Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

22. 06. 2022
Komentáře
7
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

"Když já nemůžu zhubnout, protože zadržuji moc vody. Jak jenom tu přebytečnou vodu ze sebe dostat?” Zadržování vody v organismu, zvýšená hmotnost a neschopnost hubnout se tak staly evergreenem mnohých časopisů pro ženy.

Je však zadržování vody skutečně tak rozšířené? A je vůbec zodpovědné za nadváhu a obezitu, jak si mnohé ženy myslí, nebo je to jen berlička pro naši slabou vůli dodržovat zásady zdravého životního stylu ve stravě a pohybové aktivitě?

Co se v dnešním článku dočteme?

  • Co všechno může mít vliv na zadržování vody
  • Můžu zadržování vody v těle reálně ovlivnit a má smysl to vůbec řešit
  • Můžeme se přebytečné tělesné vody zbavit tím, že zhubneme
  • Opravdu kvůli zadržování vody nemůžu zhubnout

Pokud nejsme nemocní, závažné zadržování vody u nás nehrozí

Obsah tělesné vody se během života mění a je dán zejména množstvím svalové a tukové tkáně v našem organismu. Pohybuje se v rozmezí 40–65 % tělesné hmotnosti. Existují různé faktory, které mají větší či menší vliv na množství tělesné vody.

Jaké faktory mají vliv na vodní hospodářství našeho organismu? 

  • Některé faktory nemůžeme prakticky ovlivnit a probíhají zcela přirozeně jako např. menstruační cyklus. Nejvíce vody žena zadržuje před ovulací a před začátkem menstruace.
  • Zdaleka největší vliv na viditelné zvýšení tělesné vody (např. kolem kotníků nebo očních víček) mají závažné choroby, jako je například dlouhodobě neléčená snížená funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin a srdce nebo poruchy lymfatického systému.
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Může mít na zadržování vody vliv pohyb nebo nesprávná výživa? 

Naše tělo si obsah vody precizně reguluje nezávisle na nás. Pokud nejsme nemocní, se závažným zadržováním vody nemůžeme mít výraznější problém.

Některé faktory životního stylu se však na rovnováze tělesné vody podílí. U citlivějších osob tak na její zadržování mohou mít reálný vliv. Týká se to ale pouze několika málo % tělesné vody, která si můžeme představit jako několik stovek mililitrů.

Kvůli soli a cukru někdo opravdu může zadržovat malé množství vody. Napraví to pohyb? 

  • Strava bohatá na kuchyňskou sůl může zvyšovat obsah tělesné vody. I to je ten důvod, proč se lidem s vysokým krevním tlakem nedoporučuje moc solit. Podle Společnosti pro výživu bychom neměli denně přijmout více než 5 g soli. Jako sportovci, kteří mají vyšší ztrátu soli potem, si však můžeme v klidu dovolit o cca 50 % více.
  • Podobně negativně se může chovat i nadměrný příjem jednoduchých cukrů. Proto se snažte z jednoduchých cukrů přijímat maximálně 10 % celkového příjmu energie.

Ve svém jídelníčku se snažte mít čerstvé nezpracované potraviny s dostatkem draslíku. Nedostatek draslíku totiž zvyšuje zadržování sodíku, a tím i vody v organismu. Svou roli může sehrát i nedostatečný příjem vody, který obecně nepřispívá zdravé funkci ledvin. Pro optimální pitný režim denně přijměte 30–45 ml tekutin na kg tělesné hmotnosti.

  • Hýbejte se. Pohyb vám rozhodně neuškodí. A u těch z nás, kteří mají diagnostikovanou špatnou funkci lymfatického systému a trpí otoky (zhruba 1 % populace), pohyb podpoří jeho funkci, což přispěje ke snížení zadržování vody.
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Rychlé hubnutí při nesmyslných dietách má na svědomí jen voda, kterou zase nabereme přirozeně zpět...

Určitě jste se setkali s tím, že někdo z vašeho okolí chtěl na zadržování vody vyzrát redukční dietou, ideálně třeba s přízviskem detoxikační, toxiny přece zadržují v těle vodu, že?

Při redukční dietě (a tím i omezení sacharidů ve stravě) může jít hmotnost poměrně rychle dolů. 1 gram svalového glykogenu váže 3 gramy tělesné vody.

Při znovuzavedení sacharidů do stravy však takto ztracenou hmotnost zcela přirozeně nabereme zpátky. I souvislost mezi neschopností detoxikovat se a zadržováním vody je hloupost. 

Nesmyslné redukční (detoxikační) diety tak nemají žádný dlouhodobý vliv na obsah vody v těle, který bychom si byli schopni po jejím ukončení udržet. Žádná voda navíc prostě není.To samé můžeme říci o různých odvodňovacích masážích, čajích a dalších pochybných prostředcích.

Opravdu kvůli zadržování vody nemůžu zhubnout, nebo je to jen výmluva?

Oblíbeným argumentem mnohých z nás je výmluva, že za naši neschopností redukovat hmotnost stojí právě tělesná voda, která maskuje shozené kilogramy a zuby nehty se nás drží. Jaká je realita? Redukce hmotnosti a třeba i zvýšená četnost tréninků může představovat stres pro naše tělo, který může zvýšit hladinu kortizolu. Ten pak podporuje zadržování vody.

Opět se ale jedná o přechodný jev, který rozhodně nemůže být zodpovědný za to, že by hmotnost v horizontu týdnů nešla dolů. Proto ani tato výmluva nemůže obstát. Opravdu stačí jen vytrvat ve vašem úsilí v podobě zdravého jídelníčku s nastaveným kalorickým deficitem, cvičením a ono to půjde! 

Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Co si z toho vzít?

Organismus si s vodou hospodaří nezávisle na nás, a pokud nejsme nemocní, zadržování vody je něco, nad čím nemá smysl si lámat hlavu. Kromě změn tělesné vodě během menstruačního cyklu jednoduše neexistuje, pokud tedy naše strava není založená převážně na fast‑foodu a není plná cukrů a soli. 

I v takovém případě by se ale jednalo o nárůst tělesné vody maximálně v řádu procent. Proto se nemůžeme vymlouvat, že bychom měli tělesné vody příliš, a trpěli kvůli ní nadváhou a měli celulitidu. Nebo kvůli ní nemohli zhubnout. Zapomeňte na detoxikační odvodňovací diety, čaje a masáže. Začněte na sobě pořádně makat, uvidíte, že to jde!

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Proč je nejlepší hubnout s pomocí kardia a silového tréninku zároveň? Prozradíme, jak perfektně nakombinovat obojí pro nejlepší výsledky.
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Často věříme, že můžeme zhubnout břicho, když budeme dělat jenom sklapovačky. Je to pravda, nebo se jedná o jeden ze společenských mýtů?
Jaký je nejlepší salát na hubnutí?
Jaký je nejlepší salát na hubnutí?
Jak udělat, aby z každého salátu vzniklo perfektně vyvážené jídlo? My vám dáme obecný návod a přihodíme i pár tipů na závěr!
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Portály zaměřené na ženy si s námi hrají jako kočka s myší a chrlí každý týden novou dietu, detox nebo TOP X cviků k získání six-packu. Proč je nebezpečné se těmito radami řídit a jak toho opravdu docílit se svobodnou myslí?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfaticky systém ovlivňuje celkové zdraví organismu a problémy s ním mohou mít za následek například bolesti hlavy nebo celulitidu. V dnešním článku se dozvíte pár rad na to, jak v těle lymfatický systém rozproudit a k čemu ho vůbec potřebujeme.
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Každá žena se bojí vzniku celulitidy. Dobrá zpráva je, že se s celulitidou dá bojovat. Poznejte efektivní strategie v boji proti celulitidě!
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
Kortizol a míra stresu velmi ovlivňuje výsledky vaší práce nejen ve fitness centru, ale také u jídelního stolu. Co všechno byste měli a mohli dělat pro to, abyste měli kortizolu méně? Jak ho ovlivňuje délka tréninku, výživový stav nebo volba potravin? A hraje v jeho případě roli i spánková deprivace?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?