Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Petr Loskot
Petr Loskot 19. 3. 2019 Poprvé publikováno 22. 11. 2018
Aktualizováno 19. 3. 2019
5 Líbí se mi Komentáře
4
Uložit článek
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Možná patříte mezi zaryté odpůrce cigaret, ale vodní dýmku si občas s přáteli dopřejete. Říká se, že posezení v čajovně s vodní dýmkou je to samé, jako kdybychom vykouřili několik krabiček cigaret. Zároveň můžeme slyšet i názory, že kouření vodní dýmky je naopak zcela bezpečné. Je tedy kouření vodní dýmky zdravější alternativou k cigaretám, nebo je ve skutečnosti ještě horší?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jestli se liší vdechované látky při kouření vodní dýmky od těch z cigaret.
 • Jakému množství cigaret odpovídá vykouření jedné dýmky.
 • Jestli je vodní dýmka zdravější a bezpečnější než kouření cigaret.

Narghile nebo šíša. I pod těmito názvy můžeme znát vodní dýmku

Kouření vodní dýmky má bohatou tradici v zemích jako Indie, oblast Blízkého Východu nebo severní Afriky, odkud se rozšířilo do celého světa. Proto může vodní dýmka v různých částech světa vypadat lehce odlišně a můžeme ji znát i pod mnoha místními názvy jako je třeba Narghile, Šíša, Hubble-bubble, Hookah nebo Goza. Hlavní části vodní dýmky spolu se způsobem užívání ale zůstávají společné.

 • Podstatou vzniku aerosolu (vdechovaného kouře) je zahřívání tabáku rozpáleným uhlíkem nebo dřevěným uhlím. Vznikající kouř pak prochází tělem dýmky do nádoby s vodou, díky které je ochlazován a jeho inhalace je příjemnější, což přispívá k velkému objemu vdechovaného kouře, který se dostane hlouběji do plic.
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Vodní dýmky nabírají na oblibě. Může za to třeba ochucený tabák?

Oproti prostému kouření cigaret bývá tento způsob kouření považovaný za kultivovanější i společensky přijatelnější. Zároveň je však zachován příjem nikotinu, který působí současně jak stimulant, tak relaxant.
K atraktivitě přispívá i široký sortiment tabáku, který podporuje pocit výjimečnosti celé seance.

 • Ke kouření je nejčastěji určen speciální fermentovaný kousek tabáku, který je obohacen o glycerol (glycerin), jenž tabák zvlhčuje a je zodpovědný za typickou barvu kouře. Nesmíme zapomenout ani na další látky (melasu) a látky tvořící atraktivní chuť a vůni, které v oblíbenosti vodní dýmky hrají klíčovou roli. Takto připravený tabák je pak znám pod názvem moassel (WHO, 2015).

Je tabákový kouř škodlivější než ten linoucí se z vodní dýmky?

Ve srovnání s kouřením cigaret bývá kouření vodní dýmky laickou veřejností obecně vnímáno jako méně škodlivé, ba dokonce bez zdravotních následků. Velmi často je v této souvislosti zmiňován "ochranný" efekt vody, přes kterou kouř při kouření vodní dýmky prochází, který by měl údajně zachytit škodlivé látky. Zakládá se však toto tvrzení na pravdě?

 • Chemické analýze tabákového kouře z vodních dýmek nebyla dosud věnována taková pozornost jako tomu z cigaret. Proto v něm bylo zatím identifikováno méně chemických látek než v cigaretovém. Co je ovšem nejdůležitější z hlediska jeho škodlivosti, je koncentrace nejnebezpečnějších látek (karcinogeny jako polyaromatické uhlovodíky, dehet, oxid uhelnatý, těžké kovy), která je naprosto srovnatelná, ba vyšší, než v tom cigaretovém (Shihadeh et al., 2015).
 • Žádnou studií tak nebylo prokázáno, že by přechod kouře přes vodu snižoval množství toxických látek, a tím i nebezpečnost tohoto kouření. Ba naopak, průchod aerosolu přes vodu tuto směs ochlazuje a kuřák je tak schopný kouře inhalovat více a hlouběji do plic, čímž se může zvýšit vstřebávání nebezpečných látek do organismu (Hrubá, 2015).
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Přijmeme více škodlivých látek při kouření vodní dýmky, nebo cigarety?

Celkový objem přijatých škodlivin z vodní dýmky je závislý na mnoha faktorech jako způsob inhalace, velikost samotné vodní dýmky, množství a druh použitého tabáku nebo médium pro zahřívání tabáku (dřevěné uhlí, uhlík). Pokud se podíváme na množství přijatých škodlivin během vykouření jedné dýmky jedním člověkem ve srovnání s vykouřením jedné cigarety, možná budeme nemile překvapeni.

 • Pokud by kuřák sám vykouřil jednu dýmku, vdechne zhruba 90 litrů kouře (Shihadeh et al., 2004). Proto tento údaj nezapomeňme vydělit počtem lidí, kteří kouří dýmku s vámi, a to i u dalších údajů níže, jako je obsah škodlivých látek nebo nikotinu. Při vykouření jedné cigarety je to zhruba objem kouře 600 ml (0,5–1 litr) (Krebs et al., 2016). Kuřák dýmky tak vdechne cca 100–200x větší objem kouře ve srovnání s jednou cigaretou.
 • Při vykouření jedné dýmky (cca 15 g tabáku) vznikne 30–100x více dehtu a 17–50x více oxidu uhelnatého než v případě jedné cigarety. Velmi rizikové je v tomto případě zahřívání tabáku uhlíkem, jehož hořením vzniká právě velké množství oxidu uhelnatého a dalších toxických kovů jako rtuť nebo olovo (SZÚ, 2007).
 • I obsah přijatého nikotinu může být velmi rozdílný. Ochucené tabáky mají nižší obsah nikotinu než tabáky bez příchutě. Průměrný obsah nikotinu v 1 gramu ochuceného tabáku je 1,8–6,3 mg ve srovnání s neochucenou verzí 30,0–41,3 mg. Při různě velké jednorázové dávce tabáku (10–20 g) to tak může dávat v průměru 75 mg a 500 mg nikotinu. Při kouření vodní dýmky několika lidmi současně to bude pořád vyšší příjem nikotinu než z jedné cigarety (cca 10 mg) (Maziak, 2005).
 • Z těchto čísel vyplývá, že pro přijetí stejné dávky nikotinu jako z jedné cigarety při kouření dýmky přijmeme mnohem větší množství škodlivin. Komu tedy jde o samotný příjem nikotinu, kouření cigaret je v tomto ohledu daleko "efektivnější".
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?

Co si z toho vzít aneb shrnutí na závěr

 • Kvůli tomu, že si jednou za čas dopřejeme vodní dýmku s přáteli, se asi svět nezboří. Nicméně návštěva kavárny/čajovny jednou týdně, kde si sami dopřejeme celou dýmku, je poměrně závažná. Příjem škodlivin se tak v průměru dostane na takové hodnoty, jako bychom každý den v týdnu vykouřili několik cigaret. Pozor tedy na to, aby se z kouření vodní dýmky nestala denní záležitost nebo aby tento způsob kouření nepředstavoval odrazový můstek ke kouření cigaret. Závislost na nikotinu může mít plíživý nástup.
 • Při běžné dýmkařské kratochvíli kuřák přijme mnohonásobně více škodlivých látek, jako je dehet, oxid uhelnatý, polycyklické aromatické uhlovodíky nebo těžké kovy ve srovnání s jednou cigaretou. Jednorázové vykouření dýmky tak může v přijatých škodlivinách hravě představovat několik desítek vykouřených cigaret. Množství přijatého nikotinu se naopak rovná několika cigaretám.
 • Kouření vodní dýmky rozhodně není zdravější alternativou ke kouření cigaret. Pravidelní kuřáci (ať už cigaret, nebo vodních dýmek) mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, diabetu II. typu, rakoviny plic a celé řady dalších nádorů.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek