Acai a jeho účinky na lidské tělo

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Acai a jeho účinky na lidské tělo
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Acai berries, často zkracované pouze na acai, jsou ve skutečnosti peckovicemi pocházející z oblasti Amazonie v Jižní Americe.
  • Pro domorodé kmeny byly po staletí základní potravinou, která často tvořila 25 % jejich jídelníčku.
  • Acai má potenciální zdraví prospěšné účinky, včetně protizánětlivých a antioxidačních vlastností.

Co to je aneb jedná se o superpotravinu?

Acai je drobné fialové ovoce pocházející ze stejnojmenné palmy, kterou lze nalézt v deštných pralesích Jižní Ameriky, zejména v oblasti Amazonského pralesa. Tyto peckovice jsou známé především pro svou vysokou koncentraci makroživin a antioxidantů. Obsahují ovšem celou další řadu zdraví prospěšných látek, včetně vitaminů, minerálních látek, vlákniny či mastných kyselin. Díky tomu je acai často označováno za superpotravinu a přidáváno do všemožných jídel, jako jsou saláty, zmrzliny, pudinky, ale také jako součást omáček k rybám, drůbeži či hovězímu.

Jak je na tom s obsahem živin? 

Už výše je naznačeno, že acai je opravdu bohaté na širokou paletu bioaktivních látek – má vysoký obsah antioxidantů, včetně polyfenolů, flavonoidů a antokyanů, které chrání tělo před poškozením způsobeným nadbytkem volných radikálů. Dále obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminů A, C, E, vápníku, draslíku a železa. Ty jsou mimo jiné klíčové pro správnou funkci imunitního systému, zdraví kůže, zraku, kostí a svalů. Kromě toho obsahuje také zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, zejména mononenasycenou kyselinu olejovou. Je však také zdrojem esenciálních omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce, mozku a psychickou pohodu. 

4 potenciální benefity acai berries

  • Podpora rovnováhy v množství volných radikálů: jelikož je acai bohaté na antioxidanty, chrání tělo před poškozením způsobeným nadbytkem volných radikálů, což může pomoci snižovat riziko vzniku chronických onemocnění.
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví: díky obsahu důležitých mastných kyselin, zejména omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin (existují i koncentrovanější zdroje, ale toto může být příjemná a chutná alternativa), může konzumace acai berries přispět k podpoře zdraví srdce a cév. Ty snižují hladinu “špatného” LDL cholesterolu a zlepšují celkovou cévní funkci.
  • Podpora správné funkce imunitního systému: nálož vitaminů a minerálních látek, jež acai obsahuje, napomáhá správné funkci imunitního systému. Pravidelná konzumace tak může posílit obranyschopnost těla proti infekcím a zánětlivým onemocněním.
  • Podpora trávení: acai obsahuje též jako většina ovoce i zeleniny vlákninu, podporující zdravé trávení, čímž napomáhá pravidelnému vyprazdňování. 
  • Článek Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení? – aby vaše trávení nebylo trápení!

Acai a jeho účinky na lidské tělo

Do čeho acai přidat? 

Asi nejznámější možností je zakomponovat acai do smoothie. Nejlépe se hodí se sladšími komponenty (jelikož je samo o sobě spíše nakyslejší), jako je hroznové víno, fíky, mango, granátová jablka, třešně, banány, mučenky, ananasy či jablka, společně s tekutinou ve formě vody, kokosové vody či klasického a rostlinného mléka. O dostatek bílkovin se pak postará proteinový prášek nebo chia semínka

Další možností je přidání acai do müsli, ovesné kaše či jogurtu – klasických snídaňových možností. Stačí jej buď v podobě pyré či bobulí přidat k ovesným vločkám, ořechům, semenům a dalším oblíbeným přísadám a vytvořit extra výživnou snídani či svačinu. V tekuté konzistenci ho lze použít jako polevu či džem. 

Ideální volbou je také jako složka do různých salátů! Osvěžující verzí je jeho podoba v podobě dresinku (s olivovým olejem, balzamikovým octem, javorovým sirupemdijonskou hořčicí) smíchat s kapustou, hráškem, avokádem, cizrnou, fetou a semínky granátového jablka!

Na co si dát pozor? 

Ačkoli je acai obecně považováno za bezpečnou součást jídelníčku, stejně jako u jiných potravin je třeba dbát na základní opatrnost, a to především, když:

  • Máte alergie na ovoce: i když jsou alergické reakce na acai berries vzácné, někteří lidé nemusejí mít toleranci k určitým složkám tohoto ovoce (třeba u pylových alergií). Proto je důležité sledovat reakce svého těla (vyrážky, svědění, otoky…) a v případě náznaků si pro jistotu zajít na alergologii. 
  • Užíváte pravidelně léky: pokud pravidelně užíváte léky (či máte chronické zdravotní komplikace), je na místě zařazení acai do svého jídelníčku probrat s lékařem. Důvodem je vysoké množství látek, které mohou účinnost těchto medikamentů ovlivnit (zejména v případě problémů s krevní srážlivostí nebo diabetes).

Co si z toho vzít?

Peckovice acai berries jsou superpotravinou posledních let a není se čemu divit. Jsou bohaté na vitaminy, minerální látky, vlákninu i antioxidanty a přispívají nejen k ochraně těla před poškozením způsobeným volnými radikály, ale také k podpoře správné funkce kardiovaskulárního, imunitního i trávicího systému. Před jejich intenzivnějším nasazením do jídelníčku se ale napřed poraďte se svým lékařem, obzvlášť pokud máte alergické reakce na jiné potraviny či pravidelně užíváte medikamenty. 

Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
O microgreens už jste jistě slyšeli – mladé zeleninové výhonky, které se konzumují ještě předtím, než dosáhnout stádia mladé rostliny. Mají ale co nabídnout i po stránce nutriční?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co to vlastně jsou antioxidanty, jaký mají vliv na fungování lidského těla a jak se doplňují s vlastními antioxidačními systémy našeho těla? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Trávící soustava se u běžného člověka rozhodně nenudí. Někdy maká na plný výkon a jindy neví, co by z nudy dělala. Občas nás ale taky dokáže pěkně pozlobit. Jak jí ulehčit život a podpořit v celkové funkci trávení?
Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Rakytníku se dostává čím dál tím víc pozornosti a není se čemu divit. Tato superpostavina nabízí kromě lahodné chuti také vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a prospěšných složek! V tomto článku se podíváme na rakytník hezky zblízka, představíme jeho benefity či využití v kuchyni!
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Nevhodným skladováním můžeme přijít o cenné živiny, ale také o skvělou chuť ovoce a zeleniny. Na co si dát pozor při skladování ovoce a zeleniny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?