Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

9. 10. 2022
Komentáře
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Být ženou má spoustu výhod, Muži nám otevírají dveře a pomůžou s nákupními taškami. Naše tělo dokáže zázrak a pod srdcem můžeme zrodit nový život. Tolik k romantice a pohádkám.

Když se ve hře objeví premenstruační syndrom (PMS), sranda končí.

Co se v článku dozvíte?

  • Kolik žen se během života setká s příznaky spojenými s premenstruačním syndromem.
  • Proč poslední týden před menstruací ukazuje váha nejvíc.
  • Proč a kolik kalorií navíc můžeme během PMS sníst.
  • Jakými teoriemi si vědci vysvětlují existenci PMS.

PMS není výmysl - trápí víc než polovinu žen

Premenstruační syndrom není žádným výmyslem přecitlivělých žen. Jde o stav, který nastupuje několik dní před menstruací a dokáže ženy i děvčat pořádně potrápit. Čtenářky (a možná i jejich partneři) potvrdí, že PMS trápí spoustu žen. To konstatuje i review z roku 2015, ve kterém autoři uvádí, že alespoň mírné příznaky PMS trápí 50‑60 % žen v plodném věku (Ryu, 2015).

Vliv PMS na běžné aktivity žen je porovnatelný například s migrénami, syndromem dráždivého tračníku (IBS), nebo depresemi (Rapkinová a kol., 2009). Kdo nezažil, neuvěří. I proto si zaslouží náležitou pozornost a neměli bychom ho podceňovat - nebo dokonce nazývat ženy, které ním trpí, za hypochondry.

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Menstruační cyklus ve zkratce

Předtím, než se podíváme na příčiny PMS, pojďme si nejdříve připomenout, jak vypadá průběh menstruačního cyklu. hlavní úlohu sehrávají ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Změna jejich hladiny má vliv na velké množství fyziologických funkcí v ženském těle.

1. Během fulikulární fáze stoupá hladina estrogenu a luteinizačního hormonu

Za první den cyklu se označuje první den krvácení, kdy jsou hladiny hormonů relativně nízké.

Po skončení krvácení stoupá hladina estrogenu i luteinizačního homronu (LH), přičemž vrcholu dosáhnout v období okolo ovulace. Toto období je známe jako folikulární fáze (dozrávají fulikuly).

2. Luteální fázi řídí progesteron

Progesteron je známý jako hormon mateřství. Začne se „probouzet“ po ovulaci, kdy se snaží připravit tělo ženy na mateřství - pro případ, že by se oplodněné vajíčko začalo hnízdit v děloze. Vrcholu dosahuje cca 7 dní před začátkem krvácení

Jelikož je to lepší jednou vidět, než si to stokrát poslechnout (nebo přečíst), víc napoví obrázek.

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Kalorický příjem i tělesná hmotnost se během menstruačního cyklu mění

Hormony ovlivňují téměř všechny funkce v našem těle. Když však přijde řeč na ty, kterých se týká menstruační cyklus, umí nám přidat spousty vrásek (a i kil). Pregesteron i estrogen různými způsoby ovlivňují zadržování vody - proto krátce před ovulací, kdy je hladina estrogenu nejvyšší, můžeme vážit víc.

Největší hmoTnost však většina žen zaznamená během PMS - to souvisí s rapidním poklesem progesteronu. McDonald (2017) upozorňuje, že progesteron se váže na aldosteronové receptory, čímž do jisté míry zabraňuje zadržování vody v organismu. Jeho pokles v brzké luteální fázi může způsobit tzv. rebound efekt, který má za následek ještě výraznější zadržování vody - a tedy vyšší hmotnost.

Není to však důvod k panice. Když pak opět začne folikulární fáze, uvidíš, že to přece jen nebyl tuk 😊

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Kdy jsme nejkrásnější?

No přece... když se usmíváme! A ještě okolo ovulace.

Lepší pleť, hromada energie, dobrá nálada a chuť na sex - i tak bychom mohli ve zkratce definovat období, které většina žen zná jako „tu dobrou lepší část měsíce“. jednu věc však, zejména při hubnutí, oceníme víc.

Kdy je nejlepší čas hubnout?

Je prokázané, že v období okolo ovulace jíme nejmíň. V tomto období dosahuje maximální hodnoty hladina estradiolu, což je hormon patřící do skupiny estrogenů a snižující chuť na jídlo (Asarianová & Geary, 2006; Hirschbergová, 2012).

Všeobecně se říká, že během folikulární fáze menstruačního cyklu sní ženy míně, než během luteální fáze, jejíž velkou část tvoří PMS. Existují však i studie, které tento fenomén nepotvrdily - ani ve spojitosti s premenstruačním obdobím, ani ve spojitosti s PMS. Konec konců, chuť na jídlo ovlivňují i hormony, které s menstruačním cyklem nesouvisí (ghrelin, leptin...) a další faktory (spánek, pohybová aktivita, stres...).

Příčiny vzniku PMS nejsou dodnes úplně jasné.

Ani dnes nedokážeme stoprocentně říct, proč PMS existuje. Ve hře je několik teorií. Ve více než 20ročním výzkumu naznačují autoři, že příznaky PMS (zejména změny nálad) jsou způsobené zvýšenou citlivostí na normální hormonální změny během cyklu (Schmidt, 1998). 

Dalším možným viníkem je vliv progesteronu a estrogenu na neurotransmitery (GABA, serotonin nebo dopamin). zkoumaný byl i vliv nedostatku jednotlivých vitamínů a minerálů - například vitamín D, B6, vápník či hořčík. 

Jak vypadá PMS ve zkratce?

  1. dominantní vliv má progesteron
  2. zrychlený metabolismus
  3. změny nálad
  4. málo energie
  5. výkyvy glykémie
  6. největší zadržování vody
  7. zhoršené podmínky pro růst svalů (kvůli nízké hladině estrogenu)
  8. zvýšený hlad
  9. chuť na kaloricky bohatá jídla (pravděpodobně poháněná nízkou hladinou dopaminu)

Zejména poslední bod zná asi většina žen. Dokáže z naší snahy o zdravé stravování nadělat pořádnou paseku. A o to víc, pokud se snažíme zhubnout nebo nějakým způsobem sledujeme denní energetický příjem. 

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Můžou jíst ženy během PMS víc?

V porovnání s folikulární fází skutečně dochází během luteální fáze ke „zrychlení“ metabolismu. Spolu s mírným zvýšením tělesné teploty se mírně zvyšuje i energetický výdaj a hodnota bazálního metabolismu.

McDonald (2017) uvádí, že se jedná o zvýšení o 2,5‑10 % nad běžnou hodnotu, což znamená 140‑160 kcal.

I navzdory tomu bychom se neměly během PMS pouštět ze řetězu. Stačí jeden večerní nálet na spižírnu a je po náskoku. 

Co si z toho vzít?

Naše tělo je během PMS připravené „spalovat víc“. To ale neznamená, že potřebuje všechno, na co máme kvůli hormonální bouřce právě chuť. PMS opravdu existuje a trápí víc než polovinu žen v plodném věku. Jeho projevy jsou u každé ženy mírně odlišné. Ve spojitosti s hubnutím a cvičením řeší ženy nejčastěji zvýšenou chuť k jídlu, resp. chuť na kaloricky bohatá jídla.

I navzdory tomu, že je týden před menstruací psychicky náročný, rozhodně se nejedná o záminku k porušení sebekázně. Kousek čokolády nebo občasný burger během PMS ještě žádnou sexy postavu nezkazil - vždyť i příroda na nás myslela a dala nám malou „metabolisckou výhodu“. Stále je ale třeba myslet na to, že vyvážená a pestrá strava by měla tvořit základ každého jídelníčku.

Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Už jsi někdy počítal/a hodnotu bazálního metabolismu? Možná víš, že výpočtů existuje mnoho. Jak se mezi jednotlivými rovnicemi orientovat a která je ta nejlepší?
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
S pojmem "zdravé stravování" jste se již jistě někdy setkali – co si pod ním ale představit a jak ho nejlépe převést do praxe? Poradí vám dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?