7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 22. 9. 2020 Poprvé publikováno 2. 4. 2020
Aktualizováno 22. 9. 2020
23 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

Stres zdraví neprospívá, to je jasné. A jde o zdraví jak psychické, tak fyzické. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu. 

1. Snažte se zachovat klid

Zachovat klid? To se snadno řekne, ale hůř dělá. Naštěstí je několik cest, jak ulevit vystresované hlavě, která ani nezvládá zpracovávat neustálý příval nových informací.

Meditujte

Meditaci má spousta z nás spojenou s mnichy kdesi v buddhistickém klášteře. To ale vůbec není pravda. Meditace vám pomůže lépe si uvědomovat sebe v přítomném okamžiku, svoje myšlenky a svoje pocity, ačkoliv nemusí být zrovna pozitivní. Jednoduše jste s tím, co právě je. Není to vůbec jednoduché, každopádně to je velmi obohacující.

Právě tato činnost vychází z mindfulness učení, což je záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku bez posuzování. Osobně mindfulness považuji za zázrak a moc mi v životě pomáhá. Tak ho zkuste i vy

Dýchejte

Zní to zvláštně? Vždyť přece dýcháme pořád, ne? To ano. Pokud se ale cítíme být ve stresu, náš dech se stává mělčím, dochází k vyplavení stresových hormonů, zužují se cévy a srdce bije rychleji.

Zkuste se v těchto chvílích zaměřit na hluboký dech, dojde tak k aktivaci parasympatického nervového systému, a tím i k uklidnění. 

Jednoduché dechové cvičení pro lenochy 4–7–8. Co jsou ta čísla? 4 sekundy se nadechujte, 7 sekund dech zadržujte, 8 sekund vydechujte. Opakujte podle potřeby. Ulevilo se vám alespoň trochu?

Zapalte si svíčku nebo vsaďte na aromalampu a vonné oleje

Co si budeme povídat. Knížka, deka, chlupaté ponožky a zapálená voňavá svíčka zní jako pohodový plán na večer.

Některé esence navíc prokazatelně mohou zlepšit náladu:

 1. Levandule

 2. Růže

 3. Pomeranč a další citrusy

 4. Ylang ylang

 5. Bergamot a další

Zapátrejte tedy po přírodních svíčkách, které tyto látky obsahují, nebo si pořiďte aromalampu a vonný olej. Stačí pár kapek do vody a výsledkem je místnost provoněná během pár vteřin.

Pusťte si oblíbenou hudbu

Pokud je vaším oblíbeným žánrem death metal nebo punk, nebude to zřejmě to pravé ořechové na uklidnění rozbouřené mysli. Ačkoliv proti gustu žádný dišputát, znáte to.

Skvělou volbou bude hudba instrumentální. Mně se také velmi osvědčily různé zvuky přírody. Na Spotify takových playlistů najdete spoustu. Je libo praskání krbu, letní bouřky nebo šumění lesa? Dalším tipem může být aplikace Noisli.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

2. Zacvičte si

Cvičení je jedním z nejlepších zlepšováků nálady. A to hned z několika důvodů:

 1. Pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů (kortizol), a naopak zvyšuje hladinu hormonů „dobré nálady“ (endorfiny). Ovšem pozor, velmi náročná pohybová aktivita bude kortizol krátkodobě spíše zvyšovat.
 2. Zlepšuje kvalitu spánku, která může být stresem negativně ovlivněna.

 3. Pomůže cítit se sebevědoměji.

Tipy na cvičení doma

Bojíte se, že vaše vydřené křivky utrpí? Že přijdete o pracně vybudované svaly? Nemusíte. Ukážeme vám, že si doma formu snadno udržíte, nebo dokonce i vylepšíte.

 1. Zacvičte si doma podle youtube bez náčiní 
 2. Vytvarujte si doma sexy postavu díky HIIT tréninku
 3. Procvičte celé tělo tréninkem pro ženy
 4. Procvičte celé tělo tréninkem pro muže

Tipy na cvičení jógy

Že si nejste jistí, zda si dokážete jógovou sestavu dát dohromady sami? Mrkněte na náš článek o těch nejlepších jógových YouTube programech. Vybere si začátečník i pokročilý jogín.

Stačí vám jen podložka a příjemná atmosféra, kterou vykouzlíte třeba zapálenou svíčkou. Není od věci taky oprášit vánoční světýlka.

Sama tyto dny pociťuji docela velkou úzkost – stačí ale 15 minut klidné jógy ráno po probuzení nebo před spaním a cítím se mnohem lépe.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

3. Zasmějte se

Úzkost a smích? To nejde dohromady. Smích pomáhá ulevit od stresu a snižuje napětí. Z dlouhodobého hlediska také pozitivně působí na imunitní systém.

Zkuste třeba:

 1. Pustit si oblíbený vtipný seriál nebo film

 2. Začtěte se do vtipné knížky

 3. Objevte nějaký blog

 4. Zahrajte si deskovou společenskou hru

4. Vsaďte na prospěšné látky a doplňky

Některé suplementy a látky obsažené v nich pomáhají snižovat stres a úzkost.

Z těch nejčastějších:

 1. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny pomáhají snížit pocity úzkosti.

 2. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které mají řadu zdravotních benefitů. Zmírňují stres a úzkost tím, že zvyšují hladinu serotoninu.

 3. Ashwagandha je bylina známá z ajurvédské medicíny. Opět pomáhá zmírnit stres a úzkost.

 4. Hořčík pomáhá snížit únavu a pocity vyčerpání.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

5. Na některé látky si dejte pozor

Nesmíme zapomenout ani na látky a typické chyby, které nám k lepší náladě pomůžou jen zdánlivě.

 1. Přemíra kofeinu. Kofein je známým stimulantem. Najdeme ho v kávě, čaji, čokoládě, colových nápojích a energy „pitíčkách.“ Kromě toho, že dokáže nakopnout, jeho přemíra může způsobit úzkostné stavy. Každý máme trochu jiný práh tolerance. Pokud cítíte, že vám pití kofeinu ve větším množství nedělá dobře a cítíte úzkost, jeho množství omezte. Nyní může vlivem stresu trpět kvalita spánku, proto zvažte, jestli opravdu potřebujete to páté kafe v šest večer.
 2. Lehké drogy a alkohol. Pokud si myslíte, že vám zelený dým přičaruje lepší náladu, tento způsob nebude tím pravým ořechovým, co pro sebe nyní můžete udělat. To samé alkohol, od problémů zdánlivě uleví jen na chvíli.
 3. Špatně poskládaný jídelníček. To, že všichni musíme zůstat doma, neznamená, že se o sebe přestaneme starat. Platí to i o jídle. Denně máte na menu pizzu z mrazáku, kterou zalijete litrem coly? Takový jídelníček rozhodně neocení ani tělo, ani mysl.

Dopřejte si v rámci možností pestrý a vyvážený jídelníček. Nebojte se vařit na více dní dopředu a využívat trvanlivé potraviny. Dopřejte si dostatek celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, vajíček, libového masa a ryb. 

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

6. Popovídejte si s někým nebo si pište deník

Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílené trápení je poloviční trápení. Proto si popovídejte s někým, kdo je vám blízký a vyslechne vás. Skvělou metodou je i psaní deníku. Na papír můžete odložit všechny svoje myšlenky. Každý den také připojte tři věci, za které jste vděční.

7. Buďte se svými blízkými

Trávit čas s rodinou a lidmi, kteří vás nabijí dobrou náladou, je zaručený lék proti stresu. Už jste dnes zavolali svojí babi? I krátký rozhovor potěší nejen osobu na druhém konci, ale i vás.

Studie také dokazují, že lidé, kteří mají nějakého domácího mazlíčka, jsou šťastnější. Takové blbnutí se psem pomůže vyplavit hormon oxytocin, který je mimo jiné i zodpovědný za dobrou náladu.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu

Co si z toho vzít?

Přemíry stresu bychom se v životě měli vyvarovat. Existují však triky, jak se dá prožívaný stres eliminovat. Najděte, co nejvíce pomáhá a vyhovuje vám a snažte se ses stresem pracovat.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
23 Líbí se mi Uložit článek