Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 6. 2020 Poprvé publikováno 26. 5. 2010
Aktualizováno 14. 6. 2020
19 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je oblíbený rostlinný extrakt, který muži s oblibou používají za účelem zvýšení hladiny testosteronu, navýšení našeho sexuálního zájmu a rychlejšího a efektivnějšího budování svalové hmoty. Děje se to ale doopravdy, nebo jde jen o všeobecně známý placebo efekt?

Co se v tomto článku dozvíme?

 • Co je to Tribulus terrestris a jak se s ním můžeme setkat

 • Jak ovlivňuje užívání Tribulusu naše sexuální chování

 • Jaký je vliv Tribulusu na zvyšování síly a budování svalové hmoty

 • Pro koho je Tribulus vhodný a jak jej správně dávkovat

Co bychom o Kotvičníku měli vědět, než si jej koupíme

Tribulus terrestris patří mezi nejznámější rostlinné extrakty, které se s oblibou a s vidinou proměny v sexuální mašinu užívají po celém světě. Sehnat jej můžeme nejčastěji v podobě kapslí, nadšení zahrádkáři jej poté mohou i pěstovat, i když z hlediska obsahu účinných látek to pravděpodobně není ta nejšťastnější volba.

Jaké důvody nás vlastně k užívání Tribulusu? Nejčastěji jde o:

 1. zvýšení hladiny testosteronu

 2. podporu libida a sexuální výkonnosti

 3. zvýšení plodnosti

 4. zlepšení regenerace po tréninku

 5. podporu silového výkonu

 6. rychlejší budování svalové hmoty

…a nejlépe ihned a všechno najednou. Asi už tušíte, že kdyby to tak fungovalo, měl by Kotvičník stále při sobě asi každý, kdo má alespoň malý květináč. Tak to ale bohužel není. Co reálně můžeme od Tribulusu očekávat?

Tribulus a sexuální funkce – pomůže nám?

Zdravé sexuální chování a libido i v pokročilém věku je něco, co čím dál víc přestává být samozřejmé, přestože je to vlastně zcela přirozená součást lidského chování. Může za to především hladina testosteronu, která v moderní době u mužů klesá doslova raketovým tempem. Nehledě na to, že hladina testosteronu u mužů začíná přirozeně klesat od věku 30–40 let, a tak vyhlídky směrem do budoucna nejsou zrovna růžové. U starších mužů se uvádí, že každým rokem je hladina volného testosteronu snížena asi o 2–3 %

Výsledek? Nedostatkem testosteronu trpí asi 20–50 % mužů v pokročilém věku, mezi ženami po menopauze byl zjištěný snížený sexuální zájem asi u 9–12 % z nich.

Není proto divu, že naděje na zlepšení této situace dělá pro mnohé z Tribulusu suplement č. 1.

Co od něj doopravdy můžeme očekávat?

 1. Užívání Tribulusu může pomoci se zvýšením sexuálního zájmu (libida), a to především u osob, které předtím vykazovaly snížený sexuální zájem.

 2. U mužů v pokročilém věku, kteří mají snížené hladiny testosteronu, může dojít k jeho navýšení.

 3. U mladých zdravých mužů užívání Tribulusu nevede k ovlivnění hladiny testosteronu.

Pokud netrpíte žádnými příznaky snížené hladiny testosteronu (snížené libido, nedostatek energie, časté únavy), pravděpodobně pro vás nemá užívání Tribulusu žádný smysl. Stejně tak na dospívající chlapce a mladé muže nebude mít užívání Tribulusu prakticky žádný významný dopad. Pokud ale cítíte nedostatek sexuálního zájmu, může pro vás být Tribulus dobrým řešením (a jednoznačně jednodušším než náhlá změna partnera...).

Co na to ženy?

Ačkoliv ženy Tribulus ve svém hledáčku doplňků stravy zpravidla nemají, mohou jeho účinků na zvýšení sexuálního zájmu využít podobně jako muži. Bylo zjištěno, že ať už samotný, či v rámci komplexu s dalšími rostlinnými extrakty, Tribulus pomáhá se zvýšením libida u žen, které mají problémy s nízkým sexuálním zájmem.

Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?

Můžeme od Tribulusu očekávat rychlejší nárůst svalů?

Mnoho sportovců užívá Tribulus v domnění, že jim zajistí lepší regeneraci, kvalitnější výkon, a především rychlejší a masivnější nárůst svalové hmoty. Takoví sportovci čekají ale spíš marně, protože u zdravých sportovců toto Tribulus bohužel neumí.

Jak nám Tribulus může pomoci s budováním svalů?

 1. Dlouhodobé zvýšení hladiny testosteronu. Pokud jde o růst svalů, je třeba navýšit hladiny testosteronu dlouhodobě, abychom mohli pozorovat viditelné výsledky. To je ale možné jen u osob v pokročilém věku, které mají hladinu testosteronu sníženou. Proto z těchto účinků mohou profitovat právě oni.

 2. Zvýšení subjektivně vnímané energie. Tribulus může pomoci zvýšit také celkovou vitalitu a subjektivně vnímaný pocit energie. To nám sice žádné svaly navíc nepostaví, ale může podpořit naše úsilí v posilovně. No a co je víc pro budování svalů než kvalitně odcvičený trénink…  

Celkové účinky Tribulusu na sexuální a sportovní výkonnost si můžeme shrnout v následující tabulce:

Je pro mě užívání Tribulusu vhodné?
Jsem mladý sportovec a chci více svalů.NE
Jsem člověk v pokročilém věku a pozoruji snížení libida.ANO
Jsem pracovně vytížený člověk a pozoruji pokles libida a celkové vitality.ANO
Jsem žena a mám problém se sexuálním zájmem.ANO
Jsem powerlifter a chci lepší výkon.NE
Trénuji dvojfázové tréninky a chci rychlejší regeneraci.NE

Jak si vybrat správný výrobek a kolik bych měl podávat?

Pokud jde o rostlinné extrakty, je vždy trochu problém s úplným pochopením jeho funkcí a vlastností. Různé rostlinné extrakty jsou totiž často zcela odlišné „koktejly“ nejrůznějších chemických sloučenin, a tak dva na první pohled stejné výrobky vlastně vůbec nemusí být stejné. Posuďte sami, jaké jsou rozdíly mezi Kotvičníky z různých zemí původu:

Země původuDruh saponinu, hlavní účinná látka
GruzieDiosgenin
ČínaTigogenin, Hecogenin, Terrestrosin
TureckoDiosgenin, Protodioscin
BulharskoProtodioscin, Prototribestin
IndieHecogenin, Tribulosin
Jižní AfrikaSaponin C, Tigogenin, Gitogenin

Vedle toho jsou různé extrakty různě silné a mohou být vyráběny z různých částí rostliny. Zkrátka je v tom docela zmatek…

Jak si vybrat ten správný Tribulus?

Jako klíčový je považován obsah Protodioscinu, proto extrakty z rostlin z Bulharska či Turecka bývají pokládány za potenciálně nejhodnotnější. Orientujte se proto podle země původu, ale také podle množství saponinů (hledejte proto výrobky s garantovaným obsahem alespoň 60 % saponinů v extraktu).

Vedle původu je samozřejmě důležitá i dávka. Ve studiích se často podává denní dávka asi 5 mg saponinů z Tribulusu na 1 kg váhy (což může být často ještě více, než kolik se běžně doporučuje na dostupných suplementech), z čehož poté vyplývají následující denní dávky pro 60% extrakt:

 • Osoba vážící 60 kg by měla denně přijmout asi 500 mg extraktu z Kotvičníku.

 • Osoba vážící 70 kg by měla denně přijmout asi 580 mg extraktu z Kotvičníku.

 • Osoba vážící 80 kg by měla denně přijmout asi 670 mg extraktu z Kotvičníku.

Co si z toho vzít?

 • Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je často používaný suplement na podporu sexuálního zájmu a sportovní výkonnosti.

 • Lidé v pokročilém věku či osoby se sníženými hladinami testosteronu mohou využít účinků Tribulusu, ať již to bude na jeho zvýšení, či především na optimalizaci sexuálního zájmu a libida.

 • Na mladé a zdravé jedince nemá užívání Tribulusu prakticky žádný pozitivní dopad.

 • Tribulus terrestris pravděpodobně nepodpoří sportovní výkon ani regeneraci, takže zdraví sportovci jeho užívání na svém fyzickém výkonu nejspíš příliš nepocítí.

 • Kotvičník ale může zvyšovat celkovou vitalitu a energii během dne, tudíž může zlepšit tréninkový výkon, a tímto způsobem vést k lepším výsledkům a potenciálně i k většímu množství vybudovaných svalů.

 • Pokud vybíráte Tribulus, vybírejte nejlépe druhy z Turecka či Bulharska, které mají vysoký obsah Protodioscinu. Užívejte asi 5 mg saponinů z Tribulusu na 1 kg váhy pro účinky na zvýšení libida a sexuálního zájmu.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
19 Líbí se mi Uložit článek