Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Erika Zajacová
Erika Zajacová 9. 10. 2022 Poprvé publikováno 13. 1. 2020
Aktualizováno 9. 10. 2022
21 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Být ženou má spoustu výhod, Muži nám otevírají dveře a pomůžou s nákupními taškami. Naše tělo dokáže zázrak a pod srdcem můžeme zrodit nový život. Tolik k romantice a pohádkám.

Když se ve hře objeví premenstruační syndrom (PMS), sranda končí.

Co se v článku dozvíte?

 • Kolik žen se během života setká s příznaky spojenými s premenstruačním syndromem.
 • Proč poslední týden před menstruací ukazuje váha nejvíc.
 • Proč a kolik kalorií navíc můžeme během PMS sníst.
 • Jakými teoriemi si vědci vysvětlují existenci PMS.

PMS není výmysl - trápí víc než polovinu žen

Premenstruační syndrom není žádným výmyslem přecitlivělých žen. Jde o stav, který nastupuje několik dní před menstruací a dokáže ženy i děvčat pořádně potrápit. Čtenářky (a možná i jejich partneři) potvrdí, že PMS trápí spoustu žen. To konstatuje i review z roku 2015, ve kterém autoři uvádí, že alespoň mírné příznaky PMS trápí 50-60 % žen v plodném věku (Ryu, 2015).

Vliv PMS na běžné aktivity žen je porovnatelný například s migrénami, syndromem dráždivého tračníku (IBS), nebo depresemi (Rapkinová a kol., 2009). Kdo nezažil, neuvěří. I proto si zaslouží náležitou pozornost a neměli bychom ho podceňovat - nebo dokonce nazývat ženy, které ním trpí, za hypochondry.

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Menstruační cyklus ve zkratce

Předtím, než se podíváme na příčiny PMS, pojďme si nejdříve připomenout, jak vypadá průběh menstruačního cyklu. hlavní úlohu sehrávají ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Změna jejich hladiny má vliv na velké množství fyziologických funkcí v ženském těle.

1. Během fulikulární fáze stoupá hladina estrogenu a luteinizačního hormonu

Za první den cyklu se označuje první den krvácení, kdy jsou hladiny hormonů relativně nízké.

Po skončení krvácení stoupá hladina estrogenu i luteinizačního homronu (LH), přičemž vrcholu dosáhnout v období okolo ovulace. Toto období je známe jako folikulární fáze (dozrávají fulikuly).

2. Luteální fázi řídí progesteron

Progesteron je známý jako hormon mateřství. Začne se „probouzet“ po ovulaci, kdy se snaží připravit tělo ženy na mateřství - pro případ, že by se oplodněné vajíčko začalo hnízdit v děloze. Vrcholu dosahuje cca 7 dní před začátkem krvácení

Jelikož je to lepší jednou vidět, než si to stokrát poslechnout (nebo přečíst), víc napoví obrázek.

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Kalorický příjem i tělesná hmotnost se během menstruačního cyklu mění

Hormony ovlivňují téměř všechny funkce v našem těle. Když však přijde řeč na ty, kterých se týká menstruační cyklus, umí nám přidat spousty vrásek (a i kil). Pregesteron i estrogen různými způsoby ovlivňují zadržování vody - proto krátce před ovulací, kdy je hladina estrogenu nejvyšší, můžeme vážit víc.

Největší hmoTnost však většina žen zaznamená během PMS - to souvisí s rapidním poklesem progesteronu. McDonald (2017) upozorňuje, že progesteron se váže na aldosteronové receptory, čímž do jisté míry zabraňuje zadržování vody v organismu. Jeho pokles v brzké luteální fázi může způsobit tzv. rebound efekt, který má za následek ještě výraznější zadržování vody - a tedy vyšší hmotnost.

Není to však důvod k panice. Když pak opět začne folikulární fáze, uvidíš, že to přece jen nebyl tuk 😊

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Kdy jsme nejkrásnější?

No přece... když se usmíváme! A ještě okolo ovulace.

Lepší pleť, hromada energie, dobrá nálada a chuť na sex - i tak bychom mohli ve zkratce definovat období, které většina žen zná jako „tu dobrou lepší část měsíce“. jednu věc však, zejména při hubnutí, oceníme víc.

Kdy je nejlepší čas hubnout?

Je prokázané, že v období okolo ovulace jíme nejmíň. V tomto období dosahuje maximální hodnoty hladina estradiolu, což je hormon patřící do skupiny estrogenů a snižující chuť na jídlo (Asarianová & Geary, 2006; Hirschbergová, 2012).

Všeobecně se říká, že během folikulární fáze menstruačního cyklu sní ženy míně, než během luteální fáze, jejíž velkou část tvoří PMS. Existují však i studie, které tento fenomén nepotvrdily - ani ve spojitosti s premenstruačním obdobím, ani ve spojitosti s PMS. Konec konců, chuť na jídlo ovlivňují i hormony, které s menstruačním cyklem nesouvisí (ghrelin, leptin...) a další faktory (spánek, pohybová aktivita, stres...).

Příčiny vzniku PMS nejsou dodnes úplně jasné.

Ani dnes nedokážeme stoprocentně říct, proč PMS existuje. Ve hře je několik teorií. Ve více než 20ročním výzkumu naznačují autoři, že příznaky PMS (zejména změny nálad) jsou způsobené zvýšenou citlivostí na normální hormonální změny během cyklu (Schmidt, 1998). 

Dalším možným viníkem je vliv progesteronu a estrogenu na neurotransmitery (GABA, serotonin nebo dopamin). zkoumaný byl i vliv nedostatku jednotlivých vitamínů a minerálů - například vitamín D, B6, vápník či hořčík. 

Jak vypadá PMS ve zkratce?

 1. dominantní vliv má progesteron
 2. zrychlený metabolismus
 3. změny nálad
 4. málo energie
 5. výkyvy glykémie
 6. největší zadržování vody
 7. zhoršené podmínky pro růst svalů (kvůli nízké hladině estrogenu)
 8. zvýšený hlad
 9. chuť na kaloricky bohatá jídla (pravděpodobně poháněná nízkou hladinou dopaminu)

Zejména poslední bod zná asi většina žen. Dokáže z naší snahy o zdravé stravování nadělat pořádnou paseku. A o to víc, pokud se snažíme zhubnout nebo nějakým způsobem sledujeme denní energetický příjem. 

Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?

Můžou jíst ženy během PMS víc?

V porovnání s folikulární fází skutečně dochází během luteální fáze ke „zrychlení“ metabolismu. Spolu s mírným zvýšením tělesné teploty se mírně zvyšuje i energetický výdaj a hodnota bazálního metabolismu.

McDonald (2017) uvádí, že se jedná o zvýšení o 2,5-10 % nad běžnou hodnotu, což znamená 140-160 kcal.

I navzdory tomu bychom se neměly během PMS pouštět ze řetězu. Stačí jeden večerní nálet na spižírnu a je po náskoku. 

Co si z toho vzít?

Naše tělo je během PMS připravené „spalovat víc“. To ale neznamená, že potřebuje všechno, na co máme kvůli hormonální bouřce právě chuť. PMS opravdu existuje a trápí víc než polovinu žen v plodném věku. Jeho projevy jsou u každé ženy mírně odlišné. Ve spojitosti s hubnutím a cvičením řeší ženy nejčastěji zvýšenou chuť k jídlu, resp. chuť na kaloricky bohatá jídla.

I navzdory tomu, že je týden před menstruací psychicky náročný, rozhodně se nejedná o záminku k porušení sebekázně. Kousek čokolády nebo občasný burger během PMS ještě žádnou sexy postavu nezkazil - vždyť i příroda na nás myslela a dala nám malou „metabolisckou výhodu“. Stále je ale třeba myslet na to, že vyvážená a pestrá strava by měla tvořit základ každého jídelníčku.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
21 Líbí se mi Uložit článek