Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?

Komentáře
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Dopamin je jedním z nejdůležitějších neuropřenašečů v lidském mozku.
  • Jeho přirozená tvorba je nezbytná pro motivaci k výkonům.
  • Hladinu dopaminu lze přirozeně zvýšit pohybem, pobytem na slunci či relaxačními technikami.

Dopamin patří mezi nejdůležitější přenašeče nervových vzruchů (neurotransmitery) v lidském těle. Odhaduje se, že dopamin tvoří až 80 % ze všech katecholaminů, které se v mozku vyskytují. Jak dopamin přirozeně vzniká, jak můžeme jeho přirozenou tvorbu narušit a co se v těle děje, pokud je dopaminu nedostatek nebo naopak přebytek?

Dopamin se tvoří v mozku z aminokyselin

Dopamin byl objevený v živočišných tkáních v 50. letech 20. století. V lidském mozku přirozeně vzniká z molekuly známé jako L‑DOPA (někdy také jako levodopa), která se tvoří z aminokyselin L‑tyrosinu, resp. L‑fenylalaninu přijímaných ve stravě.

Pro vlastní tvorbu dopaminu je nezbytný příjem fenylalaninu a tyrosinu, což jsou dvě aminokyseliny přirozeně se vyskytující v bílkovinách. Ačkoliv existují studie, které pozorují sníženou tvorbu dopaminu při nedostatku těchto aminokyselin, v praxi je to spíše nepravděpodobné, protože běžný denní příjem těchto aminokyselin ze stravy daleko převyšuje jejich potřebu pro tvorbu dopaminu.

Dopamin je silně spojený s motivací a se systémem odměn. Dá se říct, že nebýt uvolňování dopaminu, bylo by podstatně složitější projevit úsilí k určité činnosti a dlouhodobě na sobě pracovat a zlepšovat se.

Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?

Co znamená, když tělo produkuje dopamin?

Dopamin je považován za neuropřenašeč, který spojuje určitou činnost se systémem odměn. Odborníci se domnívají, že dopamin sám o sobě nezpůsobuje pocity štěstí či euforie, za to jsou zodpovědné spíše neuropřenašeče či hormony jako serotonin, oxytocin nebo endorfiny.

Ve skutečnosti však dopamin s odměnou spojený máme, což v budoucnu může znamenat, že se dané činnosti budeme věnovat s vidinou opětovné odměny. Právě tyto procesy jsou základem “dopaminových cyklů”, které propojují úsilí, odměnu a následnou touhu po opětovné odměně.

Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?

Může na dopaminu vzniknout závislost?

Dopaminové cykly velmi úzce souvisí se závislostmi. Pokud nás určitá činnost činí šťastnými, snažíme se ji pravidelně opakovat, abychom si pocit štěstí připomněli. Ve skutečnosti však nevzniká závislost na dopaminu jako takovém, ale na činnosti či látce, která uvolnění dopaminu způsobuje. Ačkoliv tedy dopamin hraje při rozvoji závislosti nezanedbatelnou roli, vždy je třeba v první řadě odhalit samotnou příčinu. Například za večerním obžerstvím může stát příliš dlouhá časová prodleva od posledního jídla apod.

Co se stane, když je v těle příliš mnoho nebo příliš málo dopaminu?

Vlastní produkce dopaminu se napříč populací liší a v extrémních případech může stát za některými závažnými neurologickými poruchami. Zamezení tvorby dopaminu vlivem zániku neuronů tvořících dopamin v oblasti substantia nigra je příčinou Parkinsonovy choroby, jejíž průběh se do současné doby zmírňuje užíváním L‑DOPA, která na rozdíl od dopaminu prochází přes hematoencefalickou bariéru. Naopak přebytek dopaminu bývá spojován se schizofrenií.

U zdravých lidí je nadměrné uvolňování dopaminu spojováno se závislostmi. Například následkem konzumace alkoholu či příjmu nikotinu dochází k podstatnému zvýšení hladiny dopaminu, které je následováno poklesem v jeho hladině při abstinenci. Některé drogy jako například kokain dokonce zabraňují odstraňování dopaminu ze synapse, čímž dochází k jeho hromadění a amplifikaci jeho účinků.

Problematické je následné snížení hladiny dopaminu, které nastává po odeznění účinku těchto návykových látek. To je často spojeno se zvýšeným vnímáním stresu, s pocity úzkosti, se sníženou motivací či dokonce se zvýšenými chutěmi na potraviny bohaté na tuky a cukry.

5 tipů, jak lze přirozeně zvýšit hladinu dopaminu

Existuje celá řada způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu. Zvýšená hladina dopaminu snižuje únavu a podporuje motivaci.

1. Pravidelně sportujte

Pohybová aktivita má pozitivní vliv na psychiku člověka. Některé studie také ukazují, že pokud je fyzická aktivita prováděna pravidelně, má také vliv na zvýšení hladiny dopaminu.

2. Dbejte na dostatečný spánek

Zatímco v ranních hodinách je hladina dopaminu zvýšená, ve večerních hodinách přirozeně klesá. Právě díky těmto denním výkyvům jsme ráno v práci přirozeně efektivnější než ve večerních hodinách. Pro udržení cirkadiánních rytmů je nezbytný kvalitní spánek o délce v rozmezí 7–9 hodin. Důležité je také chodit spát a vstávat přibližně v podobnou dobu.

3. Poslouchejte hudbu

Říká se, že hudba léčí. Některé studie dochází k závěrům, že poslech hudby má vliv také na zvýšené vyplavování dopaminu. Jako vhodná hudba k poslechu se zdá být instrumentální nebo vážná hudba.

4. Buďte na slunci

Je všeobecně známo, že pobyt na slunci má pozitivní vliv na dobrou náladu, což je následek zvýšeného uvolňování některých neurotransmiterů včetně dopaminu. Dejte však pozor na bezpečné slunění, zvlášť během letních měsíců by měla být samozřejmostí ochrana za pomoci opalovacích krémů.

5. Meditujte

Studie ukazují, že meditace má pozitivní vliv na uvolňování dopaminu. Využít můžete principů mindfulness, o kterých jsme psali v našem dalším článku Buďte zdravější, soustředěnější a odolnější vůči stresu díky očištění mysli. Poznejte mindfulness.

Co si z toho vzít?

Dopamin patří mezi nejdůležitější neuropřenašeče v lidském těle. Vzniká z aminokyselin, tvoří až 80 % všech katecholaminů v mozku a jeho funkce je spojená s projeveným úsilím a s motivací. Dopamin hraje důležitou roli při vzniku závislostí. Ačkoliv na dopamin jako takový závislost nevzniká, na činnosti vyplavující dopamin už tomu tak být může. U některých klasických závislostí (alkohol, nikotin, drogy) dochází k umělému vyplavování neúměrného množství dopaminu, kdy se dopaminové receptory stávají méně citlivé a při abstinenci pociťujeme projevy nedostatku dopaminu.

Existuje celá řada způsobů, jak můžeme hladinu dopaminu přirozeně zvýšit. Mezi ty nejúčinnější patří pravidelná pohybová aktivita, dostatečný spánek a relaxace ve formě poslechu hudby nebo meditace.

Jak funguje dopaminový detox?
Jak funguje dopaminový detox?
Dopaminové detoxy zahrnují omezení spouštěčů produkce "levného dopaminu", například přejídání se či nadměrný čas na sociálních sítích. Jak přesně tento půst funguje a jsou jeho potenciální benefity podpořeny výzkumy? Odpovědi se dozvíte v tomto článku!
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Možná nejste tak úplně spokojeni s tím, jak svá chytrá zařízení používáte. Zároveň si nevíte rady s tím, jak z toho začarovaného kruhu ven. Připravili jsme pro vás pár praktických tipů, díky kterým se naučíte používat vychytávky moderní doby chytře.
Může být závislost na jídle a cukru stejná jako na drogách?
Může být závislost na jídle a cukru stejná jako na drogách?
V dnešní době máme tolik možností dopřát si jídlem, že nevíme, co si dát dříve. Někteří z nás se však mohou dostat až do fáze, kdy mluví o tom, že jsou na jídle závislí. Je to možné?
Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti
Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti
Láska je krásná věc. Pokud se zamilujete, ve vašem těle se začnou dít věci! A my si typické pocity zaláskovaných lidí rozebereme tak trochu vědeckým okem.
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
5 způsobů, jak kouření ovlivňuje sportovní výkonnost
5 způsobů, jak kouření ovlivňuje sportovní výkonnost
Proč jsou kuřáci v průměru horšími sportovci než nekuřáci a jak moc nám kouření ve skutečnosti výkonnost zhorší?
Opravdu hudba léčí? Poznejte vliv hudby na vaše tělo
Opravdu hudba léčí? Poznejte vliv hudby na vaše tělo
Hudba provází lidstvo už od nepaměti a člověka ovlivňuje po individuální i kolektivní stránce. Dokáže ale skutečně ovlivnit koncentraci, zdraví, psychickou pohodu nebo sportovní výkon?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?