Snad ani ten největší optimista na světě nevěří, že má kouření pozitivní vliv na sportovní výkonnost a celkovou fyzickou kondici. Kouření má škodlivý vliv především na plicní ventilaci, což se podepisuje na nedostatečném okysličení a zásobování pracujících svalů kyslíkem. Jak velký je ale tento vliv ve skutečnosti a jak moc nám kouření brání v cestě za lepšími výkony?
Kouření má negativní vliv na fyzičku hned z několika důvodů
Kouření cigaret značně ovlivňuje celkovou fyziologii lidského těla, my se ale v tuto chvíli zaměříme pouze na ovlivnění celkové kondice a fyzičky.
Vědci navrhují několik možných mechanismů, jak může kouření uškodit v cestě za vrcholovými výkony:
Okysličení tkání. To je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč má kouření negativní vliv na sportovní výkon, zkrátka kyslík nemůže být po těle přenášený tak efektivně jako u nekuřáků.
Rychlejší tvorba laktátu. Laktát je „odpadní látka“ anaerobního metabolismu, která nás limituje ve vysoké výkonnosti (ztuhnutí svalů). Snížené množství kyslíku v krvi vede k rychlejšímu nástupu tvorby laktátu.
Ochabnutí dýchacích svalů. Ačkoliv při kouření dýchací svaly intenzivně pracují, k jejich posilování příliš nedochází, spíše naopak – kouření může vést k poškození a ochabnutí dýchacích svalů. To opět příliš neprospívá zajištění dostatečného množství kyslíku pracujícím svalům, jelikož zásobování krve je následkem ochabnutých svalů omezené.
Poškození cévního systému. Kouřením budou trpět také cévy našeho těla, jelikož kouření vede k poškození cévního endotelu. To může z dlouhodobého hlediska vyústit ve zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Oxidační stres. Zvýšená tvorba volných radikálů vede k vytvoření prozánětlivého prostředí, které narušuje funkci mitochondrií (snížená efektivita tvorby energie) a k omezení syntézy svalové hmoty, což opět negativně ovlivní sportovní výkon. O negativním vlivu kouření při nabírání svalové hmoty si můžete přečíst v našem dalším článku.
Všechny tyto faktory se negativně podepisují jak na aerobním (vytrvalostním), tak na anaerobním (intenzivním rychlostním či silovém) výkonu.
Do karet kouření nehraje ani fakt, že výrazně napomáhá vzniku rakoviny, kardiovaskulárním a dýchacím onemocněním a u mužů je druhým nejvýznamnějším faktorem životního stylu, který zkracuje život.
Kuřáci mají sníženou vytrvalostní i intenzivní sportovní výkonnost
Sportovní výkonnost a fyzickou zdatnost se rozhodli měřit v nové studii na asijských vojácích, jejichž výkon byl porovnáván v běhu na 3 km (aerobní výkonnost) a v maximálním počtu sed‑lehů a kliků vykonaných během 2 minut (anaerobní výkonnost). Celkem bylo testováno 3669 vojáků (2293 nekuřáků a 1376 kuřáků), díky čemuž máme k dispozici zajímavé a hodnotné výsledky:
Aerobní výkonnost klesla o necelé 2 %. Asi není překvapením, že vojáci‑kuřáci dosáhli ve studii horších výkonů v běhu na 3000 m než vojáci nekuřáci. V průměru jim tato vzdálenost zabrala asi o čtvrt minuty delší dobu.
I anaerobní výkonnost byla kouřením ovlivněna. V celkovém počtu provedených kliků a sed‑lehů během 2 minut zvládli vojáci‑kuřáci v průměru asi o 1–2 opakování méně než vojáci‑nekuřáci.
Silové a rychlostní porovnání bohužel nemáme, ale dá se očekávat, že v těchto srovnáních by kuřáci výrazně ztrácet neměli. Samozřejmě nezůstaneme pouze u asijských vojáků.
Máme k dispozici i další studie, které se na výkonnost kuřáků oproti nekuřákům zaměřily:
Studie na mladých švýcarských chlapcích ve věku 19 let potvrzuje snížení vytrvalostního (aerobního) výkonu u kuřáků oproti nekuřákům. Kuřáci nováčci (1–10 cigaret denně po dobu méně než 2 let) dosáhli o 2,4 % nižšího aerobního výkonu, pravidelní kuřáci (11–20 cigaret denně po dobu více než 4 let) dosáhli snížení výkonnosti o 12,3 %.
Studie na amerických vojácích průměrného věku 28 let došla k ještě větším odchylkám oproti testům na asijských vojácích. V běhu na 1,5 míle dosáhli kuřáci o 4,7 % horšího času a sed‑lehů za 2 minuty zvládli jen 49, zatímco nekuřáci dosáhli průměrného výkonu 57 sed‑lehů.
Samozřejmě, že kuřáci stále mohou být špičkoví sportovci s vynikajícími výkony, otázka ale je, jakých výkonů by mohli dosahovat, kdyby se kouření vzdali. Podle dostupných studií se zdá, že horších určitě ne…
Co si z toho vzít?
Snížení výkonnosti u kuřáků je způsobeno hned několika důvody, patří mezi ně menší efektivita okysličení pracujících svalů (kvůli vdechovanému oxidu uhelnatému), vyšší hodnoty laktátu v krvi, ochabnutí dýchacích svalů, poškození cévního endotelu (což může vést k vyššímu riziku kardiovaskulárních chorob) a oxidační stres, který může mít i negativní vliv na budování a udržení svalové hmoty.
Vedle negativního vlivu na fyzickou zdatnost kouření zcela prokazatelně poškozuje zdraví, negativně působí na kardiovaskulární a respirační systém a podporuje vznik a rozvoj rakoviny. Vedle nezdravých stravovací návyků tvoří u mužů druhý nejdůležitější faktor, kvůli kterému se dožívají nižšího věku.
Hned v několika studiích byl potvrzený negativní vliv kouření na sportovní výkonnost. Kuřáci dosahují nižší aerobní výkonnosti (vytrvalecké výkony = běhání, plavání, jízda na kole), ovlivněný je však také anaerobní výkon (maximální výkon během 2 minut apod.).