Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží

13. 4. 2022
Komentáře
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Celulitida neboli pomerančová kůže je postrachem snad každé ženy. Nezoufejte, když se začne ta prokletá hrbolatá kůže v oblasti stehen a zadku objevovat, je na čase s tím začít něco dělat a zbavit se jí. Zvládnout můžete opravdu ledacos a třeba i svůj letitý boj s celulitidou vyhrajete knockoutem v prvním kole!

Jestli si, milé dámy, myslíte, že prokletí celulitidy se týká jen vás, není to pravda. Kletbu celulitidy totiž sdílí zhruba 98 % (některé zdroje uvádějí ("pouhých" 80–90 %) všech žen, které už mají pubertu za sebou. S celulitidou se dříve nebo později setká každá žena. Někdy se může zdát, že ten svět je vůči holkám fakt nespravedlivý. Chlapům jde hubnutí rychleji a nemusí si ani tak často lámat hlavu s pomerančovou kůží na zadku, se kterou můžou bojovat i ty nejvíce fit holky na světě (Khan, 2010).

Co je celulitida?

Celulitida je definována jako lokální metabolická porucha podkožní tkáně. Při celulitidě dochází ke zvětšení objemu tukových buněk (adipocytů) v podkoží, které jsou vytlačovány směrem ke kůži, a vytváří tak typický vzhled pomerančové kůry. V postiženém místě je omezen průtok krve a lymfy (Khan et al., 2010a; Luebberding, 2015; Rossi & Vergnanini, 2000).

Jednoduše si můžete představit vaši podkožní vrstvu tukových buněk jako vertikální nafukovací balónky, které zvětšily svoji velikost více, než by bylo zdrávo, a tlačí se k povrchu kůže. Mezi balónky se pak vytváří typické ďolíčky. Kéž by ty balónky šly prasknout, že?

Přímá příčina vzniku celulitidy je stále neznámá. Mezi faktory, které se nejčastěji spojují se vznikem celulitidy, patří životní styl, pohlaví, rasa, genetická výbava, hormonální prostředí organismu, přítomnost zánětu, současný výskyt některé z nemocí (oběhové, metabolické nebo zažívací onemocnění) a rizikové období v životě ženy (puberta, těhotenství, menopauza).

Co pomáhá na celulitidu? Máme 7 tipů!

Jak vidíte, faktorů ovlivňujících vznik celulitidy je spousta. Pokud jste nevyhráli genetickou loterii jako zelenou kartu do USA, musíte pro boj s celulitidou vyvinout často nemalého úsilí. 

Nejvíce ovlivnitelným faktorem je životní styl. Pozorujete to, že životní styl je společným jmenovatelem v případě hubnutí, boji proti celulitidě nebo civilizačním onemocněním? Zdravý životní styl je prostě klíčem k mnoha dveřím. Jakých 7 účinných a ověřených tipů pro boj s celulitidou byste měli znát?

1. Ozdravte svůj jídelníček

Zdravým jídelníčkem s dostatkem vlákniny (30–35 g/den), bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a spoustou zeleniny a ovoce si zajistíte vše, co vaše tělo potřebuje. Omezením konzumace rafinovaných sacharidů, cukru, soli a nezdravých tuků ve všech jejich podobách uděláte pro zkvalitnění jídelníčku to nejlepší, co je ve vašich silách. A díky tomu, že tělu dopřejete dostatek živin (bílkovin) pro obnovu pojivových tkání (které drží tukové buňky – balónky pod kontrolou), může dojít ke snížení projevů celulitidy. Příjem bílkovin můžeme efektivně zvýšit třeba za pomoci syrovátkového nebo kvalitního rostlinného vegan proteinu

2. Omezte sladké a alkoholické nápoje 

Sladkosti a veškerý přidaný cukr jste z jídelníčku už vyhodili? Pak je čas vyhodit nebo darovat sousedům všechny slazené limonády, džusy a kávové nebo čajové nápoje natřískané cukrem. Asi není třeba zmiňovat, že omezení až vyloučení alkoholu z pitného režimu je více než žádoucí. 

Základem pitného režimu by měla být voda v rozmezí 30–45 ml/kg tělesné hmotnosti a podle úrovně toho, jak se potíte a sportujete. Pitným režimem založeným na obyčejné vodě a neslazených nápojích v kombinaci s omezením soli se můžeme zbavit několika stovek mililitrů tekutin, které můžeme v těle zadržovat. 

3. Začněte se věnovat silovému tréninku

Zdá se, že silový trénink je lékem na všechny lidské problémy. Samozřejmě přeháním, ale i tady má železo své pevné místo. Díky pravidelnému silovému tréninku probudíte své (možná?) spící svaly k životu a ty se dají do práce tak, že vám zpevní vaši postavu, zlepší průtok krve a v přítomnosti kalorického deficitu pomůžou i s bojem proti zvětšeným tukovým buňkám způsobujícím celulitidu.

Ta pravá forma na léto se tvoří v posilovně a můžete ji mít celoročně a nebláznit pár měsíců před létem. Stačí mít rozumný a konzistentní plán.

4. Najděte si doplňkový sport

Sport je nejen lékem na duši, ale i na tělo. Sportovní aktivitou opět rozproudíte krev, lymfatický systém a budete spalovat další kalorie navíc. Proč je to super? Při celulitidě je v postižené oblasti omezen průtok krve, lymfy a jejich rozproudění sportem vám může pomoci. 

Které sporty jsou vhodné? Všechny! Opravdu dělejte vše, co vás baví. Jezděte na kole, běhejte, vytáhněte kolečkové brusle, plavejte, půjčte si koloběžku nebo si vyšlápněte do hor. Najděte v sobě milovníka pohybu.

5. Dbejte na přirozený pohyb

Každý krok se prostě počítá. My jako lidé jsme byli stvořeni k pohybu, nikoliv k celodennímu sezení za počítačem. Do práce choďte pěšky nebo na kole, omezte dopravu autem a městskou hromadnou dopravou a co nejvíce využívejte nohy jako váš hlavní dopravní prostředek.

6. I v práci se co nejčastěji projděte nebo protáhněte ztuhlé tělo

Pokud zrovna nepracujete manuálně, pravděpodobně sedíte za stolem nebo stojíte někde v obchodě. A jak je známo, sedavý životní styl nám lidem zrovna neprospívá a celodenní sezení na zadku vám s celulitidou taky zrovna nepomůže.

Zkuste se ideálně každou hodinu na pár minut projít, zajít si udělat kafe, vyjít si pár poschodí v budově a protáhněte své ztuhlé svaly. Hlavně zadní a přední stranu stehen, protože se podílejí na vzniku dolního zkříženého syndromu. Není to tak těžké, nastavte si třeba upozornění na telefonu.

7. Dejte šanci klasickým nebo lymfatickým masážím

Ač je přímý vliv masáží na celulitidu takovou spekulativní otázkou, není pochyb, že klasická nebo lymfatická masáž dokáže zvýšit průtok krve v masírovaném místě, a teoreticky tak přispět k celkovému boji proti celulitidě. 

Lymfatická masáž podpoří oběh lymfy a zmenšení případného otoku. Její efektivita v boji proti celulitidě je však prozatím zahalená tajemstvím a spíše se ukazuje, že na celulitidu žádný velký efekt nemá (Luebberding et al., 2015).

Mezi lymfatické masáže spadá i tzv. terapie dřevem. Více si o ní přečtete v článku Maderoterapie: Převrat v boji proti celulitidě, nebo nafouknutá bublina?

Zkusit můžete i koupele ve studené vodě, střídání studené a teplé vody. Proč? Protože v těle dochází k podpoře průtoku krve následkem stažení a roztažení cév. A jestli to nepomůže, alespoň se v létě příjemně osvěžíte.

A co moderní terapie či krémy na celulitidu?

Ano i ne. U některých moderních metod v čele s akustickou rázovou vlnou může být nějaká účinnost. U laserových terapií jsou výsledky přinejmenším nevypovídající. Celkově se jedná pouze o dočasné řešení, které může a nemusí fungovat (Emanuele, 2013; Hexsel & Soirefmann, 2011).

A co kosmetické produkty v čele s krémy proti celulitidě? Nejvěrněji tuto situaci vystihuje ve své práci Hexsel: "Na trhu je spoustu kosmetických produktů a lékařských metod k léčbě celulitidy, ale existuje pouze málo klinických dat, které by dokázaly potvrdit jejich účinnost v boji proti celulitidě a žádná z těchto metod a produktů nedokázala problém celulitidy vyřešit." (Hexsel & Soirefmann, 2011).

Co si z toho vzít?

S celulitidou se dá bojovat, a dokonce jí i můžete nakopat zadek. Ale co když se snažíte sebevíc, vše děláte správně a pořád to nejde? Smiřte se s tím. Možná je to pro vás překvapivé, ale než investovat obrovské množství energie a finančních prostředků v honbě za dokonalostí, která neexistuje, není lepší být nejlepší verzí sebe sama a přijmout se se všemi malichernými nedokonalostmi, které v konečném důsledku vadí jenom vám, dámy?

Celulitida je sice nepříjemná, ale není důvodem, abyste se držely opodál letnímu veselí nebo se za sebe styděly. Život je příliš krátký na to, abyste promarnily každou chvíli zbytečnými starostmi a věcmi, s kterými už nic víc neuděláte, ani kdybyste se přetrhly.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie je často vyzdvihována pro své pozitivní účinky na zmírnění projevů celulitidy. Může však tato masážní metoda skutečně podpořit funkci lymfatického systému?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfaticky systém ovlivňuje celkové zdraví organismu a problémy s ním mohou mít za následek například bolesti hlavy nebo celulitidu. V dnešním článku se dozvíte pár rad na to, jak v těle lymfatický systém rozproudit a k čemu ho vůbec potřebujeme.
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
6 potravin, které mohou zhoršit celulitidu
6 potravin, které mohou zhoršit celulitidu
Pokud se chceme zbavit celulitidy, není nejlepší variantou začít investovat do pochybných procedur. Začít bychom měli u svého jídelníčku. Jakým potravinám se vyhnout, pokud se chceme zbavit celulitidy?
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Sůl byla v minulosti mimo jiné používána k léčebným účelům, dnes jí ale máme v jídelníčku takové množství, že nám její příjem spíše škodí. Jaká rizika s sebou zvýšená konzumace soli přináší, jaké potraviny jsou jejím největším zdrojem a jak je to se zadržováním vody při hubnutí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.