10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé

Aktin Redakce
Aktin Redakce 28. 12. 2021 Poprvé publikováno 7. 12. 2017
Aktualizováno 28. 12. 2021
51 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé

Ke zvládnutí života s grácií nám nestačí pouze správný time management. Důležité je si najít čas i na sebe samého a pracovat se svým tělem po fyzické i duševní stránce. Spojení obojí nabízí na popularitě neustále rostoucí jóga, která upracuje jak s naším fyzickým, tak i psychickým stavem. A nemusíte hned letět do nejbližšího jógového studia, lekce pohodlně zvládnete i sami doma. Stačí vědět jak! Proto se v tomto článku mrkneme na 10 skvělých programů a lekcí, které najdete na YouTube. 

Jóga znamená spojení fyzické a duševní stránky. Co nám cvičení jógy přinese?

Pro některé z nás to může být nalezení svého pravého Já, pro jiné je to nástroj k udržení fyzické kondice a psychické pohody. Není náhoda, že se jóga zpopularizovala v době, kdy se vše urychluje a mnoho z nás většinu svého času tráví v kanceláři. 

  • Hodiny jógy mají své benefity. Mezi ně patří dechová cvičení (tělesné a duševní uvolnění), získání síly a flexibility, správné držení těla, redukce hmotnosti, meditace (duševní uvolnění, které odbourává stres a napomáhá získat rovnováhu v životě), správné fungování krevního oběhu a zmírnění chronických onemocnění.
  • Jóga není vhodná pro lidi s kloubními náhradami, pro těhotné ženy (většina jógových studií nabízí speciální hodiny pro těhotné ženy) nebo pro lidi s vyhřezlou meziobratlovou ploténkou či jinou závažnou poruchou páteře. Také není dobré cvičit jógu po vážném úrazu.

Oblečte se do pohodlného sportovního outfitu, připravte si podložky na cvičení, láhve s vodou, ručník a jdeme na to. 

  • Pokud ještě pořád o józe pochybujete, přečtěte si o všech jejích benefitech pro zdraví i trénink v tomhle článku.
  • Tápete, jak se vhodně obléct na jógu? Poradíme! Pohodlný outfit si snadno sestavíte podle tohoto článku

10 jógových programů na YouTube, podle kterých vás jóga bude bavit

1. Yoga with Adrienne

Yoga with Adrienne je jedním z Youtube kanálů, kde najdete velký výběr tutoriálů na různé druhy jógy pro jakékoliv obtížnosti. Zajímavá je určitě 30denní výzva, která vás provede od té nejlehčí obtížnosti po tu nejtěžší. 

Tutoriály jsou rozděleny podle toho, s jakým problém se potýkáte. Můžete zde nalézt jógu pro hubnutí, spaní nebo jógu pro běžce. Tyto lekce však nejsou řešeny komplexně, a proto je mnohem účinnější svou jógovou praxi obohatit např. o plavání nebo posilování. Jóga s Adrienne je svým širokým zaměřením komplexním řešením pro začínající a mírně pokročilé jogíny, kteří chtějí praktikovat jógu z pohodlí svého domova. 

Adrienne má velmi uklidňující hlas a každou ásanu provádí velmi pomalu, proto máte záruku toho, že vám nic neuteče a že každou její sestavu odcvičíte poctivě zároveň s ní.

2. Yoga by Candace

Yoga by Candace představuje kanál plný krátkých jógových výzev a speciálních videí, která ukazují vychytávky, jak se dostat do nejsložitějších pozic. Jejím hlavním obsahem je však jóga pro duševní zdraví

Tento kanál se zajímá spíše o jemnou jógu, která představuje malé krůčky k těm nejtěžším ásanám, a proto, pokud nikam nespěcháte, je pro vás kanál tou nejvhodnější cestou. Každá lekce probíhá bez zbytečného zdlouhavého vysvětlování. Důležitá je praxe a plná pozornost, díky které je možné v pozicích setrvat a neustále se zlepšovat.

3. Sarah Beth Yoga

Kanál Sarah Beth Yoga je skvělým tipem pro jógové začátečníky, sportovce, kteří hledají úlevu pro svoje napjaté svaly ve formě příjemného protažení, ale své si tady najdou například i těhotné ženy

Videa cílí na vytvoření pravidelné rutiny pro řešení zdravotního problému, úlevy pro tělesný aparát nebo jen přidání pravidelného pohybu do denního režimu (pro zklidnění a odbourání stresu po práci nebo během zkouškového ideální). 

4. Ekhart Yoga

Ekhart Yoga je kanálem pro část populace, která se potýká s bolavými klouby a jinými obtížemi, které jsou způsobeny sedavým zaměstnáním. Tento kanál nabízí od pár minutových cvičení až po hodinové lekce, které jsou zaměřeny jak na budování síly, tak i protahovaní.

Kromě toho nabízí kanál i lekce anatomie, jógového dechu a vysvětlení jógové cesty spolu s prvky filozofie, kde je možné získat nové informace pro pokročilejší jogíny, kteří uvažují o absolvování kurzu jógového instruktora. 

5. Psyche Truth

Na kanálu Psyche Truth najdete celou řadu formátů videí – od masáží, přes výživu až k cvičení a skvělým jógovým videům. A také díky tomu patří mezi jeden z nejoblíbenějších vůbec. Lekce se zaměřují na zpevnění core, flexibilitu, sílu, ale typicky i hubnutí. Videa se budou líbit hlavně začátečníkům, kteří slyší na přesah cvičení do fitness. 

Mezi cvičícími videy občas narazíte i na rozhovor s doktory, odborníky na zdraví a dalšími jógovými instruktory.  

6. Bad Yogi

Pokud patříte mezi typ lidí, kteří by rádi cvičili, ale musí se přemlouvat nebo by nejraději šli na lekci typu "jóga s vínem", tak vám můžu jedině doporučit kanál "Bad Yogi", který je jako stvořený pro všechny nešťastníky, kteří se sportem zápasí. Výhodou je, že nemusíte mít žádné znalosti nebo fyzičku, kterou u většiny videí potřebujete. 

Bad Yogi je vtipná a ironická žena, která vám pomůže se dostat do kondice nenásilným způsobem. Kromě cvičících videí můžete zhlédnout vtipná videa, která si dělají srandu z jogínů.

7. Fightmaster Yoga

Fightmaster Yoga je další super kanál pro všechny začínající jogíny, jejichž motto je "It's not about the pose". Není důležité být vždy perfektní, důležité je to zkoušet. Ideální lekce pro svoje zaměření nebo cíl snadno vyhledáte přes playlisty, které se zaměřují na zmíněné začátečníky, ale taky na energii, flexibilitu, sílu nebo třeba yoga challenges. 

Nejvýraznějšími druhy jógy jsou hatha (její součástí jsou nejen asány, ale i dechová cvičení a očistné techniky) a vinyasa jóga (splynutí dechu s plynulým pohybem), kde se pracuje s dechem. Jako bonus jsou zde videa pro těhotné ženy.

8. Yoga with Tim

Kanál Tima Senesiho vychází z jeho vlastní cesty za lepší váhou, sebevědomím a negativní nahlížením na sebe sama. Tím jsou právě ovlivněna jeho lekce a challenges jednoduše aplikovatelná i pro ty, co teprve začínají. Naopak jeho populární 30denní výzva je vhodná spíše pro pokročilé, pokud však nemáte problém s pevným středem těla a hravě zvládáte stojky, tak směle do toho. 

Výhodou tohoto kanálu je detailní vysvětlení každé pozice, kterou Tim provádí. Jeho cvičení jsou mimo jiné i uzpůsobena k tomu, aby se z vás stal profesionální instruktor jógy. Je to výzva, kterou zvládnou ti nejtrpělivější.

9. LiveStrongWoman

LiveStrongWoman je kanál pro ženy, které nemají čas na delší cvičení než 12 minut. Tento kanál mimo jiné obsahuje zajímavé recepty, kde jsou popsané nutriční hodnoty. Jógová videa jsou doplněná o fitness videa (HIIT kardio a cviky na posílení břišních svalů), která mají za cíl vypracovat postavu do líbivých tvarů mnohem rychleji. 

Kanál je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak i pokročilé. Starší videa jsou vytvořena animovanou edukační formou, která se zaměřuje na nutriční tipy. Pokud pro vás není cvičení prioritou, ale nutností k udržení hezké postavy, tak tento kanál je vhodný právě pro vás.

10. KinoYoga

Kino Yoga je profesionálním kanálem pro komunitu jogínů, kteří chtějí prohloubit svoji praxi s Kino MacGregor, která je spoluzakladatelka centra Miami Life Center. Je autorkou tří knih a zakladatelkou časopisu Miami Yoga Magazine, ale hlavně učitelka jógy s dvacetiletou praxí. 

Její kanál je jako encyklopedie jógy pro praktikanty západního světa. Najdete v něm prakticky cokoliv, co vás v józe zajímá. KinoYoga se zaměřuje na Ashtangu jógu, která je specifická tím, že žák postupně cvičí šest sérií, které jsou rozřazeny podle úrovně náročnosti. Ashtanga nejen posiluje naše tělo, ale také otevírá duševní bloky, které jsou v našem fyzickém těle uloženy. 

Její kanál doporučujeme pravým nadšencům, kteří se chtějí ponořit do světa jógy naplno.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
51 Líbí se mi Uložit článek