Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?

Michaela Polcarová
Michaela Polcarová 4. 10. 2020 Poprvé publikováno 12. 7. 2018
Aktualizováno 4. 10. 2020
4 Uložit článek
Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?

Když se někdy u kávy s kamarádkami rozhovor stočí na otázku váhy, nenecháte se rozhodit a kamarádkám sveřepě tvrdíte, že váhu neřešíte. Jenže se vám v hlavě ten malý červíček zvědavosti usadí, doma vám to nedá a váhu vytáhnete – a málem to s vámi sekne. Před očima najednou vidíte všechny ty dobroty posledních dnů či týdnů. Přepadnou vás výčitky a vztek. A možná se rozhodnete pro razantní dietu a snížení hmotnosti stůj co stůj.

Co se z dnešního článku dozvíte? 

 • Jestli je tělesná hmotnost natolik důležitá, že určuje naši hodnotu 
 • Proč je váha jen číslem vytrženým z kontextu 
 • Jak je možné, že jednou váha ukazuje víc a podruhé méně
 • Proč může být napodobování fitness vzorů spíše na škodu
 • Jestli se skutečná váha váhu neskrývá někde jinde než pod číslem na váze 

Když blikající číslo na váze ovládne váš život a přitom je to jen číslo, které samo o sobě nic neznamená...

Možná, že začnete být jako posedlé. Abnormálně snížíte váš kalorický příjem a naordinujete si hodinové šlapání na páse. Denně začnete kontrolovat vaši hmotnost, zda už konečně klesla. A když váha neklesá, nebo nedej bože jeden den ukáže dokonce více, jste demotivované a nešťastné. To, že je to velmi nebezpečné, snad už ani nemusím zmiňovat. 

Nesmyslný hon za co nejnižší váhou negativně ovlivňuje celý náš život

Váha pro vás začne znamenat vše. Upínáte se na ta téměř nicneříkající čísla, na ten konkrétní cíl, že váhový výkyv berete jako osobní selhání. Začnete se podceňovat, nastavujete si tvrdý režim, ubíráte jídlo a pomalu si vyčítáte každé sousto. Váha začne ovládat váš den, vaši náladu, denní rozpoložení a bohužel se to začne odrážet i na vztahu k vašim blízkým. 

Číslo na váze přece neurčuje, kým jsme a jak jsme dobrým člověkem

O co skutečně jde? Kolik vážíte, nebo nakolik si vážíte sebe? Nepřestaly jste přeci najednou být dobrými partnerkami, manželkami, matkami či studentkami jen kvůli tomu, co nám ukázala váha. Přece nejsme jen určité číslo, podle kterého by se měla určovat naše osobní hodnota. Váha neukazuje míru našeho osobního štěstí. Nemáme na čele napsané, že jsme ráno navážili méně, a tudíž si teď o nás lidé mohou říct: "Skvělé, teď jsi lepší!"

Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?

Tělesná hmotnost je číslo vytržené z kontextu, samo o sobě nic neříká

Když vaše hmotnost bude nižší, budete úspěšnější? Stanete se chytřejšími nebo snad více milovanými? Budete snad šťastnější? Opravdu si tohle myslíte? Bude vás činit šťastnou honba za nižším a nižším číslem a budete se cítit spokojeně v restauraci, kde se budete krčit nad salátem s přílohou opět se salátem? Myslím, že ne. Dostanete se tak do začarovaného kruhu strachu, deprese, výčitek a sociální izolace. Z obyčejné letní diety se stane posedlost. 

Bohužel touto "posedlostí" netrpí pouze lifestyle jedinci, kteří mají za cíl pouze vypadat dobře a vylepšit si svou postavu do plavek na léto. Prochází si tím hlavně závodníci po náročné a striktní předzávodní dietě, kdy se snažili o co největší vyrýsování na prkna. Stejně lidé s poruchou příjmu potravy, kde se otázka váhy stala středobodem jejich vesmíru.

Váha je jen číslo a trápit tělo dlouhou dobu nízkým příjmem energie je nesmysl

Ale tělo nemůžete trápit donekonečna. Nemůžete být celoročně v kalorickém deficitu a trýznit tělo hlady a neustále ho držet ve stresu a napětí. Ať už závodíte ve fitness, či nikoliv.

Musíte nechat tělo odpočinout, dát mu patřičný čas na regeneraci a nabrání sil. Celkový proces hubnutí by měl být pouhou určitou fází a pak je na místě tělu dodat zase dostatek živin a potřebnou energii v kontextu našich potřeb. Nesmíte se k tomu stavět tak, že po dietě naberete všechna kila zpět a vaše několikatýdenní snaha přišla vniveč. To vůbec ne! Musíte na to jít pomalu a chytře. Samozřejmostí je dostatek bílkovin, s tím vám může pomoci syrovátkový nebo vícesložkový rostlinný protein. A i na oblíbené ořechové máslo se místo najde. Zkuste to třeba pomocí IIFYM, kde poznáte, od jakých maker byste se mohli odrazit.

Hezkou postavu získáte díky sportu a zdravému jídelníčku, nikoliv dietami a hladověním 

Je důležité si na všem najít to pozitivní, díky čemuž si jakoukoliv fázi cesty zpříjemníme, ať už je to snaha o zeštíhlení, nebo nabírání svalů. Copak vás neláká vyzkoušet tu spoustu receptů, nad kterými denně slintáte u Instagramu s toužebným pohledem? Copak si v restauraci nechcete dát to, na co máte doopravdy chuť, než se trýznit nad průhledným salátem?

Zkuste se zamyslet nad kouzlem silového tréninku a dostatkem jídla, budete překvapeni tím, že jste velmi pravděpodobně nalezli tu správnou cestu k vysněnému tělu. Naše tělesná hmotnost přece neurčuje, kým jsme. Neukazuje naši lásku k bližním, k práci nebo k sobě samým. Měli bychom na sebe být pyšní za to, že jsme byli povýšeni, že nás partner vzal na rande, že je naše rodina zdravá, že máme kde bydlet nebo prostě jen proto, že svítí krásné sluníčko a my se můžeme smát.

Vždyť je to jen číslo. Cifra. Nic. Proč jí jako lidé dáváme takový důraz? Vždyť hmotnost kolísá jak v průběhu dne, tak v průběhu měsíce, roku i života. Ať už budete hubnout, nabírat svaly, nebo čistě jen udržovat postavu.

[Instagram]

Tělesnou hmotnost ovlivňuje i fáze menstruačního cyklu, a to dost výrazně

U žen je to především období menstruace, během kterého tělo zadržuje vyšší množství vody. Hmotnost se v tomto období může lišit klidně až o tři kilogramy. Takže všechen ten zbytečný stres kvůli většímu číslu na váze je naprosto zbytečný. Kolik jen stres dokáže nadělat neplechy. 

Ve stresu dochází v organismu k hormonální nerovnováze a tělo je zaplaveno hormony, které v nás mohou vyvolat neukojitelné chutě na všechna jídla nabité cukrem, tukem a solí. Takže vlastně všechny ty "dobroty", které si odpíráme.

Zvýšenou váhu ovlivňuje i již zmíněná voda, ale ne jen kvůli menstruaci, ale i přemíra soli ve stravě způsobuje její větší zadržování. Sacharidy se ve svalech přeměňují na potřebný glykogen, který na sebe taktéž váže vodu. To ale neznamená, že přestane jíst sacharidy, je to naprosto přirozené. 

V neposlední řadě váhu ovlivňuje i obsah střev. Jednou si ráno nedojdete – a no, chápeme seTěch faktorů, jak sami vidíte, je celá řada, a proto není rozumné řídit svůj progress podle jedné proměnné.

Měřit progress lze mnohem lépe než jen kontrolovat tělesnou hmotnost 

1. Sledujte změnu tělesných obvodů, nikoliv čísla na váze 

Raději se jednou nebo dvakrát za měsíc změřte v oblasti boků, stehen, zadečku a pasu, dělejte progressové fotky, (Instagram jistě ocení) podle kterých snáze uvidíte skutečný pokrok. 

Třešničkou na dortu bude poznání toho, že můžete přibírat na svalech, a to chcete. A proč na svalech? Protože pouze zhubnout nestačí. Vaše postava se bez adekvátního tréninku nevytvaruje a nezpevní. Takže bez tréninku můžete ve výsledku vypadat tak nějak rozkydle. A to asi nechcete.

Svaly spalují více energie než tuk. Více spotřebované energie = více jídla

Je fajn také podotknout další bonusy většího množství svalů na svém těle. Svaly spalují více energie. Wang (2001) došel k závěru, že za den spotřebuje jeden kilogram svalové hmoty v klidu zhruba 13 kcal (55 kJ), což je rozdíl oproti tukové tkáni, která za den spotřebuje pouze 4 kcal (17 kJ). 

Méně omezování. Sluníčko, kytičky. A druhý fakt – svaly jsou těžší než tuk. Tudíž vyšší váha nemusí nutně znamenat, že se vám kolem bříška tvoří tuková zásoba, ale že jste třeba nabraly svaly pro vaše #booty.

2. Jednou za čas zajděte na měření tělesného složení třeba přístrojem InBody

Můžete jednou za čas navštívit i InBody přístroj, kterým disponují v běžných fitcentrech. Na InBody vám provedou tělesnou analýzu, kde zjistíte, kolik tuku jste ztratili, a kolik svalů naopak nabrali. 

3. Padají vám kalhoty a váha se nezměnila? Skvělé! Nejspíš máte více svalů a méně tuku

Ke změnám ve vašem progressu sledujte i to, jestli vám oblečení není volnější. Váha sice může zůstat stejná, ale centimetry se mohou posunout směrem dolů. A to je správný cíl. Ať už preferujete kontrolovat váhu, nebo měření obvodů, berte to z dlouhodobého hlediska a jakéhosi průměru. 

Nic není hned. A stejně jako po jedné okurce nezhubnete, za týden diety se také nic závratného nestane a vy hned nemusíte házet flintu do žita. Pokud vám okolí říká, že jste zhubli a vypadáte líp, zkuste jim věřit. Ono častokrát na sebe máme jiný metr než na ostatní a vidíme se příliš kriticky. 

Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?

Nízké procento tělesného tuku za každou cenu? Rozhodně ne!

Zde je zapotřebí si uvědomit, že v našich tělech máme tuk esenciální a zásobní, který chceme, co nejvíce zredukovat. Esenciální tuk je potřebný ke správnému fungování všech tělesných procesů. Co se týče samotného rozdělení esenciálního tuku, u mužů je hodnota esenciálního tuku kolem 3–5 % tělesné hmotnosti a u žen je tato hodnota vyšší v důsledku odlišné skladby těla a hormonální činnosti a je to kolem 10–13 % tělesné hmotnosti. Když se závodnice dostanou na takto nízká procenta tělesného tuku, v drtivé většině případů nastávají problémy s menstruací, metabolismem kostí a sníženou energetickou dostupností.

Člověk, který cvičí bude vypadat podstatně lépe než ten, který nesportuje, i když oba mají stejnou hmotnost

Člověk, který pravidelně silově cvičí a na své postavě maká, bude vypadat jinak než ten, který hubne bez větší fyzické aktivity. Oba mohou mít váhu stejnou, ale zastoupení tělesných tkání bude jiné. Kdo myslíte, že bude vypadat lépe?

Vědět procento tělesného tuku není alfou omegou, ale pokud už to sledovat chceme, měli bychom si hlídat tzv. "fat free mass," u které, pokud ji máme více, nám zaručuje zdravější tělo a rychlejší metabolismus. "Fat free mass” je beztuková hmotnost těla, která v sobě zahrnuje tělesnou hmotnost po odečtení tuku.

Závodní forma není pro ženy dlouhodobě zdravá, je to jen dočasný extrém

 • U mužů se procento tuku v době závodů pohybuje kolem 3–4 % (tedy na hodnotách esenciálního tuku) pokud mluvíme vyloženě o kulturistech. 
 • V rámci mužských kategorií jako physique nebo fitness model to bude zhruba kolem 5–7 %.
 • U žen v době závodů je procento tělesného tuku kolem 12 %. 

Jedná se avšak o krátkodobou záležitost, kdy si jsou závodníci vědomi, že po soutěži musí zpět zdravě nabrat hmotnost, aby snížili zdravotní rizika, která během diety mohou nastat. Mezi taková rizika například patří ztráta menstruačního cyklu.

Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?

Co si z toho odnést? 

Nemusíte se upínat na žádná čísla a do notýsků si psát, jaké jsou zdravé a nezdravé hranice, do kterých se nesmíte dostat. Nemusíte se teď urputně hlídat jestli nejste příliš ve stresu a nebude to mít vliv na váš progress nebo jestli zrovna nemáte dostat menstruaci. 

Rozhodně nemusíte každé ráno trávit s opoceným čelem na váze a sledovat změnu v podobě každého gramu. Nemusíte si říkat: "Teď jsem to pokazila", když váha ukáže ráno větší číslo jen proto, že jste si večer dopřály něco v restauraci. 

Štěstí vám velmi pravděpodobně přinese něco úplně jiného než nízká tělesná hmotnost 

Proto, prosím, přestaňte měřit svůj pokrok podle procenta tělesného tuku nebo jednoho čísla, ale podle štěstí ve vaší duši.

Jestli vám váha jednou ukáže méně nebo více – o nic nejde. Nebojte si dát ten kopeček zmrzliny. Váhu můžete zkorigovat vždycky, ale ten zážitek s osobou, se kterou na ten kopeček máte jít, se už opakovat nemusí.

Cvičte, protože vás to baví, protože milujete ty endorfíny po tréninku. Jezte zdravě a dostatečně, protože se po tom cítíte dobře a dáváte svému tělu to, co potřebuje a nebojte se občas si zahřešit něčím ne úplně #brofood. Zdravý životní styl není o okurce a kuřecím, ale především o zdravém přístupu k tomu všemu. Bez extrémů. S radostí.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
44 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________