Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Petr
Petr Loskot 22. 6. 2022 Poprvé publikováno 20. 12. 2018
Aktualizováno 22. 6. 2022
42 Líbí se mi Komentáře
7
Uložit článek
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

"Když já nemůžu zhubnout, protože zadržuji moc vody. Jak jenom tu přebytečnou vodu ze sebe dostat?” Zadržování vody v organismu, zvýšená hmotnost a neschopnost hubnout se tak staly evergreenem mnohých časopisů pro ženy.

Je však zadržování vody skutečně tak rozšířené? A je vůbec zodpovědné za nadváhu a obezitu, jak si mnohé ženy myslí, nebo je to jen berlička pro naši slabou vůli dodržovat zásady zdravého životního stylu ve stravě a pohybové aktivitě?

Co se v dnešním článku dočteme?

  • Co všechno může mít vliv na zadržování vody
  • Můžu zadržování vody v těle reálně ovlivnit a má smysl to vůbec řešit
  • Můžeme se přebytečné tělesné vody zbavit tím, že zhubneme
  • Opravdu kvůli zadržování vody nemůžu zhubnout

Pokud nejsme nemocní, závažné zadržování vody u nás nehrozí

Obsah tělesné vody se během života mění a je dán zejména množstvím svalové a tukové tkáně v našem organismu. Pohybuje se v rozmezí 40–65 % tělesné hmotnosti. Existují různé faktory, které mají větší či menší vliv na množství tělesné vody.

Jaké faktory mají vliv na vodní hospodářství našeho organismu? 

  • Některé faktory nemůžeme prakticky ovlivnit a probíhají zcela přirozeně jako např. menstruační cyklus. Nejvíce vody žena zadržuje před ovulací a před začátkem menstruace.
  • Zdaleka největší vliv na viditelné zvýšení tělesné vody (např. kolem kotníků nebo očních víček) mají závažné choroby, jako je například dlouhodobě neléčená snížená funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin a srdce nebo poruchy lymfatického systému.
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Může mít na zadržování vody vliv pohyb nebo nesprávná výživa? 

Naše tělo si obsah vody precizně reguluje nezávisle na nás. Pokud nejsme nemocní, se závažným zadržováním vody nemůžeme mít výraznější problém.

Některé faktory životního stylu se však na rovnováze tělesné vody podílí. U citlivějších osob tak na její zadržování mohou mít reálný vliv. Týká se to ale pouze několika málo % tělesné vody, která si můžeme představit jako několik stovek mililitrů.

Kvůli soli a cukru někdo opravdu může zadržovat malé množství vody. Napraví to pohyb? 

  • Strava bohatá na kuchyňskou sůl může zvyšovat obsah tělesné vody. I to je ten důvod, proč se lidem s vysokým krevním tlakem nedoporučuje moc solit. Podle Společnosti pro výživu bychom neměli denně přijmout více než 5 g soli. Jako sportovci, kteří mají vyšší ztrátu soli potem, si však můžeme v klidu dovolit o cca 50 % více.
  • Podobně negativně se může chovat i nadměrný příjem jednoduchých cukrů. Proto se snažte z jednoduchých cukrů přijímat maximálně 10 % celkového příjmu energie.

Ve svém jídelníčku se snažte mít čerstvé nezpracované potraviny s dostatkem draslíku. Nedostatek draslíku totiž zvyšuje zadržování sodíku, a tím i vody v organismu. Svou roli může sehrát i nedostatečný příjem vody, který obecně nepřispívá zdravé funkci ledvin. Pro optimální pitný režim denně přijměte 30–45 ml tekutin na kg tělesné hmotnosti.

  • Hýbejte se. Pohyb vám rozhodně neuškodí. A u těch z nás, kteří mají diagnostikovanou špatnou funkci lymfatického systému a trpí otoky (zhruba 1 % populace), pohyb podpoří jeho funkci, což přispěje ke snížení zadržování vody.
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Rychlé hubnutí při nesmyslných dietách má na svědomí jen voda, kterou zase nabereme přirozeně zpět...

Určitě jste se setkali s tím, že někdo z vašeho okolí chtěl na zadržování vody vyzrát redukční dietou, ideálně třeba s přízviskem detoxikační, toxiny přece zadržují v těle vodu, že?

Při redukční dietě (a tím i omezení sacharidů ve stravě) může jít hmotnost poměrně rychle dolů. 1 gram svalového glykogenu váže 3 gramy tělesné vody.

Při znovuzavedení sacharidů do stravy však takto ztracenou hmotnost zcela přirozeně nabereme zpátky. I souvislost mezi neschopností detoxikovat se a zadržováním vody je hloupost. 

Nesmyslné redukční (detoxikační) diety tak nemají žádný dlouhodobý vliv na obsah vody v těle, který bychom si byli schopni po jejím ukončení udržet. Žádná voda navíc prostě není.To samé můžeme říci o různých odvodňovacích masážích, čajích a dalších pochybných prostředcích.

Opravdu kvůli zadržování vody nemůžu zhubnout, nebo je to jen výmluva?

Oblíbeným argumentem mnohých z nás je výmluva, že za naši neschopností redukovat hmotnost stojí právě tělesná voda, která maskuje shozené kilogramy a zuby nehty se nás drží. Jaká je realita? Redukce hmotnosti a třeba i zvýšená četnost tréninků může představovat stres pro naše tělo, který může zvýšit hladinu kortizolu. Ten pak podporuje zadržování vody.

Opět se ale jedná o přechodný jev, který rozhodně nemůže být zodpovědný za to, že by hmotnost v horizontu týdnů nešla dolů. Proto ani tato výmluva nemůže obstát. Opravdu stačí jen vytrvat ve vašem úsilí v podobě zdravého jídelníčku s nastaveným kalorickým deficitem, cvičením a ono to půjde! 

Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?

Co si z toho vzít?

Organismus si s vodou hospodaří nezávisle na nás, a pokud nejsme nemocní, zadržování vody je něco, nad čím nemá smysl si lámat hlavu. Kromě změn tělesné vodě během menstruačního cyklu jednoduše neexistuje, pokud tedy naše strava není založená převážně na fast‑foodu a není plná cukrů a soli. 

I v takovém případě by se ale jednalo o nárůst tělesné vody maximálně v řádu procent. Proto se nemůžeme vymlouvat, že bychom měli tělesné vody příliš, a trpěli kvůli ní nadváhou a měli celulitidu. Nebo kvůli ní nemohli zhubnout. Zapomeňte na detoxikační odvodňovací diety, čaje a masáže. Začněte na sobě pořádně makat, uvidíte, že to jde!

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
42 Líbí se mi Uložit článek