Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení

Komentáře
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Tipuji, že dlouho ne. Přitom je to škoda. Moderní uspěchaná doba nás vede k potřebě stíhat co nejvíce věcí za co nejkratší čas. Proto pracujeme a u toho jíme. 

Co to je mindful eating?

Mindful eating v českém překladu znamená všímavé nebo vědomé jedení a vychází z principu mindfulness. Tento princip není žádnou novinkou, přišel s ní Jon Kabat Zinn už v 70. letech minulého století a definuje ho jako "záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku a bez posuzování.“

Ale až během několika posledních let začíná být mindfulness velkým trendem.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co mi “mindful eating” může přinést
  • Jak mi může pomoci s hubnutím
  • Jak můžu dostat hlad pod kontrolu
  • 5 jednoduchých tipů, jak začít

Proč právě já bych ho měl/a zkusit?

Vědomé jedení může být skvělým nástrojem k tomu, abyste měli kontrolu nad svými stravovacími návyky. Pomoci může, pokud řešíte hubnutí, máte problémy s přejídáním nebo se jednoduše chcete cítit lépe a být fit.

Jsme zvyklí do sebe jídlo rychle naházet, aniž bychom mu věnovali hlubší pozornost, a pokračujeme v dalších činnostech, které se na nás valí ze všech stran. Hltání jídla může být problematické, protože mozku trvá přibližně 20 minut, než vlastně zaregistruje pocit sytosti. A vy tak sníte mnohem víc, než potřebujete, a snadno se stane, že se přejíte.

Pokud jíte pomalu a vědomě, jste schopni si tento moment uvědomit a přestat. Ne automaticky pokračovat v jídle, dokud není talíř prázdný.

Navíc dokážete lépe rozlišovat mezi opravdickým kručákem nebo hladem emocionálním, kde svoji roli hraje třeba nuda nebo smutek. Pokud takové spouštěče odhalíte, můžete si vědomě vytvořit pauzu a vybrat si, jak se vlastně zachováte. A mít možnost volby je fajn, ne?

Ukažme si to na příkladu

Vezmeme si modelovou situaci – naše staré známé kámošky Květuš a Maruš:

  • Květuš je zvyklá jíst na gauči u seriálů. Momentálně sleduje Zaklínače a nemůže se od toho odtrhnout. Po příchodu z práce vedou její první kroky do kuchyně, kde si bleskově nachystá večeři, a ihned se odebere k televizi. Nemá ovšem pocit, že by ji večeře uspokojila, a tak si dá ještě nášup v podobě misky chipsů a sklenice coly. Skoro jako v kině!
  • Maruš si hezky prostře a se svým mužem se posadí ke stolu. Každý si nalije sklenku vína a proberou události uplynulého dne. Společně se shodnou, že tentokrát se ten losos opravdu povedl, dobře se najedli a možná si ještě dají jeden díl oblíbeného seriálu.

Jak na mindful eating?

Zpomalit, jíst v klidu a všímavě je v dnešní době umění. Stejně jako vytváření dalších nových zvyků to chce dávku trpělivosti, lusknutím prstů nebo přes noc se to rozhodně nenaučíte.

Pro začátek zkuste alespoň jedno jídlo denně jíst všímavě. Dále pak můžete tuto frekvenci navyšovat. Udělejte si na sebe čas a vnímejte každé sousto. S jídlem si sedněte k jídelnímu stolu, rozhodně u něj nestůjte nebo ho nejezte za chůze. Odložte taky telefon a při jídle nepracujte.

Zkrátka se nenechte rušit žádnými dalšími podněty. Tohle všechno jsou zlozvyky moderní doby, které je třeba prolomit.

Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení

5 tipů, jak začít jíst vědomě

1. Zpomalte

Pokud u jídla spěcháte, neustále sledujete ubíhající čas a hltáte, pak možná ani nevnímáte signály, které vám tělo dává. Nestihnete zaregistrovat, že už vlastně máte dost a dál jíst nepotřebujete. Výsledkem je přejedení se. Pokud se takto nacpete během nedělního oběda, odvalíte se k televizi na gauč, kde upadnete do několikahodinového kómatu. Jestliže se to stane ve všední den, produktivita práce rapidně klesá. To je logické – veškerá energie se soustředí do trávicího traktu a na hlavu jí už mnoho nezbývá.

A to přece nechcete. Raději věnujte sobě a svému jídlu o pár minut více. Práce vám nikam neuteče a vy se budete určitě cítit více "fresh" po zbytek dne.

Jídlo naberte, vložte do úst, rozkousejte a spolkněte. Až potom si naberte další sousto. Mezi jednotlivými sousty klidně odložte příbor. Soustřeďte se na všechny chutě a vůně, které vám jídlo nabízí.

Rada č. 1:

  • Jezte pomalu, nehltejte, nepřecpávejte se a budete mít více energie během dne.

2. Buďte foodstylistou a udělejte si z jídla zážitek

Jídlo si chystejte tak, aby lahodilo nejen vašim chutím, ale i očím. Dejte si záležet: použijte hezké nádobí, pracujte s barevnými potravinami. Nepodceňujte ani okolí a na stole si ukliďte.

Pokud pravidelně krabičkujete a chystáte si jídlo a pití s sebou, pořiďte si nějaké pěkné krabičky, termohrnek nebo lahev na vodu. Funguje to motivačně a zážitek z jídla rázem bude o level výš. Plus budete ohleduplnější k planetě.

Rada č. 2:

  • Jídlo si hezky chystejte a jezte v hezkém prostředí. Z jídla zaručeně budete mít větší zážitek, než když do sebe za pochodu nacpete čtyři suché rohlíky.

3. Nenechte se rušit

Tzv. "multitasking" (dělání více činností najednou) je zaručený způsob, jak si jídlo neužít a neposlouchat signály, které vám tělo dává.

Všichni určitě známe typickou situaci, kdy jdeme do kina s XXL popcornem a po reklamách je najednou fuč. Nebo u dalšího dílu napínavého seriálu ve vás zahučí chipsy a vy máte tak nějak pocit, že jste to vlastně vůbec nebyli vy, kdo se tomu sáčku podíval na dno. A chcete další.

Rada č. 3:

  • Začít můžete hned. Zkuste další jídlo prostě sníst a nedělat u něj nic dalšího. Jen jíst a jídlo opravdu vnímat.

Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení

4. Máte doopravdy hlad, nebo jen zajídáte emoce?

Jsme zvyklí jíst, když jsme ve stresu, smutní, cítíme se sami nebo se prostě nudíme. Jíme, protože nám to říká naše mysl.

Když se cítíme špatně, náš mozek vyloženě volá po zvýšení hladiny dopaminu, tedy hormonu dobré nálady. Dobré jídlo je zaručený úspěch. Takové chování ale může být návykové. Sami možná znáte situaci, kdy přijdete unavení a vystresovaní z práce. Dáte si kávu, nohy nahoru a ke kávě něco dobrého, že?

Ale co signály těla? Víte, jak se u vás projevuje hlad? U někoho začne žaludek vyhrávat hotovou symfonii, někoho bolí hlava, cítí se slabý nebo rapidně klesá jeho pracovní výkon.

Rada č. 4:

  • Sami sobě odpovězte na otázku, jak se projevuje hlad u vás? Co jsou spouštěče emočního jedení? Naučte se mezi tím rozlišovat.

5. Více přemýšlejte o jídle, které jíte

V posledních letech jsme méně a méně ve spojení s jídlem, které se nám objeví na talíři. Prostě ho koupíme v supermarketu a dál o něm nepřemýšlíme. Jsme zavaleni nekonečným množstvím jídla a možnostmi. A tím ztrácíme spojení s přírodou a přirozenou sezónností.

Zkuste se zamyslet nad všemi procesy, kterými potraviny musely projít, než se vůbec dostaly na váš stůl. Pěstování, péče, sklízení, transport, tvorba receptů, servírování… Kolik lidí se na tom podílelo? A jak dlouho to trvalo?

Třeba takový donut s polevou v barvách hřívy jednorožce jistě zaujme na první pohled. Než po něm sáhnete, zkuste se na chvíli zamyslet, jestli takovou potravinu doopravdy potřebujete jíst a co vašemu tělu přinese. Tady není těžké přijít na správnou odpověď – nic pozitivního to není.

Rada č. 5:

  • Právě tohle uvědomění a vytvoření jakési pomyslné “pauzy” vám může pomoci potraviny lépe vybírat, chovat se k planetě šetrněji a žít zdravěji.

Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení

Co si z toho vzít?

Mindful eating aneb vědomé jedení je šikovný nástroj, který vám pomůže získat lepší kontrolu nad vašimi stravovacími návyky.

Podle mého názoru by tahle technika měla doprovázet každou změnu životního stylu a ideálně by se v našem životě měla zabydlet napořád.

Mezi základy mindful eating patří:

  1. Jíst pomalu.
  2. Jíst bez dalšího rozptylování se.
  3. Vnímat hlad a přestat jíst ve chvíli, kdy cítím sytost.
  4. Rozlišovat mezi hladem a spouštěči, které s hladem vůbec nesouvisí.
  5. Vnímat, jakou má jídlo vůni, barvu a texturu.
  6. Naučit se vyrovnávat s pocity viny a úzkosti z jídla.
  7. Vnímat jídlo jako jeden z nástrojů ke zdraví.
  8. Vnímat, jak se po jídle cítím a jaký má efekt na moje tělo.
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy na 1800 kcal
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy na 1800 kcal
Ne každý má to štěstí, že si může veškerá jídla nachystat v průběhu dne. Pokud máte na oběd jen pár minut, a často jej tak řešíte někde v rychlém občerstvení, máme pro vás řešení v podobě krabiček. Pomocí krabičkování můžete i pohodlně a jednoduše hubnout.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak si zachovat chladnou hlavu v jakékoliv situaci? Zastavte se a zkuste mindfulness, radí lékařka Zuzana Špačková
Jak si zachovat chladnou hlavu v jakékoliv situaci? Zastavte se a zkuste mindfulness, radí lékařka Zuzana Špačková
Aktuálna situácia nás všetkých vystavuje podnetom, ktorým sme doteraz čeliť nemuseli. Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť negatívnym myšlienkam?
Zlepšete své soustředění a zklidněte svou mysl díky mindfulness. Rozhovor s lékařkou Zuzanou Špačkovou poradí, jak na to
Zlepšete své soustředění a zklidněte svou mysl díky mindfulness. Rozhovor s lékařkou Zuzanou Špačkovou poradí, jak na to
Trénujeme svá těla, tak proč se zapomínáme starat i o hlavu? Lékařka Zuzana Špačková v rozhovoru prozradí, jak se jednoduše pustit do mindfulness a začít se učit pracovat se stresem, zlepšit schopnost soustředit se a naučit se vnímat vlastní emoce.
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?