Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 24. 7. 2021 Poprvé publikováno 17. 6. 2020
Aktualizováno 24. 7. 2021
5 min. 26 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli
obrázek z unsplash.com

Máte za to, že jógu cvičí jenom nadšenci v batikovaných hábitech vyluzující podivné zvuky a že to je vlastně tak trochu nuda?

V dnešním článku vás přesvědčíme, že cvičení jógy má spoustu benefitů, ze kterých vytěží nejen vaše tělo, ale i mysl. Možná budete překvapeni, s čím vám jóga může pomoci.

1. Uleví od stresu

Jóga je známá i díky tomu, že má něco jako "antistresové" účinky. Studie ukazují, že pomáhá snížit hladinu kortizolu, kterému se také říká "stresový hormon" (Smith et al., 2007).

Spolu s dalšími metodami (jako je třeba meditace) vám tak jóga může pomoci držet napětí a stres pod kontrolou. Proto si večer namísto dalšího dílu oblíbeného seriálu dejte 15–20 minut klidné jógy a uvidíte, že vám bude hned lehčeji na duši.

2. Zajistí kvalitnější spánek

Nekvalitní a nedostatečný spánek je dáván do souvislosti s rozvojem obezity, vysokým krevním tlakem a depresemi. Důležitý je i v situacích, kdy chcete hubnout nebo budovat svaly. Tuto složku zdravého životního stylu nikdy nepodceňujte (Rahe et al., 2015).

Jóga může být dalším dílkem skládanky, která vám pomůže rychleji usnout, spát déle a ráno se cítit svěže. A proč se to děje? Cvičení jógy je spojeno s vyšším vyplavováním melatoninu ve večerních hodinách, což může zlepšit kvalitu spánku (Harinath et al., 2004).

Kromě spánku má jóga pozitivní vliv na úzkost, deprese i chronickou bolest. Což jsou faktory, které klidnému kvalitnímu spánku taky zrovna nepřispívají.

3. Zlepší flexibilitu a balanc

Jógu do své cvičící rutiny běžně zapojují i běžci nebo sportovní lezci. Moc dobře vědí, proč to dělají. Jóga pomůže k větší flexibilitě a rovnováze. Tím výrazně zlepšíte výkony v jiných disciplínách.

Zkuste zařadit 15–30 minut jógy denně a sledujte ten rozdíl.

4. Posílíte svaly

Pokud jste už někdy jógu zkoušeli cvičit, možná mi dáte za pravdu, že to není zas takové lážo plážo, jak to vypadá, a vy se v některých pozicích třepete jak rosol.

Při józe skvěle zapojíte i běžně nepoužívané svaly a zase budete o kousek blíž vysněné postavě.

Cvičení jógy totiž není jen rozjímání při svitu měsíce, podle vámi zvolené obtížnosti si můžete i slušně máknout.

5. Zlepšíte držení těla

Mnoho z nás sedí hodiny a hodiny za obrazovkami počítače. Ruku na srdce, to zrovna správnému držení těla nepřidá. Takový způsob práce se nám dříve nebo později "odmění" nepříjemnými bolestmi zad.

Kdo tohle zažil, tak ví, že se jedná o velmi nepříjemnou záležitost. Proto je lepší bolestem zad předcházet. A právě v tom nám může pomoci jóga. Stačí pár základních cviků a budete se cítit, jak když spolknete pravítko. Postupně vám jóga pomůže zpevnit střed těla, který napomáhá k celkově správnému držení těla.

6. Uvědomíte si lépe vlastní tělo

Cvičení jógy je do velké míry o správném dýchání. Svůj dech běžně nevnímáme, dýcháme mělce a zcela automaticky. Což je vlastně škoda. 

Svoji jógovou chvilku berte jako čas, který máte zcela pro sebe. Uvědomění si vlastního dechu vede k propojení s vlastním tělem. Později možná zjistíte, že taková maličkost, jako je soustředění se na dech, vám pomůže lépe zvládat psychickou zátěž a stresové situace.

Proč cvičit jógu? Pomůže k lepší postavě i klidnější mysli

7. Zlepší vaše soustředění a budete se cítit plni energie

Jóga funguje jako malý zlepšovák nálady kdykoliv během dne. Sama ji ale nejraději cvičím ráno, a to ještě předtím, než vůbec zapnu telefon nebo notebook. Pomůže vám připravit se na celý den, budete se lépe soustředit a snadněji čelit veškerým výzvám. 

Ne nadarmo se totiž říká, že ráno dělá den. Stačí krátkých 5–10 minut, ale dopřejte tento čas sami sobě dřív, než ke svým myšlenkám pustíte nevyřízené maily a další nekonečný příval povinností.

Krátká jógová sestava po ránu, ale i kdykoliv později, může znamenat skvělé nakopnutí. Proto popřemýšlejte, jestli opravdu potřebujete ten obří hrnek kávy, abyste mohli vůbec fungovat, nebo si raději krátce zacvičíte.

8. Pomůže vám k lepšímu jídelníčku

Od jógy je už jen krůček k mindfulness. To je "záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku bez posuzování". 

Od mindfulness se dále můžeme posunout k "mindful eating", což bychom mohli definovat jako "vědomé jedení". Ruku na srdce: Kdy naposledy jste se najedli opravdu v klidu, aniž byste byli rušeni? Schválně, zkuste to! Zjistíte, že si jídlo mnohem víc vychutnáte a třeba i objevíte nové chutě. A co víc, lépe také poznáte, kdy jste sytí a nepotřebujete jíst dál. Což může pomoci v cestě za vaší vysněnou postavou.

Co si z toho vzít?

Jóga dávno není výsadou jen hrstky alternativních nadšenců. Zcela právem nabývá na popularitě. Díky józe můžete působit na jednotlivé složky zdravého životního stylu, jako je kvalitní spánek, vyrovnávání se se stresem nebo stolování v klidu bez vyrušování.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
26 Líbí se mi Uložit článek