Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?

Petr Loskot
Petr Loskot 15. 12. 2021 Poprvé publikováno 18. 12. 2020
Aktualizováno 15. 12. 2021
15 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?

Po roce se opět blíží období Vánoc a konce roku. Pro někoho svátek klidu, pro mnoho spíš svátek pořádných porcí jídla, kterému se přes rok vyhýbáme. Nalijme si ale čistého vína. Opravdu můžeme za těch pár dnů nabrat třeba až několik kilogramů tělesného tuku a pohřbít tak naši celoroční snahu o štíhlou linii? Právě to rozebíráme v dnešním článku. 

Kolik energie obsahuje lidská tuková tkáň? Je to málo, nebo hodně?

Naše tělo nadbytečnou energii ukládá v podobě tělesného tuku. Tuková tkáň však neobsahuje 100% čistý tuk, jak bychom si mohli myslet. Ze studií vyplývá, že tuková tkáň obsahuje cca 85 % tuku, cca 10–12 % vody a zhruba 2–3 % bílkovin. Pokud víme, že 1 g tuku poskytuje 9 kcal, lehkou matematikou zjistíme, že kilogram lidské tukové tkáně obsahuje energii asi 7 700 kcal.

Jak těžké je během Vánoc dosáhnout kalorického přebytku 7 700 kcal?

Seznamte se s Kubou a Eliškou. Právě na nich si ukážeme, jak moc bychom se v jídle museli snažit, abychom za svátky nabrali několik kilogramů tělesného tuku. 

Kuba vážící 80 kg pro udržení své tělesné hmotnosti potřebuje denně přijmout 3000 kcal (12 800 kJ), zatímco drobnější Eliška (65 kg) 2200 kcal (9 250 kJ). Oba si přes Vánoce chtějí rozumně dopřát, což je v pořádku. Nemají problém dát si nějaké to vánoční cukroví, štědrovečerního kapra s bramborovým salátem, nebo vánočku. Zároveň to však nijak nepřehání a Vánoce rozhodně nevnímají jako záminku ke zbytečnému přejídání. 

obrázek z freepik.com

Jak jsou na tom po stránce kalorií oblíbená vánoční jídla?

  • Vánoční cukroví na 100 g obsahuje cca 400–550 kcal podle konkrétního druhu. Třeba u takových tradičních vanilkových rohlíčků se to pohybuje kolem 450 kcal (100 g), což je množství zhruba 10 kusů.

  • Vánočka je ve srovnání s cukrovím o něco méně kalorická a její energetická hodnota se pohybuje v rozmezí 300–350 kcal/100 g. Ta může ale ještě vzrůst, když si ji namažeme máslem či džemem a zapijeme pořádným hrnkem kakaa.

  • 250 g porce bramborového salátu (140–180 kcal/100 g) spolu se 150 g smaženého kapra (200–250 kcal/100 g) je asi 750 kcal.

Nabrat za Vánoce několik kilogramů tuku vyžaduje opravdu silný apetit

Pokud bychom vycházeli ze scénáře, že naši protagonisté by za 3 dny Vánoc měli nabrat 1 kilogram tukové tkáně, znamenalo by to pro ně teoreticky každý den dosáhnout energetického přebytku cca 2 570 kcal (7 700:3). 

Jak můžeme vidět, je to o něco více než jeden celý denní energetický příjem Elišky pro udržení hmotnosti (2 200 kcal) a zhruba 85 % denního udržovacího příjmu Kuby (3 000 kcal). Jinými slovy, aby Eliška za 3 dny nabrala kilo tuku, každý den by musela přijímat něco kolem 4 770 kcal (více než dvojnásobek jejího obvyklého příjmu) a Kuba cca 5 570 kcal (téměř dvojnásobek jeho obvyklého příjmu). K tomu už je potřeba pořádný apetit.

Reálně to bude ještě o něco více, protože náš organismus stojí energii navíc i samotný proces tvorby tělesného tuku z nadbytečně přijímaných živin. 

Kolik vánočního cukroví bychom museli v energetickém nadbytku sníst, abychom přibrali kilogram tuku?

A jak by tato energie navíc vycházela např. v cukroví? Když vezmeme v potaz, že kilogram tukové tkáně dokáže uskladnit 7 700 kcal a 100 g cukroví obsahuje v průměru asi 450 kcal, musel by v energetickém nadbytku každý sníst za 3 dny celkově asi 1,7 kg cukroví. To je zhruba 560 g cukroví na den, což jen pro představu vychází asi na 55 kusů 10g cukroví. Ještě jednou opakuji, že se stále bavíme o cukroví snězeném v energetickém nadbytku. 

Tohle nevnímejte jako posvěcení vánočního obžerství, ale spíše jako zamyšlení nad tím, kolik tuku je reálné během Vánoc skutečně nabrat.

obrázek z istockphoto.com

Jak je tedy možné, že po Svátcích máme často nějaké to kilo navíc?

Oblíbené vánoční dobroty na tom po stránce kalorií nejsou až tak tragicky. Rozhodně to tedy nefunguje tak, že po snězení několika kousků cukroví nebo po poctivé štědrovečerní večeři se najednou automaticky probudíme o pár kilo těžší. Jde o celkový energetický příjem a výdej, který si i během Vánoc můžeme celkem snadno udržovat. Třeba tak, pokud zvýšíme nebo alespoň udržíme typickou fyzickou aktivitu, nebo lehce snížíme naše porce dalších denních jídel. Navíc tyto vánoční pochutiny jíme často místo našeho obvyklého jídelníčku, takže jimi vlastně nahrazujeme svůj normální energetický příjem z běžných potravin.

Nabraná hmotnost často nebývá jen tělesný tuk

Na druhou stranu mnozí z nás se po Vánocích skutečně ocitnou o něco těžší. Na svědomí to může mít nabraný tělesný tuk (ano, sice to nemusí být hned několik kilogramů, ale pár stovek gramů klidně), ale také zvýšený obsah tráveniny ve střevech, zvýšené zásoby glykogenu ve svalech (zásobní forma sacharidů) nebo lehce zvýšená tělesná voda vázaná na svalový glykogen a zadržená voda kvůli zvýšené konzumaci slaných potravin.

Co si z toho vzít aneb několik vět závěrem

Přibírání tělesného tuku je pomalý proces. Pokud o Vánocích úplně nerezignujete na svůj jídelníček a celé dny nestrávíte jen bezuzdným přejídáním bez pohybu na gauči u televize, prakticky není možné, abyste nabrali přes svátky několik kilogramů tuku a zruinovali si tak celoroční formu.

Nabranou hmotnost však skutečně z části může reprezentovat tělesný tuk, větší podíl ale zpravidla představuje zvýšený obsah trávicího ústrojí nebo zadržená tělesná voda, která po pár dnech postupně zmizí.

Pro ztrátu tohoto vánočního špíčku pak mnohdy další dny stačí vrátit se ke zdravějšímu životnímu stylu a lehce odlehčit jídelníček. Pokud však víte, že máte s přibíráním o Vánocích problém a nabraná kila se vám poté za celý rok už nedaří shodit, lehké zamyšlení se nad vašimi stravovacími návyky během Vánoc určitě neuškodí.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
15 Líbí se mi Uložit článek