Romantický film, večeře s láskou připravená od drahé polovičky, svíčky zapálené po celém pokoji, chybí už jen… sex. Chuť na sex je někde na bodu mrazu, a tak jdete spát s prazvláštním a tak trochu vyčítavým pocitem, že s vámi není něco v pořádku.
Zažili jste to již někdy? Nevěšte hlavu, podobnou zkušenost ze života nosí v hlavě prakticky každý, jen o ní nemluví. Místo výčitek se snažte zachovat si pozitivní myšlení a spíš se zamyslete nad tím, čím to mohlo být způsobené. Nemohl v tom mít prsty stres či strach?
Blížící se zkoušky nebo současná situace. Stresu se zkrátka nedá vyhnout...
Nějaké malé stresové situace na nás čekají každý den. Ujede nám autobus, vybije se mobil, v práci dojde káva nebo musíme čekat nekonečných 5 sekund, než nám Youtube dovolí přeskočit reklamu.
Takové malé "problémy" z deníku moderního člověka zcela jistě ustojíme. Co ale dělat, když se k nim připojí stres ze zkoušek, s deadlinem blížícím se rychlostí světla, s neustálým tlakem v práci nebo obavy z globální pandemie? To už je potom jiná pohádka a takový chronický stres je častým následkem.
Nejhorší na tom ale je, že chronický stres je spojený s řadou zdravotních problémů, namátkou třeba se sníženou imunitou či se zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. A abychom nezapomněli – jsou s ním spojené také sexuální problémy v čele se sníženým libidem!
Proč dlouhodobý stres chuť na sex snižuje?
Dlouhodobý stres nás udržuje v pozoru a napětí, takže jsme odhodlaní dokončit všechny důležité deadliny a připravit se na pracovní či školní povinnosti. V této konstelaci však často nezbývá pomyšlení na sexuální aktivity, které si užíváme raději, když jsme odpočatí a zrelaxovaní. I když řada lidí dokáže sexem tak trochu balancovat pracovní nasazení, mnoho lidí ve stresu nenachází klíč k libidu a na sex příliš místa nezbývá.
Nemějte strach, nejste nemocní, rozbití ani nijak jinak "nefunkční", pouze se vaše tělo v současné době pere s něčím, co považuje za důležitější než sexuální hrátky, a tak na ostatní věci nezbývá příliš místa. Pokuste se vyřešit si své stresující situace a uvidíte, že chuť na sex se vrátí jako lusknutím prstu.
- Zvýšená hladina kortizolu způsobená například stresovými situacemi vede ke snížení hladiny testosteronu, což se může negativně projevit na našem libidu. Je to tak především z toho důvodu, že oba hormony jsou si svou strukturou velmi podobné, a dokonce vznikají ze stejné látky, a to z cholesterolu.
- Pokud jste ve stresu, může dojít ke snížení libida, to už jsme si ukázali. Nedostatek sexuálního zájmu může však dále vést k depresím a stavům úzkosti. Deprese a stavy úzkosti samy o sobě mohou vést ke snížení libida. Fotbalový fanoušek vidí výsledek jasně – Hlava vs. Sex = 2:0.
Jaké další faktory negativně ovlivňují libido?
Libido je křehké jako skořápka křepelčího vejce. Často stačí i malé vychýlení od správného fungování organismu a sexuální zájem je pryč. Na jaké další věci bychom si měli dávat pozor, aby nám kontakt s opačným pohlavím stále motal hlavu?
- Striktní dieta a příliš rychlé hubnutí je často červenou kartou pro pravidelný sex. Hubněte proto raději pomalu a zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny například v podobě Středomořské stravy.
- Nadváha a obezita je v současné době považována za nezávislý rizikový faktor ve vztahu k sexuálním problémům. Například podle Eriky Limoncin 7–22 % obézních žen a 5–21 % obézních mužů trpí nějakou sexuální dysfunkcí (nejčastěji jde o poruchy erekce, snížené libido, bolest při sexu).
- Vysoká konzumace alkoholu a kouření jsou samy o sobě rizikovými faktory ve vztahu ke snížení sexuálních funkcí. Pokud jste se během karantény tak trochu rozpili, může být snížený sexuální zájem způsobený i těmito zlozvyky.
- Příliš mnoho fyzické aktivity také není tou nejlepší cestou za sexuálním zdravím. Zkrátka všeho moc škodí, a tak nakládat si týdně více než 10 hodin tréninku pravděpodobně také není tou nejlepší cestou za štěstím vás a vaší drahé polovičky, jelikož i zde dochází k vyplavení příliš vysoké hladiny kortizolu na úkor testosteronu.
Jak přirozeně zvýšit libido?
Trápí vás nedostatek sexuálního zájmu a máte pocit, že cesta za ním je skoro až nedosažitelná? Vezměte rozum do hrsti: vždyť sexuální přitažlivost je jednou z nejpřirozenějších věcí, kterou jako lidé cítíme. Vyhněte se extrémním přístupům, striktním dietám nebo nezvladatelnému pracovnímu nasazení a uvidíte, že se libido časem vrátí zpět jako jarní vlaštovka. Vyzkoušejte několik jednoduchých tipů, které pomůžou podpořit libido:
- Stress management. Taková jednoduchá rada by mohla znít "vyhýbejte se stresu", ale bohužel stres není na ovládání a stejně tak k životu alespoň v určitém rozsahu patří. Snažte se však vyhýbat zbytečnému stresu. Opravdu musíte pracovat i v 10 hodin večer? Je pro vás ten jeden kilogram váhy navíc tak podstatný? Stojí hodina stresování v koloně za 10 minut zpoždění? Nezapomeňte – zdraví máte jen jedno. A tak se naučte také někdy nic nedělat, přemýšlet, můžete vyzkoušet dechová cvičení, jógu nebo jednoduché meditační techniky.
- Buďte ke svému protějšku upřímní a komunikujte spolu. Každý máme svá tajemství, ale pokud v sobě všechny své problémy budete dusit jako maso na guláš, vybudujete si se svým protějškem mezi sebou zeď, přes kterou se již těžko v budoucnu budete dostávat. Svěřte se svému partnerovi či partnerce se svými problémy a uvidíte, že společně naleznete cestu za objevením ztraceného sexuálního zájmu. Domluvte se třeba na tom, že se budete chvíli věnovat jen dotykům a poznávání toho druhého – bez sexu. Možná tím po nějaké době ztratíte obavy z "nefunkčnosti“ a ztracené libido samo zaklepe na dveře. Často opomíjeným faktorem je i to, že společně trávíte až moc času, což bylo v době karantény prakticky nevyhnutelné. S návratem života "k normálu" by se vše mělo zase zlepšit.
- Zkontrolujte si svůj jídelníček. Neexistují zakázané a ideální potraviny, existují jen nevyvážené přístupy. Zaměřte se na dostatek ovoce, zeleniny a dalších nutričně hodnotných potravin, naopak snažte se omezit vysoce průmyslově zpracované potraviny. Věnujte pozornost také množstvím porcí – i příliš malé porce zdravého jídla dokáží udělat v těle "paseku". Energetický deficit a redukční dieta totiž snižují hladinu pohlavních hormonů.
- Dbejte na spánek, nekuřte a alkohol jen s mírou. Zdravý životní styl je alfou a omegou správného fungování organismu včetně sexuálních funkcí. Pokud to nebudete dodržovat, tělo vám to vrátí i s úroky – možná za rok, možná za deset.Věnujte dostatek času kvalitnímu spánku, každý den si na spánek vyhraďte alespoň 7–9 hodin, přičemž je výhodné se před ulehnutím vyhýbat intenzivnímu světlu z displejů a další elektroniky. Omezte alkohol a kouření, jelikož to jsou typické rizikové faktory sexuálních dysfunkcí. Zcela vyloučené by měly být i tvrdé drogy, které sexuální funkce podkopávají zejména z dlouhodobého hlediska.
- Vyzkoušejte doplňky stravy. Se zvýšením libida mohou pomoci také některé rostlinné extrakty, např. maca, ashwagandha, ženšen či pískavice řecké seno, u nichž lze sledovat pozitivní vliv na sexuální zdraví.
Sensual Flow - přípravek na zvýšení libida u žen
Co si z toho vzít?
Pokud trpíte sníženým libidem, zamyslete se nad svým životním stylem a nad tím, čím by to mohlo být způsobené. Jste často ve stresu? Nedržíte příliš striktní dietní režim? Jíte nutričně bohatá jídla? Máte kvalitní a dostatečně dlouhý spánek? Sportujete? Nesportujete příliš?
To jsou základní otázky, které byste si v tu chvíli měli položit. A pokud mezi nimi naleznete problém, měli byste se jej pokusit nějakým způsobem vyřešit a napravit. Protože pokud začnete myslet pouze na následek (například na řešení ztráty libida) a nevyřešíte primární zdroj problému (například stres), potom vás stres dožene jinde. Neřešte následek problému, řešte problém.
Nakonec nedostatek sexuálního zájmu je v současné době relativně častý problém, který se ve většině případů dá řešit. Proto nevěště hlavu, promluvte si s partnerem a uvidíte, že po nějaké době se vše vrátí zpět do normálu.