7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

Komentáře
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Stres zdraví neprospívá, to je jasné. A jde o zdraví jak psychické, tak fyzické. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu. 

1. Snažte se zachovat klid

Zachovat klid? To se snadno řekne, ale hůř dělá. Naštěstí je několik cest, jak ulevit vystresované hlavě, která ani nezvládá zpracovávat neustálý příval nových informací.

Meditujte

Meditaci má spousta z nás spojenou s mnichy kdesi v buddhistickém klášteře. To ale vůbec není pravda. Meditace vám pomůže lépe si uvědomovat sebe v přítomném okamžiku, svoje myšlenky a svoje pocity, ačkoliv nemusí být zrovna pozitivní. Jednoduše jste s tím, co právě je. Není to vůbec jednoduché, každopádně to je velmi obohacující.

Právě tato činnost vychází z mindfulness učení, což je záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku bez posuzování. Osobně mindfulness považuji za zázrak a moc mi v životě pomáhá. Tak ho zkuste i vy

Dýchejte

Zní to zvláštně? Vždyť přece dýcháme pořád, ne? To ano. Pokud se ale cítíme být ve stresu, náš dech se stává mělčím, dochází k vyplavení stresových hormonů, zužují se cévy a srdce bije rychleji.

Zkuste se v těchto chvílích zaměřit na hluboký dech, dojde tak k aktivaci parasympatického nervového systému, a tím i k uklidnění. 

Jednoduché dechové cvičení pro lenochy 4–7–8. Co jsou ta čísla? 4 sekundy se nadechujte, 7 sekund dech zadržujte, 8 sekund vydechujte. Opakujte podle potřeby. Ulevilo se vám alespoň trochu?

Zapalte si svíčku nebo vsaďte na aromalampu a vonné oleje

Co si budeme povídat. Knížka, deka, chlupaté ponožky a zapálená voňavá svíčka zní jako pohodový plán na večer.

Některé esence navíc prokazatelně mohou zlepšit náladu:

 1. Levandule

 2. Růže

 3. Pomeranč a další citrusy

 4. Ylang ylang

 5. Bergamot a další

Zapátrejte tedy po přírodních svíčkách, které tyto látky obsahují, nebo si pořiďte aromalampu a vonný olej. Stačí pár kapek do vody a výsledkem je místnost provoněná během pár vteřin.

Pusťte si oblíbenou hudbu

Pokud je vaším oblíbeným žánrem death metal nebo punk, nebude to zřejmě to pravé ořechové na uklidnění rozbouřené mysli. Ačkoliv proti gustu žádný dišputát, znáte to.

Skvělou volbou bude hudba instrumentální. Mně se také velmi osvědčily různé zvuky přírody. Na Spotify takových playlistů najdete spoustu. Je libo praskání krbu, letní bouřky nebo šumění lesa? Dalším tipem může být aplikace Noisli.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

2. Zacvičte si

Cvičení je jedním z nejlepších zlepšováků nálady. A to hned z několika důvodů:

 1. Pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů (kortizol), a naopak zvyšuje hladinu hormonů „dobré nálady“ (endorfiny). Ovšem pozor, velmi náročná pohybová aktivita bude kortizol krátkodobě spíše zvyšovat.
 2. Zlepšuje kvalitu spánku, která může být stresem negativně ovlivněna.

 3. Pomůže cítit se sebevědoměji.

Tipy na cvičení doma

Bojíte se, že vaše vydřené křivky utrpí? Že přijdete o pracně vybudované svaly? Nemusíte. Ukážeme vám, že si doma formu snadno udržíte, nebo dokonce i vylepšíte.

 1. Zacvičte si doma podle youtube bez náčiní 
 2. Vytvarujte si doma sexy postavu díky HIIT tréninku
 3. Procvičte celé tělo tréninkem pro ženy
 4. Procvičte celé tělo tréninkem pro muže

Tipy na cvičení jógy

Že si nejste jistí, zda si dokážete jógovou sestavu dát dohromady sami? Mrkněte na náš článek o těch nejlepších jógových YouTube programech. Vybere si začátečník i pokročilý jogín.

Stačí vám jen podložka a příjemná atmosféra, kterou vykouzlíte třeba zapálenou svíčkou. Není od věci taky oprášit vánoční světýlka.

Sama tyto dny pociťuji docela velkou úzkost – stačí ale 15 minut klidné jógy ráno po probuzení nebo před spaním a cítím se mnohem lépe.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

3. Zasmějte se

Úzkost a smích? To nejde dohromady. Smích pomáhá ulevit od stresu a snižuje napětí. Z dlouhodobého hlediska také pozitivně působí na imunitní systém.

Zkuste třeba:

 1. Pustit si oblíbený vtipný seriál nebo film

 2. Začtěte se do vtipné knížky

 3. Objevte nějaký blog

 4. Zahrajte si deskovou společenskou hru

4. Vsaďte na prospěšné látky a doplňky

Některé suplementy a látky obsažené v nich pomáhají snižovat stres a úzkost.

Z těch nejčastějších:

 1. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny pomáhají snížit pocity úzkosti.

 2. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které mají řadu zdravotních benefitů. Zmírňují stres a úzkost tím, že zvyšují hladinu serotoninu.

 3. Ashwagandha je bylina známá z ajurvédské medicíny. Opět pomáhá zmírnit stres a úzkost.

 4. Hořčík pomáhá snížit únavu a pocity vyčerpání.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

5. Na některé látky si dejte pozor

Nesmíme zapomenout ani na látky a typické chyby, které nám k lepší náladě pomůžou jen zdánlivě.

 1. Přemíra kofeinu. Kofein je známým stimulantem. Najdeme ho v kávě, čaji, čokoládě, colových nápojích a energy „pitíčkách.“ Kromě toho, že dokáže nakopnout, jeho přemíra může způsobit úzkostné stavy. Každý máme trochu jiný práh tolerance. Pokud cítíte, že vám pití kofeinu ve větším množství nedělá dobře a cítíte úzkost, jeho množství omezte. Nyní může vlivem stresu trpět kvalita spánku, proto zvažte, jestli opravdu potřebujete to páté kafe v šest večer.
 2. Lehké drogy a alkohol. Pokud si myslíte, že vám zelený dým přičaruje lepší náladu, tento způsob nebude tím pravým ořechovým, co pro sebe nyní můžete udělat. To samé alkohol, od problémů zdánlivě uleví jen na chvíli.
 3. Špatně poskládaný jídelníček. To, že všichni musíme zůstat doma, neznamená, že se o sebe přestaneme starat. Platí to i o jídle. Denně máte na menu pizzu z mrazáku, kterou zalijete litrem coly? Takový jídelníček rozhodně neocení ani tělo, ani mysl.

Dopřejte si v rámci možností pestrý a vyvážený jídelníček. Nebojte se vařit na více dní dopředu a využívat trvanlivé potraviny. Dopřejte si dostatek celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, vajíček, libového masa a ryb. 

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

6. Popovídejte si s někým nebo si pište deník

Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílené trápení je poloviční trápení. Proto si popovídejte s někým, kdo je vám blízký a vyslechne vás. Skvělou metodou je i psaní deníku. Na papír můžete odložit všechny svoje myšlenky. Každý den také připojte tři věci, za které jste vděční.

7. Buďte se svými blízkými

Trávit čas s rodinou a lidmi, kteří vás nabijí dobrou náladou, je zaručený lék proti stresu. Už jste dnes zavolali svojí babi? I krátký rozhovor potěší nejen osobu na druhém konci, ale i vás.

Studie také dokazují, že lidé, kteří mají nějakého domácího mazlíčka, jsou šťastnější. Takové blbnutí se psem pomůže vyplavit hormon oxytocin, který je mimo jiné i zodpovědný za dobrou náladu.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

Co si z toho vzít?

Přemíry stresu bychom se v životě měli vyvarovat. Existují však triky, jak se dá prožívaný stres eliminovat. Najděte, co nejvíce pomáhá a vyhovuje vám a snažte se ses stresem pracovat.

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Zkuste si doma v pokoji nebo venku zacvičit podle některých z nabízených videí a možná józe a jejím účinkům propadnete naplno.
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
10 tipů na domácí cvičení pro ženy podle YouTube, zn. bez náčiní
10 tipů na domácí cvičení pro ženy podle YouTube, zn. bez náčiní
S vizí nového těla nemusíte jen do fitka. Pořádný trénink si můžete dát také z pohodlí vašeho domova. Bude vám k tomu stačit jen cvičební podložka a youtube. Výmluvy jako "nemám čas, je to drahé" hoďte za hlavu! V 10 tipech na domácí cvičení si jistě najdete to své.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?