Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí

Komentáře
Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Psyllium je rozpustná vláknina původem z jitrocele indického.
  • V trávicím traktu absorbuje vodu, čímž podporuje správné zažívání.
  • Psyllium má také prebiotické vlastnosti, díky kterým podporuje funkci střevní mikrobioty.

Dospělý člověk by měl každý den sníst nejméně 25 g vlákniny, ze kterých asi jedna čtvrtina (6–7 g) by měla pocházet z rozpustné vlákniny. Ta v zažívacím traktu tvoří ve vodě rozpustný gel, který je metabolizován střevní mikroflórou. Mezi bohaté zdroje rozpustné vlákniny patří psyllium, které se získává ze semen jitrocele indického. Jakým způsobem psyllium ovlivňuje trávicí trakt a je vhodné při hubnutí?

Psyllium je tvořeno oligosacharidy, které ve vodě bobtnají

Psyllium je z velké části tvořeno arabinoxylanem, což je látka polymerní struktury, která ve vodě tvoří gelovou strukturu. Ačkoliv je arabinoxylan pro lidské trávicí enzymy nestravitelný, může být použitý jako zdroj energie pro střevní mikrobiotu ve střevech.

Vedle toho má psyllium vynikající schopnost absorbovat tekutiny z okolí. Po konzumaci zvětšuje svůj objem několikanásobně, čímž bohatě hydratuje tráveninu v zažívacím traktu. Tím zvyšuje nejen pocit nasycení, ale pomáhá také s průchodem tráveniny ve střevech. Při užívání psyllia nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin. V opačném případě by se mohlo stát, že psyllium absorbuje všechnu vodu z okolí a naopak zažívací problémy prohloubí.

Jak vláknina z psyllia podporuje vyprazdňování?

Užívání rozpustné vlákniny z psyllia je často doporučováno v případech, kdy jedinec trpí problémy se zažíváním či zácpou. Právě zvětšení objemu tráveniny spolu s její hydratací je pravděpodobně způsobem, jakým psyllium s těmito problémy pomáhá.

Ve studii z roku 2017 bylo ukázáno, že už užívání 5 g psyllia denně (1 čajová lžička) snižuje projevy zácpy a zvyšuje objem stolice. V jiné meta‑analýze z roku 2012 vědci došli k závěru, že vláknina (včetně psyllia) zvyšuje frekvenci stolice, čímž může pomoci při problémech se zácpou.

Nepodceňujte sílu vlákniny. Zařaďte pravidelně potraviny bohaté jak na nerozpustnou vlákninu (celozrnné obiloviny, houby, zelenina), tak na vlákninu rozpustnou (psyllium, čekanka, ovoce, zelenina). Už jedna lžička rozpustné vlákniny denně dodá tělu více než polovinu její potřebné denní dávky.

Vláknina z psyllia jako zdroj živin pro střevní mikrobiotu

V zažívacím traktu sídlí podobné množství mikroorganismů, kolik je buněk lidského těla. Čím dál více se ukazuje skutečnost, že vztah lidského těla a střevní mikrobioty je oboustranný:

  • My ovlivňujeme bakterie: náš životní styl a způsob stravování ovlivňuje poměr a četnost jednotlivých probiotických kmenů ve střevech.
  • Bakterie ovlivňují nás: poměr jednotlivých mikroorganismů ve střevech ovlivňuje naši obranyschopnost či schopnost trávení.

Oligosacharidy z psyllia jsou oblíbenou potravou pro probiotické bakterie, které zdraví člověka prospívají. Metabolizují je na krátké mastné kyseliny jako propionát či butyrát, u kterých se zjistilo, že vyživují buňky střeva (enterocyty). Pravidelný příjem psyllia potěší také všechny osoby, které pečují o zdravý stav srdečně-cévního systému. Vláknina totiž snižuje hladinu cholesterolu a navíc bylo ukázáno, že psyllium může zpomalit tvorbu aterosklerotických plátů, které jsou rizikovým faktorem řady kardiovaskulárních onemocnění.

Vilgain Psyllium BIO

Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutíPomáhá psyllium s hubnutím?

Užívání psyllia je obzvlášť oblíbené při hubnutí. Podpořeno je to také některými studiemi, které zjistily, že užíváním psyllia bylo dosaženo redukce hmotnosti. Pravda je taková, že psyllium za vás tukové zásoby rozhodně nespálí. Může vám ale díky svým sytícím vlastnostem pomoci s tím, že díky němu sníte méně kalorií z běžného jídla.

Pokud však při snaze o redukci hmotnosti míváte často hlad, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, jestli náhodou nejíte příliš málo. Řešit nedostatečný příjem kalorií nadměrným příjmem psyllia či jiných druhů vláknin je sice zpočátku účinné, ale z dlouhodobého hlediska je to cesta do pekla.

Berte psyllium spíše jako zdravou potravinu, která vám dodá kvalitní rozpustnou vlákninu a pomůže se zažíváním. Pro pravidelné doplňování zařaďte asi 5–10 g psyllia denně a jeho sytící vlastnosti berte spíše jako další přidaný benefit. Psyllium je možné užívat libovolně dlouho, jde o kvalitní zdroj vlákniny, kterou lidské tělo potřebuje každý den.

Je psyllium vhodné i během těhotenství?

V drtivé většině případů je psyllium vhodné i během těhotenství, oblíbené je především pro podporu správného zažívání a zvýšení sytosti. Problematické může být, pokud pravidelně berete některá léčiva, kde může dojít k interakcím mezi vlákninou a léčivou látkou.

Pro úplnou jistotu se na psyllium zeptejte svého lékaře a rozhodně to s ním nepřehánějte (bohatě postačí 1 čajová lžička jednou nebo dvakrát během dne). Myslete také na dostatečný příjem tekutin, který je pro správné fungování psyllia vhodný.

Co si z toho vzít?

Psyllium obsahuje prebiotickou vlákninu, která je složena z arabinoxylanu. Ten je sice pro lidský trávicí systém nestravitelný, ale může být využitý střevní mikroflórou, která jej metabolizovat dokáže. Po užití absorbuje psyllium vodu, čímž bohatě hydratuje zažívací systém. Může pomoci pravidelnému vyprazdňování a vhodné je také užívání v případě, kdy vás trápí zácpa. Při užívání nezapomeňte na dostatečnou konzumaci tekutin, která je pro správné fungování psyllia nezbytné.

Pravidelné užívání psyllia také pomáhá navodit pocit sytosti, což je výhodné při snaze o redukci hmotnosti. Dejte si však pozor, abyste pomocí psyllia nemaskovali příliš nízký energetický příjem. I při hubnutí totiž lidské tělo potřebuje dostatek energie ke správnému fungování.

5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
Cítíte se unavení, na toaletě sedíte půl hodiny a máte problém s hubnutím? Možná máte ve stravě nedostatek vlákniny. Jak tento problém vyřešit a proč?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Cvičení a sport v těhotenství: Jak se bezpečně hýbat a kdy už je to moc?
Cvičení a sport v těhotenství: Jak se bezpečně hýbat a kdy už je to moc?
Pohybová aktivita během těhotenství má spoustu benefitů. Jaké sporty jsou nejlepší a jak optimálně nastavit míru a intenzitu trénování během těhotenství?
15 věcí, které se stanou, když nebudete dostatečně jíst
15 věcí, které se stanou, když nebudete dostatečně jíst
Ačkoliv velká část naší populace přijímá nadbytek energie, někteří z nás mají z různých důvodů opačný problém – jednoduše nejí tolik, kolik jejich tělo potřebuje. S jakými důsledky se mohou potýkat ti, kteří jedí málo?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu
5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu
Správné zažívání je důležitý ukazatel celkového zdraví a to i přesto, že o pravidelném vyprazdňování tolik nemluvíme. Jak můžeme podpořit funkci trávicí soustavy?
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Asi 500 druhů nejrůznějších bakterií sídlí v našem zažívacím traktu. Živí se nestrávenými zbytky potravy a na oplátku vytváří celou paletu látek, ze kterých náš organismus může těžit. Jak nás ovlivňuje střevní mikroflóra a jak o ni náležitě pečovat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?