Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Celulitida se vyskytuje cca u 85–90 % žen a 10 % mužů.
  • Maderoterapie je často spojována s pozitivními účinky právě v souvislosti s celulitidou.
  • Nejlepšího efektu v oblasti zmírnění příznaků celulitidy dosáhnete dodržováním zásad zdravého životního stylu, případně doplňkovými procedurami.

Co je maderoterapie?

Maderoterapie, neboli terapie dřevem, je stará masážní technika, přičemž k masáži se používají nejčastěji speciálně tvarované dřevěné válečky se zvrásněným povrchem či zbroušenými dřevěnými jehličkami, setkat se však můžete i s hladkými nástroji upravenými do nejrůznějších tvarů.

Maderoterapie má podle svých zastánců sloužit k celkovému uvolnění, redukci stresu, podpoře činnosti lymfatického systému, a zejména pak k boji s celulitidou nebo vráskami. Jsou ale jejich tvrzení skutečně podpořena studiemi? A skutečně se jedná o revoluční techniku v eliminaci celulitidy?

Co je celulitida a na jakém podkladě vzniká?

Celulitida je stav, kdy dochází ke zvětšování objemu tukových buněk v podkožní tkáni, které jsou pak následně vytlačovány k povrchu kůže a omezují v dané lokalitě průtok krve a lymfy. Je přítomna asi u 85–90 % dospělých žen, zatímco u mužů je její výskyt cca 10 %. Nejčastěji se pak celulitida vyskytuje v oblasti stehen, hýždí a boků. Někteří vědci, vzhledem k její vysoké incidenci u ženského pohlaví, dokonce navrhují pohlížet na celulitidu spíše jako na sekundární ženský pohlavní znak.

A proč je vlastně celulitida u žen o tolik více rozšířena? Příčina tkví ve struktuře pojivových tkání obou pohlaví – zatímco u mužského pohlaví je pojivo soustředěno v síťovitém vzoru, u žen se jedná pouze o svislé pruhy táhnoucí se jedním směrem. Z toho důvodu je pro zvětšené tukové buňky o mnoho jednodušší prodrat se k povrchu a vytvářet efekt pomerančové kůže a starých známých ďolíčků.

Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami

Může mít maderoterapie na celulitidu skutečně vliv?

Maderoterapie je v první řadě masážní technikou, což znamená, že může podpořit celkové uvolnění, regeneraci, nebo ulevit od stresu – obzvláště třeba v kombinaci s aromaterapií. Masážní techniky totiž působí nejen lokálně, ale dočasně ovlivňují také centrální nervový systém, endokrinní systém, látkovou výměnu tkání, svalový tonus atp. Na samotné kůži rovněž podporuje odstranění odumřelých buněk a lokální prokrvení.

Masáž strukturovanými dřevěnými pomůckami působí mechanicky na povrch kůže a podkoží, čímž ovlivňuje mimo jiné i krevní oběh v dané lokaci, funkci mazových žláz nebo právě lymfatických drah. Co se tedy týče zmírnění příznaků celulitidy, je‑li masáž provedena správně, může mít skutečně pozitivní účinky (které jsou však spíše dočasného charakteru).

Studie se však maderoterapií prozatím příliš nezabývají a tyto potenciální účinky tak lze vyvozovat spíše z celkového efektu lymfatických i klasických masáží.

Na co si dát pozor

Přestože, vzhledem ke své povaze, může maderoterapie vést k pozitivním účinkům na lymfatický systém a tedy i zmírnění projevů celulitidy, nelze bohužel očekávat zázračné a dlouhodobé výsledky. Jedná se takspíše o jakousi podpůrnou proceduru. Stejně jako v případě nejrůznějších krémů a kosmetických produktů, ani v tomto případě není dostatek klinických dat, které by mohly potvrdit spolehlivou účinnost této metody.

Naprosto rozhodujícím faktorem je pak vyhledání vyškoleného odborníka – aby byla maderoterapie (či jiný způsob lymfatické masáže) skutečně účinná a bezpečná. Špatně provedená masáž by totiž mohla funkce mízního systému naopak poškodit a způsobit tak nežádoucí otoky v periferních částech těla. Kontraindikací jsou zároveň i některá onemocnění, jako např. onemocnění srdečně-cévního systému, onemocnění ledvin, akutní infekční onemocnění, nadměrná srážlivost krve nebo také těhotenství.

Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami

Jaká další opatření mohou zmírnit projevy celulitidy?

Kromě pohlaví patří mezi neovlivnitelné rizikové faktory vzniku celulitidy genetika, rasa, hormonální rovnováha, rozložení tuku na těle, nebo také závažné defekty cévního či lymfatického systému. Pokud však tyto nepřízně osudu pominete, pořád zbývá poměrně široká škála možností, jak projevy celulitidy zmírnit.

Mezi faktory ovlivnitelné totiž patří:

Nejlepších výsledků pak dosáhnete kombinací výše uvedených doporučení. Zvláště ženy by si však měly uvědomit, že celulitida je pro jejich pohlaví skutečně typická a není na proto místě se za ni stydět, nebo ji schovávat před světem. Pokud je však celulitida jednoznačně způsobena abnormálně vysokým množstvím tělesného tuku nebo nezdravým životním stylem, je samozřejmě ve vašem vlastním zájmu snažit se dosáhnout optimální hmotnosti a dbát o své zdraví.

Vyzkoušet můžete také studené koupele, nebo střídání teplé a studené vody. V reakci na změny teplot totiž dojde k rozšíření/stažení krevních cév, což může v exponovaných místech podpořit normální průtok krve.

Co si z toho vzít?

Celulitida je, zejména u žen, velmi rozšířeným jevem. Rizikové faktory jejího vzniku jsou zčásti neovlivnitelné, na druhou stranu však její projevy lze efektivně zmírnit skrze dodržování zdravého životního stylu, pravidelného pohybu nebo adekvátním pitným režimem. Co se týče podpůrných procedur jako lymfatické masáže, terapie laserem nebo kosmetické přípravky, nad těmi se stále vznáší spousta otazníků.

Jedním z těchto postupů může být také maderoterapie, která při provedení zkušeným terapeutem může podpořit průtok lymfy a krve exponovanými místy, a dočasně tak projevy celulitidy zmírňovat. Rozhodně však není na místě této metodě připisovat zaručené a dlouhotrvající účinky. Nejlepší prevencí celulitidy je totiž již zmíněný zdravý životní styl. Obzvláště ženy by rovněž měly myslet na to, že pokud není celulitida spojena např. s nadměrným množstvím tělesného tuku, není na místě se za ni stydět a “postižené” oblasti zahalovat.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infra sauny se stávají čím dál populárnější jak pro rekreační užívání, tak pro podporu regenerace po sportovním výkonu. Jak fungují a jakým způsobem pomáhají s regenerací?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
Lymfaticky systém ovlivňuje celkové zdraví organismu a problémy s ním mohou mít za následek například bolesti hlavy nebo celulitidu. V dnešním článku se dozvíte pár rad na to, jak v těle lymfatický systém rozproudit a k čemu ho vůbec potřebujeme.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Dokonale vypracované postavy s minimálním množství tělesného tuku vidíme všude kolem nás. Navozují ale pocit, že by tak měl vypadat každý, kdo zdravě jí a hýbe se. Je ale zdravé mít tak nízké procento tuku? A kolik je tedy tak akorát?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
S pojmem "zdravé stravování" jste se již jistě někdy setkali – co si pod ním ale představit a jak ho nejlépe převést do praxe? Poradí vám dnešní článek.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
5 jednoduchých tipů a triků pro štíhlejší obličej
5 jednoduchých tipů a triků pro štíhlejší obličej
Nateklý obličej patří mezi strašáky mnoha lidí, což potvrzuje i fakt, že se jedná o jednu z nejvyhledávanějších frází Googlu v rámci hubnutí. Poznejte 5 zaručených tipů, jak s nateklým obličejem, ale i vráskami zatočit.
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie je známá již tisíce let – jaký má však na tyto alternativní postupy názor současná věda? Může terapie pomocí vůní skutečně tišit bolest, snižovat míru stresu a pomáhat při potížích se spánkem?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?