Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?

Petr Loskot
Petr Loskot 15. 1. 2023 Poprvé publikováno 28. 11. 2019
Aktualizováno 15. 1. 2023
5 min. 30 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?

Nejen sociální sítě jsou v dnešní době stále plné fotek dokonale vypracovaných těl s minimálním množstvím tělesného tuku. Takové idoly nám pak silně navozují pocit, že takhle by měl vypadat každý, kdo dodržuje rozumnou stravu a pravidelně sportuje. Přísný standard vzhledu může ale z pohledu celkového zdraví nadělat více škody než užitku. V dnešním článku se proto podíváme na to, proč tuk naše tělo potřebuje a jaká je ta zdravá hranice? 

Bez tukové tkáně se neobejdeme. V čem je prospěšný a proč je problém, když ho máme moc?

  1. Tělesný tuk hraje v našem organismu nezastupitelnou úlohu. Je to největší zásobárna energie i mechanická a tepelná ochrana orgánů. Zároveň je nezbytný pro správnou funkci a tvorbu hormonů.
  2. V našem těle je také určité množství tzv. esenciálního tuku, který je zcela nezbytný pro život. Ten je totiž součástí membrán buněk, mozku, kostní dřeně a dalších orgánů, také je to ale pohlavně specifický tuk, který je potřebný pro plodnost ženy. U mužů tento tuk představuje zhruba 3 % tělesné hmotnosti, zatímco u žen 12 %. Ženy tak mají zcela přirozeně zhruba o 10 % procent tuku v absolutních číslech více než muži.

Závodníci ve fitness a kulturistice dosahují těch nejnižších procent tělesného tuku, rozhodně to ale není zdravé...

Kulturisti a fitness závodníci se v některých případech skutečně blíží zmiňovaným 3 % tělesného tuku, takže se prakticky zbaví veškerého podkožního tuku. I závodnice v disciplínách bikiny fitness mohou dosahovat hodnot kolem 12 % a ženské kulturistky ještě méně.

Hubnout na takto nízké % tělesného tuku s sebou však nese riziko negativních změn v hormonálním profilu (pohlavní hormony, hormony štítné žlázy), snížení chuti na sex, ztrátu menstruace a také neblahý vliv na psychiku a riziko vzniku poruch příjmu potravy. Jedná se tak o dlouhodobě neudržitelný extrém, který závodníci drží pouze přechodně, a v jejich zájmu je cílené navrácení se na zdravější množství tělesného tuku.

Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?

Jak přesný je Body Mass Index pro určování nadváhy a obezity?

Klasický pohled na nadváhu a obezitu je dán hodnotou BMI (Body Mass Index). Při BMI 25 a více máme nadváhu a při BMI 30 jsme již obézní. Jenže BMI nezohledňuje množství svalů a tuku. I vyrýsovaný atlet tak může podle BMI spadat do rozmezí pro nadváhu. 

Naopak člověk, který podle hodnoty BMI nemá nadváhu ani obezitu, může mít ve skutečnosti vysoké % tělesného tuku. Nízké BMI je v tomto případě dáno nedostatkem svalové hmoty.

Většinou to jsou lidé, kteří vypadají v běžném oblečení jako relativně štíhlí, v plavkách naopak vidíme poměrně často hodně tuku kolem pasu a celkově nedostatečné osvalení, což je způsobeno nezdravou stravou s přebytkem sacharidů a tuků a nedostatkem bílkovin spolu s nedostatkem pohybu. Ve fitness prostředí se tak pro ně vžilo označení skinny‑fat, v medicíně normal‑weight obesity.

Při jakém % tělesného tuku se už potýkáme s počínající nadváhou a obezitou?

Většina odborníků se tak shoduje na tom, že obézními se stáváme tehdy, když % tělesného tuku vzroste u muže nad 25 %. Čísla pro diagnózu nadváhy nejsou přesně daná, ale u mužů můžeme považovat 20 % tělesného tuku. U ženy hovoříme o obezitě, pokud tělesný tuk přehoupne hranici asi 35 %. Nadváha by šla podobně diagnostikovat nad 30 % tělesného tuku.

Tyto hodnoty mohou znamenat zvyšující se riziko vzniku chorob srdce a cév, vysokého krevního tlaku, diabetu 2. typu nebo některých nádorů, a proto je hodně tělesného tuku rizikové.

Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?

Kolik % tuku je považováno za normální?

Každý máme % tělesného tuku odlišné. Je dáno naším životním stylem, ale jistou roli hraje i genetika. Nezapomínejme, že na každém z nás stejné procento tělesného tuku vypadá úplně jinak. To je ovlivněno množstvím svalové hmoty a také odlišnými "rizikovými partiemi", kam se nám tuk ukládá nejvíce.

  1. Podle jedné z největších studií je tak pro 30letého muže zcela normální množství v rozmezí 8−20 % tělesného tuku. Pokud má dobře trénovaný mužský sportovec pod 8 % tělesného tuku, má výživu vyřešenou po stránce kvality i kvantity a všechny krevní hodnoty v pořádku, ani takto nízké % tělesného tuku samozřejmě nemůžeme považovat za "nezdravé" nebo "nenormální".
  2. U mladé ženy není zcela jednotný pohled, takže spojením různých pohledů dostaneme normální rozmezí 18−30 % tělesného tuku. Opět je však u hodnot kolem 18 % dbát na dostatečnou energetickou dostupnost (30 kcal/kg beztukové tělesné hmotnosti), aby u žen nedošlo k ohrožení hormonálního zdraví.

Svoje procento tělesného tuku si můžete přibližně odhadnout pomocí obrázku nebo využití přístroje na měření tuku

Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
obrázek z bjjee.com

Co si z toho vzít?

Jak jsme si v dnešním článku ukázali, tuk je zcela normální součástí našeho těla. Rizikový je jeho nadbytek v případě nadváhy či dokonce obezity, ale nebezpečné (zejména u žen) jsou i nízké hodnoty. 

Celoroční vyrýsované postavy závodníků a závodnic v kulturistice a fitness prezentované na sociálních sítích by tak běžný aktivní jedinec sportující pro celkové zdraví neměl považovat za svůj vzor ani za vrchol zdraví a normu. Je úplně v pořádku, když se naše procento tělesného tuku bude nacházet v normálním rozmezí a celkově se budeme udržovat v dobrém zdravotním stavu po fyzické i duševní stránce.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
30 Líbí se mi Uložit článek