Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat

Ondřej Klein
Ondřej Klein 16. 7. 2019
Uložit článek
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat

Každého v životě někdy potká temnější období, že by se nejraději přidal k Voldemortovi nebo Sauronovi a i tu poslední krásnou kytičku zašlapal do země. Ale přece se nemusíme trápit negativním pohledem na svět a být na všechny kolem nás nepříjemní. V konečném důsledku ubližujeme pouze sami sobě a můžeme tak přijít i o přátele. Co s tím? 

Každý třetí člověk v České republice zažívá depresivní stavy. Proč? 

Situace v západním světě je ještě vážnější než pouhých pár prožitých temnějších chvil naší osobnosti. 

 • Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 % lidí. To je každý třetí z nás…

Za 15 let vzrostla spotřeba antidepresiv téměř šestkrát

 • Mezi roky 2000–2015 v České republice vzrostla spotřeba antidepresiv o 467 %, z 9,7 na 55 průměrných dávek antidepresiv na 1 000 obyvatel! Spotřeba antidepresiv je tak u nás podobná jako v Německu, Lucembursku nebo Slovinsku.
 • Dvojnásobnou spotřebu oproti nám mají třeba seveřané na Islandu (129,6 dávek na 1 000 obyvatel), což se vysvětluje tamním klimatem, které je často ponuré s minimem slunečního svitu jako v severských deštivých detektivkách.  

Známe účinný lék na lepší náladu, který pomůže i jako součást léčby deprese 

Podle psychiatra Martina Anderse je pohyb doslova lékem na duši a stačí dvacetiminutová fyzická aktivita za den. "Může to být rychlá chůze po parku, ideálně v dopoledních hodinách, kdy vás světlo zvenku stimuluje," dodává Anders.

 • Sport obecně dokáže zlepšit náladu i duševní zdraví (Kandola et al., 2018; Malm, 2019)
 • Pokud se věnujete pouze gaučingu a jediným sportem je pro vás cesta do práce a z práce, máte větší riziko propuknutí deprese a úzkostí… (Hiles, 2017)
Úzkost, deprese nebo špatná nálada? Poradíme vám, jak s nimi bojovat

Po pořádném tréninku je svět hned krásnější a nálada mnohem lepší

Pokud jste někdy v životě sportovali, poznali jste kouzlo endorfinů a jejich vlivu na svůj duševní stav, boží, že? Po náročném pracovním dni, hádce s partnerem nebo při první negativní myšlence není lepší způsob jak se odreagovat a zlepšit si náladu, než si jít do gymu zaházet se železem. Když budete silově trénovat systematicky a jíst dostatek bílkovin i vaše tělo se začne měnit k vašemu vysněnému já.

Chcete se cítit lépe a mít lepší náladu? Začněte se věnovat silovému tréninku

 • Ve své meta analýze Gordon (2018) dodává, že silový trénink dokáže významně snížit symptomy deprese mezi všemi dospělými nezávisle na věku či pohlaví. Do meta analýzy byly zahrnuty výsledky 33 jednotlivých vysoce kvalitních RCT studií na celkovém počtu více jak 2 000 lidí, a to už má slušnou vypovídající hodnotu. 
 • Další meta analýzou se Gordon (2017) zaměřil na vliv silového tréninku a úzkosti. Co zjistil? Z 16 zahrnutých studií vyplývá, že silový trénink dokáže zlepšit i příznaky úzkosti, což není přece žádným překvapením, když dokáže pomoci i s depresí.
 • Celkově 6 měsíců silového tréninku dokázalo zlepšit duševní a poznávací funkce stejně jako dokázalo zvětšit objem šedé kůry mozkové zodpovědné právě za výše zmiňované oblasti (Suo et al., 2016).
 • Schuch dodává, že za zlepšením mentálního zdraví stojí jak vytrvalostní, tak silový trénink a oba druhy tréninku by se měly kombinovat (Schuch et al., 2018).

[Instagram]

Co si z toho vzít? 

Pohybová aktivita, ať už je to běhání či lámání rekordů se železem, zdravá strava a stresový management v čele s pobytem v přírodě, dokáže pomoci od černých myšlenek, úzkostí a depresí snad každému. Vždyť po silovém tréninku je svět hned barevnější, veselejší a naše problémy se najednou zdají mnohem lépe řešitelnější. 

Pokud prožíváte špatné životní období, sestavte si pořádný tréninkový plán a svět bude hned veselejší. Dáte si pořádně do těla a po každém tréninku bude vaše tělo zaplaveno hormony štěstí, endrofiny, a budete chtít víc a víc endorfinů. 

Samozřejmě je zapotřebí svůj zdravotní stav konzultovat se svým lékařem. Pokud máte antidepresiva předepsaná, rozhodně není dobrým nápadem je přestat brát. Je třeba se o své léčbě a případných změnách vždy poradit se svým lékařem.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
25 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________