- Štědrovečerní kapr je dnes typickým českým vánočním jídlem, v minulosti však slavnostní tabule vypadala úplně jinak.
- Vánoce jsou jedinečné svátky – o jednorázové slavnostní večeři proto není potřeba se strachovat o nutriční hodnotu jídla.
- Nejlepším štědrovečerním chodem je takové jídlo, které vám opravdu chutná a podtrhne atmosféru samotných Vánoc.
Dávné tradice a podoba štědrovečerní hostiny
Ačkoliv vám možná připadá, že štědrovečerní kapr s bramborovým salátem tu byl odjakživa, rozšířil se však až ve 20. století a ve vzdálené minulosti vypadal štědrovečerní stůl v českých zemích úplně jinak. Podoba této slavnostní večeře se dramaticky lišila i mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva, tedy šlechtou, měšťany, sedláky i chudými rolníky. Navzdory těmto rozdílům však byla v každé rodině snaha o dosažení tradičního počtu 9 chodů.
Jako předkrm se tradičně podávaly oplatky s medem, krupice s medem nebo ovoce. Následovala polévka, která byla nejčastěji hrachová, čočková nebo bramborová. Na Valašsku se tradičně podávala “ščedračka”, která byla obdobou dnešní hrstkové polévky a obsahovala vše, co dům zrovna dal. V jižních Čechách, kde se v rybnících tradičně chovaly ryby, jste se mohli setkat i s rybí polévkou. Hlavní chod často tvořil kuba z hub a krup, v chudších rodinách se jedly luštěninové či obilné kaše nebo dokonce i brambory se zelím. S rybou byste se mohli setkat pouze v již zmiňovaných jižních Čechách nebo bohatých rodinách měšťanů, sedláků či u šlechty. Následovalo sladké pečivo, které mělo nejčasteji podobu koláčů, vdolků a frgálů. Na závěr se pojídaly ořechy, sušené ovoce nebo čerstvá jablka, která se v rámci pověr rozkrajovala stejně, jako je tomu dodnes.
Čas usednutí ke štědrovečerní večeři určovalo zpravidla troubení ponocného, na Valašsku se začínalo stolovat ve chvíli, kdy na obloze vyšla první hvězda. Ani samotná večeře se neobešla bez tradic, jako je ovazování nohou stolu, aby rodina zůstala i v dalším roce stát pevně při sobě, nebo prostírání pro sudý počet osob. Podle pověry by totiž lichý počet osob mohl znamenat v rodině smrt, jelikož jeden “přebývá”. Ke stolu se zasedalo podle důležitosti v rodině a nikdo se nesměl od stolu zvednout dříve, než všichni dojedli – jinak by se podle pověry již v příštím roce nemuseli všichni sejít. Něco dobrého na zub lidé na Štědrý večer dopřávali také domácím a hospodářským zvířatům.
Je třeba u štědrovečerní večeře řešit “makra”?
V dřívějších dobách patřil Štědrý večer k jedné z výjimečných příležitostí a svátků, kdy se lidé mohli dosyta najíst, jelikož v průběhu roku měli potravin spíše nedostatek. V dnešní době toto pravidlo již neplatí a není proto potřeba při štědrovečerním posezení načerpat energii na dlouho dopředu. Na druhou stranu se i v tomto případě jedná o ojedinělou událost, a není proto nutné panicky počítat kalorie a každý gram bramborového salátu.
Situace se může lišit i v závislosti na tom, zda zachováváte tradici půstu nebo nikoliv. Pokud ne, a vědomí nevyvážené večeře vás do jisté míry trápí, není nic jednoduššího než příjem rizikových živin a látek (bílkoviny, vláknina…) doplnit během dne. Jelikož se však opravdu jedná o jeden večer v roce, není potřeba se kvůli štědrovečerní večeři jakkoliv stresovat.
Pokud si chcete večeři na Štědrý den skutečně odlehčit, existuje mnoho způsobů, jak zachovat tradice. Důvodů může být mnoho – pokud např. nejste během roku zvyklí na smažená jídla a cítíte, že je vám skutečně nepříjemně těžko, můžete si slavnostní pokrm připravit nasucho v troubě. Majonézu v salátu můžete částečně nahradit zakysanou smetanou nebo bílým jogurtem. Znovu však opakuji, že v rámci jednoho večera není potřeba se s ohledem na své zdraví nebo zachování kondice nijak omezovat. Následující výčet alternativ proto berte spíše jako nabídku na zajímavé zpestření a na talíř si naservírujte to, co vyhovuje vám.
Zajímá vás téma vánočního přibírání na hmotnosti podrobněji? Přečtete si článek Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Alternativy kapra ke štědrovečerní tabuli
Kapr je tradiční českou rybou, a první zmínky o jeho chovu na našem území pochází už z 11. století. Co se týče chuti kapřího masa, velmi záleží na podloží rybníka. Mnozí mu však vytýkají výrazný pach a “bahnitou” chuť, která každému nemusí sednout. Ať už tedy hledáte alternativu z důvodu gastronomického zážitku, rádi zkoušíte nové chutě nebo jste třeba vegetarián/vegan, následující seznam vám snad pomůže najít pro tento rok žhavého kandidáta na štědrovečerní hodování.
Ryby
Losos
Losos je z hlediska výživy mezi rybami téměř zázrakem. Obsahuje nejen kvalitní bílkoviny, ale také je jedním z nejlepších zdrojů omega‑3 mastných kyselin. Najdete v něm také bioaktivní látky zvané karoteinoidy, které mají antioxidační účinek. Jestliže je losos vaší první volbou, vyzkoušejte třeba Křupavého lososa v cornflakes s lehkým bramborovým salátem.
Candát
Candát patří mezi nejlépe “snášené” sladkovodní ryby a sáhnout po něm můžete i ve chvíli, kdy na Štědrý večer přece jen chcete ctít tradiční českou kuchyni. Jeho maso jemné a téměř bez charakteristického rybího zápachu. Kosti jdou navíc velmi dobře oddělit od svaloviny, takže minimalizujete riziko výletu na pohotovost.
Treska
Treska obsahuje minimum tuku a je oblíbená také pro svou neutrální chuť. Jestliže si na ni pamatujete jen jako na rozbředlou kostku ze školní jídelny, zkuste si koupit kvalitní čerstvé maso a nebudete se stačit divit.
Jiné masné alternativy
Řízek
Řízek je další česká klasika, kterou vám asi nemusím ani představovat. Ať už dáváte přednost kuřecímu či vepřovému masu a připravujete jej v tuku či v troubě, můžete si být jisti, že jím nic nezkazíte. A pokud vám ryby nejdou k chuti, ale přece jen byste rádi vyzkoušeli něco nového, mohou to být třeba Domácí kuřecí nugetky v cornflakes.
Vinná klobása
Vinná klobása je další ze známých alternativ podávaných na štědrovečerní stůl. Jedná se o uzeninu, která je typicky vyráběna z vepřového masa, někdy také v kombinaci s hovězím či telecím. Společně se směsí koření a dalšími ingrediencemi je naplněna v přírodním střívku. Při výběru vinné klobásy si u každého výrobku přečtěte složení, protože se může markantně lišit obsah masa, tak i kvalita obsažených surovin. Tak ať si v tento slavnostní večer opravdu pochutnáte.
Vegetariánské pokrmy
Sýr
Smažák připravený v tuku nebo “pečák” v troubě je dobře známým českým pokrmem, který se hodí nejen k hranolkám, ale i k bramborovému salátu. I pokud neholdujete masu, je sýr zdrojem kvalitních bílkovin a chuťový zážitek je rovněž zaručen. Chcete‑li zpestření, můžete místo eidamu sáhnout i po syrečcích, nivě, hermelínu nebo sýru halloumi. A jestliže s výběrem sýru váháte, pomoci vám může náš článek Každý čech sní za rok v průměru 14 kg sýru. Které jsou ty nejzdravější?
Hlíva
Houby svou strukturou připomínají maso, a jsou tak skvělou alternativou i na vánoční stůl. S obsahem bílkovin to u nich sice není nijak slavné, ale to vás v rámci jednoho slavnostního jídla nemusí nijak znepokojovat. Snad jen malé upozornění, že houby jsou obecně hůře stravitelné, což platí obzvláště v případě, že na ně nejste zvyklí. Nepodceňujte také jejich dostatečnou tepelnou úpravu.
Tofu nebo tempeh
Tofu a tempeh jsou tradiční výrobky ze sóji, které se při správné přípravě mohou hravě vyrovnat chuti a struktuře masa (nebo je dokonce předčít). Pokud chcete svému tofu dodat typickou rybí chuť, zkuste jej zabalit do řasy nori.
Vegetariánské/vegan výrobky
Dnes je již na trhu nepřeberné množství alternativních vegan výrobků, jejichž chuť a strukturu od masa téměř nerozeznáte. Při pravidelné konzumaci doporučuji všímat si složení jednotlivých výrobků, protože některé produkty mohou obsahovat značné množství konzervačních látek a naopak málo kvalitní bílkoviny. Jak již ale bylo několikrát řečeno, v případě jednorázové štědrovečerní večeře není potřeba se nijak znepokojovat. Chcete‑li se o rostlinných alternativách dozvědět více, poradí vám náš článek Plusy a mínusy veganských náhražek masa.
Houbový kuba
A na závěr návrat ke kořenům a tradicím. Pokud vám nevoní ryby, maso, vegetariánské alternativy a vlastně ani bramborový salát, můžete oprášit skutečně tradiční české jídlo. Ten pravý houbový kuba obsahuje sušené houby, kroupy a sádlo – dnes si jej však můžete přípravit v nejrůznějších alternativách. Při bezlepkové dietě doporučuji kroupy nahradit např. pohankou, jáhlami nebo čirokem. Výjimkou není ani přídavek sušeného ovoce, které nabízí zajímavé chuťové vjemy.
Co si z toho vzít?
Tradiční český kapr se na slavnostní vánoční stůl dostal teprve nedávno – dříve se stolování výrazně lišilo zejména napříč společenskými vrstvami. Přestože v dnešní době není potřeba se na tyto svátky najíst na dlouhou dobu dopředu, při jednorázové večeři se opravdu nemusíte zabývat množstvím tuku nebo obsahem bílkovin v jednotlivých surovinách. Chcete‑li si však jídlo skutečně odlehčit, alternativ je mnoho. Namísto tradičního smažení můžete zvolit přípravu v troubě a část majonézy v salátu nahradit např. bílým jogurtem.
Co se týče výběru samotného jídla, kapra se nemusíte v žádném ohledu bát. Pokud vám však nevyhovuje jeho chuť, sáhnout můžete po jiných rybách, sýru či vegetariánských alternativách. Vale pak můžete dát dokonce i bramborovému salátu a připravit si tradičního kubu – stejně jako to pravděpodobně dělala vaše praprababička.