, při průmyslovém procesu zvaném částečné ztužování tuků nebo také při zahřívání tuku s vysokým množstvím PUFA na velmi vysoké teploty. 

Trans mastné kyseliny mají negativní vliv na zdraví srdce a cév, jelikož zvyšují hladinu celkového cholesterolu a naopak snižují množství HDL cholesterolu, který je považován za “dobrý”. Příjem TMK by tak neměl přesáhnout 1 % celkového denního příjmu energie. Nejčastějším výživovým zdrojem TMK jsou pak nekvalitní zpracované potraviny a cukrovinky, kde se využívají částečně ztužené tuky jako levná náhrada kvalitnějších zdrojů. Jen pro úplnost dodávám, že plně ztužené tuky jsou z tohoto hlediska v pořádku (řeč je např. o margarínech) – na pozoru se tedy mějte před tuky ČÁSTEČNĚ ZTUŽENÝMI. 

Tuky vhodné pro studenou i teplou kuchyni

Nejlepší možnost využití tuků se odvíjí od jejich vlastností, které závisí právě na obsahu mastných kyselin, nebo na způsobu výroby. Obecně platí, že pro studenou kuchyni budou nejvhodnější za studena lisované oleje, které si uchovávají maximum zdraví prospěšných látek. Např. do salátů budou ideální volbou olivový, lněný, vlašský, dýňový nebo ostropestřecový

Pro tepelnou úpravu je naopak nejlepší vybírat oleje rafinované, ze kterých byly odstraněny látky, které by při vysokých teplotách mohly dělat “neplechu” a stát za vznikem škodlivých sloučenin. Neméně důležité bude i složení mastných kyselin – naprosto ideální volbou na smažení bude řepkový olej, ve kterém převažuje kyselina olejová. Na restování nebo opékání pak budou vhodné např. i olivový nebo avokádový olej, které mají rovněž velmi dobrou stabilitu. 

Nevhodný je olej slunečnicový, a to skrze vysoký obsah PUFA, které jsou nestabilní. Ideální volbou není ani máslo nebo sádlo, a to zejména kvůli reziduím bílkovin a cholesterolu, ze kterého mohou při vysokých teplotách vznikat škodlivé látky. O něco lepší volbou bude v tomto případě ghee, na opravdu poctivé smažení ale skutečně sáhněte raději po řepkovém oleji. 

Co si z toho vzít? 

Tuky jsou jednou ze základních makroživin, a jejich optimální množství i výběr je stěžejní pro zdraví a celkovou funkci organismu. Některé mastné kyseliny si lidské tělo dokonce neumí vytvořit – na ty je proto třeba se ve výživě obzvláště zaměřit. Mimo poměr samotných SAFA, MUFA a PUFA je také vhodné věnovat pozornost i poměru omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, který by neměl překročit 1:5. 

Při přípravě pokrmů je pak také třeba správně zvolit vhodný druh oleje, a to jak obsahem mastných kyselin, tak i způsobem výroby. 

Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
S pojmem "zdravé stravování" jste se již jistě někdy setkali – co si pod ním ale představit a jak ho nejlépe převést do praxe? Poradí vám dnešní článek.
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Jaká je ta nejefektivnější redukční dieta pro hubnutí? Tuto otázku si pokládají nejen ti z nás, kteří chtějí dát nějaké to kilečko tělesného tuku dolů. V dnešním článku porovnáme ketogenní dietu složenou z přirozených potravin se stravou o velmi nízkém obsahu tuků.
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny jsou levné, praktické a jejich příprava je až směšně jednoduchá. Je tu ale jeden háček – našemu zdraví příliš neprospívají. Jak tedy jednoduše snížit jejich příjem?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s vysokým rizikem rozvoje některých závažných onemocnění. Víte ale, proč tomu tak je? Tuková tkáň totiž nepředstavuje jen "kila navíc", ale ovlivňuje také metabolické pochody v těle.
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Jaký tuk je nejlepší pro tepelnou úpravu? Vyber si správně a nenič si zdraví
Jaký tuk je nejlepší pro tepelnou úpravu? Vyber si správně a nenič si zdraví
Hodí se na pánev víc olivový, kokosový nebo jiný olej? To je nikdy nekončící debata. Pojďme si to zmapovat a dilema jednou provždy vyřešit!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?