Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 3. 5. 2022 Poprvé publikováno 14. 2. 2020
Aktualizováno 3. 5. 2022
13 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?

Počítat kalorie při sexu a vybírat takové sexuální polohy, kde vydáváme nejvíce energie? To zní jako šílenství! Nejenže takoví lidé jsou, ale dokonce existují i vědecké studie zaměřené na problematiku energetického metabolismu při pohlavním styku. Koneckonců – nemusíte kalorie počítat, aby je vaše tělo pálilo, ono stejně bude… Takže stud stranou, kolik kalorií lze spálit jedním "číslem"?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jestli bychom měli sex zahrnovat do celkového energetického výdeje
 • Kolik kalorií spálíme jedním "číslem"
 • Jaká poloha je nejlepší pro efektivní hubnutí
 • A má vůbec cenu při sexu kalorie počítat

Dá se vůbec spočítat energetický výdej při sexu?

Sexuální aktivita (podobně jako všechny další pohybové aktivity) patří mezi činnosti, které vyžadují energii. Spočítat, kolik energie to bude, ale vlastně není vůbec tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Představme si 75 kg vážícího muže:

 1. Podle aktualizovaných vědeckých tabulek z roku 2011 spálí takový muž za hodinu sexuální aktivity asi 210 kcal.

 2. Pokud se ale podíváme do databáze Kalorických tabulek, dostaneme se až k číslu, které přesahuje 450 kcal!

Tak jak to tedy je? Vedle toho, že v redakci Kalorických tabulek mají zjevně zábavnější večery oproti výzkumníkům, nám tyto odhady mnoho neprozradí…

Více informací se konečně dozvíme ze studie Frappiera, (2013) provedené na 21 heterosexuálních párech, kde se dočteme o průměrném energetickém výdeji 85 kcal (zahrnuje i klidový metabolický výdej) za celou dobu pohlavního styku (z čehož mj. jasně vyplývá, že o hodinovém sexu se průměrnému mladému páru může nechat jen zdát…). 

Pokud jde o samotnou délku pohlavního styku, Češi jej hrdě odhadují na cca 14–15 minut, reálně ale může být ještě výrazně kratší (Weiss, 2009). 

Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?

Spalovat jako Temelín při sexu nebudete, ale bude vás (nejspíš) bavit více než běhání na páse

Z výše uvedené studie se ale můžeme dočíst i o dalších zajímavých statistikách ze života mladých sexuálně aktivních párů:

 1. Muži při pohlavním styku spálí asi 101 kcal, ženy v průměru 69 kcal
 2. Intenzita sexuální aktivity byla u mužů vyšší asi o 7 % oproti ženám, dá se to přisoudit tomu, že muži při styku častěji přebírají aktivní pozici. 
 3. 2 % účastníků studie uvedla, že sexuální aktivita vede k potěšení, které je srovnatelné s běháním na páse po dobu 30 minut. Muži to nebyli.

V průměru lze říct, že sexuální aktivita spadá do kategorie průměrně náročné fyzické zátěže, která svou intenzitou odpovídá například rekreačnímu lyžování, plavání či rychlé chůzi (6,5 km/hod). Jak je to ale zrovna ve vašem konkrétním případě, to už záleží jen na vás. Třeba jeden zdatný jedinec v provedené studii zvládl spálit během sexuální aktivity více než 300 kcal, čímž překonal průměrný výkon více než třikrát.

Jaký je rozdíl mezi aktivní a pasivní polohou v otázce výdeje energie během sexu? 

Pokud se snažíme sexuální aktivitu vyčíslit v kaloriích, měli bychom vzít též do úvahy, že aktivní poloha se od pasivní značně liší v energetických nárocích. Pokud často zaujímáte aktivní polohu, je možné, že je váš výdej větší oproti průměrně stanovenému, a naopak. 

Obecně ale lze říct, že sexuální aktivita nepatří mezi ty z nejnáročnějších a praktikovat ji kvůli hubnutí je málo efektivní. Spíše bychom se měli (místo počítání kalorií) zaměřit na hluboký prožitek a potěšení z přítomnosti milovaného partnera.

A pokud jde o ty kalorie, měli bychom skočit raději na pás. Tam totiž za stejnou dobu spálíme téměř trojnásobek… Další možností je pořádný silový trénink, který ještě navíc umožní dočasně zrychlit klidový metabolický výdej.

Franta má rád sex a chtěl by zhubnout. Kolik kalorií si může připsat do svého tréninkového deníčku?

Teď už nám nic nebrání zjistit celkový energetický výdej Franty při jeho milostném večeru. Z čeho všeho se bude skládat?

 1. Předehra – Jako správný milovník Franta předehru nikdy neošidí, a proto věnuje své partnerce Máně minimálně 15 minut vášnivých hrátek, během kterých se Máňa dostane spolehlivě do varu. Líbáním můžeme spálit asi 2–3 kcal za minutu, což představuje asi 38 kcal za 15 minut předehry.
 2. Samotné milování – Franta sice zatím žádný velký sportovec není, ale když jde o sex, překonává své možnosti. Franta je zkušený milovník, a tak mu bez obav můžeme připsat minimálně dalších 15 minut sexuální aktivity v podobě pohlavního styku. Pokud budeme počítat srovnatelnou intenzitu sexuální zátěže se studií Frappiera, (2013), dojdeme k dalšímu energetickému výdeji 135 kcal (Franta váží 90 kg).
 3. Afterburn efekt – Díky praktikování sportovní aktivity spalujeme další kalorie i po dokončení pohybové činnosti – takovému jevu říkáme afterburn efekt. Jaké je přesné množství takto spálených kalorií po pohlavním styku, lze jen těžko určit, můžeme ale odhadnout, že to bude v řádu desítek kcal (afterburn výdej totiž závisí mj. i na "technice" sexuálních praktik. Pokud se sex podobá "intervalovému provedení", lze očekávat větší výdej). Celkem cca 20–30 dalších kcal.

Sečteno a podtrženo, jsme asi na 200 kcal spálených za celý Frantův milenecký akt. Jen malé upozornění, spálené kalorie již zahrnují i bazální výdej energie. Závěrem je třeba doplnit, že takové počítání kalorií bychom měli brát spíše jako zajímavost, určitě nejde o návod k lepšímu a přesnějšímu hubnutí sexem nebo vedení svého "tréninkového" deníku. 

Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?

Při jakých sexuálních polohách spálíte nejvíce kalorií?

Různé sexuální polohy, různé činnosti a různé praktiky mohou být jinak energeticky náročné, pokud jde o kalorie. Nabízíme tak přehled vybraných sexuálních praktik a odhadovaný průměrný výdej pro muže a ženu. Údaje je však třeba brát s velkou rezervou, podobných výzkumů není mnoho a ani přesnost jednotlivých stanovení nemusí být úplně akademická…

Údaje jsou stanoveny podle uvedených celkových náročností, popř. při započítání váhy jedince 75 kg. Zahrnují v sobě již bazální výdej energie. 

Milenecká praktika (30 min)Energetický výdej (ON)Energetický výdej (ONA)
Orální sex100 kcal85 kcal
Poloha misionáře (muž nahoře)144 kcal43 kcal
Líbání76 kcal76 kcal
Poloha zezadu vleže na boku113 kcal102 kcal
Poloha zezadu 151 kcal 98 kcal

Co si z toho vzít?

Pokud jde o sex, měl by nás přece jen zajímat spíše celkový prožitek a emocionálně hluboké prožití společných chvil s partnerem či partnerkou. Kalorie a stopky si proto nechte opět raději do posilovny nebo na běhání, tam celkovou délku tréninku můžete ovládat daleko snadněji…

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
13 Líbí se mi Uložit článek