Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 27. 7. 2021 Poprvé publikováno 1. 5. 2020
Aktualizováno 27. 7. 2021
17 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti

Podíváte se na svoji druhou polovičku, začnou se vám potit dlaně, srdce bít jako zvon, slunce najednou svítí tak nějak jasněji a vy se prostě cítíte mnohem lépe? Všechno vidíte růžově? Ani se vám nedivím, že ty růžové brýle nechcete sundat ani na minutu.

Láska je krásná věc. Pokud se zamilujete, ve vašem těle se začnou dít věci! A to doslova: v mozku se začnou vyplavovat neurotransmitery, jako je dopamin nebo oxytocin. Ty jsou dále zodpovědné za všechny ty krásné věci, které se dějí.

A my si typické pocity zaláskovaných lidí rozebereme tak trochu vědeckým okem. Toto je 8 projevů lásky, které můžete pozorovat na svém těle:

1. Motýlci v břiše

Kdo by neznal ono pověstné šimrání v břiše. Zodpovědné jsou za to stresové hormony adrenalin a kortizol, které se začnou vyplavovat ve větším množství v počátcích vztahu i při jeho pokračování. Možná budete překvapeni, ale zamilovanost se dá připodobnit právě k pociťování stresu!

Šimrání v břiše je způsobeno prudkým vyloučením adrenalinu (např. když si vzpomenete na svůj protějšek), který zrychluje srdeční frekvenci a zároveň způsobuje odkrvení trávicího systému. Mozek je také spojený s trávicím traktem tzv. bloudivým nervem (nervus vagus). Pokud jste nervózní nebo natěšení, nerv je také stimulován a vám v žaludku nastane učiněný motýlí rej.

Svoji roli ale hraje i kortizol. Zdá se, že kortizol výrazně pomáhá v začátcích navazování kontaktu s druhou osobou, díky němu totiž lépe překonáváme strach a stres z nového a nepoznaného, čímž se také zvyšuje šance, že se vše povede a s druhou osobou ve vztahu zůstaneme.

Kvůli celkovému stresu vám dokonce může být špatně od žaludku nebo můžete mít menší chuť k jídlu.

Nic netrvá věčně. Podle studie z roku 2005 se hladina kortizolu začne vracet k normálu po 12–24 měsících vztahu. Což znamená, že pocity silné zamilovanosti opadnou a vy se budete cítit o poznání klidněji (Marazziti, 2004).

2. Rozšířené zornice

Pokud se vám někdo opravdu líbí a jste do něj zamilovaní až po uši, vaše zornice se rozšíří. Odborně se tomuto stavu říká mydriáza. 

Za běžných okolností se velikost zornice mění podle osvětlení. Funguje tedy podobně jako automatická clona fotoaparátu. V oku to zajišťují dva hladké svaly – kruhový stahovač a paprskovitý roztahovač.

Jelikož jsme si v prvním bodu článku řekli, že láska se tak trochu podobá stresové situaci, i u zornic to funguje podobně. Ovlivňuje to na vůli zcela nezávislý sympatický nervový systém.

Ten je v tomto případě při pohledu na vaši drahou polovičku nepřímo stimulován dopaminem. Svoji roli hraje určitým způsobem i oxytocin.

Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti

fotografie z unsplash.com

3. Zvýšený práh bolesti

V jedné studii z roku 2010 bylo zkoumáno vnímání bolesti v souvislosti se zamilovaností. Účastníkům studie, kteří prodělávali fyzickou bolest, byly ukázány fotky jejich milované polovičky. 

Snímky z funkční magnetické rezonance (fMRI) jednoznačně ukázaly, že při pohledu na fotku partnera došlo k aktivaci té oblasti mozku, která je spojena s odměnou, a tím i k zmírnění vnímané bolesti. Svoji roli hrají zřejmě hormony endorfin a dopamin. (Younger et al., 2010).

Chápeme, že máte oči jen pro toho svého vyvoleného a okolí vnímáte méně, přesto buďte opatrní, ať nepřijdete k nějakému úrazu. Ve vnímání bolesti vás někdy ani láska nemusí zachránit.

4. Cítíte se závislí a musíte na něj/ni pořád myslet

Když se zamilujete, v mozku se začnou uvolňovat chemické látky, jako je vazopresin, adrenalin, dopamin a oxytocin. Ve studii z roku 2017 vědci zkoumali jistou podobnost závislosti na drogách a zamilovanosti. Ačkoliv oficiální klasifikace závislostí s láskou stále nepočítá (Earp et al., 2017).

Tyto látky se tedy vylučují, když zažíváme euforické pocity, což se při zamilovanosti jistě děje. A my chceme víc a víc…

Utkvělé myšlení na toho druhého (“ach, pořád na něj/na ni musím myslet”) je způsobené snížením hladin serotoninu v mozku. Je to stav podobný např. obsedantně-kompulzivní poruše (utkvělé chování, představy), kde je pozorován podobný jev – snížení serotoninu.

Pokud ale musíte být nějaký ten čas sami a odloučeni, určitě se cítíte smutní a možná i úzkostní. Za tenhle nemilý stav pak může hormon kortikoliberin, který mimo jiné stimuluje vylučování kortizolu, takže za tyto nepříjemné pocity je opět zodpovědný primárně kortizol.

5. Sladíte dech a tepovou frekvenci

Když jste čerstvě zamilovaní, cítíte se s milovaným člověkem na stejné vlně. Tohle můžeme brát i doslovně: možná to vy samotní nevnímáte, ale přirozeně sladíte dech a tepovou frekvenci, když sedíte jeden vedle druhého.

Ve studii z roku 2012 vědci tvrdí, že mnohem častěji se v tomto přizpůsobuji ženy mužům. Pravděpodobně proto, že jsou celkově vnímavější a empatičtější (Helm et al., 2012).

Zajímavý je i fakt, že při zamilovanosti mužům klesá hladina testosteronu v krvi, zatímco u žen lehce stoupá (Marazziti, 2004).

Takže i z mužů se stávají zamilovaní medvídci, ochotní snést své přítelkyni modré z nebe a koupit jí cokoliv, co jí na očích uvidí.

Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti
fotografie z unsplash.com

6. Potí se vám dlaně, srdce vám buší a červenáte se

Že se tak nějak cítíte před důležitou zkouškou nebo prezentací v práci? Opět zde můžeme najít jistou podobnost. Na svědomí to mají hormony akutního stresu – adrenalin a noradrenalin.

7. Jednoduše se cítíte více šťastní a v bezpečí

Oxytocin je také někdy nazýván "hormon lásky". Je vyplavován během objímání, polibků nebo sexu. Díky němu se pak cítíte být v bezpečí a šťastní.

Hraje klíčovou roli také v mateřství nebo reprodukci a přispívá k budování důvěry mezi partnery (Kosfeld et al., 2005).

Šťastní se cítíme díky dopaminu, o kterém už byla řeč. 

Motýli v břiše a další fyzické projevy zamilovanosti
fotografie z unsplash.com

8. Nemůžete spát

Zamilovanost ovlivňuje také tvorbu melatoninu, kterého se tvoří méně. Je to z toho důvodu, že v mozku jsou při zamilovanosti snížené hladiny serotoninu. Právě ze serotoninu se totiž melatonin přirozeně syntetizuje.

Je tedy možné, že ačkoliv jste pečlivě přepočítali každou ovečku ve stádu, spánek stále nepřichází.

Co si z toho vzít?

Po přečtení dnešního článku jste zase o kousek chytřejší a víte, že všechny ty hezké pocity mají svoje vysvětlení.

Pokud jste zrovna singl, tak nezoufejte. Ten pravý nebo pravá na vás určitě někde čekají.

[Instagram]

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
17 Líbí se mi Uložit článek