Stres zdraví neprospívá, to je jasné. A jde o zdraví jak psychické, tak fyzické. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu.
1. Snažte se zachovat klid
Zachovat klid? To se snadno řekne, ale hůř dělá. Naštěstí je několik cest, jak ulevit vystresované hlavě, která ani nezvládá zpracovávat neustálý příval nových informací.
Meditujte
Meditaci má spousta z nás spojenou s mnichy kdesi v buddhistickém klášteře. To ale vůbec není pravda. Meditace vám pomůže lépe si uvědomovat sebe v přítomném okamžiku, svoje myšlenky a svoje pocity, ačkoliv nemusí být zrovna pozitivní. Jednoduše jste s tím, co právě je. Není to vůbec jednoduché, každopádně to je velmi obohacující.
Právě tato činnost vychází z mindfulness učení, což je záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku bez posuzování. Osobně mindfulness považuji za zázrak a moc mi v životě pomáhá. Tak ho zkuste i vy.
Dýchejte
Zní to zvláštně? Vždyť přece dýcháme pořád, ne? To ano. Pokud se ale cítíme být ve stresu, náš dech se stává mělčím, dochází k vyplavení stresových hormonů, zužují se cévy a srdce bije rychleji.
Zkuste se v těchto chvílích zaměřit na hluboký dech, dojde tak k aktivaci parasympatického nervového systému, a tím i k uklidnění.
Jednoduché dechové cvičení pro lenochy 4–7–8. Co jsou ta čísla? 4 sekundy se nadechujte, 7 sekund dech zadržujte, 8 sekund vydechujte. Opakujte podle potřeby. Ulevilo se vám alespoň trochu?
- Vyzkoušejte i další dechová cvičení a poznejte benefity této techniky: Dechová cvičení: Jak lépe ovládat své emoce i tělo, a ulevit si tak od stresu?
Zapalte si svíčku nebo vsaďte na aromalampu a vonné oleje
Co si budeme povídat. Knížka, deka, chlupaté ponožky a zapálená voňavá svíčka zní jako pohodový plán na večer.
Některé esence navíc prokazatelně mohou zlepšit náladu:
Levandule
Růže
Pomeranč a další citrusy
Ylang ylang
Bergamot a další
Zapátrejte tedy po přírodních svíčkách, které tyto látky obsahují, nebo si pořiďte aromalampu a vonný olej. Stačí pár kapek do vody a výsledkem je místnost provoněná během pár vteřin.
Pusťte si oblíbenou hudbu
Pokud je vaším oblíbeným žánrem death metal nebo punk, nebude to zřejmě to pravé ořechové na uklidnění rozbouřené mysli. Ačkoliv proti gustu žádný dišputát, znáte to.
Skvělou volbou bude hudba instrumentální. Mně se také velmi osvědčily různé zvuky přírody. Na Spotify takových playlistů najdete spoustu. Je libo praskání krbu, letní bouřky nebo šumění lesa? Dalším tipem může být aplikace Noisli.
2. Zacvičte si
Cvičení je jedním z nejlepších zlepšováků nálady. A to hned z několika důvodů:
- Pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů (kortizol), a naopak zvyšuje hladinu hormonů „dobré nálady“ (endorfiny). Ovšem pozor, velmi náročná pohybová aktivita bude kortizol krátkodobě spíše zvyšovat.
Zlepšuje kvalitu spánku, která může být stresem negativně ovlivněna.
Pomůže cítit se sebevědoměji.
Tipy na cvičení doma
Bojíte se, že vaše vydřené křivky utrpí? Že přijdete o pracně vybudované svaly? Nemusíte. Ukážeme vám, že si doma formu snadno udržíte, nebo dokonce i vylepšíte.
- Zacvičte si doma podle youtube bez náčiní
- Vytvarujte si doma sexy postavu díky HIIT tréninku
- Procvičte celé tělo tréninkem pro ženy
- Procvičte celé tělo tréninkem pro muže
Tipy na cvičení jógy
Že si nejste jistí, zda si dokážete jógovou sestavu dát dohromady sami? Mrkněte na náš článek o těch nejlepších jógových YouTube programech. Vybere si začátečník i pokročilý jogín.
Stačí vám jen podložka a příjemná atmosféra, kterou vykouzlíte třeba zapálenou svíčkou. Není od věci taky oprášit vánoční světýlka.
Sama tyto dny pociťuji docela velkou úzkost – stačí ale 15 minut klidné jógy ráno po probuzení nebo před spaním a cítím se mnohem lépe.
3. Zasmějte se
Úzkost a smích? To nejde dohromady. Smích pomáhá ulevit od stresu a snižuje napětí. Z dlouhodobého hlediska také pozitivně působí na imunitní systém.
Zkuste třeba:
Pustit si oblíbený vtipný seriál nebo film
Začtěte se do vtipné knížky
Objevte nějaký blog
Zahrajte si deskovou společenskou hru
4. Vsaďte na prospěšné látky a doplňky
Některé suplementy a látky obsažené v nich pomáhají snižovat stres a úzkost.
Z těch nejčastějších:
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny pomáhají snížit pocity úzkosti.
Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které mají řadu zdravotních benefitů. Zmírňují stres a úzkost tím, že zvyšují hladinu serotoninu.
Ashwagandha je bylina známá z ajurvédské medicíny. Opět pomáhá zmírnit stres a úzkost.
Hořčík pomáhá snížit únavu a pocity vyčerpání.
5. Na některé látky si dejte pozor
Nesmíme zapomenout ani na látky a typické chyby, které nám k lepší náladě pomůžou jen zdánlivě.
- Přemíra kofeinu. Kofein je známým stimulantem. Najdeme ho v kávě, čaji, čokoládě, colových nápojích a energy „pitíčkách.“ Kromě toho, že dokáže nakopnout, jeho přemíra může způsobit úzkostné stavy. Každý máme trochu jiný práh tolerance. Pokud cítíte, že vám pití kofeinu ve větším množství nedělá dobře a cítíte úzkost, jeho množství omezte. Nyní může vlivem stresu trpět kvalita spánku, proto zvažte, jestli opravdu potřebujete to páté kafe v šest večer.
- Lehké drogy a alkohol. Pokud si myslíte, že vám zelený dým přičaruje lepší náladu, tento způsob nebude tím pravým ořechovým, co pro sebe nyní můžete udělat. To samé alkohol, od problémů zdánlivě uleví jen na chvíli.
- Špatně poskládaný jídelníček. To, že všichni musíme zůstat doma, neznamená, že se o sebe přestaneme starat. Platí to i o jídle. Denně máte na menu pizzu z mrazáku, kterou zalijete litrem coly? Takový jídelníček rozhodně neocení ani tělo, ani mysl.
Dopřejte si v rámci možností pestrý a vyvážený jídelníček. Nebojte se vařit na více dní dopředu a využívat trvanlivé potraviny. Dopřejte si dostatek celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, vajíček, libového masa a ryb.
- Jak si sestavit vyvážený jídelníček, zjistíte ve článku Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
- Imunitu navíc můžete podpořit fermentovanými potravinami, jako je například zelenina nebo vločky.
6. Popovídejte si s někým nebo si pište deník
Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílené trápení je poloviční trápení. Proto si popovídejte s někým, kdo je vám blízký a vyslechne vás. Skvělou metodou je i psaní deníku. Na papír můžete odložit všechny svoje myšlenky. Každý den také připojte tři věci, za které jste vděční.
7. Buďte se svými blízkými
Trávit čas s rodinou a lidmi, kteří vás nabijí dobrou náladou, je zaručený lék proti stresu. Už jste dnes zavolali svojí babi? I krátký rozhovor potěší nejen osobu na druhém konci, ale i vás.
Studie také dokazují, že lidé, kteří mají nějakého domácího mazlíčka, jsou šťastnější. Takové blbnutí se psem pomůže vyplavit hormon oxytocin, který je mimo jiné i zodpovědný za dobrou náladu.
Co si z toho vzít?
Přemíry stresu bychom se v životě měli vyvarovat. Existují však triky, jak se dá prožívaný stres eliminovat. Najděte, co nejvíce pomáhá a vyhovuje vám a snažte se ses stresem pracovat.