5 jednoduchých tipů a triků pro štíhlejší obličej

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 28. 4. 2022
5 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
5 jednoduchých tipů a triků pro štíhlejší obličej
obrázek z freepik.com/senivpetro
  • Otázky typu "how to lose weight in your face" patří na Googlu mezi jedny z nejvyhledávanějších, alespoň co se hubnutí týče. 

  • Tuk na obličeji je, stejně jako tuk kdekoli jinde na těle, odrazem celkové hmotnosti jedince. Může se k tomu ovšem připojit i genetika či otoky. 

  • Jak tedy konečně tento problém vyřešit?  Dnešní článek vám objasní základy a prozradí zaručené triky, jak vaši tvář alespoň částečně a efektivně udržovat bez zbytečného natékání.

I přesto, že se jedná o velice populární a vytoužený cíl, nejde zhubnout pouze jednu část těla, to samé platí i o vašem obličeji. Zaměření na konkrétní části neboli spot reduction pomáhají budovat specifické svaly, ale u odstranění tuku už je to trochu těžší. 

Pokud si tedy přejete zeštíhlit váš obličej, měli byste zapracovat na celkovém přístupu ke zdravému životnímu stylu. Krom vyvážené stravy, pravidelného spánkového a pohybového režimu, existují i jiné jednoduché změny, které vám mohou pomoci snížit otoky obličeje. A právě na ty se dnešní článek zaměřuje především. 

1. Sportujte obličejem

I pro vaši tvář existují různá cvičení, díky kterým můžete posilovat jednotlivé svaly, zrychlit krevní oběh, zlepšit funkci lymfatického systému a tím velice chytře vyzrát nejen na otoky, ale také vrásky či jiné linie obličeje. Úžasným pomocníkem je určitě obličejová jóga, o které se můžete dozvědět víc v článku zde.

Další možností jsou různá cvičení zaměřující se pouze na protažení a posílení vašich obličejových svalů. Ta doporučujeme především v případě, kdy nemáte takové množství času, dají se totiž stihnout i ve sprše. Patří mezi ně např. špulení pusy, křečovitý úsměv či nadzvedávání obočí.

2. Využijte masážní pomocníky

Cvičení můžete doplnit o obličejové a masážní válečky (tzv. face rollers), které velmi efektivně zlepšují funkci lymfy a stimulují průtok krve. Jak jsme zmiňovali výše, je to právě chod lymfatického systému, který dokáže snížit zadržování tekutin. Navíc jsou tyto pomůcky nejčastěji tvořeny ze studených materiálů, kamenů či kovů, jež také prokazatelně snižují otoky.

Pokud by vám základní rollery nevyhovovaly, můžete se porozhlédnout i po gua sha. Protože zatímco válečkové rollery se svým tvarem hodí spíše právě na nateklé oční okolí, gua sha je navržena především pro masáž definující bradu, lícní kosti a krk. Na sociálních sítích či YouTube naleznete velké množství videí – pro začátečníky doporučujeme jedno zde

3. Dostatek tekutin je základ 

Proslulý a všemi opěvovaný pitný režim opět ukazuje, že má moc (téměř) nad vším. Při nedostatku vody ji vaše tělo začne zadržovat, a i to může přispívat k otokům na vaší tváři. Ačkoli je množství doporučené denní dávky tekutin individuální a závisí na věku, pohlaví a mnoha dalších faktorech, obecně by měl dospělý jedinec vypít alespoň 35–40 ml/kg (zhruba 2,8–3,2 l/den pro osobu s hmotností 80 kg).

  • Další informace o významnosti pitného a o tom, jaké nápoje se do něj započítávají, se dozvíte zde

5 jednoduchých tipů a triků pro štíhlejší obličej

4. Vyhýbejte se alkoholu a jídlům s přebytkem soli 

Co se ale do pitného režimu rozhodně počítat nedá, je alkohol – obsahuje totiž vyšší množství kalorií a mícháné nápoje jsou často i bohatým zdrojem cukru. Navíc vás ale také dehydratuje, což znovu vede k následnému zadržování vody nejen ve vaší tváři. 

Velice podobný scénář probíhá i u přesolovaných jídel – často se jedná o vysoce průmyslově zpracované potraviny, fast foody apod. Sodík je důležitým minerálem, které vaše tělo k životu potřebuje, sami o sobě se tedy soli bát nemusíte. Je ale dobré mít na paměti regulované množství, přičemž se na denní bázi doporučuje 2300 mg, což je okolo 5 g soli (čajová lžička). V závislosti na tréninku a vypocení sodiíku se ale toto množství může lišit. 

5. Spěte jako král 

Spánek patří mezi klíčové součásti zdravého životního stylu – při jeho dodržování máte další den zaručené dostatečné množství energie, ale také lepší náladu. Navíc nedostatek spánku ovlivňuje hladiny hormonů sytosti ve vašem těle, tím pádem se po probdělé noci budete další den cítit daleko hladovější a mít častější chutě. I to může být negativním milníkem vaší cesty k vysněné štíhlejší tváři. Zajistěte si tedy každý den minimálně doporučených 7–9 hodin spánku.

  • Tipy pro kvalitnější spánek naleznete zde 

Co si z toho vzít? 

Zeštíhlení obličeje je stejně jako zhubnutí pouze jedné části postavy bohužel něco, co není tak úplně možné. Jedná se o komplexnější problém, na který je potřeba upravit životní styl části a zhubnout celkově – teprve poté uvidíte žádoucí výsledky.

Přesto existují jisté prvky napomáhající snížení otoků vaší tváře, mezi které patří např. pitný režim, rollerové masáže či obličejová jóga. Dodržováním výše zmíněných zásad eliminujete nejen opuchlost, ale také zvýšíte krevní oběh či lymfatický systém, čímž můžete předcházet i tvorbě vrásek. 

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek