Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici

Ondřej Klein
Ondřej Klein 12. 9. 2019
6 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici

Ještě poměrně donedávna se všeobecně zastával názor, že kouření elektronických cigaret je prakticky bez zdravotních rizik. Jenže v posledních měsících a dnech ve světě přibývá náhlých vážných zdravotních problémů zejména u mladých lidí, které jsou dávány za vinu vapingu, tedy kouření elektronických cigaret.

Poté, co elektronické cigarety při používání vybuchovaly a minimálně jednomu člověku způsobily smrt, se v souvislosti s jejich používáním objevují další tragické případy. "Ve Spojených státech amerických zemřel již šestý člověk na onemocnění plic v důsledku kouření elektronických cigaret," oznámily v úterý 10.09. 2019 příslušné úřady v Kansasu.

Elektronické cigarety měly lidem pomáhat od závislosti na cigaretách. Nyní se objevují případy úmrtí v souvislosti s jejich kouřením

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že napříč celými Spojenými státy registruje stovky případů onemocnění dýchacích cest

V tuto chvíli je prozatím známo, že již 6 lidí zemřelo na onemocnění související s kouřením elektronických cigaret. K poslednímu úmrtí došlo v Kansasu. Žena starší 50 let, která dříve prodělala řadu zdravotních onemocnění, začala používat elektronické cigarety a její zdravotní stav se krátce na to zhoršil natolik, že musela být hospitalizována. Její zdravotní stav bohužel nebyl slučitelný se životem. Prozatím není jasné, jaké elektronické cigarety žena konkrétně používala.

Kolik lidí prozatím onemocnělo v souvislosti s kouřením elektronických cigaret?

 • Z páteční (6.9.2019) zprávy CDC vyplývá, že napříč celými Spojenými státy americkými bylo zaznamenáno více než 450 možných případů onemocnění plic v důsledku používání elektronických cigaret. Počty případů od pátečního zveřejnění zprávy stále narůstají.

Jaké symptomy onemocnění plic můžeme pozorovat v souvislosti s užíváním elektronických cigaret?

 • Dušnost
 • Horečka
 • Kašel
 • Zvracení
 • Průjem
 • Závratě
 • Bolest na hrudi

Bude těžké najít konkrétního viníka. Kandidátů je hned několik...

Symptomy popisuje Dr. Sanjay Gupta pro CNN, který dodává, že za poškozením plic spojeným s kouřením elektronických cigaret může stát jak problematické zahřívání kapaliny, tak i čím dál více rozšířený nešvar v podobě přidávání si různých látek do elektronických cigaret, jako je třeba marihuana.

Stojí za náhlými onemocněními plic kouření elektronických cigaret, samotné vaporizéry, kapaliny do vaporizérů, přísady do těchto kapalin či látky přidávané samotnými uživateli do vaporizérů? 

Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici

Za selháváním plic může stát přidávání dalších látek do e-cigaret    

 • V reportu Laydena et al. (2019), který zmapoval 53 případů hospitalizace v souvislosti s kouřením elektronických cigaret, zaznívá, že přes 80 % hospitalizovaných byli mladí muži ve zdánlivě dobré kondici s mediánem věku kolem 19 let. Většina z nich nahlásila používání produktů s obsahem konopí (THC).  
 • Jedním z možných vysvětlení je vznik lipoidní pneumonie (zápal plic způsobený látkou tukové povahy), kdy tyto látky způsobují zánět, který brání plicím v jejich optimální funkci. Není jasné, odkud se přímo aerosolový olej v plicích objevuje, ale souvislost s elektronickými cigaretami je očividná (Layden et al., 2019; Viswam et al., 2018).

V New Yorku prozatím považují za hlavního podezřelého vitamin E acetát

Laboratorní testy provedené ve Wadsworth Center v New Yorku prokázaly znepokojivě vysoké hodnoty vitamin E acetátu u vzorků kapalin (tzv. bází), hlavně u vzorků kapalin se sladkou chutí (candy-flavored) stejně jako u vzorků obsahujícím konopí. Vitamin E acetát je běžným doplňkem stravy, ale je nebezpečný, když se v jakékoliv podobě vdechne. 

Guvernér New Yorku již nařídil předvolání třem společnostem dodávající látky k výrobě náplní do e-cigaret firmám, které tekutinu finálně vyrábějí.

Špinavý marketing výrobců e-cigaret. Jak velký je to problém?  

Výrobce elektronických cigaret JUUL dokonce tvrdil, že elektronické cigarety jsou o 99 % bezpečnější nebo úplně bezpečné v porovnání s klasickými cigaretami. K použití takových tvrzení je zapotřebí vědeckých důkazů a schválení těchto tvrzení od FDA (příslušného orgánu), což se nestalo. 

Takové marketingové praktiky mohou vést u mnoha lidí k mylnému domnění, že kouření elektronických cigaret je ze zdravotního hlediska naprosto v pořádku. Většina náplní do elektronických cigaret však obsahuje nikotin, který je v současnosti 4. nejnávykovější látkou na světě. Zvláště nebezpečné je kouření u těhotných žen, protože nikotin může poškozovat plod.

Ani kuřáci beznikotinových náplní však nemají vyhráno. I když se mohou vyhnout závislosti na nikotinu, nemusí je minout závislost psychická. Vytvoření zlozvyku a jeho následné odnaučení může být mnohdy obtížnější než překonání abstinenčních příznaků při nikotinové závislosti. I nové výzkumy pak potvrzují, že kouření elektronických cigaret má negativní dopad nejen na zdraví a funkci plic, srdce, cév nebo dutiny ústní, ale rovněž také markantně navyšují míru oxidačního stresu

Vyšetřování je v plném proudu. Prozatím není známá přesná příčina úmrtí

Federální vyšetřování neustále probíhá a prozatím se nenašla přímá příčina. U všech zaznamenaných případů postižené osoby uvedly používání elektronických cigaret. Své vlastní vyšetřování vedou také jednotlivé státy federace.

Jasno v tom má prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička. Podle něj jsou zdravotní problémy způsobeny látkami, které si do cigaret přidávají samotní uživatelé. Pokud si uživatel zakoupí látky, které jsou běžně v prodeji a odpovídají platné legislativě, pak podle něj nehrozí, že nastane stejná situace jako v USA. Důležité je nakupovat kvalitní náplně u ověřených obchodníků. 

Americká lékařská a plicní asociace varuje před kouřením elektronických cigaret

 • V úterý Americká plicní asociace varovala před užíváním elektronických cigaret: "E-cigarety nejsou bezpečné a mohou způsobit nevratné poškození plic a jejich onemocnění."
 • Pozadu nezůstala ani Americká lékařská asociace, která každému uživateli elektronických cigaret, který pociťuje výskyt neobvyklých příznaků, jako je kašel, dušnost nebo bolest na hrudi, doporučuje okamžitou návštěvu lékaře.
 • Prezidentka Americké lékařské asociace Patrice Harris apeluje na Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA): "Je zapotřebí zrychlit regulaci elektronických cigaret a okamžitě zakázat ochucené kapaliny stejně jako marketingové aktivity, které vykreslují elektronické cigarety jako produkty pro mladé lidi."
 • FDA a vláda Donalda Trumpa má v úmyslu "vyčistit" trh od všech ochucených náplní do elektronických cigaret, což by podle nich mohlo zastavit epidemii kouření elektronických cigaret mezi mladými lidmi.

Co si z toho vzít?

Vdechovat jakýkoliv kouř není zdravé, ať se jedná o cigarety, vodní dýmky nebo elektronické cigarety. Elektronické cigarety sice mohou na první pohled vypadat neškodně, ale zdání může klamat. Obliba e-cigaret stoupá zejména u mladých lidí, a to díky mnoha různým příchutím, za jejichž stažení a zákaz prodeje na americkém trhu bojuje řada organizací včetně vlády Donalda Trumpa.

Nejlepší, co pro sebe může každý kuřák elektronických cigaret udělat, je přestat kouřit a uposlechnout výzvy Americké plicní a lékařské asociace stejně jako FDA, kteří důrazně doporučují přestat kouřit elektronické cigarety minimálně do té doby, než bude celá záležitost náležitě prošetřena. Když už vapujete, používejte kvalitní a originální náplně od firem s bezpečnostními certifikáty, které jsou dle vyjádření Roberta Hrdličky bezpečné. 

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek