Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 10. 10. 2022
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
  • Aromaterapie je známá již tisíce let, studie však potvrzují, že i dnes z ní lze v kombinaci s moderní medicínou vytěžit mnoho benefitů. 
  • Aromaterapie mimo jiné pomáhá např. při úlevě od stresu, nespavosti nebo zvládání chronické bolesti.
  • Před použitím esenciálních olejů je vždy nezbytně nutné je správně naředit a pro jistotu provést test na případnou alergickou reakci. 

Účinků aromaterapie se využívá již tisíce let

Aromaterapie zahrnuje léčebné postupy využívající vonné látky k vdechování, masážím, koupelím apod. Doslova ji lze přeložit jako “léčbu pomocí vůní”, která se zpravidla řadí mezi metody alternativní medicíny. Ať už se k této problematice stavíte jakkoliv, dnešní článek vám ukáže, proč může být aromaterapie příjemným zpestřením sychravých podzimních večerů, a rovněž poukáže na její benefity, které jsou založeny na důkazech z vědeckých studií. 

Záznamy o využívání  aromaterapie se datují tisíce let zpět do starověkého Egypta, kultur Dálného  východu, Číny i renesanční Evropy. Používání aromatických olejů je rovněž součástí Árjuvédy (systém tradičního indického lékařství). 

Jakými způsoby lze aromaterapii praktikovat? 

Nejrozšířenějšími způsoby aromaterapie jsou v dnešní době:

  1. Inhalace – vdechování vonných složek rozptýlených ve vzduchu nebo např. parní lázní. Kromě navození relaxace mohou mít některé druhy olejů i mírné dezinfekční a dekongesční účinky (eliminace otoku). Inhalace esenciálních olejů stimuluje činnost čichového systému a v mozku pak působí skrze limbický systém. Právě tímto mechanismem pak působí na duševní i fyzické aspekty lidského zdraví (viz dále).
  2. Lokální aplikace na kůži – velmi oblíbenou formou aromaterapie jsou také vonné koupele, masáže nebo zábaly. Tento způsob pak ve větší či menší míře zahrnuje nejen zmiňované benefity inhalace, ale zároveň může působit přímo v místě aplikace na kůži, kde může např. podporovat regeneraci a zklidňovat podráždění pokožky.

Je však vhodné poznamenat, že esenciální oleje se na tělo nikdy nenanáší ve své koncentrované formě, nýbrž se pouze v malém množství smísí s tzv. nosným olejem, nejčastěji mandlovým, olivovým apod. 

Jaké může mít aromaterapie benefity?

1. Úleva od stresu, úzkosti a depresivních stavů

Inhalace esenciálních olejů působí skrze receptory na limbický systém, který je odpovědný za emoce. Studie prokázaly, že emoce a pocity s vnímáním vůní úzce souvisí, a to zejména v případě, že je máme z dřívější doby spojeny s pozitivními, či naopak negativními prožitky. 

Zvláště pokud tedy máte nějakou vůni spojenou s příjemným místem či vzpomínkami, aromaterapie vám může skrze opětovné vyvolání pozitivních emocí pomoci snížit míru stresu. Efektivně se jeví dokonce i jako podpůrná terapie při depresivních stavech.

2. Pomoc při nespavosti 

Nespavost může mít mnoho různých příčin, a v případě dlouhodobých problémů se spánkem je proto vždy vhodné navštívit lékaře. Jedním z nejčastějších problémů způsobujících nespavost je však nadměrný stres, s jehož zvládáním však umí aromaterapie efektivně pomoci – ve studii se jednalo konkrétně o levandulový olej. 

Pozitivní vliv aromaterapie při potížích se spánkem potvrzuje i systematické review z roku 2017, přičemž uvádí, že terapie je účinná zejména u pacientů s lehkými poruchami spánku. Konkrétně se jednalo o esenciální oleje s obsahem levandule, kozlíku lékařského nebo jasmínu.

3. Úleva od symptomů PMS

Podle statistik se s nepříjemnými symptomy PMS potýká více než 50 % žen a nejčastěji se jedná zejména o bolesti břicha, prsou nebo hlavy, křeče, pocit nadýmání a zadržování vody, akné, zvýšenou chuť k jídlu, úzkost, napětí, depresivní projevy nebo pocit nedostatku energie.

Výsledky studií přitom ukazují, že aromaterapie s vybranými esenciálními oleji může mít pozitivní vliv rovněž na zmírnění těchto nepříjemností. Konkrétně se jedná o oleje s pomerančovníkem hořkým, růží damašskou, heřmánkem nebo pelargonií vonnou.

4. Zmírnění intenzity vnímané bolesti 

Ukazuje se, že terapie pomocí vonných esenciálních olejů může pomoci i se snížením intenzity vnímání bolesti, přičemž tento jev studie  sledovaly např. u proskurníku lékařského. Dle dat vyplývajících z metaanalýzy z roku 2016 je pak tento efekt nejvyšší u bolesti chronického typu, jako např. bolesti zad, krku nebo kolene, ale také pooperačních bolestí, bolestí spojených s porodem a císařským řezem, či chronických bolestí u onkologicky nemocných osob či seniorů. Studie zmíněné v metaanalýze pracovaly např. s esenciálními oleji z levandule nebo eukalyptu. 

Díky lepšímu zvládání těchto bolestí je pak aromaterapie u chronicky nemocných osob spojována se zlepšením celkové kvality života. 

Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity

Na které esenciální oleje vsadit? 

Na co si dát při aromaterapii pozor? 

V případě esenciálních olejů je potřeba myslet na to, že se jedná o velice koncentrované látky a před použitím je proto nutné je ředit. V případě aromalampy vám většinou postačí 3–5 kapek na vodou naplněnou “misku” aromalampy. 

Pro lokální aplikaci na kůži se doporučuje používat roztok o maximální koncentraci 3 %, přičemž jedna kapka zpravidla odpovídá 0,05 ml. Na 30 ml nosného oleje nebo vody tak použijte MAXIMÁLNĚ 0,9 ml esenciálního oleje, tedy 18 kapek.

Před prvním použitím neznámého esenciálního oleje si rovněž nezapomeňte naředěný roztok nanést pouze na malou oblast kůže a provést tak test na vyvarování se případné alergické reakce. Příklady olejů s vyšším dráždivým potenciálem mohou být kmín, skořice, oregano, tymián, máta, citronová tráva, kafr, nebo mentol.

Co si z toho vzít?

Aromaterapie je známá již tisíce let – a i dnes studie potvrzují, že v kombinaci s moderní medicínou má “léčba pomocí vůní” skutečně co nabídnout. Inhalace či lokální aplikace esenciálních olejů může pomoci např. se snížením míry stresu a úzkosti, a ulehčit při potížích se spánkem nebo nepříjemných projevech premenstruačního syndromu. V neposlední řadě se ukazují i analgetické účinky, kdy může být pomocí aromaterapie dosaženo snížení vnímání zejména chronických bolestí a zlepšení celkové kvality života.  

Při používání esenciálních olejů je však třeba myslet na to, že se jedná o velmi koncentrované přípravky a před použitím je bezpodmínečně nutné je vždy správně naředit. Zejména u dráždivějších druhů olejů je rovněž před použitím vhodné provést na případnou alergickou reakci. 

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek