10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé

28. 12. 2021
Komentáře
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ke zvládnutí života s grácií nám nestačí pouze správný time management. Důležité je si najít čas i na sebe samého a pracovat se svým tělem po fyzické i duševní stránce. Spojení obojí nabízí na popularitě neustále rostoucí jóga, která upracuje jak s naším fyzickým, tak i psychickým stavem. A nemusíte hned letět do nejbližšího jógového studia, lekce pohodlně zvládnete i sami doma. Stačí vědět jak! Proto se v tomto článku mrkneme na 10 skvělých programů a lekcí, které najdete na YouTube. 

Jóga znamená spojení fyzické a duševní stránky. Co nám cvičení jógy přinese?

Pro některé z nás to může být nalezení svého pravého Já, pro jiné je to nástroj k udržení fyzické kondice a psychické pohody. Není náhoda, že se jóga zpopularizovala v době, kdy se vše urychluje a mnoho z nás většinu svého času tráví v kanceláři. 

  • Hodiny jógy mají své benefity. Mezi ně patří dechová cvičení (tělesné a duševní uvolnění), získání síly a flexibility, správné držení těla, redukce hmotnosti, meditace (duševní uvolnění, které odbourává stres a napomáhá získat rovnováhu v životě), správné fungování krevního oběhu a zmírnění chronických onemocnění.
  • Jóga není vhodná pro lidi s kloubními náhradami, pro těhotné ženy (většina jógových studií nabízí speciální hodiny pro těhotné ženy) nebo pro lidi s vyhřezlou meziobratlovou ploténkou či jinou závažnou poruchou páteře. Také není dobré cvičit jógu po vážném úrazu.

Oblečte se do pohodlného sportovního outfitu, připravte si podložky na cvičení, láhve s vodou, ručník a jdeme na to. 

  • Pokud ještě pořád o józe pochybujete, přečtěte si o všech jejích benefitech pro zdraví i trénink v tomhle článku.
  • Tápete, jak se vhodně obléct na jógu? Poradíme! Pohodlný outfit si snadno sestavíte podle tohoto článku

10 jógových programů na YouTube, podle kterých vás jóga bude bavit

1. Yoga with Adrienne

Yoga with Adrienne je jedním z Youtube kanálů, kde najdete velký výběr tutoriálů na různé druhy jógy pro jakékoliv obtížnosti. Zajímavá je určitě 30denní výzva, která vás provede od té nejlehčí obtížnosti po tu nejtěžší. 

Tutoriály jsou rozděleny podle toho, s jakým problém se potýkáte. Můžete zde nalézt jógu pro hubnutí, spaní nebo jógu pro běžce. Tyto lekce však nejsou řešeny komplexně, a proto je mnohem účinnější svou jógovou praxi obohatit např. o plavání nebo posilování. Jóga s Adrienne je svým širokým zaměřením komplexním řešením pro začínající a mírně pokročilé jogíny, kteří chtějí praktikovat jógu z pohodlí svého domova. 

Adrienne má velmi uklidňující hlas a každou ásanu provádí velmi pomalu, proto máte záruku toho, že vám nic neuteče a že každou její sestavu odcvičíte poctivě zároveň s ní.

2. Yoga by Candace

Yoga by Candace představuje kanál plný krátkých jógových výzev a speciálních videí, která ukazují vychytávky, jak se dostat do nejsložitějších pozic. Jejím hlavním obsahem je však jóga pro duševní zdraví

Tento kanál se zajímá spíše o jemnou jógu, která představuje malé krůčky k těm nejtěžším ásanám, a proto, pokud nikam nespěcháte, je pro vás kanál tou nejvhodnější cestou. Každá lekce probíhá bez zbytečného zdlouhavého vysvětlování. Důležitá je praxe a plná pozornost, díky které je možné v pozicích setrvat a neustále se zlepšovat.

3. Sarah Beth Yoga

Kanál Sarah Beth Yoga je skvělým tipem pro jógové začátečníky, sportovce, kteří hledají úlevu pro svoje napjaté svaly ve formě příjemného protažení, ale své si tady najdou například i těhotné ženy

Videa cílí na vytvoření pravidelné rutiny pro řešení zdravotního problému, úlevy pro tělesný aparát nebo jen přidání pravidelného pohybu do denního režimu (pro zklidnění a odbourání stresu po práci nebo během zkouškového ideální). 

4. Ekhart Yoga

Ekhart Yoga je kanálem pro část populace, která se potýká s bolavými klouby a jinými obtížemi, které jsou způsobeny sedavým zaměstnáním. Tento kanál nabízí od pár minutových cvičení až po hodinové lekce, které jsou zaměřeny jak na budování síly, tak i protahovaní.

Kromě toho nabízí kanál i lekce anatomie, jógového dechu a vysvětlení jógové cesty spolu s prvky filozofie, kde je možné získat nové informace pro pokročilejší jogíny, kteří uvažují o absolvování kurzu jógového instruktora. 

5. Psyche Truth

Na kanálu Psyche Truth najdete celou řadu formátů videí – od masáží, přes výživu až k cvičení a skvělým jógovým videům. A také díky tomu patří mezi jeden z nejoblíbenějších vůbec. Lekce se zaměřují na zpevnění core, flexibilitu, sílu, ale typicky i hubnutí. Videa se budou líbit hlavně začátečníkům, kteří slyší na přesah cvičení do fitness. 

Mezi cvičícími videy občas narazíte i na rozhovor s doktory, odborníky na zdraví a dalšími jógovými instruktory.  

6. Bad Yogi

Pokud patříte mezi typ lidí, kteří by rádi cvičili, ale musí se přemlouvat nebo by nejraději šli na lekci typu "jóga s vínem", tak vám můžu jedině doporučit kanál "Bad Yogi", který je jako stvořený pro všechny nešťastníky, kteří se sportem zápasí. Výhodou je, že nemusíte mít žádné znalosti nebo fyzičku, kterou u většiny videí potřebujete. 

Bad Yogi je vtipná a ironická žena, která vám pomůže se dostat do kondice nenásilným způsobem. Kromě cvičících videí můžete zhlédnout vtipná videa, která si dělají srandu z jogínů.

7. Fightmaster Yoga

Fightmaster Yoga je další super kanál pro všechny začínající jogíny, jejichž motto je "It's not about the pose". Není důležité být vždy perfektní, důležité je to zkoušet. Ideální lekce pro svoje zaměření nebo cíl snadno vyhledáte přes playlisty, které se zaměřují na zmíněné začátečníky, ale taky na energii, flexibilitu, sílu nebo třeba yoga challenges. 

Nejvýraznějšími druhy jógy jsou hatha (její součástí jsou nejen asány, ale i dechová cvičení a očistné techniky) a vinyasa jóga (splynutí dechu s plynulým pohybem), kde se pracuje s dechem. Jako bonus jsou zde videa pro těhotné ženy.

8. Yoga with Tim

Kanál Tima Senesiho vychází z jeho vlastní cesty za lepší váhou, sebevědomím a negativní nahlížením na sebe sama. Tím jsou právě ovlivněna jeho lekce a challenges jednoduše aplikovatelná i pro ty, co teprve začínají. Naopak jeho populární 30denní výzva je vhodná spíše pro pokročilé, pokud však nemáte problém s pevným středem těla a hravě zvládáte stojky, tak směle do toho. 

Výhodou tohoto kanálu je detailní vysvětlení každé pozice, kterou Tim provádí. Jeho cvičení jsou mimo jiné i uzpůsobena k tomu, aby se z vás stal profesionální instruktor jógy. Je to výzva, kterou zvládnou ti nejtrpělivější.

9. LiveStrongWoman

LiveStrongWoman je kanál pro ženy, které nemají čas na delší cvičení než 12 minut. Tento kanál mimo jiné obsahuje zajímavé recepty, kde jsou popsané nutriční hodnoty. Jógová videa jsou doplněná o fitness videa (HIIT kardio a cviky na posílení břišních svalů), která mají za cíl vypracovat postavu do líbivých tvarů mnohem rychleji. 

Kanál je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak i pokročilé. Starší videa jsou vytvořena animovanou edukační formou, která se zaměřuje na nutriční tipy. Pokud pro vás není cvičení prioritou, ale nutností k udržení hezké postavy, tak tento kanál je vhodný právě pro vás.

10. KinoYoga

Kino Yoga je profesionálním kanálem pro komunitu jogínů, kteří chtějí prohloubit svoji praxi s Kino MacGregor, která je spoluzakladatelka centra Miami Life Center. Je autorkou tří knih a zakladatelkou časopisu Miami Yoga Magazine, ale hlavně učitelka jógy s dvacetiletou praxí. 

Její kanál je jako encyklopedie jógy pro praktikanty západního světa. Najdete v něm prakticky cokoliv, co vás v józe zajímá. KinoYoga se zaměřuje na Ashtangu jógu, která je specifická tím, že žák postupně cvičí šest sérií, které jsou rozřazeny podle úrovně náročnosti. Ashtanga nejen posiluje naše tělo, ale také otevírá duševní bloky, které jsou v našem fyzickém těle uloženy. 

Její kanál doporučujeme pravým nadšencům, kteří se chtějí ponořit do světa jógy naplno.

Sport v těhotenství: co je po stránce pohybu zdravé a co naopak rizikové?
Sport v těhotenství: co je po stránce pohybu zdravé a co naopak rizikové?
Ani během těhotenství není důvod se sportem přestávat. Pohybem prospíváte sobě i dítěti. Je však potřeba dodržovat několik zásad. Které to jsou?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Dostaňte se do formy: Trénink a strava podle hvězdné trenérky Jillian Michaels
Dostaňte se do formy: Trénink a strava podle hvězdné trenérky Jillian Michaels
Jillian Michaels a její cvičební programy se zaměřením na zpevnění postavy a redukci tukové tkáně se jíž dávněji dostaly do povědomí žen, které si přejí cvičit doma. Jaké jsou její nejznámější cvičební programy a jak bychom měli jíst pro viditelné výsledky?
10 tipů na domácí cvičení pro ženy podle YouTube, zn. bez náčiní
10 tipů na domácí cvičení pro ženy podle YouTube, zn. bez náčiní
S vizí nového těla nemusíte jen do fitka. Pořádný trénink si můžete dát také z pohodlí vašeho domova. Bude vám k tomu stačit jen cvičební podložka a youtube. Výmluvy jako "nemám čas, je to drahé" hoďte za hlavu! V 10 tipech na domácí cvičení si jistě najdete to své.
Zavřené fitko? Nezoufej, pořádně si zacvičíš a sexy postavu vytvaruješ i doma s pomocí Blogilates
Zavřené fitko? Nezoufej, pořádně si zacvičíš a sexy postavu vytvaruješ i doma s pomocí Blogilates
Pevné tělo díky cvičení jen vlastní vahou? S Blogilates to zvládnete! Najděte si cvičební plán dle svých cílů, pusťe si video na youtube a směle do toho!
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech? V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?