Celulitida neboli pomerančová kůže je postrachem snad každé ženy. Nezoufejte, když se začne ta prokletá hrbolatá kůže v oblasti stehen a zadku objevovat, je na čase s tím začít něco dělat a zbavit se jí. Zvládnout můžete opravdu ledacos a třeba i svůj letitý boj s celulitidou vyhrajete knockoutem v prvním kole!
Proč zrovna já musím mít celulitidu? Dá se s tím něco dělat?
Jestli si, milé dámy, myslíte, že prokletí celulitidy se týká jen vás, není to pravda. Kletbu celulitidy totiž sdílí zhruba 98 % (některé zdroje uvádějí ("pouhých" 80–90 %) všech žen, které už mají pubertu za sebou. S celulitidou se dříve nebo později setká každá žena. Někdy se může zdát, že ten svět je vůči holkám fakt nespravedlivý. Chlapům jde hubnutí rychleji a nemusí si ani tak často lámat hlavu s pomerančovou kůží na zadku, se kterou můžou bojovat i ty nejvíce fit holky na světě (Khan, 2010).
Co je vlastně ta prokletá celulitida zač?
- Celulitida je definována jako lokální metabolická porucha podkožní tkáně. Při celulitidě dochází ke zvětšení objemu tukových buněk (adipocytů) v podkoží, které jsou vytlačovány směrem ke kůži, a vytváří tak typický vzhled pomerančové kůry. V postiženém místě je omezen průtok krve a lymfy (Khan et al., 2010a; Luebberding, 2015; Rossi & Vergnanini, 2000).
- Jednoduše si můžete představit vaši podkožní vrstvu tukových buněk jako vertikální nafukovací balónky, které zvětšily svoji velikost více, než by bylo zdrávo, a tlačí se k povrchu kůže. Mezi balónky se pak vytváří typické ďolíčky. Kéž by ty balónky šly prasknout, že?
Proč celulitidou trpíme?
- Ten, kdo objeví jasnou příčinu celulitidy, asi dostane Nobelovu cenu. Bohužel přímá příčina vzniku celulitidy se stále hledá.
Jaké faktory stojí za vznikem celulitidy?
- Životní styl, pohlaví, rasa, genetická výbava, hormonální prostředí organismu, přítomnost zánětu, současný výskyt některé z nemocí (oběhové, metabolické nebo zažívací onemocnění) a rizikové období v životě ženy (puberta, těhotenství, menopauza).
Pokud vás zajímá, které potraviny by problém s celulitidou mohly ještě zhoršit, čtěte článek 6 potravin, které mohou zhoršit celulitidu.
Dá se vůbec s celulitidou něco dělat? Jasně!
Jak vidíte, faktorů ovlivňujících vznik celulitidy je spousta. Pokud jste nevyhráli genetickou loterii jako zelenou kartu do USA, musíte pro boj s celulitidou vyvinout často nemalého úsilí.
Nejvíce ovlivnitelným faktorem je životní styl. Pozorujete to, že životní styl je společným jmenovatelem v případě hubnutí, boji proti celulitidě nebo civilizačním onemocněním? Zdravý životní styl je prostě klíčem k mnoha dveřím. Jakých 7 účinných a ověřených typů pro boj s celulitidou byste měli znát?
1. Ozdravte si svůj jídelníček a možná se budete divit, jaké zázrakyse začnou dít
- Zdravým jídelníčkem s dostatkem vlákniny (30–35 g/den), bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a spoustou zeleniny a ovoce si zajistíte vše, co vaše tělo potřebuje.
- Omezením konzumace rafinovaných sacharidů, cukru, soli a nezdravých tuků ve všech jejich podobách uděláte pro zkvalitnění jídelníčku to nejlepší, co je ve vašich silách.
- Díky tomu, že tělu dopřejete dostatek živin (bílkovin) pro obnovu pojivových tkání (které drží tukové buňky – balónky pod kontrolou), může dojít ke snížení projevů celulitidy. Příjem bílkovin můžeme efektivně zvýšit třeba za pomoci syrovátkového nebo kvalitního rostlinného vegan proteinu.
- Jak si ozdravit jednoduše stravu? Seznamte se se zdravým talířem v článku s názvem Co jíst pro vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
2. Pijte čistou vodu, neslazenou kávu nebo čaj a zřekněte se alkoholu
Sladkosti a veškerý přidaný cukr jste z jídelníčku už vyhodili? Pak je čas vyhodit nebo darovat sousedům všechny slazené limonády, džusy a kávové nebo čajové nápoje natřískané cukrem. Asi není třeba zmiňovat, že omezení až vyloučení alkoholu z pitného režimu je více než žádoucí.
Základem pitného režimu by měla být voda v rozmezí 30–45 ml/kg tělesné hmotnosti a podle úrovně toho, jak se potíte a sportujete. Pitným režimem založeným na obyčejné vodě a neslazených nápojích v kombinaci s omezením soli se můžeme zbavit několika stovek mililitrů tekutin, které můžeme v těle zadržovat.
- Více se o zadržování vody můžete dočíst v článku s názvem Pravda o zadržování vody! Jakým způsobem ovlivňuje hubnutí?
- A co sůl? I ta může stát za horším stavem vaší pokožky. Více se dozvíte v Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
3. Začněte se věnovat silovému tréninku
Zdá se, že silový trénink je lékem na všechny lidské problémy. Samozřejmě přeháním, ale i tady má železo své pevné místo. Díky pravidelnému silovému tréninku probudíte své (možná?) spící svaly k životu a ty se dají do práce tak, že vám zpevní vaši postavu, zlepší průtok krve a v přítomnosti kalorického deficitu pomůžou i s bojem proti zvětšeným tukovým buňkám způsobujícím celulitidu.
Ta pravá forma na léto se tvoří v posilovně a můžete ji mít celoročně a nebláznit pár měsíců před létem. Stačí mít rozumný a konzistentní plán.
- O výhodách silového tréninku pro ženské tělo se můžete dočíst v článku s názvem Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
4. Najděte si doplňkový sport, který vás bude bavit
Sport je nejen lékem na duši, ale i na tělo. Sportovní aktivitou opět rozproudíte krev, lymfatický systém a budete spalovat další kalorie navíc. Proč je to super? Při celulitidě je v postižené oblasti omezen průtok krve, lymfy a jejich rozproudění sportem vám může pomoci.
Které sporty jsou vhodné? Všechny! Opravdu dělejte vše, co vás baví
- Jezděte na kole, běhejte, vytáhněte kolečkové brusle, plavejte, půjčte si koloběžku nebo si vyšlápněte do hor. Najděte v sobě milovníka pohybu.
5. Co nejvíce se během dne přirozeně hýbejte
Každý krok se prostě počítá. My jako lidé jsme byli stvořeni k pohybu, nikoliv k celodennímu sezení za počítačem.
- Do práce choďte pěšky nebo na kole, omezte dopravu autem a městskou hromadnou dopravou a co nejvíce využívejte nohy jako váš hlavní dopravní prostředek.
6. I v práci se co nejčastěji projděte nebo protáhněte ztuhlé tělo
Pokud zrovna nepracujete manuálně, pravděpodobně sedíte za stolem nebo stojíte někde v obchodě. A jak je známo, sedavý životní styl nám lidem zrovna neprospívá a celodenní sezení na zadku vám s celulitidou taky zrovna nepomůže.
Zkuste se ideálně každou hodinu na pár minut projít, zajít si udělat kafe, vyjít si pár poschodí v budově a protáhněte své ztuhlé svaly. Hlavně zadní a přední stranu stehen, protože se podílejí na vzniku dolního zkříženého syndromu. Není to tak těžké, nastavte si třeba upozornění na telefonu.
7. Dejte šanci klasickým nebo lymfatickým masážím
Ač je přímý vliv masáží na celulitidu takovou spekulativní otázkou, není pochyb, že klasická nebo lymfatická masáž dokáže zvýšit průtok krve v masírovaném místě, a teoreticky tak přispět k celkovému boji proti celulitidě.
Lymfatická masáž podpoří oběh lymfy a zmenšení případného otoku. Její efektivita v boji proti celulitidě je však prozatím zahalená tajemstvím a spíše se ukazuje, že na celulitidu žádný velký efekt nemá (Luebberding et al., 2015).
Zkusit můžete i koupele ve studené vodě, střídání studené a teplé vody. Proč? Protože v těle dochází k podpoře průtoku krve následkem stažení a roztažení cév. A jestli to nepomůže, alespoň se v létě příjemně osvěžíte.
Pomůžou krémy proti celulitidě nebo moderní terapie, jako je akustická rázová vlna či laser?
Ano i ne. U některých moderních metod v čele s akustickou rázovou vlnou může být nějaká účinnost. U laserových terapií jsou výsledky přinejmenším nevypovídající. Celkově se jedná pouze o dočasné řešení, které může a nemusí fungovat (Emanuele, 2013; Hexsel & Soirefmann, 2011).
A co kosmetické produkty v čele s krémy proti celulitidě? Nejvěrněji tuto situaci vystihuje ve své práci Hexsel: "Na trhu je spoustu kosmetických produktů a lékařských metod k léčbě celulitidy, ale existuje pouze málo klinických dat, které by dokázaly potvrdit jejich účinnost v boji proti celulitidě a žádná z těchto metod a produktů nedokázala problém celulitidy vyřešit." (Hexsel & Soirefmann, 2011).
Co si z toho vzít?
S celulitidou se dá bojovat, a dokonce jí i můžete nakopat zadek. Ale co když se snažíte sebevíc, vše děláte správně a pořád to nejde? Smiřte se s tím. Možná je to pro vás překvapivé, ale než investovat obrovské množství energie a finančních prostředků v honbě za dokonalostí, která neexistuje, není lepší být nejlepší verzí sebe sama a přijmout se se všemi malichernými nedokonalostmi, které v konečném důsledku vadí jenom vám, dámy?
Celulitida je sice nepříjemná, ale není důvodem, abyste se držely opodál letnímu veselí nebo se za sebe styděly. Život je příliš krátký na to, abyste promarnily každou chvíli zbytečnými starostmi a věcmi, s kterými už nic víc neuděláte, ani kdybyste se přetrhly.