Fermentace je jedním z nejstarších způsobů uchovávání zeleniny. Fermentované potraviny jsou plné "přátelských" bakterií, enzymů a pro naše zdraví jsou velmi přínosné.
Tyto "přátelské" bakterie ovlivňují naši střevní mikroflóru, která zase ovlivňuje naše celkové zdraví, imunitu i psychiku.
Co je na domácí fermentované zelenině nejlepší? Na přípravu potřebujete jen zeleninu, vodu, sůl a několik dní. To je vše. Za pár dní máte na světě probiotickou bombu, která vás bude stát minimum času, námahy a peněz.
V restauracích se nejčastěji setkáte s asijskou alternativou "kimchi" z čínského zelí s mrkví a paprikou. Kimchi vám navíc díky kombinaci česneku, zázvoru a chilli papriček, jak se říká, "vypálí červa". Je na vás, jestli zvolíte spíše naši jemnější alternativu tradiční kvašené zeleniny v podobě pickles, nebo tu ostřější. Obě splní svůj význam. My se dnes podíváme na tu jemnější.
Obsahuje
- 251 kcal
- 38,9 g sacharidů
- 2 g tuků
- 14 g bílkovin
Ingredience
- voda
- 12 g soli
- 1 kapusta
- 1 červená řepa
- 1 čínské zelí
- 1 brokolice
- 3 ředkvičky
- 1 mrkev
- 1 květák
Postup
-
Zeleninu nakrájíme na menší kousky. Natlačíme ji do čisté nádoby (použili jsme klasickou zavařovací sklenici) a zalijeme čistou vodou (ideálně odstátou nebo převařenou) tak, aby byla všechna zelenina pod hladinou.
-
Vynulujeme si váhu s miskou a zeleninu i s vodou do ní vylijeme. Dvě procenta z výsledné váhy bude množství soli, které použijeme. (Tzn. Pokud má obsah sklenice například 600 g, přidáme 12 g soli – 600:100x2=12)
-
Zeleninu v osolené vodě necháme chvíli odstát a potom ji natlačíme zpět do sklenice. Zalijeme zbylou slanou vodou. Zatížíme kamenem nebo něčím, co máme po ruce. Aby kousky kapusty neustále neplavaly na povrchu, skvěle nám poslouží kapustový list.
-
No a teď už sklenici jen přivřeme (nezavíráme!), odložíme na nějaké místo s nekolísavou teplotou a čekáme. Každý den ferment zkontrolujeme, uvolníme případný plyn, aby nám ferment nevybublal nebo v horším případě nevybuchl (proto skleničku nezavíráme). Na konzumaci je připravený obvykle třetí až pátý den.