Plusy a mínusy veganských náhražek masa

Komentáře
4
Plusy a mínusy veganských náhražek masa
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Veganské náhražky masa jsou jedním ze symbolů dnešní doby. Vidina rostlinné alternativy chutného hovězího burgeru je pro osoby vyznávající veganskou stravu až příliš silným lákadlem a ruku na srdce – i z řad ne‑veganů se najdou zástupy lidí, kteří rostlinné náhražky masa s chutí vyzkouší.

Největší trend rostlinných náhražek masa je v současné době v Severní Americe, ale postupně se dostává i do evropských zemí. Dokonce se předpokládá, že do deseti let dosáhnou prodeje veganských alternativ masa více než 35 miliard amerických dolarů ročně, což je několikanásobně víc než dnes. Pojďme si rostlinné náhražky masa rozebrat více do detailu – jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jejich konzumace?

Čím vším lze dnes nahradit maso?

Ještě 10 let zpátky byste veganský koutek v běžných supermarketech hledali jen stěží. Dnes je tomu ale jinak a veganské alternativy masa naleznete prakticky v každém obchodě s běžnými potravinami. Ve větších supermarketech či obchodech se zdravou výživou je dnes dokonce rostlinných alternativ masa tolik, že se v nich brzy dočista ztratíte. Abyste se v nich vyznali, připravili jsme krátký přehled základních rostlinných náhražek masa, které jsou běžně k dostání:

  • TOFU určitě znáte, jedná se o sójový výrobek vyráběný srážením sójového mléka obsahující bílkoviny ze sóji. Obsahuje docela slušné množství bílkovin a navíc v něm najdeme poměrně vysoké zastoupení vápníku.

  • TEMPEH je další sójová specialita specifické chuti, která se získává fermentací sójových bobů. U tempehu dávejte pozor na vyšší obsah tuku, který se vyskytuje u smažené a uzené varianty. 

  • ROBI maso je taková česká specialita založená na pšeničné bílkovině. Bílkovin sice obsahuje relativně vysoké množství, ale jejich kvalita je spíše podprůměrná, takže to plnohodnotná náhrada masa rozhodně není.

  • SEITAN je další rostlinná náhražka masa, která se vyrábí z pšeničného lepku. Díky tomu sice obsahuje vysoký podíl bílkovin, ale kvalita opět není nikterak vysoká. 

  • BEYOND MEAT burger je relativně nová veganská náhražka masa, která doslova pobláznila svět. Žádná reklama na zdravou stravu to ale není – ve složení najdeme přibližně 20 surovin a obsah nasycených mastných kyselin je srovnatelný s běžným hovězím masem. Spotřebitele to ale evidentně příliš netrápí, a tak hodnota firmy vyrábějící tyto rostlinné burgery dosahuje v současné době více než 9 miliard amerických dolarů

Orientační nutriční hodnoty si můžeme ukázat na následující tabulce pro případy 100 g základních variant jednotlivých rostlinných náhražek masa:

TOFUTEMPEHROBI SEITANBEYOND MEAT
Energie521 kJ764 kJ578 kJ574 kJ1031 kJ
Bílkoviny12 g20 g24 g21 g18 g
Sacharidy2 g2 g6 g8 g10 g
Tuky7 g9 g2 g2 g18 g
Vláknina2 g6 g3 g

obrázek z gettyimages.com

Jak jsou na tom veganské náhražky z pohledu živin?

Bílkoviny

Na první pohled je zřejmé, že rostlinné náhražky obsahují relativně vysoký podíl bílkovin srovnatelný s klasickým masem. Zde je na místě zhodnotit i samotnou kvalitu bílkovin - TOFU, TEMPEH a BEYOND MEAT představují lépe využitelné zdroje bílkovin než SEITAN a ROBI maso. 

Sacharidy

Obsah sacharidů je u rostlinných náhražek vyšší v porovnání s klasickým masem, jelikož běžné maso neobsahuje sacharidy prakticky žádné. Stále to ale nejsou žádné zlaté sacharidové doly, ve většině případů jde o spíše zanedbatelné množství. Sacharidy obsažené v rostlinných náhražkách masa jsou původem z rostlinných zdrojů, ze kterých se bílkovina izoluje. V některých případech (Beyond meat) jsou sacharidy dodány ještě dalšími přísadami. 

Tuky

Obsah tuků je u rostlinných náhražek masa srovnatelný či mírně nižší oproti masu (mleté hovězí maso obsahuje asi 10 % tuků). Významný rozdíl je také v obsahu cholesterolu – ten se totiž v rostlinných náhražkách (na rozdíl od běžného masa) nevyskytuje prakticky vůbec. 

Jaké jsou hlavní výhody rostlinných náhražek masa?

1. Rostlinné náhražky masa zanechávají nižší ekologickou stopu

Ať se nám to líbí nebo ne, konzumace masa je ekologicky náročná, vyžaduje totiž násobně vyšší množství půdy a vody v porovnání s rostlinnou stravou. Stejně tak konzumace rostlinné stravy vede k nižší produkci skleníkových plynů, ale zde je třeba přiznat, že v porovnání s jinými faktory (volba mít dítě, létání letadlem, ježdění autem aj.) je vliv způsobu stravování na produkci skleníkových plynů spíše malý. 

Co nás ale může více trápit u vysoké spotřeby masa a obecně živočišné stravy jesnižující se biodiverzita, a to jak na zemi, tak ve vodě. Podle dat společnosti Beyond Meat z roku 2019 vyžadují rostlinné náhražky oproti masu o 99 % méně vody, o 93 % méně půdy a o 46 % méně energie. 

2. Rostlinné náhražky masa nabízí nové možnosti k experimentování

Veganské alternativy masa nikoho neomezují ani nevytlačují. Naopak přináší nové možnosti a dávají nám příležitost vybrat si z ještě širšího spektra nejrůznějších potravin. Díky rostlinným náhražkám masa máme volný prostor k experimentování a zkoušení nových chutí a možností. Nebo bychom snad měli rostlinné náhražky masa odmítat jen z toho důvodu, že jsme zarytí zastánci masa?

3. Rostlinné náhražky masa mají nižší obsah nasycených mastných kyselin

Živočišné tuky jsou relativně bohatým zdrojem nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Právě tyto složky ve stravě mohou být rizikové, pokud jich jíme dlouhodobě nadbytek. Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli konzumovat z nasycených mastných kyselin méně než 10 % z celkového energetického příjmu. Je tomu tak z toho důvodu, že vysoký podíl nasycených mastných kyselin ve stravě je spojený s vyšším výskytem kardiovaskulárních onemocnění

Podle nedávné studie z roku 2019 jsou v tomto ohledu vegetariáni dvakrát tak důslednější než lidé, kteří maso běžně konzumují (polovina pravidelných konzumentů masa tuto hranici běžně překračuje, z řad vegetariánů je to jen čtvrtina). 

obrázek z annelinawaller.com

Jaké jsou nevýhody konzumace rostlinných náhražek masa?

1. Rostlinné náhražky masa jsou zpravidla méně kvalitním zdrojem bílkovin

Je tomu tak z toho důvodu, že rostlinné bílkoviny obsahují nižší podíl esenciálních aminokyselin, které jsou základním poznávacím znamením vysoce kvalitních bílkovin ve stravě.

Nejlepší rostlinná bílkovina v tomto ohledu je sójová bílkovina (konkrétně sojový izolát), která je podle některých kritérií (index kvality PDCAAS) srovnatelná s živočišnými bílkovinami. Pokud se ale podíváme na ukazatele, které lépe rozlišují vysoce kvalitní zdroje bílkovin (např. ukazatel DIAAS), uvidíme, že v nich i sójová bílkovina mírně ztrácí za masem a mléčnou bílkovinou. Situace je ještě horší v případě tofu a dalších rostlinných náhražek masa založených na obilných bílkovinách, které jsou ještě podstatně méně kvalitní v porovnání se sojovým izolátem. 

2. Rostlinné náhražky masa obsahují méně zinku, železa a vitamínu B12

Maso obsahuje vysoce vstřebatelné zdroje železa, zinku a vitamínu B12. To samé ale neplatí pro rostlinné alternativy, což je problém, protože všechny tři mikroživiny jsou pro organismus nepostradatelné. 

Tento problém je možné řešit obohacováním (fortifikací) rostlinných náhražek masa přidanými vitamíny a minerály, které zvyšují nutriční hodnotu výsledného produktu.

3. Sójové produkty jsou bohatým zdrojem isoflavonů

Isoflavony jsou někdy nazývány také jako fytoestrogeny. Nejedná se o žádné “rostlinné hormony”, ale v některých ohledech se takové látky mohou chovat a působit na příslušné receptory podobně. Sója a sójová bílkovina je jejich bohatým zdrojem, obsahuje asi 3,5 mg isoflavonů na 1 g proteinu.. 

Některé studie uvažují, že právě vyšší konzumace isoflavonů může být jedním z faktorů vedoucích ke snížené produkci testosteronu u mužů. Rozhodně to ale není správné považovat za vyřízenou záležitost, jiné studie například dochází k závěru, že sója v rozumné míře hladinu testosteronu u mužů neovlivňuje

Na druhou stranu ani problematika isoflavonů není zcela černo‑bílá, například se ukazuje, že jejich vyšší příjem je spojený s nižším rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob či nádorových onemocnění (karcinom prsu a prostaty). 

Co si z toho vzít?

Rostlinné náhražky masa jsou jedním z největších světových trendů ve stravování. Je to cesta správným směrem? Snížení konzumace masa z velkochovů je zcela jistě krok správným směrem, který dříve či později dost pravděpodobně budeme nuceni udělat. Stejně tak navýšení spotřeby celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a dalších přirozených rostlinných potravin vynikající způsob, jak zvýšit kvalitu stravování. 

Co se týče rostlinných náhražek masa, jednoduchá rada zní: čtěte etikety. Pokud ve složení naleznete 20 surovin a místo výroby bude v zemi na druhé straně planety, i přes ty nejlepší úmysly vám je nejspíš jasné, že takové jídlo ekologické příliš není.

Na druhou stranu konzumace tofu, tempehu a dalších kvalitních rostlinných zdrojů bílkovin přináší tělu řadu cenných látek a současně jde o nutričně hodnotné potraviny, které vaši stravu skvěle obohatí.

Nedostatek živin u vegetariánů a veganů: Jak správně suplementovat?
Nedostatek živin u vegetariánů a veganů: Jak správně suplementovat?
Rádi byste ve svém jídelníčku omezili maso, ale nevíte, jak na to, a máte strach, že by vám mohly některé látky chybět? Představíme si 5 základních živin, které by si měl pohlídat každý vegetarián i vegan. K tomu přidáme ještě 3 další, na které by se měli speciálně zaměřit lidé na čistě rostlinné stravě.
5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
Vegetariánství a veganství je opět v módě. Není divu, kvalitní zdroje živočišných bílkovin cenově stoupají a etické hledisko ochrany zvířat roste. Na jaké suplementy bychom se měli zaměřit, aby naše tělo dostalo vše, co potřebuje?
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Pohled na historii i současný trend bezmasé stravy z druhého břehu očima, které nepřehlíží fakta.
Zdravé veganství: co veganům ve stravě chybí a na co si dát pozor?
Zdravé veganství: co veganům ve stravě chybí a na co si dát pozor?
Veganství Může být plnohodnotným způsobem stravování, je však třeba věděla, jak na to. Vše, co byste mele jako začínající vegan věděla, najdete v dnešním článku.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.