Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
1
Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Image by KamranAydinov on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Rakytník řešetlákový je podzimní sezónní potravina bohatá mimo jiné na vitamin C či omega‑7 mastné kyseliny.
  • V Rusku a Číně se pro své léčivé a výživné vlastnosti používá již stovky let.
  • Předpokládá se, že může zabránit nadměrné kumulaci volných radikálů v organismu – - molekulám, které poškozují buňky.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) se v posledních letech stal skutečnou hvězdou světa superpotravin. Proč? Odpověď na tuto otázku je trochu složitější, proto vám tento článek představí jeho benefity, stejně jako snadné využití v kuchyni i na co si dát pozor!  

Jedná se o superpotravinu?

Na tuto otázku existuje velice jednoduchá odpověď – ano. Rakytník je přírodním pokladem plným vitaminů (A, C a E), minerálních látek (železo, vápník, hořčík, draslík, měď a zinek) a bioaktivních rostlinných složek (fytosteroly, které prokazatelně snižují absorpci cholesterolu). Díky svému bohatému obsahu antioxidantů chrání tělo před volnými radikály a mohou tak snížit riziko rozvoje některých onemocněními, například srdečních chorob.

S jeho pomocí (a dodržováním doporučené denní dávky, která činí zhruba 20 gramů plodů, 300 ml šťávy nebo 2 000–5 000 mg oleje) tedy můžete snadno a efetivně napomoci svému tělu přijmout část látek pro něj prospěšných. Je však na místě myslet i na jiné zdroje a udržovat tak svůj jídelníček pestrý a vyvážený.

7 benefitů rakytníku

  • Příznivé účinky na pokožku: rakytník se díky svým hydratačním a protizánětlivým vlastnostem přidává do mnoha kosmetických přípravků. Díky vyššímu obsahu vitaminu E a omega‑7 mastných kyselin pomáhá udržovat pokožku hydratovanou, zlepšuje její texturu a může urychlovat hojení ran jejího poškození.
  • Péče o vlasy: a u oblasti estetiky zůstaneme. Rakytník ve formě oleje lze používat na podporu zdravých a lesklých vlasů, protože zabraňuje jejich lámavosti a stimuluje růst.
  • Zdraví srdce: jak je zmíněno výše, rakytník je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením.
  • Zdraví trávicího traktu: díky obsahu vitaminů A, B1, B2, B6 a C  působí rakytník protizánětlivě a může chránit vnitřní slizniční vrstvu střev.
  • Podpora funkce imunitního systému: je to díky vysokému obsahu omega‑7 esenciálních mastných kyselin, které pomáhají bojovat proti zánětům.
  • Ochrana před volnými radikály: rakytník je plný antioxidantů, včetně karotenoidů, flavonoidů a fenolů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a mohou tak snižovat riziko některých onemocnění.
  • Zlepšuje zdraví pochvy: bylo zjištěno, že rakytník může potenciálně zlepšit integritu vaginálního epitelu u žen po menopauze, což pomáhá snížit příznaky vaginální atrofie. 

Článek Korejský ženšen: vliv na zdraví, funkce mozku a vhodné dávkování osvětlí podrobněji benefity tohoto superfood! 

Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů
Image by KamranAydinov on Freepik

Snadné (a lahodné) využití v kuchyni

Za nejcennější část této rostliny je považován rakytníkový olej. Ten má mírně trpkou a ovocnou chuť, díky níž se skvěle hodí do mnoha pokrmů. Zde je několik způsobů, jak ho využít v kuchyni:

  • Salátová zálivka: smícháním rakytníkového a olivového oleje, octa, medu a dijonskou hořčicí vznikne pikantní a aromatická zálivka na salát.
  • Smoothie: zkuste přidat lžičku rakytníkového oleje do svého oblíbeného smoothie/koktejlového receptu. Skvěle se hodí k hrušce, mangu či kardamonu.
  • Pečivo: rakytníkový olej nalezne své využití i v rámci pečení! V muffinech, koláčích či obyčejném chlebu bude jeho trpkost cítit pouze decentně a dodá jim zajímavější chuť i živiny! 
  • Marinády: smíchejte rakytníkový olej se sojovou omáčkou, česnekem a zázvorem a připravte si aromatickou marinádu na maso nebo tofu.
  • Omáčky a marmelády: přidejte rakytníkový olej do omáček (rajčatové, pesta…) nebo si zkuste vytvořit vlastní rakytníkovou marmeládu! Pikantní a ovocná chuť zaručena! 

Další tipy na podzimní kuchyni naleznete v článku 7 podzimních receptů, které zahřejí!

Na co si dát pozor

Prvním možným vedlejším účinkem je alergie či intolerance. I když jsou tyto jevy vzácné, nejedná se o nemožnou variantu, obzvlášť pokud máte nějakou formu alergie či intolerance na jiné druhy ovoce. V případě, že se u vás po konzumaci či suplementaci rakytníku, nebo výrobku s jeho obsahem, objeví příznaky alergie (svědění, vyrážky, otoky nebo potíže s dýcháním), je důležité jeho konzumaci ihned ukončit a vyhledat lékařskou pomoc.

Dalším aspektem jsou možné interakce s různými druhy léků. Rakytník může ovlivňovat některé medikamenty nebo jejich účinnost. Zejména jde o ty cílící na srážlivost krve nebo regulaci krevního tlaku. Pokud užíváte jakékoliv léky na pravidelné bázi, je důležité konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu, zda je bezpečné suplementovat i rakytník.

V neposlední řadě může nadměrná konzumace rakytníku způsobit žaludeční potíže a průjem. Toto riziko je větší při požití většího množství najednou. Doporučuje se tedy dodržovat doporučenou dávku. Je‑li jeho konzumace provázena nepříjemnými trávicími obtížemi, měla by být okamžitě přerušena.

Celkově lze říci, že rakytník i jeho jiné formy mají významné zdravotní benefity, jeho suplementace by ovšem měla být prováděna s rozvahou a po konzultaci se svým lékařem či jiným odborníkem.

Vilgain Immunity Booster s extraktem z rakytníku

Rakytník řešetlákový: superpotravina plná benefitů

Co si z toho vzít?

Rakytník řešetlákový není jen obyčejnou plodinou – jedná se o superpotravinu nabízející bohatou paletu zdravotních výhod. S vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek a prospěšných složek chrání tělo před různými neduhy a podporuje celkové zdraví. Jeho využití v kuchyni je navíc opravdu jednoduché a všestranné. Při konzumaci je třeba myslet na adekvátní dávku a případné vedlejší účinky, obzvlášť v případě suplementace léků na srážlivost krve nebo regulaci krevního tlaku. Jeho suplementaci vždy napřed proberte se svým lékařem či jiným odborníkem.

Maca: účinky, dávkování a benefity
Maca: účinky, dávkování a benefity
Maca peruánská patří mezi oblíbené extrakty, které se tradičně používají pro podporu vitality a funkcí mozku. Jak vybrat správný druh a jaké je dávkování?
Potravinové intolerance: projevy a typy
Potravinové intolerance: projevy a typy
Většina lidí má v okolí někoho, kdo se vyhýbá určitým potravinám kvůli alergii nebo intoleranci. Věděli jste, že jsou mezi potravinovou alergií a intolerancí zásadní rozdíly a že si je lidé často pletou? V tomto článku se dozvíte, jak je rozlišit.
Korejský ženšen: účinky a vhodné dávkování
Korejský ženšen: účinky a vhodné dávkování
Korejský ženšen patří mezi nejoblíbenější rostlinné extrakty východní medicíny. Jak ovlivňuje imunitní systém, mozek a sexuální funkce?
Co jsou flavonoidy a jaké mají zdravotní benefity?
Co jsou flavonoidy a jaké mají zdravotní benefity?
Navzdory tomu, že patří mezi sloučeniny s četným množstvím benefitů, nejsou flavonoidy mezi populární četbou příliš frekventované téma. Tento článek se proto zaměřuje, v čem tkví jejich speciálnost, kde je naleznete a na další zajímavosti!
7 podzimních receptů, které zahřejí
7 podzimních receptů, které zahřejí
Podzimní chladné počasí přímo vybízí k tomu zůstat doma a něco voňavého, hřejivého a lahodného ukuchtit. V tomto článku jsme si pro vás proto připravili 7 podzimních receptů plných chutnějších a živinami nabitějších sezónních potravin! Najdete zde polévky, hlavní jídla a pro mlsné jazýčky samozřejmě i jeden dezert.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?