Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma

23. 3. 2020
Komentáře
3
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma

Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Sice to pro někoho nemusí být taková zábava a dřina jako ve fitku, ale i přes to si do těla můžeme dát pořádně i v domácích podmínkách. 

K tréninku stačí využít vlastní (pro fajnšmerky i cizí) hmotnost těla, případně jakékoliv cvičební pomůcky, které doma najdeme. 

Jak by měl domácí trénink ideálně vypadat?

 1. Warm–upem neboli zahřátím bychom měli strávit zhruba 5–10 minut před vlastní silovou částí tréninku. Bohatě postačí skákání přes švihadlo v lehkém tempu nebo kombinace jumping jacků (panáků) a prvků běžecké abecedy, jako je třeba zakopávání na místě, vysoká kolena nebo lifting. Připravíme tak svaly a kardiovaskulární systém na zátěž.
 2. Kloubní mobilizace a dynamický strečink slouží k přípravě svalů na zátěž, aktivování nervosvalových spojení a připravení kloubů k hlavní části tréninkové jednotky.
 3. Hlavní část tréninku spočívá v komplexním procvičení všech svalových partií pomocí vlastního těla. Takový trénink můžeme hledat pod názvem full‑body trénink. Trénink se zaměřuje na rozvoj síly, silové vytrvalosti a svalové hmoty celého těla.
 4. Posledním bodem tréninku by měl být statický strečink, kdy protáhneme zkrácené a zatěžované svaly během tréninku.
 5. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný pitný režim a příjem bílkovin po tréninku, stejně jako po tréninku v posilovně. 

Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma

Co by měl splňovat plnohodnotný domácí trénink celého těla?

 1. Jakýkoliv full‑body trénink má efektivně procvičit celé tělo, což znamená, že hodně trénovaní sportovci budou muset tréninku věnovat i delší čas (více sérií především na velké svalové partie), aby se přiblížili svalovému selhání a dostatečně stimulovali svaly k růstu. Pokud proto uznáme za vhodné, trénink celého těla si můžeme rozdělit do dvou tréninkových jednotek, oblíbené je dělení na vrchní a spodní část těla.
 2. Kolik sérií by měl trénink mít? Velmi obecně se pro širokou skupinu můžeme odrazit od 3–4 sérií na jeden cvik. Vše záleží na naší trénovanosti, kondici i cílech.
 3. Kolik opakování by měl každý cvik mít? Opět se můžeme odrazit od základního rozpětí 10–20 opakování na jednu sérii cviku. Opět to ale pro někoho bude málo, pro druhého až moc. Ideální je řídit se pocitem a provádět opakování do „pálení svalů” nebo zadýchání. Zkrátka cvičit tak, aby svaly měly vůbec pocit, že je nějak zatěžujeme.
 4. Pauzy mezi sériemi je vhodnější volit spíše kratší než při silovém tréninku v posilovně s činkami. Většinou mezi jednotlivými sériemi postačí 30–60 sekund odpočinku.
 5. Tréninková frekvence je zcela v naší režii. Za solidní číslo lze považovat trénink 3–4x týdně vždy s jedním dnem volna mezi tréninky, které můžeme věnovat venkovní vytrvalostní aktivitě.

Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma

Jak konkrétně vypadá trénink celého těla?

1. Spodní část těla

 1. Dřepy s vlastní váhou jsou komplexním cvikem, který vytěží zejména přední a zadní stranu stehen, hýžďové, břišní svalstvo a vzpřimovače páteře. Jako zátěž si můžeme vzít jednoručky, ketlebell, odporovou gumu, lahve s vodou nebo naplněný batoh. Další možností je modifikace na sumo nebo úzký dřep, případně výdrž ve dřepu.
 2. Bulharské dřepy mohou být ještě efektivnějším cvikem než samotné klasické dřepy. Zatěžujeme totiž každou nohu zvlášť, takže na nohy působí o něco vyšší zátěž než při dřepu. Druhý den po “bulharech” budete parádně cítit přední i zadní část stehen, a dokonce i hýždě. Pro zvýšení náročnosti můžete použít přídatnou zátěž (podobně jako u dřepu).
 • Další cviky na spodní část těla, které můžeme využít: Dřep na jedné noze, výpady v bok, výpady vzad, výpony na jedné noze, hip thrusty, frog pump, výstupy na vyvýšenou podložku, most, most na jedné noze, zanožování, unožování nebo plank se zanožením jedné nohy s důrazem na hýždě.

2. Vrchní část těla – hrudník a ramena

 1. Pánské kliky na široko komplexně posílí hrudník s důrazem na střed těla a svaly paží, jako je zejména triceps. Jednodušší variantou jsou dámské kliky na kolenou a těžší variantou můžou být pánské kliky ještě s externím ztížením, a to třeba v podobě odporových gum
 2. Úzké kliky jsou obdobou klasických kliků s tím rozdílem, že více zapojujeme triceps paže na úkor prsního svalstva. I tato varianta má však pro prsa svoji výhodu – užším postavením rukou a silnější kontrakcí prsních svalů ve vrcholné fázi cviku více aktivujeme jejich vnitřní část.
 3. Kliky na ramena jsou třetí variantou kliků. Díky lehce odlišné dráze pohybu, která by měla simulovat tlakový cvik na ramena, dochází k většímu zapojení skupiny deltových svalů.
 4. Rotační plank je zajímavou obdobou klasického planku, u kterého zapojíme nejen pomyslný střed těla (zejména břicho a spodní záda), ale díky kruhovému pohybu také záda a ramena, které spolupracují při stabilizaci těla.
 • Další cviky na vrchní část těla, které můžeme využít: Kliky na úzko, kliky s oporou nohou o vyvýšenou podložku, reverzní kliky na triceps s oporou o vyvýšenou podložku, Spiderman kliky, dragon walk, bicepsové zdvihy se zátěží v podobě odporových gum, flašek, činek nebo kettlebellů a to samé v případě tricepsových tlaků za hlavou.

3. Vrchní část těla – břicho

 1. Leg raises procvičí přímý sval břišní, stejně jako vytěží “spodní břicho.” Důležité je provádět pohyb cíleně, uvědoměle a kontrolovaně. Neprohýbáme se v bedrech.
 2. Plank můžeme udělat náročnější tak, že více zapojíme břicho tím, že se “více natáhneme”, takže úhel ramen a loktů nebude kolmý, ale zhruba 45°, zároveň se nepropadáme v bedrech, ale ani příliš zadek “nevystrkujeme.”
 • Další cviky na břicho, které můžeme využít: Boční plank, sklapovačky, zkracovačky, V‑sit, L‑sit, “nůžky”, Bicycle Crunches nebo Double Crunch. 

4. Vrchní část těla – záda

 1. Superman je fajn cvik na procvičení zejména vzpřimovačů páteře. Chvíli vydržme v horní pozici a pohyb dostatečně kontrolujme.
 2. Reverse snow angel je takový obrácený andělíček, kterého jsme všichni v dětství dělali po sněhové nadílce. Opět tímto vytěžíme zejména vzpřimovače páteře a deltové svaly. 
 • Další cviky na záda, které můžeme využít: Různé mutace “Supermana”, kdy zvedáme například pouze jednu polovinu těla nebo souběžně zanožujeme a předpažujeme diagonálně spodní a vrchní končetiny. 
 • Bonusová možnost – Lying lat pull‑downs jsou obdobou stahování horní kladky vsedě s tím rozdílem, že ležíme na břiše a místo kladky k sobě a od sebe natahujeme ruce, ve kterých můžeme držet ručník nebo láhve s vodou. Tímto cvikem překvapivě účinně zapojíme i oblast ramen.

Vzorový domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma

Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
​Trénink začátečníka byl posledním tématem našeho seriálu základních videí s podtitulem #makamnasobe. Videa, která by vám měla napovědět nebo možná prozradit odpovědi na otázky týkající se tréninku a výživy, jsme vám přinášeli na našich stránkách po celý leden. Nyní je zde to poslední, ve kterém se společně s Filipem Ondráškem –jedním z našich Aktin atletů podíváme právě na to, jak se chovat v posilovně jako začátečník. Jak to Filipovi šlo a na co jsme se v tréninku zaměřili?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Skákání přes švihadlo: cesta k výbušnosti, dynamice i ztrátě tuku!
Skákání přes švihadlo: cesta k výbušnosti, dynamice i ztrátě tuku!
Švihadlo – dětská hra využívaná předními atlety a filmovými hvězdami. Objevte jedno z nejkomplexnějších cvičení znovu! Můžete jej provádět naprosto kdekoliv.
Jak na trénink do svalového selhání?
Jak na trénink do svalového selhání?
Také jste si vždy mysleli, že pokud se po tréninku nemůžete ani hnout, nebolí vás všechny svaly na těle a nepotíte krev, tak trénink nebyl dostatečně kvalitní? V tomto článku se dozvíte, proč byste toto smýšlení o vašem tréninku měli přehodnotit.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?