Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

19. 3. 2019
Komentáře
4
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Možná patříte mezi zaryté odpůrce cigaret, ale vodní dýmku si občas s přáteli dopřejete. Říká se, že posezení v čajovně s vodní dýmkou je to samé, jako kdybychom vykouřili několik krabiček cigaret. Zároveň můžeme slyšet i názory, že kouření vodní dýmky je naopak zcela bezpečné. Je tedy kouření vodní dýmky zdravější alternativou k cigaretám, nebo je ve skutečnosti ještě horší?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jestli se liší vdechované látky při kouření vodní dýmky od těch z cigaret.
 • Jakému množství cigaret odpovídá vykouření jedné dýmky.
 • Jestli je vodní dýmka zdravější a bezpečnější než kouření cigaret.

Narghile nebo šíša. I pod těmito názvy můžeme znát vodní dýmku

Kouření vodní dýmky má bohatou tradici v zemích jako Indie, oblast Blízkého Východu nebo severní Afriky, odkud se rozšířilo do celého světa. Proto může vodní dýmka v různých částech světa vypadat lehce odlišně a můžeme ji znát i pod mnoha místními názvy jako je třeba Narghile, Šíša, Hubble‑bubble, Hookah nebo Goza. Hlavní části vodní dýmky spolu se způsobem užívání ale zůstávají společné.

 • Podstatou vzniku aerosolu (vdechovaného kouře) je zahřívání tabáku rozpáleným uhlíkem nebo dřevěným uhlím. Vznikající kouř pak prochází tělem dýmky do nádoby s vodou, díky které je ochlazován a jeho inhalace je příjemnější, což přispívá k velkému objemu vdechovaného kouře, který se dostane hlouběji do plic.
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Vodní dýmky nabírají na oblibě. Může za to třeba ochucený tabák?

Oproti prostému kouření cigaret bývá tento způsob kouření považovaný za kultivovanější i společensky přijatelnější. Zároveň je však zachován příjem nikotinu, který působí současně jak stimulant, tak relaxant.
K atraktivitě přispívá i široký sortiment tabáku, který podporuje pocit výjimečnosti celé seance.

 • Ke kouření je nejčastěji určen speciální fermentovaný kousek tabáku, který je obohacen o glycerol (glycerin), jenž tabák zvlhčuje a je zodpovědný za typickou barvu kouře. Nesmíme zapomenout ani na další látky (melasu) a látky tvořící atraktivní chuť a vůni, které v oblíbenosti vodní dýmky hrají klíčovou roli. Takto připravený tabák je pak znám pod názvem moassel (WHO, 2015).

Je tabákový kouř škodlivější než ten linoucí se z vodní dýmky?

Ve srovnání s kouřením cigaret bývá kouření vodní dýmky laickou veřejností obecně vnímáno jako méně škodlivé, ba dokonce bez zdravotních následků. Velmi často je v této souvislosti zmiňován "ochranný" efekt vody, přes kterou kouř při kouření vodní dýmky prochází, který by měl údajně zachytit škodlivé látky. Zakládá se však toto tvrzení na pravdě?

 • Chemické analýze tabákového kouře z vodních dýmek nebyla dosud věnována taková pozornost jako tomu z cigaret. Proto v něm bylo zatím identifikováno méně chemických látek než v cigaretovém. Co je ovšem nejdůležitější z hlediska jeho škodlivosti, je koncentrace nejnebezpečnějších látek (karcinogeny jako polyaromatické uhlovodíky, dehet, oxid uhelnatý, těžké kovy), která je naprosto srovnatelná, ba vyšší, než v tom cigaretovém (Shihadeh et al., 2015).
 • Žádnou studií tak nebylo prokázáno, že by přechod kouře přes vodu snižoval množství toxických látek, a tím i nebezpečnost tohoto kouření. Ba naopak, průchod aerosolu přes vodu tuto směs ochlazuje a kuřák je tak schopný kouře inhalovat více a hlouběji do plic, čímž se může zvýšit vstřebávání nebezpečných látek do organismu (Hrubá, 2015).
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Přijmeme více škodlivých látek při kouření vodní dýmky, nebo cigarety?

Celkový objem přijatých škodlivin z vodní dýmky je závislý na mnoha faktorech jako způsob inhalace, velikost samotné vodní dýmky, množství a druh použitého tabáku nebo médium pro zahřívání tabáku (dřevěné uhlí, uhlík). Pokud se podíváme na množství přijatých škodlivin během vykouření jedné dýmky jedním člověkem ve srovnání s vykouřením jedné cigarety, možná budeme nemile překvapeni.

 • Pokud by kuřák sám vykouřil jednu dýmku, vdechne zhruba 90 litrů kouře (Shihadeh et al., 2004). Proto tento údaj nezapomeňme vydělit počtem lidí, kteří kouří dýmku s vámi, a to i u dalších údajů níže, jako je obsah škodlivých látek nebo nikotinu. Při vykouření jedné cigarety je to zhruba objem kouře 600 ml (0,5–1 litr) (Krebs et al., 2016). Kuřák dýmky tak vdechne cca 100–200x větší objem kouře ve srovnání s jednou cigaretou.
 • Při vykouření jedné dýmky (cca 15 g tabáku) vznikne 30–100x více dehtu a 17–50x více oxidu uhelnatého než v případě jedné cigarety. Velmi rizikové je v tomto případě zahřívání tabáku uhlíkem, jehož hořením vzniká právě velké množství oxidu uhelnatého a dalších toxických kovů jako rtuť nebo olovo (SZÚ, 2007).
 • I obsah přijatého nikotinu může být velmi rozdílný. Ochucené tabáky mají nižší obsah nikotinu než tabáky bez příchutě. Průměrný obsah nikotinu v 1 gramu ochuceného tabáku je 1,8–6,3 mg ve srovnání s neochucenou verzí 30,0–41,3 mg. Při různě velké jednorázové dávce tabáku (10–20 g) to tak může dávat v průměru 75 mg a 500 mg nikotinu. Při kouření vodní dýmky několika lidmi současně to bude pořád vyšší příjem nikotinu než z jedné cigarety (cca 10 mg) (Maziak, 2005).
 • Z těchto čísel vyplývá, že pro přijetí stejné dávky nikotinu jako z jedné cigarety při kouření dýmky přijmeme mnohem větší množství škodlivin. Komu tedy jde o samotný příjem nikotinu, kouření cigaret je v tomto ohledu daleko "efektivnější".
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Co si z toho vzít aneb shrnutí na závěr

 • Kvůli tomu, že si jednou za čas dopřejeme vodní dýmku s přáteli, se asi svět nezboří. Nicméně návštěva kavárny/čajovny jednou týdně, kde si sami dopřejeme celou dýmku, je poměrně závažná. Příjem škodlivin se tak v průměru dostane na takové hodnoty, jako bychom každý den v týdnu vykouřili několik cigaret. Pozor tedy na to, aby se z kouření vodní dýmky nestala denní záležitost nebo aby tento způsob kouření nepředstavoval odrazový můstek ke kouření cigaret. Závislost na nikotinu může mít plíživý nástup.
 • Při běžné dýmkařské kratochvíli kuřák přijme mnohonásobně více škodlivých látek, jako je dehet, oxid uhelnatý, polycyklické aromatické uhlovodíky nebo těžké kovy ve srovnání s jednou cigaretou. Jednorázové vykouření dýmky tak může v přijatých škodlivinách hravě představovat několik desítek vykouřených cigaret. Množství přijatého nikotinu se naopak rovná několika cigaretám.
 • Kouření vodní dýmky rozhodně není zdravější alternativou ke kouření cigaret. Pravidelní kuřáci (ať už cigaret, nebo vodních dýmek) mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, diabetu II. typu, rakoviny plic a celé řady dalších nádorů.
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici
Kouření elektronických cigaret tzv. vapování má v USA na svědomí již 6 obětí. Můžou za to elektronické cigarety, nebo je na vině něco jiného?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Všichni víme, že kouření nepatří do škatulky zdravého životního stylu. Jak se ale podepíše kouření na snaze nabrat svaly nebo na našem hormonálním systému?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?