Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky, které lahodí nejen oku

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 24. 8. 2023 Poprvé publikováno 2. 9. 2022
Aktualizováno 24. 8. 2023
5 min. 2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky, které lahodí nejen oku
 • Microgreens se konzumují ještě před tím, než dosáhnout stádia mladé rostlinky.
 • Po zařazení do jídelníčku mohou podpořit příjem některých vitaminů minerálních a dalších bioaktivních látek.
 • Pro bezpečné pěstování microgreens je nezbytné používat semena a pěstební médium od specializovaných prodejců, aby nedošlo ke kontaminaci.

Microgreens jako ozdoba bohatá na antioxidanty

Microgreens je označení pro mladé zelené výhonky zeleniny, které se sklízí a konzumují ještě předtím, než dosáhnou stádia “mladé rostlinky”. Na rozdíl od klíčků, které jsou určeny ke spotřebě po 2–7 dnech a konzumují se i s kořínky, mají microgreens již vyražené lístky, pěstují se obvykle 7–21 dní a jedlými částmi jsou pouze zmiňované lístky spolu se stonky. V těchto mladých výhoncích pak zpravidla naleznete vyšší množství zdraví prospěšných bioaktivních látek než v dospělých rostlinách.

Microgreens můžete koupit/vypěstovat si z nejrůznějších druhů semen, nejrozšířenější je např. zelenina z čeledí:

 • Brukvovité: brokolice, květák, ředkvička, řeřicha
 • Amarylkovité: česnek, cibule, pór
 • Hluchavkovité: bylinky jako máta, bazalka, oregano, rozmarýn
 • Laskavcovité: špenát, červená řepa, ale i quinoa nebo amarant
 • Lipnicovité: traviny a obiloviny jako rýže, oves, kukuřice nebo 
 • Bobovité: luštěniny jako cizrna, čočka nebo fazole (pozor, pouze některé druhy)

Tabulka uvádí nutriční hodnoty microgreens z brokolice na porci 20 g.

ŽivinaMnožství v mg/20 gDoporučená denní dávka dle DACH pro dospělé osoby
Vitamin A (β-karoten)1,4614 %
Vitamin C109 %
Vitamin K0,0685 %
Vitamin E (tokoferoly)0,64 %
Nitráty53-
Sodík1,70,1 %
Draslík511,3 %
Fosfor40,3 %
Vápník252 %
Hořčík5,71,6 %
Železo1,50,1 %
Polyfenoly 403-
Isothiokyanáty127-
Bílkoviny4600,8 %
Vláknina820,3 %

Z výše uvedených hodnot vyplývá, že vzhledem k běžně zkonzumovanému množství nelze od microgreens očekávat, že s přehledem naplní potřebnou denní dávku všech potřebných mikronutrientů – svou troškou do mlýna však rozhodně přispět mohou, a to zejména v případě antioxidačních látek, jako jsou polyfenoly nebo isothiokyanáty.  Co se týče chlorofylu, který v organismu zastává antioxidační funkci a je považován za látku s anti‑mutagenními účinky, jeho celkové množství můžeme např. v microgreens z pšenice a ječmene porovnat např. se špenátem.

Může mít konzumace microgreens nějaké zdravotní benefity?

Přestože se může na první pohled zdát, že obsah zdraví prospěšných látek v microgreens je zanedbatelný, při pravidelné konzumaci mohou vaše zdraví skutečně podpořit. Tím spíše, pokud si je pěstujete doma a obohatíte jimi hned několik jídel v průběhu dne. Pozitivní účinky mohou mít zejména v následujících oblastech:

 1. Podpora zdraví srdce a cév – polyfenoly obsažené v microgreens podporují díky antioxidační aktivitě udržení normálního stavu krevních cév a rovněž zabraňují zvýšené míře oxidace LDL cholesterolu.
 2. Snížení rizika rozvoje některých nádorových onemocnění – u polyfenolů zůstaneme i v tomto bodě, studie totiž poukazují na jejich pozitivní antioxidační a protizánětlivou roli v procesech prevence a léčby některých nádorových onemocnění. Hovoří dokonce i o tom, že by polyfenoly mohly hrát roli v samotné regulaci některých molekulárních dějů, které souvisí s kancerogenezí.
 3. Podpora funkce imunitního systému – podle studií má suplementace antioxidanty pozitivní vliv na ochranu buněk imunitního systému zejména u jedinců, kteří jsou vystaveni environmentálním zdrojům volných radikálů (což jsou v podstatě všichni lidé).
 4. Prevence rozvoje diabetu II. typu vědecké práce podporují tvrzení, že dostatečný příjem antioxidantů ve stravě snižuje potenciál tzv. peroxidových řetězových reakcí, čímž mají ochranný účinek proti rozvoji diabetu II. typu.

Microgreens: svěží a antioxidanty nabité výhonky, které lahodí nejen oku

Může být konzumace microgreens nebezpečná?

Microgreens jsou obecně považovány za bezpečné pro konzumaci, pozornost je však třeba věnovat zejména kontaminaci semen nebo pěstebního média (půdy). Doporučujeme proto nákup těchto komponent u specializovaných prodejců, kde je riziko výskytu bakterií rodu Escherichia, Campylobacter nebo Salmonella oproti zemině “ze dvorku” minimální.

Pozor si dejte také při výběru luštěnin, přičemž zejména některé druhy fazolí jsou za syrova zdrojem toxických sloučenin. Z toho důvodu doporučujeme vyhnout se “klasickým” fazolím červená a bílá ledvina.

Jak si microgreens vypěstovat doma?

Microgreens jsou velmi nenáročné a lze je tak pěstovat celoročně – uvnitř i venku. Kromě toho, že vám krásně “osvěží” kuchyň, tak můžete mít tyto čerstvé a antioxidanty nabité výhonky vždy po ruce. Potřebovat budete:

 • kvalitní semena na klíčení
 • pěstební médium (nádobu se zeminou, domácí kompost, jednorázovou podložku pro pěstování…)
 • osvětlení ideálně alespoň 12 hodin denně (denní nebo ultrafialové světlo)

Nádobu pouze naplňte zeminou a mírně zalejte vodou. Rovnoměrně nasypte vybraná semena na zeminu a rozprašovačem opatrně navlhčete. Zakryjte nádobu víkem, denně kontrolujte vlhkost a podle potřeby opět navlhčete. Poté, co semena vyklíčí, můžete z nádoby sejmout víko. Denně mírně zalévejte a po 7–21 dnech jsou vaše microgreens připraveny ke sklizni a spotřebě.

Microgreens se skvěle hodí na chleba, do sendvičů, do salátů nebo wrapů. Můžete s nimi ozdobit také omeletu, pizzu, luštěniny či polévky, nebo je přidat do smoothie.

Co si z toho vzít?

Microgreens jsou rostlinné výhonky, z nichž jsou ke konzumaci určeny pouze lístky a stonky. Vzhledem k tomu, že jsou konzumovány v malém množství, nelze je považovat za univerzální zdroj všech potřebných látek – stále však toho mají hodně co nabídnout, zejména po stránce obsahu antioxidantů. Mohou tak připět k prevenci některých onemocnění, zejména co se týče funkce imunitního systému, zdraví srdce a cév nebo předcházení rozvoji některých nádorových onemocnění.

Z hlediska bezpečnosti pak doporučujeme vybírat semena i pěstební médium u specializovaných prodejců. Microgreens jsou úžasně nenáročné a vychutnat si je pak můžete např. na chlebu, v polévkách nebo ve smoothie.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek