Domácí trénink pro zadek k nakousnutí

Martina Vašáková
Martina Vašáková Poprvé publikováno 31. 7. 2012
Aktualizováno 4. 5. 2021
4
Domácí trénink pro zadek k nakousnutí

Zadek, hýždě, pozadí, gluteály. Tolik názvů pro jednu a tutéž partii – není se čemu divit, pěkně vypracované hýždě jsou dominantou každé ženy a plusovým bodem každého muže. Nicméně dopracovat se k pořádnému kulatému zadku není jen tak. A především ženy s tím mívají problémy. Přinášíme proto účinné cviky pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou udělat tvarovaný, pevný zadek.

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Proč je dobré cvičit hýžďové svalstvo komplexně
 • Že silné hýždě znamenají menší riziko vzniku bolesti v bederní oblasti
 • Z kterých svalů se hýždě skládají
 • Jak cvičit hýždě pomocí nejlepších 10 cviků na perfektní pozadí

Jak na dokonalý zadeček?

Pevné hýžďové svalstvo je nejen centrem pozornosti, ale i určitým znakem našeho zdraví. Oslabené hýžďové svalstvo se může podílet na bolestech v bedrech, které jsou pro dnešní společnost bohužel celkem typické. Při cvicích zaměřených na hýždě se proto vyhněte častým chybám, jako je nevhodné zapojování bederních vzpřimovačů, nesprávné držení zad (kulacení nebo prohýbání), přetěžování kloubů a špatné dýchání.

Hýždě jsou tvořeny třemi velkými svaly (velký, střední a malý sval hýžďový), z nichž výsledný vzhled hýždí má na svědomí právě velký sval hýžďový. Hýždě byste tak měli posilovat komplexně a v celé jejich šíři, abyste docílili silného a zdravého pozadí. Pokud chcete hýžďové svalstvo převážně zpevnit, cvičte pomalu a tahem. Pokud chcete i přibrat na objemu, cvičte převážně intenzivně a se zátěží.

Není žádnou novinkou, že nejoptimálnější je při tréninku zařazovat cviky komplexní, to znamená cviky se zapojením více svalových skupin včetně středu těla. Jinak tomu není ani při tréninku hýždí. Staré známé dřepy či mrtvý tah jsou klasické komplexní cviky určené primárně k posílení spodní části těla včetně hýždí. A to se týká jak mužů, tak žen! Tyto cviky však patří především do posilovny. 

Domácí trénink pro zadek k nakousnutí
obrázek z archivu NEBBIA

Co dělat, když do posilovny z nemůžeme?

Svalům dokážeme dát zabrat i pomocí cviků s vlastní vahou v prostředí domova. V tomto článku se zaměříme na cviky zatěžující hýžďové a stehenní svaly, jež budete moci provádět bez strojů a speciálních pomůcek doma v pokoji. Pro většinu cviků vám bohatě postačí obyčejná podložka na posilování. Budete-li chtít dát zabrat vašim svalům ještě trochu víc, zakomponujte do tréninku tréninkové gumy

Z uvedených cviků si případně dle trénovanosti vyberte jen některé nebo je postupně střídejte dle libosti. Pokud se vám rutina zalíbí a budete si ji chtít zopakovat, přidávejte buď na délce cvičení (tj. zvyšujte počet zvolených cviků, sérií či opakování), nebo například na závaží, máte-li je v domácích podmínkách k dispozici. Vybrané cviky můžete vyzkoušet zařadit třeba i do HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink) tréninku, a využít tak i pouhých 15 minut k efektivnímu tréninku.

TOP 10 cviků pro domácí cvičení k dokonalému zadečku

1. Zanožování

Provedení cviku: Výchozí pozice je ve stoje. Můžete si pomoci tím, že se opřete rukama o zeď. Noha jde vzhůru, ústy vydechněte. Pohyb je plynulý a pomalý, noha natažená. Nevytáčejte pánev, špička nohy směřuje dolů. Záda neprohýbejte, stáhněte břišní svalstvo. Nohu zvedněte co nejvýše, s pohybem dolů se nadechněte. Zaměřte se na aktivování hýždí jakožto iniciátora pohybu, odkud musí pohyb vycházet. 

obrázek z istockphoto.com

Opakování: 30x na každou nohu, 3 série 

Alternativně: Cvik můžete provádět i na zemi v poloze na čtyřech. Ruce i nohy svírají s tělem pravý úhel. Jedna noha je natažená, táhlými pohyby směřuje nahoru a poté dolů. Na zemi můžete buď zvedat nohu nataženou, nebo pokrčenou. Pokrčená noha svírá v koleni pravý úhel, nohou kmitáte nahoru a dolů (vracíte nohu do pozice na koleno, poté opět zvedáte do vzduchu).

obrázek z istockphoto.com

Těžší varianta zanožování je s činkami. Opřete se o podložku do vzporu. Podložky se tak dotýkají pouze dlaně a špičky nohou. Do dlaní si však umístěte činky. Jděte do vzporu, záda jsou rovná a pevná. Zvedněte levou ruku s činkou a zanožte přitom pravou nohu. Poté cvik opakujte s pravou rukou a nataženou levou nohou. 

Opakování: 15x na každou nohu, 3 série

2. Unožování

Provedení cviku: I u tohoto cviku se můžete opřít o zeď. Záda jsou pevná, pohyb plynulý a pomalý. Unožujte do strany do výšky cca 30 centimetrů a poté ji vracejte zpět.

Domácí trénink pro zadek k nakousnutí

Opakování: 30x na každou nohu, 3 série

Alternativně: Stejně tak můžete cvičit i na zemi. Ruce a nohy svírají s tělem pravý úhel, jedna noha se zvedá do strany, špička nohy tvoří tzv. fajfku. S výdechem nohu zvedáte, s nádechem pokládáte na podložku. Unožovat můžete také vleže na boku, propnutá noha míří co nejvýše (alespoň úhel 70 °), poté se opět dotýká spodní nohy.

3. Dřepy

Provedení cviku: Výchozí postoj je na šířku pánve či o něco širší. Ze stoje přejděte plynule do dřepu, ve spodní pozici se soustřeďte na zapojení hýžďových svalů a vraťte se zpět do výchozí pozice. V horní poloze nesetrvávejte příliš dlouho. Při pohybu dolů se nadechujte, nahoru vydechujte. Při cvičení se nepředklánějte, paty tlačte do země a core těla mějte zpevněný. To, že kolena nesmějí přesahovat špičky, je překonaný mýtus, spíše se snažte kolena nevtáčet dovnitř.

obrázek z istockphoto.com

Opakování: 20x, 3 série

Alternativně: Kromě dřepů se závažím, které jsou však vhodné spíše pro prostory posilovny, představují výbornou alternativu pro domácí prostředí dřepy s výskokem, u nichž rozhýbete kardiovaskulární systém, anebo s posilovacími gumami okolo kolen. Díky nim (resp. díky působení proti stahovací síle gumy) zase zapojíte více svalů.

4. Zvedání pánve

Provedení cviku: Sedněte si na zem, ruce umístěte za záda. Zvedněte trup těla, zatímco vám ruce zůstanou oporou. Nohy jsou pokrčené v kolenou ve vzdálenosti od sebe na šířku pánve. Při zvednutí je tělo v jedné rovině se zemí. Zvedejte tělo nad zem a poté ho opět přibližujte k podložce. V horní poloze vydržte několik sekund s kontrakcí hýžďových svalů, teprve poté spusťte pánev znovu dolů. Vyvarujte se prohýbání v bedrech.

obrázek z blog.fitbit.com

Opakování: 20x, 3 série

5. Kontrakce (tisknutí) hýždí

Provedení cviku: Jednoduchý a známý cvik, který se dá praktikovat v každé volné chvíli. Stůjte vzpřímeně, zatáhněte břišní svaly. Následně s výdechem přitiskněte obě půlky k sobě, chvíli v této poloze setrvejte a poté hýžďové svaly opět povolte.

Opakování: 100x

Alternativně: Cvik se dá praktikovat i při sezení.

6. Výpady vpřed

Provedení cviku: Stůjte vzpřímeně s nohami od sebe na vzdálenost o něco větší, než je šířka pánve. Záda jsou pevná. Vykročte dopředu, stehno vykročené nohy se tak dostane do vodorovné polohy. Při vykročení se nadechněte, při návratu vydechněte. Střídejte nohy mezi sebou, pohyb přitom provádějte co nejníže. Tento cvik není vhodný pro ty, kteří mají problémy s klouby.

Domácí trénink pro zadek k nakousnutí

Opakování: 30x na každou nohu, 3 série

Alternativně: Chcete-li přidat na obtížnosti, přidejte si závaží. Doma postačí lahve naplněné vodou, nevlastníte-li jednoručky, v posilovně lze poté umístit činku na záda podobně jako u dřepů.

7. Výpady vzad (zakročení)

Provedení cviku: Stůjte vzpřímeně s nohami od sebe na vzdálenost o něco větší, než je šířka pánve. Jednou nohou udělejte krok vzad, druhou nohu pokrčte. Při pohybu vzad se nedechněte, při navrácení nohy do původní polohy vydechněte.

obrázek z istockphoto.com

Opakování: 30x na každou nohu, 3 série

Alternativně: Chcete-li přidat na obtížnosti, přidejte si závaží. Doma postačí lahve naplněné vodou, nevlastníte-li jednoručky, v posilovně lze poté umístit činku na záda (podobně jako u dřepů).

8. Kroužení

Provedení cviku: Klekněte si na podložku, opřete se dlaněmi o zem. Ruce a nohy svírají s tělem pravý úhel. Natáhněte nohu do výšky a začněte s ní napodobovat malé kroužky. Poté nohy vyměňte. Cvičení zapojuje i zádové svalstvo, nicméně dbejte na zpevněný střed těla – neprohýbejte se.

obrázek z istockphoto.com

Opakování: 30x na každou nohu, 3 série

9. Široké (sumo) dřepy 

Provedení cviku: Stoupněte si vzpřímeně, nohy jsou doširoka rozkročené. Paty míří ven. Pomalu se pokrčujte v kolenou, míříte směrem dolů. Tělo je v jedné rovině. Pří pohybu dolů se nadechujte. Dostaňte se do nejnižšího bodu, poté se s výdechem zvedněte.

obrázek z popsugar.co.uk

Opakování: 10x, 3 série

10. Výstup na stupínek

Provedení cviku: Můžete použít lavičku, přepravku, židli nebo jakýkoliv schod. Stupínek by však neměl být výše než vaše koleno. Vystupujte střídavě nohama na lavičku a zase došlapujte zpět na zem. Síla vychází ze spodní nohy. Při pohybu dolů se nadechněte, při pohybu nahoru vydechněte.

obrázek z popsugar.co.uk

Opakování: 20x na každou nohu, 3 série

Není to jen o perfektním tréninku, ale i o správně nastavené stravě!

Dokonalé hýždě nejsou otázkou několika návštěv posilovny, ale naopak jsou záležitostí systematického a pravidelného tréninku zasahujícího všechny svaly hýždí z více úhlů. 

V neposlední řadě hraje roli také vyvážená strava s dostatečným, avšak ne přebytečným množstvím všech makro i mikroživin. Základem pro přeměnu a tvarování postavy nebo budování svalové hmoty je adekvátní příjem bílkovin. S tím nám hravě může pomoci kvalitní syrovátkový nebo vícesložkový rostlinný protein.

[Instagram]

Přidej se k 29 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
306
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________