Acai a jeho účinky na lidské tělo

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Acai a jeho účinky na lidské tělo
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Acai berries, často zkracované pouze na acai, jsou ve skutečnosti peckovicemi pocházející z oblasti Amazonie v Jižní Americe.
  • Pro domorodé kmeny byly po staletí základní potravinou, která často tvořila 25 % jejich jídelníčku.
  • Acai má potenciální zdraví prospěšné účinky, včetně protizánětlivých a antioxidačních vlastností.

Co to je aneb jedná se o superpotravinu?

Acai je drobné fialové ovoce pocházející ze stejnojmenné palmy, kterou lze nalézt v deštných pralesích Jižní Ameriky, zejména v oblasti Amazonského pralesa. Tyto peckovice jsou známé především pro svou vysokou koncentraci makroživin a antioxidantů. Obsahují ovšem celou další řadu zdraví prospěšných látek, včetně vitaminů, minerálních látek, vlákniny či mastných kyselin. Díky tomu je acai často označováno za superpotravinu a přidáváno do všemožných jídel, jako jsou saláty, zmrzliny, pudinky, ale také jako součást omáček k rybám, drůbeži či hovězímu.

Jak je na tom s obsahem živin? 

Už výše je naznačeno, že acai je opravdu bohaté na širokou paletu bioaktivních látek – má vysoký obsah antioxidantů, včetně polyfenolů, flavonoidů a antokyanů, které chrání tělo před poškozením způsobeným nadbytkem volných radikálů. Dále obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminů A, C, E, vápníku, draslíku a železa. Ty jsou mimo jiné klíčové pro správnou funkci imunitního systému, zdraví kůže, zraku, kostí a svalů. Kromě toho obsahuje také zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, zejména mononenasycenou kyselinu olejovou. Je však také zdrojem esenciálních omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce, mozku a psychickou pohodu. 

4 potenciální benefity acai berries

  • Podpora rovnováhy v množství volných radikálů: jelikož je acai bohaté na antioxidanty, chrání tělo před poškozením způsobeným nadbytkem volných radikálů, což může pomoci snižovat riziko vzniku chronických onemocnění.
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví: díky obsahu důležitých mastných kyselin, zejména omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin (existují i koncentrovanější zdroje, ale toto může být příjemná a chutná alternativa), může konzumace acai berries přispět k podpoře zdraví srdce a cév. Ty snižují hladinu “špatného” LDL cholesterolu a zlepšují celkovou cévní funkci.
  • Podpora správné funkce imunitního systému: nálož vitaminů a minerálních látek, jež acai obsahuje, napomáhá správné funkci imunitního systému. Pravidelná konzumace tak může posílit obranyschopnost těla proti infekcím a zánětlivým onemocněním.
  • Podpora trávení: acai obsahuje též jako většina ovoce i zeleniny vlákninu, podporující zdravé trávení, čímž napomáhá pravidelnému vyprazdňování. 
  • Článek Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení? – aby vaše trávení nebylo trápení!

Acai a jeho účinky na lidské tělo

Do čeho acai přidat? 

Asi nejznámější možností je zakomponovat acai do smoothie. Nejlépe se hodí se sladšími komponenty (jelikož je samo o sobě spíše nakyslejší), jako je hroznové víno, fíky, mango, granátová jablka, třešně, banány, mučenky, ananasy či jablka, společně s tekutinou ve formě vody, kokosové vody či klasického a rostlinného mléka. O dostatek bílkovin se pak postará proteinový prášek nebo chia semínka

Další možností je přidání acai do müsli, ovesné kaše či jogurtu – klasických snídaňových možností. Stačí jej buď v podobě pyré či bobulí přidat k ovesným vločkám, ořechům, semenům a dalším oblíbeným přísadám a vytvořit extra výživnou snídani či svačinu. V tekuté konzistenci ho lze použít jako polevu či džem. 

Ideální volbou je také jako složka do různých salátů! Osvěžující verzí je jeho podoba v podobě dresinku (s olivovým olejem, balzamikovým octem, javorovým sirupemdijonskou hořčicí) smíchat s kapustou, hráškem, avokádem, cizrnou, fetou a semínky granátového jablka!

Na co si dát pozor? 

Ačkoli je acai obecně považováno za bezpečnou součást jídelníčku, stejně jako u jiných potravin je třeba dbát na základní opatrnost, a to především, když:

  • Máte alergie na ovoce: i když jsou alergické reakce na acai berries vzácné, někteří lidé nemusejí mít toleranci k určitým složkám tohoto ovoce (třeba u pylových alergií). Proto je důležité sledovat reakce svého těla (vyrážky, svědění, otoky…) a v případě náznaků si pro jistotu zajít na alergologii. 
  • Užíváte pravidelně léky: pokud pravidelně užíváte léky (či máte chronické zdravotní komplikace), je na místě zařazení acai do svého jídelníčku probrat s lékařem. Důvodem je vysoké množství látek, které mohou účinnost těchto medikamentů ovlivnit (zejména v případě problémů s krevní srážlivostí nebo diabetes).

Co si z toho vzít?

Peckovice acai berries jsou superpotravinou posledních let a není se čemu divit. Jsou bohaté na vitaminy, minerální látky, vlákninu i antioxidanty a přispívají nejen k ochraně těla před poškozením způsobeným volnými radikály, ale také k podpoře správné funkce kardiovaskulárního, imunitního i trávicího systému. Před jejich intenzivnějším nasazením do jídelníčku se ale napřed poraďte se svým lékařem, obzvlášť pokud máte alergické reakce na jiné potraviny či pravidelně užíváte medikamenty. 

Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co to vlastně jsou antioxidanty, jaký mají vliv na fungování lidského těla a jak se doplňují s vlastními antioxidačními systémy našeho těla? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky
O microgreens už jste jistě slyšeli – mladé zeleninové výhonky, které se konzumují ještě předtím, než dosáhnout stádia mladé rostliny. Mají ale co nabídnout i po stránce nutriční?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Trávící soustava se u běžného člověka rozhodně nenudí. Někdy maká na plný výkon a jindy neví, co by z nudy dělala. Občas nás ale taky dokáže pěkně pozlobit. Jak jí ulehčit život a podpořit v celkové funkci trávení?
Co jsou flavonoidy a jaké mají zdravotní benefity?
Co jsou flavonoidy a jaké mají zdravotní benefity?
Navzdory tomu, že patří mezi sloučeniny s četným množstvím benefitů, nejsou flavonoidy mezi populární četbou příliš frekventované téma. Tento článek se proto zaměřuje, v čem tkví jejich speciálnost, kde je naleznete a na další zajímavosti!
Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Rakytníku se dostává čím dál tím víc pozornosti a není se čemu divit. Tato superpostavina nabízí kromě lahodné chuti také vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a prospěšných složek! V tomto článku se podíváme na rakytník hezky zblízka, představíme jeho benefity či využití v kuchyni!
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Nevhodným skladováním můžeme přijít o cenné živiny, ale také o skvělou chuť ovoce a zeleniny. Na co si dát pozor při skladování ovoce a zeleniny?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?