Jak rozhýbat střeva?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jak rozhýbat střeva?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Poruchy trávení jsou celosvětově významným zdravotním problémem, postihujícím (dle zprávy United European Gastroenterology) více než 332 milionů Evropanů.
 • Mezi nejčastější zažívací problémy patří například gastroezofageální refluxní choroba, průjem, zácpa či gastritida.
 • Dlouhodobé opomíjení těchto problémů může ve značných množstvích případů vést kromě chronických nesnází také ke snížené kvalitě života.

Proč je na místě mít “healthy gut”?

Nemusí se to na první pohled zdát, ale zdravá střeva jsou klíčová pro celkové zdraví i pohodu. Samozřejmě, že nějaký zázrak v podobě supergreens (který propaguje váš oblíbený influencer) nevyřeší všechny problémy, ale u přípravků blahodárně působících na střevní mikrobiom a zdraví střev se o onom  zázraku skoro mluvit dá. Trávicí systém, zejména střeva, hrají totiž zásadní roli nejen v samotném procesu trávení, ale také ve správném vstřebávání živin z potravy. Mikrobiom je jakýsi komplexní ekosystém mikroorganismů, který má vliv na imunitní systém, trávení a dokonce i náladu. Kvalitní mikroflóra může nadto pomoci předcházet různým onemocněním, jako jsou záněty střev, syndrom dráždivého tračníku a dokonce i některé typy alergií.

Nedostatečnou péčí o váš trávicí systém si tak můžete zadělat na řadu problémů, včetně zácpy, průjmů, nadýmání i slabší imunity. A ty následně ovlivní každodenní pohodu a kvalitu života. Mít "zdravá" střeva tedy není jen o pohodlném trávení, ale také o zajištění optimálního fungování celého těla a jeho schopnosti dosáhnout a udržet zdravý a aktivní životní styl. Je tedy klíčové věnovat péči o střeva stejnou pozornost jako péči o jakoukoli jinou část těla a zahrnout do svého životního stylu zdravé stravovací a životní návyky, které podporují zdraví trávicího systému.

Jakou roli hraje strava?

Jedním slovem, velkou. Strava je totiž ono gró díky němuž můžete svá střeva přispět k normálnímu pohybu. Klíčová je v tu chvíli především vláknina, nestravitelná sacharidová složka potravy, která se dělí na dva hlavní typy –  rozpustná vláknina (zpomaluje vstřebávání glukózy), vyskytující se například v ovoci a fazolích, a nerozpustná vláknina (dodává stolici objem a přitahuje vodu do tlustého střeva), která je obsažena v celozrnných výrobcích a zelenině. Kromě toho vláknina slouží jako potrava pro prospěšné bakterie ve střevě, což podporuje rovnováhu mikrobiomu a zdraví střevní sliznice.

Mezi potraviny nabité vlákninou patří:

 • celozrnné obiloviny (jako je hnědá rýže, ovesné vločky, celozrnný chléb)
 • luštěniny
 • ovoce a zelenina (zejména listová zelenina, jablka, hrušky, brokolice, květák)
 • semenaořechy (například lněné semínko, chia semínko, dýňová semínka, mandle)

Tyto skupiny potravin jsou zároveň bohaté na vitaminy, minerální látky a antioxidanty. 

Dalším zásadním prvkem je voda aneb ten znovu a znovu připomínaný pitný režim. Dostatečná hydratace usnadňuje pohyb potravy střevy. Vláknina navíc vyžaduje vodu – po její absorpci vytvoří gelovitou látku, která umožňuje lepší vstřebávání živin a podporuje pravidelnou stolici. V neposlední řadě je dobré mít na mysli omezení  konzumace zpracovaných potravin s vysokým obsahem tuku a přidaného cukru.

A co pohyb? 

Stejně jako adekvátní strava má i pravidelná fyzická aktivita něco do sebe. Proč? Zaprvé, stimuluje střevní pohyb –  něco, čemu se říká peristaltika neboli rytmické stahování stěn střev, pomáhající  “posunovat” potravu trávicím traktem. Díky tomu funguje jako prevence zácpy a pomáhá udržovat trávicí procesy pravidelné a účinné. Zadruhé cvičení podporuje cirkulaci krve, a to v celém těle, včetně trávicího systému. Lepší prokrvení trávicího traktu následně zlepšuje dodávky kyslíku a  živin do střevních buněk, což pomáhá při jejich regeneraci a optimálním fungování. Navíc má pravidelná fyzická aktivita vliv na stres, konkrétně na jeho snížení. Je to totiž právě stres, který může negativně ovlivňovat vaše trávicí procesy (a projevovat se třeba syndromem dráždivého tračníku). V neposlední řadě se pravidelná fyzická aktivita projevuje i na hmotnosti jedince. Nadměrná hmotnost a obezita totiž mohou zvětšovat objem viscerálního tuku, který může teoreticky zabírat místo vaším orgánům. 

Pomocníci navíc…

Pokud chcete vaše střeva obohatit ještě něčím “extra”, jsou zde různí pomocníci, jež mohou váš cíl o malinko usnadnit. O co se jedná?h

 • Probiotika: aneb prospěšné bakterie, pomáhají doplňovat a udržovat zdravou rovnováhu mikroflóry. Lze je konzumovat prostřednictvím fermentovaných potravin, jako je jogurt, kefír, kysané zelí, kimči, kombucha a některé druhy sýrů či jakožto suplementy (například Vilgain Probiotika, které v sobě mají 7 probiotických kmenů a 10 miliard živých mikroorganismů).
 • Trávicí enzymy: ty pomáhají rozkládat potravu na menší, lépe stravitelné molekuly. Mohou být přirozeně obsaženy v některých potravinách, jako je ananas (obsahuje bromelain) a papája (obsahuje papain), nebo se užívat ve formě doplňků stravy na podporu trávení – Vilgain Trávicí enzymy.
 • Bylinné čaje: některé bylinné čaje, mátové, zázvorové, heřmánkové či fenyklové, se tradičně používají na podporu trávení a zmírnění žaludečních a střevních potíží. Tyto čaje mohou zároveň pomoci uvolnit trávicí svaly, snížit nadýmání a plynatost a zklidnit žaludek.
 • Greens: greens mixy zpravidla obsahují zelený ječmen, spirulinu a chlorellu, které díky svému vysokému obsahu vlákniny, vitaminů, minerálních látek i antioxidantů intenzivně podporují zdraví střevního prostředí, podporují pravidelnost stolice, zlepšují trávení a i funkci imunitního systému.
Jak rozhýbat střeva?

Další příčiny problémů s trávením

Existuje mnoho dalších příčin problémů s trávením, které mohou zahrnovat faktory jako:

 • stres
 • nedostatečná hydratace
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • užívání určitých léků
 • alergie nebo intolerance na potraviny
 • genetické faktory
 • špatné stravovací návyky (přejídání se, nedostatečné žvýkání potravy…)

Co dělat a kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc?

U gastroenterologických potíží v mnoha případech stačí částečná změna životního stylu, tedy úprava stravy, přidání fyzické aktivity či snaha o snížení stresu (například pomocí meditace či mindfulness). Pokud však potíže přetrvávají nebo se zhoršují, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc pro podrobnější vyšetření, diagnostiku a léčbu odpovídající vašim individuálním potřebám a potížím.

Některé příznaky, které by měly vyvolat obavy a indikovat potřebu návštěvy u lékaře, zahrnují:

 1. Silná bolest břicha: pokud vás během dne (či noci) trápí silná a dlouhotrvající bolest břicha, která neustupuje ani po odpovídající péči, měli byste se co možná nejrychleji dostavit na vyšetření.
 2. Krvácení z trávicího traktu: přítomnost krve ve stolici by měla být okamžitě vyšetřena lékařem, protože může indikovat hemoroidy či jiné trávicí potíže.
 3. Změny v charakteru stolice: v případě, že máte dlouhodobé problémy se stolicí, jako jsou průjmy, zácpy, nebo změny ve struktuře, barvě nebo zápachu stolice, měli byste o tom pro jistotu svého lékaře informovat. 
 4. Nepříznivé reakce na potraviny: pokud máte podezření, že byste mohli být na nějakou potravinu alergičtí či na ni mít intoleranci, je na místě vyhledat nutričního terapeuta či vašeho alergologa. 
 5. Ztráta hmotnosti bez zjevného důvodu: jestli máte pocit, že ztrácíte na váze bez zjevného důvodu, je na místě zajít za odborníkem a požádat o vyšetření. 

Co si z toho vzít? 

Poruchy trávení jsou běžným zdravotním problémem, který postihuje miliony lidí po celém světě. Zdravá střeva jsou ovšem klíčová pro celkové zdraví a pohodu – nejedná se pouze o pohodlné trávení, ale také o zajištění optimálního fungování celého těla a jeho schopnosti dosáhnout a udržet zdravý a aktivní životní styl. Při takovýchto potížích stačí zpravidla pozměnit životní styl (kvalitní, rozmanitá strava, pravidelný pohyb, dostatečný pitný režim…), pokud by ale vaše problémy přetrvávaly, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. 

Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Asi 500 druhů nejrůznějších bakterií sídlí v našem zažívacím traktu. Živí se nestrávenými zbytky potravy a na oplátku vytváří celou paletu látek, ze kterých náš organismus může těžit. Jak nás ovlivňuje střevní mikroflóra a jak o ni náležitě pečovat?
Extrakt z artyčoků: jak ovlivňuje trávení a hladinu cholesterolu?
Extrakt z artyčoků: jak ovlivňuje trávení a hladinu cholesterolu?
Extrakt z listů artyčoků je populární doplněk stravy na podporu trávení a regulaci hladiny cholesterolu. Jaké účinné látky najdeme v artyčocích a jsou účinky skutečně prokázané?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s vysokým rizikem rozvoje některých závažných onemocnění. Víte ale, proč tomu tak je? Tuková tkáň totiž nepředstavuje jen "kila navíc", ale ovlivňuje také metabolické pochody v těle.
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Malokterý doplněk stravy si získal mezi lidmi takovou popularitu jako oblíbené greenfoods v čele s chlorellou a spirulinou. Jaký vliv mají tyto zelené potraviny na naše tělo a jak nám mohou zlepšit kvalitu života?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Trávící soustava se u běžného člověka rozhodně nenudí. Někdy maká na plný výkon a jindy neví, co by z nudy dělala. Občas nás ale taky dokáže pěkně pozlobit. Jak jí ulehčit život a podpořit v celkové funkci trávení?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?